Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

ne znaš, a?papir trpi svašta ali forum još više. šteta što ne mogu da ti kažem šta mislim jer bih bio banovan verovatno doživotno

Ako mislis na Jugoslaviju, da je neko namerno gadjao civile bilo bi daleko vise mrtvih (recimo kao u Siriji ili bar kao u Srebrenici). Drugo ako je neko protiv tog bombardovanja, ne vidim kako onda principijelno moze da bude za ovo bombardovanje i ovu "humanitarnu intervenciju".

Link to comment

Ne znam ko je namerno gadjao civile u autobusima ili vozovima...

 

Добро, можда си набио главу у песак па ниси видео, али ако не знаш не разумем зашто онда наводиш да су поставили нове стандарде?

 

Снимак гађања воза у Грделичкој клисури, за потребе пропаганде убрзан неколико пута како би личило да је воз у задњи час наишао на мост који су гађали.

Такође је прескочено да су воз погодили још пар пута пошто је стао ван моста.

Толику количину срања ће тешко моћи неко други да надмаши у скорије време.

Link to comment

Ako mislis na Jugoslaviju, da je neko namerno gadjao civile bilo bi daleko vise mrtvih (recimo kao u Siriji ili bar kao u Srebrenici). 

 

Причаш глупости.

 

За Југославију имаш доказано чисте нападе на цивиле. Такође и на две албанске колоне избеглица, у којима је било више десетина погинулих, гађаних зато јер су се вратили са границе. Или гађање цивила у Нишу касетним бомбама.

Да не спомињем случајеве сличне онима у Сирији, где су страдали цивили који су били близу војних циљева због наводног промашаја, нпр. погодак у Алексинцу.

Link to comment

na to sam mislio, nova faza

 

što se ovog drugog tiče, sa kim si takav si. sekularne snage koje napadaju sa džihadistima, svaka im čast.

 

to je deo price o kompleksnosti sukoba u siriji koji se i u svetu politike koja ima uticaja na ovaj rat cesto previdja jer resenja nisu jednostavna i na dohvat ruke, a kamoli nece ovde na forumu gde se mahom ljudi svrstavaju na odredjene strane.

nema tu puno filozofije, ako ova ofanziva bar delimicno uspe, to ce postati prava nocna mora i za asada i za iran i za ruse, ali i za usa ekipu jer ce u njihovom slucaju to oznaciti kraj bilo kakvog ozbiljnijeg uticaja na celom severu i sredisnjem delu sirije na bilo koju ozbiljniju i relevantniju pobunjenu oruzanu grupu koja je dominatno sunitska, a bez toga bilo koja prica o kraju rata tj. o nekakvom prevodjenju u politicki proces ostaje jos dve svetlosne godine udaljenija nego prosle sedmice.

niti ex-nusra, ahrar ili bilo koja druga 'laksa' (ideoloski i verski gledano) islamisticka formacija moze skroz bez fsa, isto tako ni fsa ne moze bez ovih u smislu neke ozbiljnije vojne operacije.

tu imamo nekoliko jako cudnih pojava gde je npr. '13-ta divizija' jedna od znacajnijih fsa jedinica na severu sirije (u programu su za svaku vrstu oruzane pomoci spolja) u sukobu sa ex-nusrom i sl. u jednom delu idliba, ali participiraju u ovoj ofanzivi zajedno sa tim istim dzihadistima jer je to jedini nacin da se spase celokupna njihova i uopste prica pobune u alepu.

pisao sam ovde vise puta da su razlike izmedju njih ogromne i da bi u nekoj iole logicnijoj situaciji te jedinice ratovale protiv nusre ili bi ih jednsotavno nusra po svaku cenu pokusala unistiti (sto su delimicno i radili sve ovo vreme), ali je u momentu kada se prakticno u isto vreme svi oni bore protiv asada, protiv is-a, protiv sdf-a ponegde (ili samo ypg-a), uz konstantne napade rusa i asadovaca iz vazduha, nemoguce je da udju u borbu protiv nusre na zemlji. nemaju tu snagu (niti postoji oruzana formacija u siriji i verovatno u okruzenju koja bi to mogla u takvim okolnostima). pritom oni nemaju bilo kakvu podrsku (sem mozda deklarativne) za to jer nijednom im nije ponudjeno da ih npr. rusi i asadove snage postede borbe i bombardovanja, a na kraju krajeva oni nakon pet godina ratovanja tesko da bi se odrekli jedne od osnovih ideja borbe i zrtava koje su dali - to je borba protiv asada.

pisao sam i o tome da ce bez obzira na prilicno cudne okolnosti ovog rata mozda (jos uvek samo mozda) u jednom trenutku biti formirana nekakva koalicija na terenu gde bi se sunitski dominantna pobuna (da ponovim da to ne znaci da nema sunita u proasadovim snagama vec da je pobuna kao takva mahom sunistka) na neki nacin institucionalizovala uz odredjeni politicki proces, a to bi nekav odlazak asada morao da isprati (odmah ili kroz vremensku tranziciju), a svakako sve u nekoj instanci vodi ka podeli sirije.

da se vratim na konkretnu stvar, dugo se u samom alepu i okolini nije mogao postici nikakav konsenzus medju pobunjenim frakcijama oko nekave unifikacije i objedinjavanja komande. cak ni formiranjem krovne grupacije 'fatah halab' nije se postiglo mnogo toga. trebalo je da se desi prilicno kritican momenat za pobunu u alepu da bi se na nivou najuticajnihih komandanata (pre svega njih) desila ovakva stvar, da svi stanu iza jednog cilja - da alepo ne dozivi sudbinu homsa i zato se ovo razlikuje i od price iz idliba gde ja JAF takodje imao podrsku nekih FSA snaga, ali u mnogo manjoj meri. zato sam u zadnjih nekoliko dana ovde skrenuo malo vise paznju na to da se ovaj dogadjaj i ofanziva niposto ne potceni (ma sta na kraju ispalo od toga).

price iz sirijskog rata i dogadjaji odande su odavno van lako definisanih pozicija. u isto vreme kada se sunistka pobuna brani i napada uz pomoc islamista i dzihadista, elitna jedinica asadove vojske zatvara koridor i pravi blokadu alepa uz pomoc siitski fanatika iz milicija iz iraka od kojih su neke zasle na listu teroristickih orginazicija i koje su se u vise navrata hvalile odsecenim glavama i udovima protivnika (i to gle cuda bas u alepu ima primera toga). u tom smislu pozivanje na sekularizam je u ovom ratu sve manje bitan, ako je uopste imao neku punu snagu zbog samog karaktera asadovog rezima.

Edited by Bane5
Link to comment

Да занемаримо неуверљивост видеа, мене више занима како то замишљате да су Руси бацали хлор по Сирији?

Скупило се друштво на лицу места и склепало неку бомбу, и одлучило да је баци?

Као да нису имали да баце нешто далеко ефикасније из класичног репертоара.

 

opcw je u svojim izvestajima iz ranijih godina (pa i za proslu) potvrdio upotrebu hlora u dejstvu na (ispostavice se) uglavnom delove sirije koje nisu pod kontrolom rezima u damasku.

preneo sam to ovde na topiku o siriji sa sve definisanim lokacijama.

opcw se nije bavio istrazivanjem ko je napadac niti je to bio njihov zadatak, ali indicija postoji da je sve vreme u pitanju asadova vojska.

posto se ovde pozivam na zvanicne podatke opcwa (potvrdjenih na osnovu uzoraka sa gadjanih mesta) glupo je da po difoltu i ovde smatramo da je napda bilo ili da ga poricemo. najveci deo prijavljenih slucaja delovanja hemisjkim oruzijem u siriji nije istrazen (ili  nije istrazen detaljno) od strane iole nezavisnih instanci van sirije. i to ce, nazalost, tako i ostati.

moja licna procena (koja ne mora da bude i tacna) je da ovo sa rusima nema nikakve veze, ali vec kod asadovih snaga to deluje dosta verovatnije.

 

 

Link to comment

U svim slobodnim provladinim gradovima , vlada apsolutni sekularizam, sto se tesko moze reci za mesta u kojima su na vlasti Al Nisra i umereni™ ...To je cinjenica druze, ma koliko ne ide na vodenicu price "svi su isti"

Edited by Geo
Link to comment

U svim slobodnim provladinim gradovima , vlada apsolutni sekularizam, sto se tesko moze reci za mesta u kojima su na vlasu Al Nisra i umereni™ ...To je cinjenica druze, ma koliko ne ide na vodenicu price "svi su isti"

 

gde sam napisao da su svi isti?

pisem da ispod radara promice bulumenta (nadanut sam kad sam upotrebio tu rec) fanatika sa druge strane - jedna vrsta sracunate radikalizacije zarad spasa asadovog rezima i njega samog, a ne sirije kao drzave.

napisah i na kraju da sekularizam iza kojeg se krije totalitarizam ima vrlo malo smisla jer ma koliko verske stege bile udaljene i davale coveku i pojedincu slobodu, svaku nepodobnost za rezim ovde placas zivotom jer ti kod asada sam zivot nije garantovan pa se takvim sistemom u startu legitimizuje pobuna (oruzana takodje). dok prihvatas filozofiju 'nek bude asada ma kakav bio' moraces da prihvatis i to da ce pobuna u takvom sistemu da bude vrlo realna i legitimna.

Edited by Bane5
Link to comment

^^

 

2 stvari

 

- napad ne izgleda da uspeva, tj SAA je povratila neke pozicije. Pobunjenici pominju "3. fazu napada" koji je trebao da usledi nakon očekivanog pada artiljerijske škole ali taj pad se nije desio i sada su okolnosti za to nepovoljnije. S obzirom da SAA dovlači još pojačanja na jug Alepa (iračke šiite) a avijacija tuče bez prestanka meni se ne čini verovatnim da će ta ofanziva/deblokada uspeti.

 

- ta vrsta taktičkog ujedinjavanja oko zajedničkog cilja od strane brojnih jedinica FSA, Nusre, JAF itd itd nije naravno nova, a ona ima efekat ne legitimizovanja "umerene sunitske pobune" nego delegitimizovanja ne-Nusre/ne-džihadističkih grupa.

 

Sad će godinu dana od ruskog bombardovanja koje jedva da je pravilo razliku među ISIS-om, Nusrom i raznim FSA grupama koje su se nalazile na tačkama koje su imali vojni značaj (i stoga mete) a nikakav politički proces koji bi kreirao takvu političku platformu koja bi bila ozbiljno prihvaćena nije stvoren. I to je fundamentalno važan efekat ruske intervencije - oni su u suštini ti koji na terenu kažu "ti si legitimna meta a ti nisi", na dnevnom nivou. To ne mogu da kažu ni Amerikanci a to ne govori ni ženevski proces.

 

Stoga stvari idu ka binarnoj podeli (a već su uglavnom stigle) za protiv "legitimne i legalne" sirijsle vlasti, u kojoj se od pobunjenih FSA grupa očekuje da se ili priklone ili će biti uklonjene. Mogu da zamislim da se na terenu mnogo taktizira, bilo je primera kod Damaska da su neke seoske jedinice položile položile oružje i bile ostavljene na miru ali to što kažeš:

 

za to jer nijednom im nije ponudjeno da ih npr. rusi i asadove snage postede borbe i bombardovanja, a na kraju krajeva oni nakon pet godina ratovanja tesko da bi se odrekli jedne od osnovih ideja borbe i zrtava koje su dali - to je borba protiv asada

...

nekakva koalicija na terenu gde bi se sunitski dominantna pobuna (da ponovim da to ne znaci da nema sunita u proasadovim snagama vec da je pobuna kao takva mahom sunistka) na neki nacin institucionalizovala uz odredjeni politicki proces, a to bi nekav odlazak asada morao da isprati (odmah ili kroz vremensku tranziciju),

 

mislim da nema šanse da se dogodi. Takva zamisao podrazumeva makar kakvu jednakost snaga i pat poziciju ali to nije slučaj jer dok god traje ruska intervencija i pomoć iz Irana, Iraka, Libana... Asad ima prednost i neće je ispuštati. Za mir je potreban ili ekvilibrijum (koga nema) ili jasna pobeda jedne strane ka čemu Asad veruje da ide. Propast ovog napada na jugu Alepa, koja posle prva 2 dana izgleda sve izvesnija će ga dodatno učvrstiti u tome.

Edited by Prospero
Link to comment

^^

mislim da nema šanse da se dogodi. Takva zamisao podrazumeva makar kakvu jednakost snaga i pat poziciju ali to nije slučaj jer dok god traje ruska intervencija i pomoć iz Irana, Iraka, Libana... Asad ima prednost i neće je ispuštati. Za mir je potreban ili ekvilibrijum (koga nema) ili jasna pobeda jedne strane ka čemu Asad veruje da ide. Propast ovog napada na jugu Alepa, koja posle prva 2 dana izgleda sve izvesnija će ga dodatno učvrstiti u tome.

 

mislim da sam jos pre tri godine (leto-jesen 2013.) ovde u raspravi sa jednim koji vise nije clan ovog foruma napisao prvi put da ako se ocekuje vojno resenje rata u siriji jedna od strana mora da bude znatno porazena. tesko je reci sta je to 'znatno' i jos teze je poverovati u potpun poraz tj. u kompletno smirivanje situacije u siriji.

dakle, to sto ti pises jeste sasvim moguce i slazem se 100%, ali do tog dela mi jos nismo stigli. sa druge strane moja licna predikcija 'prekomponovanja' na terenu polazi iz potencijalnog politickog procesa. zato znam cesto da se dvostruko ogradim sa mozda plus 'mozda' u zagradi. veliki je kapacitet pobune u sunitskom delu sirije (suniti su znatna vecina stanovnistva ove drzave) i to ce biti generator sukoba za narednih XY godina. otuda je logika da se 'svesniji' deo sunitske pobune institucionalizuje sasvim primerena, ali ne za kikiriki vec za neku federalizaciju gde asad ne bi imao kontrolu nad jednim delom ili kroz postepen odlazak asada itd. itd. nagadjanja i kombinacija je tu dosta.

Edited by Bane5
Link to comment

Zemlju treba podeliti. Mozda ne formalno, ali sustinski. Ne vidim resenje bez toga. Tj moglo bi ga biti da je situacija na frontu/frontovima obrnuta, ali nije. 

Link to comment

^^

 

2 stvari

 

- napad ne izgleda da uspeva, tj SAA je povratila neke pozicije. Pobunjenici pominju "3. fazu napada" koji je trebao da usledi nakon očekivanog pada artiljerijske škole ali taj pad se nije desio i sada su okolnosti za to nepovoljnije. S obzirom da SAA dovlači još pojačanja na jug Alepa (iračke šiite) a avijacija tuče bez prestanka meni se ne čini verovatnim da će ta ofanziva/deblokada uspeti.

 

- ta vrsta taktičkog ujedinjavanja oko zajedničkog cilja od strane brojnih jedinica FSA, Nusre, JAF itd itd nije naravno nova, a ona ima efekat ne legitimizovanja "umerene sunitske pobune" nego delegitimizovanja ne-Nusre/ne-džihadističkih grupa.

 

Sad će godinu dana od ruskog bombardovanja koje jedva da je pravilo razliku među ISIS-om, Nusrom i raznim FSA grupama koje su se nalazile na tačkama koje su imali vojni značaj (i stoga mete) a nikakav politički proces koji bi kreirao takvu političku platformu koja bi bila ozbiljno prihvaćena nije stvoren. I to je fundamentalno važan efekat ruske intervencije - oni su u suštini ti koji na terenu kažu "ti si legitimna meta a ti nisi", na dnevnom nivou. To ne mogu da kažu ni Amerikanci a to ne govori ni ženevski proces.

 

Stoga stvari idu ka binarnoj podeli (a već su uglavnom stigle) za protiv "legitimne i legalne" sirijsle vlasti, u kojoj se od pobunjenih FSA grupa očekuje da se ili priklone ili će biti uklonjene. Mogu da zamislim da se na terenu mnogo taktizira, bilo je primera kod Damaska da su neke seoske jedinice položile položile oružje i bile ostavljene na miru ali to što kažeš:

 

za ovo prvo (propast ofanzive) cemo sacekati jos koji dan, ali ovo drugo je malo nategnuto jer prakticno do blokade dela alepa nisi imao saradnju na ovom nivou. ovo jeste vojna nuzda, a da ima i politickih i svakakvih drugih implikacija - ima i to cemo tek gledati u narednom periodu. npr. napisah da ako ovo uspe (makar i delimicno) usa ostaje sa jos manje (ili nimalo) uticaja na dogadjaje tamo.

Edited by Bane5
Link to comment

gde sam napisao da su svi isti?

pisem da ispod radara promice bulumenta (nadanut sam kad sam upotrebio tu rec) fanatika sa druge strane - jedna vrsta sracunate radikalizacije zarad spasa asadovog rezima i njega samog, a ne sirije kao drzave.

napisah i na kraju da sekularizam iza kojeg se krije totalitarizam ima vrlo malo smisla jer ma koliko verske stege bile udaljene i davale coveku i pojedincu slobodu, svaku nepodobnost za rezim ovde placas zivotom jer ti kod asada sam zivot nije garantovan pa se takvim sistemom u startu legitimizuje pobuna (oruzana takodje). dok prihvatas filozofiju 'nek bude asada ma kakav bio' moraces da prihvatis i to da ce pobuna u takvom sistemu da bude vrlo realna i legitimna.

Sa jedne strane imas asadov totalitarizam(uz svu slobodu religija,rasne i polne ravnopravnosti), dok sa druge imas verske fundamentaliste i robovlasnike kao i umerene nasmejane sekace decijih glava ... Ja sam otvoreno za prvu opciju i nema razloga da se bilo sta foliram, citajuci milion ispovesti izbeglica mislim da i vecina istih deli moje misljenje.Naravno, nemam pravo bilo kome da zameram sto misli deli drugo misljenje .

 

p.s. Sta mislite, da li bi erdoganov radikalni zakret i otvorena podrska Asadu dovela do realne mogucnosti za skoriji zavrsetak rata ? 

Edited by Geo
Link to comment

Amerikanci ne zele zavrsetak rata u ovoj poziciji gde Asad postaje skoro pa jedini pobednik.

Ako se Erdogan okrene 180 pojacace dotok humanetarnih paketica preko Saudijaca.

Link to comment

veliki je kapacitet pobune u sunitskom delu sirije (suniti su znatna vecina stanovnistva ove drzave) i to ce biti generator sukoba za narednih XY godina. otuda je logika da se 'svesniji' deo sunitske pobune institucionalizuje sasvim primerena, ali ne za kikiriki vec za neku federalizaciju...

nema politickog procesa, nece ga ni biti. za federalizaciju bi bile potrebne UN snage, koje nema sanse da bi iko obezbedio.

 

Asad i drugari su rat izabrali sa ciljem da pobiju ili proteraju sunitske bundzije i sve sto mrda. mozda se tu negde uglavila pavelicevska treca trecina. to je naravno izrodilo opoziciju koja ce se tuci do kraja.

Link to comment
×
×
  • Create New...