Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

Aman, priznao covek da je pogresio!? Sirija ...

Off:

:D

A pa to nije dovoljno, covek pripada vrsti forumske flore i faune, poznatoj kao Zoro Osvetnik, 1 часер, tako da sam jos dobro i prosao...

Sto je najgore, ja bio ubedjen da se radilo o Veletinu kome se ovim putem izvinjavam.

Link to comment

To sto ti radis nije vise obican bezobrazluk koji, povremeno, pokusavas da provuces kao provociranje jacetm diskusije radi: bice da je jedno tupo i kao balkon ograniceno neznanje umotano u ubedjenost da si - sta god i kako god - u pravu sve braneci pravetm vrednosti.

Bezobrazno i nedotupavno si zamenio teze i na moju primedbu da nije bas sve u zakonima koju sam ilustrovao jednim zakonom iz doba Adolfa, inace opstepoznatog pridrzavatelja zakona, potegao si pravne pojmove koji su nastali upravo zarad onih koji su cuvenim Ich war nur folgende Aufträge pravdali fanaticno postupanje po zakonima: Grundgesetz je dete post-WW2 Nemacke, bas kao i Unreschstaat, izmisljeni i uvedeni upravo zbog dogadjanja u jednoj zemlji u kojoj je zakon bio iznad svega i ne bi li sprecili ponovnu pojavu onih koji su samo slusali naredjenja postupali po zakonu.

Ili se barem tako mislilo sve do Ausvica.

Ono, njima je barem neko izdavao naredjenja: da mi je znati koja li muka tebe tera da branis neodbranjivo i koprcas se protivno elementarnom zdravom razumu sve zagovarajuci vrednosti  :isuse:

A sto se tice tvoje mudre napomene da objasnjenja nisu isto sto i opravdanja, cudo jedno koliko si joj sklon kad si ti u pitanju: s druge strane, dovoljno je da se neko, bilo ko, ovde makar samo zapita nije li mozda i samo mozda Asad - ovo je topik o Siriji - ne samo diktator od sorte koje je pun arapski svet, nego i predstavnik znacajnog dela sirijske populacije, dela dovoljno velikog i znacajnog da mu omoguci opstanak u visegodisnjem gradjanskom ratu u kome njemu suprotstavljene snage obilato pomazu spolja, pa da tog nekog 'ladno proglasis za asadistu, staljinistu, komunistu, nacistu, itd, itd...

Nije zamena teza nego samo ukazujem da jednostavno pogresno verujes da su se nacisti drzali zakona - zakoni koji idu kontra ustava (Vajmarskog) su bili ilegalni. Lazni legalizam na koji se ljudi pale i dan danas.

 

Da Asada podrzava i dalje znacajan deo Sirijaca nigde nisam sporio.

Kazem samo da je sasvim legitimno njegovo osporavanje kao predsednika Sirije dok poistovecivanje drzave i rezima jeste tipicno za sve one koje si nabrojao.

Link to comment

Da Asada podrzava i dalje znacajan deo Sirijaca nigde nisam sporio.

Kazem samo da je sasvim legitimno njegovo osporavanje kao predsednika Sirije dok poistovecivanje drzave i rezima jeste tipicno za sve one koje si nabrojao.

 

Treba uzeti u obzir i percepciju političkih lidera na Bliskom Istoku, pogotovo u zemljama sa republičkim uređenjem. Narod koji ih podržava ne rezonuje u fazonu: "OK, ja sam za ovog lika ali ako me događaji ili činjenice uvere drugačije uskratiću mu podršku i biti za nekog drugog". Rezon je uglavnom podrška do smrti, uz potpuno poistovećivanje sopstvenog golog opstanka sa opstankom vođe na vlasti. Sveobuhvatan kult ličnosti.

 

U Istanbulu, kilometar od mog huda počinje jedna tipična AKP mahala. Da te odvedem tamo i da zajedno pitamo lokalnu ekipu zašto su za Tayyipa, imao bi šta da vidiš. Ljudi bi bukvalno, ali bukvalno počeli da padaju na kolena pred nama, uzdižu ruke prema nebesima i zahvaljuju dobrom Allahu što im je poslao ovog. Sve što imaju u životu, duguju njemu, a bez njega im apsolutno nema života. To je rezon, i to veoma ozbiljan rezon. I sad možeš ti njima da prezentuješ ne znam kakve kontra argumente i činjenice, to ih ni za promil neće pokolebati. Kada im pokažeš crno na belo, potpuno neoborivo, koliku lovu je lik sklonio, oni u sekundi to racionalizuju i postavljaju kao njegov fair share za sve što je učinio za njih. Apsolutno ne postoji stvar koju on može da uradi a koju će njegovo tvrdo jezgro smatrati za neprihvatljivu - od korupcije pa do upotrebe sile i najtežih oblika državnog terora. Ako žrtve treba posmatrati kao neprijatelje kako bi se racionalizovalo ono što im je učinjeno, onda će tako i biti. Kult je jednostavno jači od svega. I to ne važi samo za ovog na vlasti već i za one iz opozicije. Da sutra neki Sisi sprovede prevrat i poubija sve što izađe na ulicu da protestuje, oni bi to racionalizovali i pravdali zarad viših ciljeva - baš kao što pravi Sisijevci to rade u Egiptu. Opušteno podržavaju oduzimanje prava glasa desetinama miliona svojih sugrađana jer nisu dovoljno urbani, prosvećeni ili šta već.

 

Pa kad imaš takav kult u Turskoj koja je Švajcarska u poređenju sa arapskim zemljama, onda mogu samo da zamislim na šta to liči u Siriji i koja je to borba na život i smrt.

Link to comment

K-50-2 koji je trebao da se proda turskoj imao je nadimak Erdogan (rodjeni ratnik na turskom).

Nisam znao za taj momenat, zahvaljujem :)

 

@bigvlado

Erdogan™ se vec koristi u Siriji, mislim da su ono gore snimci iz borbi za Palmiru ...

Link to comment

Nije zamena teza nego samo ukazujem da jednostavno pogresno verujes da su se nacisti drzali zakona - zakoni koji idu kontra ustava (Vajmarskog) su bili ilegalni. Lazni legalizam na koji se ljudi pale i dan danas.

Da Asada podrzava i dalje znacajan deo Sirijaca nigde nisam sporio.

Kazem samo da je sasvim legitimno njegovo osporavanje kao predsednika Sirije dok poistovecivanje drzave i rezima jeste tipicno za sve one koje si nabrojao.

Sa pricom o Nemackoj masis, zapleo si se, Vajmar, Savezna republika...

 

A sto se tice legitimnosti osporavanja Asada kao predesdnika Sirije (mada sama ova formulacija koja odvaja Asada od medjunarodno priznate, itd, itd, pokazuje da brines o rezervnom polozaju) ni to niko nije osporavao: problem je sto se Asadu osporava legitimnost suprotstavljanja pobuni i to na vise razina - od ocuvanja licne vlasti do mnogo kompleksnijih cinilaca od kojih ti je neke nabrojao i Bwl...

Prenebregava se i istorijski kontekst, nimalo nevazan: Sirija je, pored Egipta i Iraka bila prvi arapski pokusaj da se udje u moderni svet, tamo negde polovinom 50-ih, sa sve uspesnim suprotstavljanjem Zapadu i to onom kolonijalnom. Nije (samo) njihova krivica sto su na putu modernizacije gurnuti u permanentni konflikt sa Izraelom i drustvene i politicke okolnosti koje su pogodovale razvoju autoritarnih i u dobroj meri militarizovanih rezima jer se permanentni sukob ne moze odrzavati paralelno sa razvojem demokratskih institucija.

Link to comment

Nije bas isti. Erdogan™ druga verzija (mogao je da nosi americke rakete).

Dobro, u svakom slucaju ovaj  Ka-52 je najnoviji ruski bojni helikopter i ovo gore je njegov prvi snimak koji je objavljen ...

Edited by Geo
Link to comment

Pa kad imaš takav kult u Turskoj koja je Švajcarska u poređenju sa arapskim zemljama, onda mogu samo da zamislim na šta to liči u Siriji i koja je to borba na život i smrt.

To je negde nivo k'o u Amerikama kad je Ruzvelt bio popularniji™ od Isusa Hrista medju shetacima Njujorka... 

Link to comment
×
×
  • Create New...