Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

To Our Readers: Our Web site was unavailable to some readers for a time on Tuesday. The disruption was the result of an external attack on our domain name registrar, and we are at work on fully restoring service. We regret if this has caused you any inconvenience. — The New York Times
Meni sinoć proradio, radi i sad...
Link to comment
Speaking in Geneva just a few minutes ago the UN's Syrian envoy Lakhdar Brahimi has just made two interesting remarks.Firstly, he said "it does seem likely some substance was used" during the attack which killed scores of civillians last week in the suburbs of Damascus.He also said that international law was clear and a UN decision will be needed for military action if it is to be regarded as legal.
Link to comment

Odgovor Asada je njihov odgovor, tj. ostaje da se vidi čime su ga opremili ali po svemu sudeći ne nečim naročitim. A slavna Mediteranska flota u Tartusu ima samo da sluša zujanje iznad svoje glave. Blamaža, nije da nije

Edited by dillinger
Link to comment
Odgovor Asada je njihov odgovor, tj. ostaje da se vidi čime su ga opremili ali po svemu sudeći ne nečim naročitim. A slavna Mediteranska flota u Tartusu ima samo da sluša zujanje iznad svoje glave. Blamaža, nije da nije
+1
Link to comment
Odgovor Asada je njihov odgovor, tj. ostaje da se vidi čime su ga opremili ali po svemu sudeći ne nečim naročitim. A slavna Mediteranska flota u Tartusu ima samo da sluša zujanje iznad svoje glave. Blamaža, nije da nije
uopšte ne mislim da američki napad na siriju može posebno da žulja ruse. kao što nautilus reče tartus je samo logistička baza (punjenje gorivom i hranom), za operacije na rogu afrike koje vmf radi zajedno sa evropljanima i amerima lako će naći bazu za snabdevanje (kipar, pre svega). sa druge strane, ako ameri zaguze još malo na bliskom istoku što im se smeši čak i za 2/3-dnevnim "hirurškim udarima" po asadovim snagama, rusija može da stekne inicijativu u odnosima sa sad, što lepo opisuje nikolas gvozdev:
...For the last decade, the mantra of the U.S. foreign-policy establishment vis-a-vis Russia has been "selective cooperation"—the United States would pursue cooperation with Moscow in those areas where it would most benefit U.S. interests but would retain the freedom to go against Russian preferences when necessary. But with America lacking good options on Syria—and with Russia not particularly inclined to help Washington out—it may be Russia that will be doing more of the "selecting" in the future.
Link to comment
uopšte ne mislim da američki napad na siriju može posebno da žulja ruse. kao što nautilus reče tartus je samo logistička baza (punjenje gorivom i hranom), za operacije na rogu afrike koje vmf radi zajedno sa evropljanima i amerima lako će naći bazu za snabdevanje (kipar, pre svega). sa druge strane, ako ameri zaguze još malo na bliskom istoku što im se smeši čak i za 2/3-dnevnim "hirurškim udarima" po asadovim snagama, rusija može da stekne inicijativu u odnosima sa sad, što lepo opisuje nikolas gvozdev:
Jbga, podleglo se silnim najavama u poslednjih 5 god o gradnji prve ruske baze van teritorija ex-SSSR. Ne znam kako Amerika može zaglibiti u Siriji, em ne razmatraju angažman poput iračkog ili avganistanskog em u većoj meri ispunjavaju želje lokalnih saveznika (TUR, ISR, KSA), nikakvu odgovornost dugoročno neće snositi. Sa druge strane naročito Iran, ali i Rusija gube. Rusija je otišla predaleko ovde a ovakvim uzmicanjem za zapad ostaje neman koja podržava krvoločne despote, a za ostatak sveta nepouzdan partner. Bolje onda da je od starta sebi gradila odstupnicu kod opozicije ne bi li obezbedila ostanak u Siriji i nakon Asada.Ovako vlada utisak da su nakon svog prvog ozbiljnijeg izlaska iz SSSR dvorišta, grubo vraćeni nazad za svega par godina. Sirija nije nevažna tačka za Rusiju, na stranu vojna i energetska saradnja, Putin je u konstantnom strahu od povratka ekstremizma na Kavkaz, ovakvim razvojem događaja postaje još paranoičniji. Iz čega po mom skromnom sudu proističe sledeće: Gvozdev je malo precenio Ruje, ta povremena kooperacija naročito na planu borbe protiv terorizma više je koristila upravo Rusima
Link to comment

Rusija malo sta, i da hoce, moze da uradi u Siriji. Moguce da ce ovo pre svega iskoristiti za zauzimanje i predefinisanje i ko zna sta jos, pozicija (i diplomatskih i drugih) akcija za endgame. Sto se tice ekstremizma na kavkazu, ovo je samo jos jedan podsticaj (a delimicno i opravdanje) kad dodje do toga, da se resava zalivanjem bombama i ostalim prigodnim nacinima.

Link to comment

Sad stvari teku po inerciji. Avionu krenu iz Avijana...Mene više zanimaju reakcije u samom NATO. Recimo, Poljaci su ih odjebali i imam osećaj da će se odjebavanja nastaviti kao zaraza.

Link to comment
tartus je samo logisticki centar, nemaju oni tamo nikakvu flotu. usputna stanica za brodove na dugim plovidbama.
+1U Tartusu je samo jedan dok, nijedan brod nije bio privezan još od prošle jeseni.
Sad stvari teku po inerciji. Avionu krenu iz Avijana...Mene više zanimaju reakcije u samom NATO. Recimo, Poljaci su ih odjebali i imam osećaj da će se odjebavanja nastaviti kao zaraza.
Bolja im je Kania na Kritiju, pa je važnije hoće li ekipicu odjebati Heleni.Za Akrotiri ekipica™ ne mora ni tražiti dozvolu, ali bi ju Assad ak je laf mogao zbičit, baš mu je blizu..Garantirani Incirlik je još bliže.. Izmir je OK.:cyberwarrior:™ Edited by Roger Sanchez
Link to comment
sa druge strane, ako ameri zaguze još malo na bliskom istoku što im se smeši čak i za 2/3-dnevnim "hirurškim udarima" po asadovim snagama, rusija može da stekne inicijativu u odnosima sa sad, što lepo opisuje nikolas gvozdev:
Nisam ovo baš najbolje shvatio. Kako Rusiji ide na ruku to što SAD ne znaju tačno šta će u Siriji, ako uzmemo u obzir da ih niko neće konsultovati po pitanju vojnih udara niti će im tražiti pomoć za postizanje diplomatskog rešenja? Čitav angažman čuvara vatre se svodi (kao i u Libiji) na to da pobunjenici ne izgube, to jest, bilo bi idealno ako uz redovan dotur oružja mogu sami da obore Asada, a ako na terenu zagusti onda će zgroženi svet ©® da oplete iz vazduha taman koliko je potrebno da pobunjenici odnesu prevagu. Nikakve ozbiljne diplomatije tu neće biti, ako se na kraju i dođe do neke mirovne konferencije tu će SAD voditi glavnu reč i biće dogovoreno ono što oni zamisle i nikog neće interesovati šta Rusija o tome misli (inače, dajem Asadu manje od 10% šansi da će nakon vazdušnih udara ostati u poziciji da bilo šta potpisuje; u ovom trenutku je mnogo izglednije da će on lično završiti kao Gadafi a Aleviti biti kompletno masakrirani i proterani ali tada neće biti nikog da se zgrozi™ i bombama zaštiti njihova prava).Posebno mi nije jasno kako će Rusija iskoristiti rasplet u Siriji u budućim odnosima sa SAD. Gvozdev kaže da će da zatežu... kako tačno? Šta će se to dogoditi u Siriji, što će Amerikance dovesti u pasivnu poziciju kada su u pitanju odnosi sa Rusijom? Po svemu što vidimo i što smo do sada videli, Rusija će posle ovoga zatezati™ tačno onako kako je zatezala™ posle Iraka, ili onako kako je zatezala™ posle Libije. Guraće se opet negde gde im mesto nije, pa će tri dana uoči početka vojnih operacija navrat-nanos evakuisati svoje osoblje i državljane, i izražavati suštinsko neslaganje. Ovo je igra u kojoj ne može stalno da se igra na blef, da ne pominjem koliko je onaj silovatelj medveda patetičan blefer.
Mene više zanimaju reakcije u samom NATO. Recimo, Poljaci su ih odjebali i imam osećaj da će se odjebavanja nastaviti kao zaraza.
Ovo je već u Libiji prestala da bude NATO priča. Sada govorimo o ekstremnoj frakciji unutar NATO koju čine tri zemlje (FUKUS) a u zavisnosti od situacije na terenu priključuju se dodatne zainteresovane strane (Italija u Libiji, Turska u Siriji). Potpuno je nebitno šta o tome misle Poljska, Španija ili Kanada, njihovo je da obezbede logistiku i finansije a pitanje je da li bi ih ovi pustili da učestvuju u letovima čak i kada bi hteli da se priključe. Edited by beowl
Link to comment
×
×
  • Create New...