Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

Ne moze.  

Tu vas istocnoevropski jezici siju zahvaljujuci dugom iskustvu.

Aj bas da vidim da koristite ополчение...

Al onako kako treba  :fantom:

Link to comment

Nesto se razmisljam. Cudno je to kako recimo u Ukrajini opolcenici imali pravo na pobunu iako Ukrajina nije imala diktatora koji je vlast nasledio od oca, pohapsio opoziciju i pobio par desetina ljudi a u Siriji opolcenici treba da sede i trpe sve ono sto se u Ukrajini nije dogodilo.

Link to comment

Nesto se razmisljam. Cudno je to kako recimo u Ukrajini opolcenici imali pravo na pobunu iako Ukrajina nije imala diktatora koji je vlast nasledio od oca, pohapsio opoziciju i pobio par desetina ljudi a u Siriji opolcenici treba da sede i trpe sve ono sto se u Ukrajini nije dogodilo.

 

+1

 

Viki Nuland je odmah podržala opolcenie opolcenika u Kijevu... oh, wait... pa ona je tu podršku dala i ovima u Siriji

Edited by slow
Link to comment

SAA uz podrsku Rusa usla u provenciju Raka ali ima jos dosta do samog grada, sa druge strane i Kurdima uz sve vecu pomoc Amerikanaca se zuri da prvi zauzmu taj grad ... Bice zanimljivo videti ko ce prvi okaciti zastavu na Reichstag™[/size]

SAA će se ispružiti do Rake nikad a možda ni tad. Ako se spoje sa enklavom u Deir Ez Zoru pre nego što isisu nekako podje za rukom da je pregazi mogu da se šutaju u dupe od sreće. I dvostruko da se šutaju ako to ne budu debelo platili na nekom drugom mestu budući da dok oni idu™ na Raku umereni™ rebeli i Nusra su krenuli u ofanzivu na manje-više na svim frontovima i dobro ih taslače.

Link to comment

U alepskoj regiji su Rusi(izgleda dobili precutnu saglasnost amerike)preuzeli neku ulogu cuvara vatre, dok su elitnije jedinice(tigrovi,pustinjski sokolovi) prebacene na istok. Sto bi znacilo, svaka veca koncentracija pobunjenika na manjem prostoru, moze da ocekuje sprzenu zemlju u svojoj okolini, za sporadocne kopnene sukobe valjda tu su ostale iranske snage i hezbulah... Raka je grad u pustari i cenim da uz dobre mehanizovane jedinice i avijaciju nije tesko praviti brze prodore i stici do oboda grada(naravno uz podrazumevani smisljeni plan

ozbiljnih takticara, slicno kao u Palmiri)... Planine Latakije i pregusto naseljena alepska regija(i blizina same turske) je neka sasvim druga prica...

 

Послато са D6683 уз помоћ Тапатока

Link to comment

Svasta da se vredjam, sto si  ostrascen i sto formulises kako tebi prijatnije zvuci.... Volim da citam tvoje postove na temi, jer si pre svega dobro upucen u zbivanja na terenu, a to koga podrzavas u ovom ratu je tvoja licna stvar .Moje je pravo da se ne slazem sa definicijom,  da je svima koji se bore na strani SAA samo asadova vladavina u mislima  ...

 

Tako deluje moja konstatacija na svakog ko idelaizuje rat u Siriji.

Niti je SAA ostala nekakva monolitna vojna organizacija niti je moguce jednom logicnom definicijom objasniti ko je ko kada se tamo bori toliko raznih vojski i naoruzanih grupa.

Uopste nije bitna cinjenica da li strani saveznici veruju u Asada ili ne vec je cinjenica da zvanicno svi oni nastupaju u njegovo ime, da su svi tu dosli da se bore za njega i na taj nacin i sami opisuju svoju ulogu u tom ratu.

Ciljevi proiranskih milicija ili samih rusa su svaki za sebe manje isticani i verovatno nuzno ni nemaju u sebi Asada kao osnov, ali su vezani za samog Asada - oni ga koriste kao fuguru oko koje njihovo prisustvo i dejstvo moguce i na neki nacin 'ozakonjeno' u Siriji.

Sto se ostataka SAA tice plus naoruzanih partijskih jedinica i sirijskih dobrovoljaca ovde sam vec pisao da je jedan od njihovih osnovnih motiva 'Assad or we burn the country'. Ta parola je na plakatima, to su grafiti koje oni ispisuju, to su pesme i skandiranja koje izvikuju i pevaju.

Edited by Bane5
Link to comment

I diktatura i svaka nesloboda, docim su ovi drugi 1 ovaploceni humanizam i renesansa, 1 borci za pravu stvar takoreci, americke vrednosti da ne pominjem  -_-

 

Koliko si los covek i koliko ne znas sta ces da napises u odbranu samog sebe ovde pises nesto sto ja npr. nisam nijednim jedinim slovom napisao niti implikovao. 

Ako je tebi nemoguce da razumes da jedna definicija 'snage koje se bore za Asada' ne opisuje (niti ima nameru da to uradi) karakter drugih, trecih i sl. koji su u tom ratu onda si zaluto u nesto sto je skroz iracionalno.

Spusti loptu bar malo.

Edited by Bane5
Link to comment

Ne znam druze, moje neko misljenje je,da vecina stanovnistva koja vidi sebe u sekularnoj i iole normalnoj Siriji, podrzala borbu vladinih jedinica i saveznika iz okruzenja... Odnosno da ovaj rat vidi kao borbu za opstanak, kako same drzave tako i svojih golih zivota...

p.s. Mozda stvarno idealizujem previse, ali to je iskreno moj utisak...

 

Послато са D6683 уз помоћ Тапатока

Edited by Geo
Link to comment

Ne znam druze, moje neko misljenje je,da vecina stanovnostva koja vidi sebe u sekularnoj i iole normalnoj Siriji, podrzala borbu vladinih jedinica i saveznika iz okruzenja... Odnosno da ovaj rat vodi kao borbu za opstanak, kako same drzave tako i svojih golih zivota...

p.s. Mozda stvarno idealizujem previse ali to je moj iskreni utisak...

 

Послато са D6683 уз помоћ Тапатока

 

Na vise nivoa to je idealizovanje rata u Siriji. Niti je zalaganje za 'sekularnu Siriju' moguce ako je njen proizvod diktatura u kojoj se neretko smrcu resavaju sva pitanja, niti je karakter svih ciljeva i vojnih snaga koje se bore za Aasada sekularan. Niti je ustav same Sirije skroz sekularan i to je jedna od iluzija koja se ovde protura.

I jos, ja ovde nijednom nisam hteo ni da se usudim da pomenem odmeravanje tipa 'vecina stanovnistva' i sl. jer to niko ziv ne moze ni da pretpostavi da li je tako.

Jedina u koju sam smeo da udjem je da pobunu opisem kao 'dominantno sunitsku', a za to ima razloga i to dobrim delom objasnjava neke dogadjaje i tokove ovog rata.

Edited by Bane5
Link to comment

Znaci one masovne hriscanske litije kroz vece slobodne gradove, masa mladih devojaka i zena bez feredza koje imaju apsolutno ista prava kao muskarci... su samo iluzija? Odnos zabluda je da ako pobede bradnje iz AL Nusre(realno najjaca pobunjenicka frakcija) ili Isisa, da toga vise nece biti ?

 

p.s. Po meni je veca zabluda  , da su se svi sirijski suniti okrenuli protiv rezima...

Edited by Geo
Link to comment

Dokle više priča o terminologiji nazivanja zaraćenih strana, da li su Asadove snage ili zvanična vojska Sirije, da li su borci za demokratiju, pobunjenici ili džihadisti... Ovo je jedno trideseti put da se ovde priča o tome

Link to comment

Sta bi se desilo masi mladih devojaka ako bi pocele da vicu "Zivela sekularna Sirija bez Asada!"?

Verovatno nesto manje strasno, nego da to isto ucine u demokratski oslobodjenoj LIbiji od diktatora ...

Link to comment
×
×
  • Create New...