Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

po sistemu oko za oko, da su kojim slucajem Asadu i drugarima priredili takvo sto.

 

http://articles.latimes.com/2013/jan/14/world/la-fg-wn-syria-refugees-rape-20130114

Silovanja su uvek bila golicljiva tema, tako privlacna gospodinu prosecnom na svim meridijanima: od silovanih opatica u WW1, preko 2,000,000 Nemica silovanih od strane PKKA, preko Bosne...

Jadan ti je ovaj 'argument', a jos jadniji nacin prezentacije.

A i masi temu: pricam o nedostatku stila i mere koji itetako odrazavaju stanje duhova, pocev od onog jada i bede sa curenjem fotografija Sadamovog vesanja, do egzekucije Gadafija bez suda i sudjenja.

Pa jebote i 1 Cercil je imao dovoljno smeka da popizdi zbog Musolinijeve smrti i to u 1 svetu koji se nije kurcio danasnjim ortopedskim pomagalima kao sto su PC, NGO i ostale budalastine sa sve dezurnim dusebriznicima.

Edited by namenski
Link to comment

Ma da, bolje ovo, rat i mrtvi i izbeglice itd.

 

Mozes misliti kakva situacija. Covek vlada i kada se neko pobuni on im kaze "bolje ovo nego rat i izbeglice".  :lol:

Link to comment

lepo sam te pitao, ne znam što lepo ne odgovoriš.

veeeelika vecina izbeglica su Suniti. pogadjaj, koga oni imaju razloga da se plase?

 

https://www.google.com/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=rape+campaign+Syria

 

 

edit: pri tome, lokalne milicije (shabiha) koje su bivale ukljucene u silovanja su cesto bivale sastavljene od Alavita. time su Asad i drustvo obezbedili apsolutnu lojalnost alavitske populacije, obzirom da je ovakvim pristupom postalo 100% sigurno da pobunjenicke milicije nece imati milosti prema Alavitima kada i gde budu imali priliku za osvetu.

Edited by Gandalf
Link to comment

Istekao rok jer nema dovoljno onih koji ga podrzavaju. Da mu nije bilo Rusa vec sad bi bio negde u izbeglistvu. Na koji rok je to odrzivo?

Niko u Siriji nema dovoljno podrške. Ovi što se bore za Kuću Sauda, katarskog emira i turskog predsednika, odavno bi svoje bitke vodili u Parizu zajedno sa BH Levyjem da tri zemlje iz regiona nisu usule milijarde i milijarde dolara u njihovo opremanje i logistiku. Njima je rok istekao podjednako kao i Asadu a to što ih DoS voli jer su umereni™ ne unosi bilo kakvu svežinu u njihov tertrapak.

 

Obaška što najmanje dve od pomenute tri zemlje (a verovatno i sve tri) obilato pomažu isis kroz paradržavne kanale. Asad je de facto u ratu sa svima njima plus sa delom sopstvenog stanovništva i internacionalnim brigadama terorista, pa je okupio sopstvenu medjunarodnu koaliciju i brigade.

 

"Da je bilo ovako umesto onako" je nepotrebno nagadjanje. Jedino špekulisanje koje tu ima smisla je ono na šta bi danas ličila Sirija da se apsolutno niko nije umešao sa strane, na bilo koji način i u bilo čiju korist - bez obzira na sve grozne vesti i potresne priče koje su aktivisti™ iz Londona sa terena slali u svet. Pošto su se svi umešali dobili smo ovo što smo dobili.

Link to comment

Niko u Siriji nema dovoljno podrške. Ovi što se bore za Kuću Sauda, katarskog emira i turskog predsednika, odavno bi svoje bitke vodili u Parizu zajedno sa BH Levyjem da tri zemlje iz regiona nisu usule milijarde i milijarde dolara u njihovo opremanje i logistiku. Njima je rok istekao podjednako kao i Asadu a to što ih DoS voli jer su umereni™ ne unosi bilo kakvu svežinu u njihov tertrapak.

 

Obaška što najmanje dve od pomenute tri zemlje (a verovatno i sve tri) obilato pomažu isis kroz paradržavne kanale. Asad je de facto u ratu sa svima njima plus sa delom sopstvenog stanovništva i internacionalnim brigadama terorista, pa je okupio sopstvenu medjunarodnu koaliciju i brigade.

 

"Da je bilo ovako umesto onako" je nepotrebno nagadjanje. Jedino špekulisanje koje tu ima smisla je ono na šta bi danas ličila Sirija da se apsolutno niko nije umešao sa strane, na bilo koji način i u bilo čiju korist - bez obzira na sve grozne vesti i potresne priče koje su aktivisti™ iz Londona sa terena slali u svet. Pošto su se svi umešali dobili smo ovo što smo dobili.

 

slozio bi se da potpisem ovaj post osim boldovanog jer ispade da je rat u siriji od pocetka imao ovakav raspored snaga kako ga opisuje ova recenica. do ovoga boldovanog se doslo nakon pet ipo godina ratovanja i nije se do toga doslo jednostrano. obe strane (i zatim i njihovi sponzori) su dizali uloge i pratili jedni druge.

svi prethodni postovi o sirijskom ratu su bazirani na prici kao da je juce bio prvi dan tog rata. dok ne pobegnete od te crno-bele podele koju nudi ta 'nulta tacka' sukoba necete razumeti sta se sve tamo zaista dogadja.

dinamika je brutalna i promene koje su se desile za sve ovo vreme ucinile su da rat u siriji niti moze da se poredi sa libijom niti ima smisla porediti sa bilo kojim slicnim sukobom. ovo je de facto rat kakav nismo imali skoro i koji ce splasnuti (ali nece biti ni tada zavrsen) cak i ako jedna od deklarisanih strana ovde proglasi pobedu.

njegovo smirivanje (ne i zaustavljanje) moguce je samo ako se snizi broj linija sukoba i zatim objedinjavanjem snaga u borbi protiv prioriteta koji ce biti odredjeni konsenzusom mada je logicno da to budu ekstrenmisti.

nazalost, to se ne desava i kako stoje stvari to se nece desiti uskoro. imamo samo potencijalno povecanje tih linija sukoba (npr. kurdi vs. sunitski pobunjenici ili kurdi vs. siitski sveti ratnici)

Edited by Bane5
Link to comment

I to je resenje? Pusti diktatora da samelje narod kad se pobuni? Pretpostavljam da isto to resenje u slucaju Srbije ne bi podrzao.

Rijesenje je da vehabisti preuzmu zemlju. Ovo mi lici na pricu ko je stariji, koka ili jaje samo sto je u ovom slucaju pitanje ko je gori/okrutniji. Pobunjenike/alkaidu/ID (ne kazem da su isti nego da se bore protiv Asada) podrzava jedan dio sirijaca, Asada, drugi (i to ne samo Alaviti). Jedni zele da osvoje vlast i da se osvete dok drugi zele da je sacuvaju ali u maniru diktatora (sa velikim brojem zrtava). Prve podrzavaju vehabisti sa svim negativnim sto idu za njima. Znas ono, posalju imama u drzavu , on prosvijetli lokalno stanovnistvo, i neki od njih se raznesu/izresetaju u nekom disko klubu jer vehabisti kazu da to tako mora. Podrzava ih i zapad (one prve) iz "moralnih razloga" sa svim negativnim stvarima sto idu sa njima (Irak - Faludja i tortura, Libija i nabijanje na kolac). Ove druge podrzavaju rusi sa svim negativnim stvarima sto idu sa njima (prepustam tebi da nabrojis, dugacka je lista).

Ono sto hocu da kazem, rijesenje nece biti moguce naci bez svih ucesnika (po meni bi tu trebalo izostaviti ID i traziti rijesenje sa umjerenim pobunjenicima i nazalost sa Alkaidom i njihovim satelitima). Ko tu koci? Vjerovatno svi.

Link to comment

Mislim da je Al Kaida(Al Nusra) preuzela kontrolu nad vecinom umerenih™ (ako zanemarimo neke izolovane dzepove) i da tu ne postoji ni promil sanse za bilo kakav dogovor ... Znaci, ovaj rat ce se verovatno zavrsiti samo potpunom pobedom jedne strane uz velike ustupke Kurdima (naverovatnije stvaranje samog Kurdistana). 

 

p.s. Ne delim misljenje da u velikim gradovima gde je vecinsko sunitsko stanovnistvo, postoji etnicko ciscenje istih ... sta vise mislim da isti bolje zive nego njihova braca pod teritorijom koju drzi AL Nusra ...

Link to comment

Obaška što najmanje dve od pomenute tri zemlje (a verovatno i sve tri) obilato pomažu isis kroz paradržavne kanale.

Besmislica. Da si isto napisao za JaN, to bi onako barem nekakvog smisla.

 

https://t.co/ZMYcU6mDo2 (pp. 22-30)

 

 

Sent from my MotoG3 using Tapatalk

Edited by Gandalf
Link to comment

slozio bi se da potpisem ovaj post osim boldovanog jer ispade da je rat u siriji od pocetka imao ovakav raspored snaga kako ga opisuje ova recenica. do ovoga boldovanog se doslo nakon pet ipo godina ratovanja i nije se do toga doslo jednostrano. obe strane (i zatim i njihovi sponzori) su dizali uloge i pratili jedni druge.

svi prethodni postovi o sirijskom ratu su bazirani na prici kao da je juce bio prvi dan tog rata. dok ne pobegnete od te crno-bele podele koju nudi ta 'nulta tacka' sukoba necete razumeti sta se sve tamo zaista dogadja.

dinamika je brutalna i promene koje su se desile za sve ovo vreme ucinile su da rat u siriji niti moze da se poredi sa libijom niti ima smisla porediti sa bilo kojim slicnim sukobom. ovo je de facto rat kakav nismo imali skoro i koji ce splasnuti (ali nece biti ni tada zavrsen) cak i ako jedna od deklarisanih strana ovde proglasi pobedu.

njegovo smirivanje (ne i zaustavljanje) moguce je samo ako se snizi broj linija sukoba i zatim objedinjavanjem snaga u borbi protiv prioriteta koji ce biti odredjeni konsenzusom mada je logicno da to budu ekstrenmisti.

nazalost, to se ne desava i kako stoje stvari to se nece desiti uskoro. imamo samo potencijalno povecanje tih linija sukoba (npr. kurdi vs. sunitski pobunjenici ili kurdi vs. siitski sveti ratnici)

Opet prodajes pricu o ratnim strahotama i o tome da rat nije b/w sve nam nudeci da nas izbavis iz pojednostavljenog gledanja na stvari sa sve brutalnom dinamikom  -_-

Problem je samo u tome sto si zaboravio da pomenes da je u Siriji pocelo i trebalo da bude brzo gotovo u sklopu tako obecavajuceg arapskog proleca kada se ocekivalo, a bogami i zdusno potpomagalo da u seriji, nizu, odleti jos jedan nepodobni arapski rezim sa sve pratecim diktatorom u paketu.

Pokazalo se, u slucaju Sirije, da to nece moci bas tako lako, u medjuvremenu su se i diktatori dozvali pameti, a i neke druge stranetm su procenile da ce mozda biti malo mnogo za snage demokratije obaska sto se u Egiptu na primer pokazalo da nije demokratija ono sto vi izaberete nego ono sto mi smatramo za demokratiju.

Pokazalo se dalje da nije dovoljno da mladi vojnici vazduhoplovci leteci gore visoko implementiraju demokratske vrednosti, a jos se vise, najvise, pokazalo da je otvorena ona cuvena Pandorina kutija iz koje su ojacani izmileli razni i raznorazni sa kojima nije bas lako izaci na kraj: izmilele su i opcije prema kojima se vladavine raznih Gadafija ili Asada cine esencijom liberalizma i prosvecenosti, na primer.

Pokazalo se i da prica o diktaturi bas i ne pije vodu, ali to smo vec imali: da je podrska stanovnistva diktatoru posledica mnogo vise faktora koji svi zajedno tu podrsku cine znacajnim elementom uspeha rezima da se odrzi, jer - da te podrske nije ne bi se diktator sa sve rezimom odrzao ni 24 sata.

Pokazalo se i da je raskantavanje jedne koliko-toliko uredjene zemlje, medjunarodno priznate, samo uvod u beskonacan gradjanski rat koji - na Bliskom Istoku - moze da znaci samo neverovatnu kolicinu sukobljenih interesa i pokusaja da se u guzvi istera svoje.

E, tada ste poceli da kukate i da zapomazete.

Link to comment

Opet prodajes pricu o ratnim strahotama i o tome da rat nije b/w sve nam nudeci da nas izbavis iz pojednostavljenog gledanja na stvari sa sve brutalnom dinamikom  -_-

Problem je samo u tome sto si zaboravio da pomenes da je u Siriji pocelo i trebalo da bude brzo gotovo u sklopu tako obecavajuceg arapskog proleca kada se ocekivalo, a bogami i zdusno potpomagalo da u seriji, nizu, odleti jos jedan nepodobni arapski rezim sa sve pratecim diktatorom u paketu.

Pokazalo se, u slucaju Sirije, da to nece moci bas tako lako, u medjuvremenu su se i diktatori dozvali pameti, a i neke druge stranetm su procenile da ce mozda biti malo mnogo za snage demokratije obaska sto se u Egiptu na primer pokazalo da nije demokratija ono sto vi izaberete nego ono sto mi smatramo za demokratiju.

Pokazalo se dalje da nije dovoljno da mladi vojnici vazduhoplovci leteci gore visoko implementiraju demokratske vrednosti, a jos se vise, najvise, pokazalo da je otvorena ona cuvena Pandorina kutija iz koje su ojacani izmileli razni i raznorazni sa kojima nije bas lako izaci na kraj: izmilele su i opcije prema kojima se vladavine raznih Gadafija ili Asada cine esencijom liberalizma i prosvecenosti, na primer.

Pokazalo se i da prica o diktaturi bas i ne pije vodu, ali to smo vec imali: da je podrska stanovnistva diktatoru posledica mnogo vise faktora koji svi zajedno tu podrsku cine znacajnim elementom uspeha rezima da se odrzi, jer - da te podrske nije ne bi se diktator sa sve rezimom odrzao ni 24 sata.

Pokazalo se i da je raskantavanje jedne koliko-toliko uredjene zemlje, medjunarodno priznate, samo uvod u beskonacan gradjanski rat koji - na Bliskom Istoku - moze da znaci samo neverovatnu kolicinu sukobljenih interesa i pokusaja da se u guzvi istera svoje.

E, tada ste poceli da kukate i da zapomazete.

 

Treba ovaj post sacuvati i citirati uvek kao ilustraciju gluposti u svom pravom izdanju jer samo glupost izbija iz necije ubedjenesti i potcenjivanja tudjeg stava i misljenja, a bez bilo kakve utemeljenosti ili bar pokusaja dokazivanja tvrdnji.

Ovde si po obicaju u nedostatku dokaza ili cinjenica meni pripisao da 'prodajem pricu o ratnim strahotama' kao i da 'kukam i zapomazem'. Gde ja to kukam i zapomazem? Pripisujes mi da ja 'nesto biram' i da ja (u sklopu nekih nepoznatih 'mi') nesto smatram da je demokratija. Da li mozes svoju malicioznost i svoju neutemeljnost i neznanje o ratu u Siriji da smiris malo i komuniciras kao covek? Ako ne mozes, budi spreman da te stalno ovde nazivam gluperdom koja stosta lupeta napamet. Ako te to bude vredjalo tu je moderacija i IL da smiris svoju frustraciju mojim postovima na ovoj temi.

Dakle, kao sto se ovde stalno traze dokazi o tome ko je kakav i zasto je neko bolji kao opcija, moras da bar malo potkrepis tvoje tvrdnje o tome da je nekakav plan za Siriju trebalo da se ostvari brzo, takoreci kao blickrig,  takodje da potkrepis stav da se to 'zdusno potpomagalo', takodje da potkrepis nekom cinjenicom kako izgleda proces otvaranja nekakve 'Pandorine kutije', gde je ona bila, kako se otvara i sl.

Moras da malo podrobnije objasnis tvoja saznanja o 'podrsci stanovnistva rezimu Asada' koja utice na 'uspeh' da se taj rezim 'odrzi'. Kolika je ta podrska ako znas da postoji? Podeli sa nama ta saznanja.

Na kraju poslednja recenica je nekako izvucena iz konteksta svih mojih postova od ranije (beskrajni rat), ali kontekst necije zelje za raskantavanjem je dobra osnova da mi kazes kako i gde je rezirano to raskantavanje?

Edited by Bane5
Link to comment

slozio bi se da potpisem ovaj post osim boldovanog jer ispade da je rat u siriji od pocetka imao ovakav raspored snaga kako ga opisuje ova recenica. do ovoga boldovanog se doslo nakon pet ipo godina ratovanja i nije se do toga doslo jednostrano. obe strane (i zatim i njihovi sponzori) su dizali uloge i pratili jedni druge.

svi prethodni postovi o sirijskom ratu su bazirani na prici kao da je juce bio prvi dan tog rata. dok ne pobegnete od te crno-bele podele koju nudi ta 'nulta tacka' sukoba necete razumeti sta se sve tamo zaista dogadja.

 

Boldovano je današnja situacija, naravno da je pre pet godina bilo drugačije. Ali ako je bilo drugačije to i dalje ne znači da su pre pet godina svi redom bili protiv Asada a on se spasao zahvaljujući Hezbolahu i Putinu. Ta nulta tačka je podjednako besmislena jer da su zaista svi bili protiv Asada on bi omastio granu samo tako, a Iran i Rusija bi mogli samo da gledaju.

 

Asad od samog početka ima jedan deo sirijske populacije na koji može da računa. Iz tog dela mu dolazi i vojska, i bezbednosni aparat, i civili u velikim gradovima koji nikada nisu podigli sveopšti ustanak protiv njega iako je, je l' te, najkrvoločniji diktator u istoriji svemira. Ti često diskredituješ tu populaciju na gomili tako što ukazuješ na vojsku koja peva: "Assad or we burn the country" i onda ispada da su svi koji ga na neki način podržavaju spremni da spale Siriju. A njega podržava širi krug ljudi or par desetina hiljada raspevanih vojnika na frontu i to bi moralo da bude jasno svakom ko za sebe smatra da razume šta se tamo zaista događa.

 

Diktatori mogu da imaju solidnu podršku u narodu i to nije ništa neobično. U neposrednom komšiluku imaš jednu veliku zemlju koja je de facto diktatura ali je bezmalo polovina stanovnika spremna da oružjem brani diktatora ako zatreba. I da mu aplaudiraju ako u rekama krvi uguši neku uličnu pobunu. I šta sad, treba sve da ih pobijemo i proteramo jer podržavaju diktatora i njegovu represiju? Pa ne ide to tako, bojim se.

Link to comment

Boldovano je današnja situacija, naravno da je pre pet godina bilo drugačije. Ali ako je bilo drugačije to i dalje ne znači da su pre pet godina svi redom bili protiv Asada a on se spasao zahvaljujući Hezbolahu i Putinu. Ta nulta tačka je podjednako besmislena jer da su zaista svi bili protiv Asada on bi omastio granu samo tako, a Iran i Rusija bi mogli samo da gledaju.

 

Asad od samog početka ima jedan deo sirijske populacije na koji može da računa. Iz tog dela mu dolazi i vojska, i bezbednosni aparat, i civili u velikim gradovima koji nikada nisu podigli sveopšti ustanak protiv njega iako je, je l' te, najkrvoločniji diktator u istoriji svemira. Ti često diskredituješ tu populaciju na gomili tako što ukazuješ na vojsku koja peva: "Assad or we burn the country" i onda ispada da su svi koji ga na neki način podržavaju spremni da spale Siriju. A njega podržava širi krug ljudi or par desetina hiljada raspevanih vojnika na frontu i to bi moralo da bude jasno svakom ko za sebe smatra da razume šta se tamo zaista događa.

 

Diktatori mogu da imaju solidnu podršku u narodu i to nije ništa neobično. U neposrednom komšiluku imaš jednu veliku zemlju koja je de facto diktatura ali je bezmalo polovina stanovnika spremna da oružjem brani diktatora ako zatreba. I da mu aplaudiraju ako u rekama krvi uguši neku uličnu pobunu. I šta sad, treba sve da ih pobijemo i proteramo jer podržavaju diktatora i njegovu represiju? Pa ne ide to tako, bojim se.

 

Ni ja niti bilo ko ne moze da zna kolika je podrska Aasadu (eto nade da ce namenski da odgovri i kaze nam to) kod onih koji su ostali u Siriji. Bezao sam i od pomisli da negde pomenem narod u tom kontekstu, pa bilo one koji su za ili protiv i da tvrdim da je jednih vise, a drugih manje. Jedino sam pobunu kao takvu definisao kao dominantno sunitsku i mislim da se sa tim svi mogu sloziti (iako to NE ZNACI da su bas svi suniti protiv Asada). Ako sam na neki nacin 'vredjao' (sta je tu uvreda ako im veru i radost u tudju smrt uzimas kao nesto lose i sve to u ime jednog coveka i cilja njegovog opstanka?) onaj deo vojnih snaga koji ispisuje i peva doticnu parolu ne znaci da sam vredjao stanovnike koji zive pod rezimom i trpe na svaki drugi nacin ovaj rat. Ne moze se bas staviti znak jednakosti izmedju te vojske koja navija za smrt u ime Asada i svih ostalih ljudi gde verujem da mnogi nemaju zelju da u tudjoj smrti vide svoj spas. Nisu samo suniti bezali iz Sirije i od rata. Mnogo je onih koji iz redova alavita i druza narocito nisu hteli da ratuju, bezali su i krili se od svega toga. Ista je prica i sa ljudima u Idlibu ili Dari ili gdegod gde Asad nema kontrolu, a njima Nusra, Ahrar i SF kroje nekakvu pricu koja je anitiasadovska. Sta tek reci za ljude koji zive pod IS-om koje niko ne uzima u usta ni 1%, a koji ginu, gladuju i pate duplo (pod IS-om i pod bombama raznih anti IS koalicija). Da li i tu treba povlaciti znak jednakosti? Ne naravno. U tom smislu ne verujem da je prica dobra ako neko zaista veruje u tu parolu, ako zaista veruje da ce sravnjivanjem Daraje da se spase bede rata, da ce paktiranje sa bulumentom siitski svetih ratnika njegova sekularnost (nimalo bitna ako je u Siriji sve pa i zivot zavisilo od verovanja jednom coveku) biti sacuvana iako je tona verskih fanatika sa druge strane.

Nisam siguran da li je dobro izvlaciti paralele sa nekim drugim drzavama - Sirija itekako ima u svojoj istoriji 'probleme' na vise nivoa sa pobunama, ratovima van svojih granica, uplitanjem u terorizam i sl. 'sitnicama'.

 

ps. Mislim da se odbranom tipa 'nisu svi bili protiv Asada' ili da 'Asad ima nekakvu podrsku u narodu' (sa tom tvrdnjom se btw. slazem niti sam to bilo kada sporio) automatski legitimise i ona druga strana.

Edited by Bane5
Link to comment
×
×
  • Create New...