Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

Mojne sad, zna se kome su na vrhu prioriteta demokratija, ljudska prava, vladavina prava....i kome se već godinama ispod radara provlači to što rade Saudi kako svojim građanima, tako juče Bahreinu, danas Jemenu itd

Ja btw ne sumnjam da bi konkretno ti to barem načelno osudio, za Andurila koji podržava el Sisija već nisam siguran...

 

Pa ja racunam da cete vi koji prednost dajete stabilnosti a ne demokratiji biti prvi u liniji odbrane saudijskog kralja kada tamo krene da se kuva. Kod mene od starta vazi stav ne cackati bez razloga (treba ih pritiskati za postovanje ljudskih prava itd) ali kada krene i kada diktatori krenu da brane sebe oruzjem onda ne treba biti na njihovoj strani. Tako je i u slucaju Sirije i u slucaju SA.

 

Samo što je Assad arapin kao i oni u FSA. Jedino vam u sektaškom narativu smeta što je alawit, mada i oni spadaju pod muslimane, ne? 

 

Pa eto i Madjari su hriscani. Mozda neki Hrvat. Oni su i hriscani i sloveni i to najblizi sloveni koje Srbi imaju. 

Edited by Eraserhead
Link to comment

Sirijski Kurdi: Federalizaciju Sirije predstavićemo UN

 

Лавров: Федерализација Сирије

 

Oj Sirijo iz tri dela, ponovo ces biti cela:

 

 
Federalizacija Sirije je nemoguća, zemlja je suviše mala, smatra Asad.
 
Sa tačke gledišta geografije, Sirija je jako mala kako bi u njoj bila moguća federalizacija. :isuse: Ona je, možda, manja nego većina ruskih republika. Sa tačke gledišta sociologa, za federalizaciju je potrebno da delovi društva ne mogu da žive zajedno. Toga u Siriji nije bilo, :mellow: a to je glavni princip. Ne mislim da je Sirija spremna za federalizaciju, nema prirodnih faktora da bi ona bila moguća“, rekao je sirijski predsednik.
 
On smatra da većina Kurda želi da živi u unitarnoj Siriji.
 
„Pitanje federalizacije je povezana sa Ustavom. Ustavu je potreban pristanak naroda, ali postoji shvatanje da su potrebne neke izmene u planu kurdske federalizacije. Većina Kurda želi da živi u okviru jedinstvene Sirije, u okviru centralizivane vlasti u političkom planu, a ne federalnom“, rekao je Asad.
 

 

 

Link to comment

Pa ja racunam da cete vi koji prednost dajete stabilnosti a ne demokratiji biti prvi u liniji odbrane saudijskog kralja kada tamo krene da se kuva. Kod mene od starta vazi stav ne cackati bez razloga (treba ih pritiskati za postovanje ljudskih prava itd) ali kada krene i kada diktatori krenu da brane sebe oruzjem onda ne treba biti na njihovoj strani. Tako je i u slucaju Sirije i u slucaju SA.

 

Pa i nije baš tako. Ako diktatoru leđa okrenu i narod i vojska, pa završi kao Čaušesku, tu nema neke realne priče o stabilnosti. Ali ako deo naroda i dobar deo vojske ostane uz njega, pa se posle par meseci ispostavi da ne samo da ne možeš da ga ekspresno streljaš već ne možeš ni posle malo cimanja da ga izložiš u frižideru, tu je otprilike trenutak da se počne razmišljati o nekom kompromisu. Zašto? Pa, da situacija ne bi eskalirala u rat koji niko ne može da dobije i u kojem će stotine hiljada izginuti a milioni završiti u izbeglištvu. To je trenutak u kojem valja delimično uvažiti legitimitet saudijskog kralja.

 

Takav trenutak je naišao i u Siriji i baš tada su vodeće svetske budale rešile da igraju all in. Zato, i samo zato je stvar danas tu gde jeste, a ne zato što diktator - zamisli čuda neviđenog - nije dobrovoljno pristao na granu i frižider. Ostaje nam da se nadamo da ako bude nekog sličnog momenta u KSA, vodeće svetske budale neće ponoviti taj briljantan politički potez.

Link to comment

Pa ja racunam da cete vi koji prednost dajete stabilnosti a ne demokratiji biti prvi u liniji odbrane saudijskog kralja kada tamo krene da se kuva. Kod mene od starta vazi stav ne cackati bez razloga (treba ih pritiskati za postovanje ljudskih prava itd) ali kada krene i kada diktatori krenu da brane sebe oruzjem onda ne treba biti na njihovoj strani. Tako je i u slucaju Sirije i u slucaju SA.

 

 

Pa eto i Madjari su hriscani. Mozda neki Hrvat. Oni su i hriscani i sloveni i to najblizi sloveni koje Srbi imaju. 

 

Ovaaaj, Saudi, za razliku od drugih, izvoze probleme, kako u vidu vahabizma tako i ugnjetavanjem i ubijanjem šiita gde god stignu, odnosno uklanjanjem MB kao konkurencije u sunitskom svetu. Oni su dakle najveći mogući faktor nestabilnosti.

Dokle god ih tolerišu i podržavaju oni-u-čiji-sud-o-demokratiji-se-ne-sumnja, niko vam, prosto, ni na sirijskoj ni ukrajinskoj ni desetinama drugih tema - ne veruje.

Edited by dillinger
Link to comment

Srece - bas kao i sve intervencije - nisu donele nikom pa nece ni tebi ako nastavis da se pozivas na njih

prilično sam siguran se veliki broj Korejanaca neće složiti sa tim. a i ja sam nekako uveren da to nije tačno.

 

zavisi. uvek i svuda, zavisi.

news_nighttime_korea.jpg

 

Sta da ti kazem osim verovanja da bi u Siriji, danas, velika vecina onih koji se ne cuju na slobodnim i demokratskim izborimatm bila upravo za - blagoslovenu stabilnost. 

cela ta konstrukcija o ljudima koji samo žele mir i/ili stabilnost je švajcarski sir. ako je u pitanju mir & stabilnost u kojem sam ja hebena strana, i ako postoji šansa da se izborim za nešto drugo... hebeš ovaj mir, daj neki drugi. svako želi mir & stabilnost, ali pod svojim uslovima.* a u Siriji je bilo mnogo onih kojima se ogadio ukus vojničkih cokula, i u proleće 2011-e su pomislili da imaju šansu.

 

tako da je lako moguće da se (velika?) većina nadala stabilnosti bez velikog Vođe ili uz glavu Vođe na panju, i željno iščekivala mrske imperijaliste za pomagače.

 

*tipičan primer su Albanci na Kosovu. njima su mir i stabilnost '90-ih bili go qrac. pa su jedva dočekali rat i ciničnu imperijalističku intervenciju. njima se isplatilo, ili barem oni tako misle.

Edited by Gandalf
Link to comment

Zaustavimo se na izvozenju vehabizma.

neeee... kada "sekularisti" pozivaju na eliminaciju političkih islamista, to je blagosloveno. kada to čine saudijci, to je zlo i naopako.

Edited by Gandalf
Link to comment

prilično sam siguran se veliki broj Korejanaca neće složiti sa tim. a i ja sam nekako uveren da to nije tačno.

 

zavisi. uvek i svuda, zavisi.

news_nighttime_korea.jpg

 

 

 

 

 

Dobro je i efektno sto igras za publiku, u svakom slucaju lakse nego da si pokusao da odgovoris  :D. 

 

 

 

cela ta konstrukcija o ljudima koji samo žele mir i/ili stabilnost je švajcarski sir. ako je u pitanju mir & stabilnost u kojem sam ja hebena strana, i ako postoji šansa da se izborim za nešto drugo... hebeš ovaj mir, daj neki drugi. svako želi mir & stabilnost, ali pod svojim uslovima.* a u Siriji je bilo mnogo onih kojima se ogadio ukus vojničkih cokula, i u proleće 2011-e su pomislili da imaju šansu.

tako da je lako moguće da se (velika?) većina nadala stabilnosti bez velikog Vođe ili uz glavu Vođe na panju, i željno iščekivala mrske imperijaliste za pomagače.

*tipičan primer su Albanci na Kosovu. njima su mir i stabilnost '90-ih bili go qrac. pa su jedva dočekali rat i ciničnu imperijalističku intervenciju. njima se isplatilo, ili barem oni tako misle.

 

E, ako si ti u pitanju, onda to bitno menja stvar :) .

Sto se prvog bolda tice: te lako moguce, te moguca velika vecina sa znakom ?, to mu dodje malo onako, kao da si prevideo mogucu mogucnosttm da se neko ponadao da moze da iskoristi guzvu i da makne jos po nekog nepodobnog diktatora, i to ne zato sto je diktator - nisu oni na njih gadljivi toliko koliko tvrde - nego zato sto je nepodoban.

Pa se - razloge za nezadovoljstvo ne sporim, naprotiv - malo prevario u racunici videvsi da je na povrsinu isplivalo toliko toga da se 1 gnusna diktatura u poredjenju s tim cini rajskim vrtom tolerancije, uzajamnog razumevanja, itd, itd...

 

A sto se drugog boldovanog tice, da ostavimo raspravu o sigurnosti na stranu: e, vidis, ovima se - sva je prilika - nije isplatilo.

 

Dos'o neko sa vecom batinom, a i vodja se bas nije nesto pokazao spremnim da posluzi sopstvenu glavu na panju poucen mudrom i dalekovidom politikom prikazanom diljem takozvanog arapskog sveta u kome je brze-bolje proglaseno prolece, pa se ispostavilo da ljudima tamo bas i nije do leporekih naslova u novinama i zadihanih i uspaljenih tv voditeljica koje svetu objasnjavaju rebel romantiku nasuprot gnusnom, itd, itd...

Link to comment

neeee... kada "sekularisti" pozivaju na eliminaciju političkih islamista, to je blagosloveno. kada to čine saudijci, to je zlo i naopako.

Vehabizam.

Link to comment

Sto se prvog bolda tice: te lako moguce, te moguca velika vecina sa znakom ?, to mu dodje malo onako, kao da si prevideo mogucu mogucnosttm da se neko ponadao da moze da iskoristi guzvu i da makne jos po nekog nepodobnog diktatora, i to ne zato sto je diktator - nisu oni na njih gadljivi toliko koliko tvrde - nego zato sto je nepodoban.

da li je nepodoban bilo kome van Sirije, je potpuno irelevantno u datom slučaju. to je onaj deo koji tebi izmiče - Sirijci su se pobunili i tražili glavu Vođe. pri tome velika većina pobunjenih nisu imali magisterij političkih nauka, pa da se zamlaćuju nekim kompleksnim teorijama međunarodnih odnosa. oni su se prosto nadali da bi neko mogao i da im pomogne. i boleo ih qrac za cinizam velikih, imperijalizam, i ceo paket učenih naklapanja koja idu uz to.  

 

kada su Asadovci krenuli da ubijaju sve redom, da je kojim slučajem Šejtan lično došao i ponudio pomoć, prihvatili bi i njegovu (ciničnu, neiskrenu, itd.) pomoć. možda bi im zla imperijalistička pomoć zaista i koristila. možda bi uz malo sreće i dobili Vođinu glavu na pladnju, možda i ne. možda bi Sirija bila u boljem stanju nego što je danas, možda i ne bi.

 

u datom slučaju, nisu se poklopili interesi zlih imperijalističkih sila i pobunjenih Sirijaca. loše za većinu Sirijaca, dobro za koljačku družinu.

Link to comment

Sekularizam.

 

A u cemu je problem u sekularizmu kao takvom? Sekularna drzava je civilizacijsko dostignuce, videti problem u sirenju sekularizma je otprilike isto kao i videti problem u sirenju pismenosti.

Link to comment
×
×
  • Create New...