Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

Hezbollah & Iranci nisu ni 10% Asadovih snaga.

ne postoje pouzdane procene. lako moguće da je broj znatno veći od 10%. (pri tome su stranci mnogo korisniji u borbi.) 

 

npr: http://www.theguardian.com/world/2015/nov/05/iran-recruits-afghan-refugees-fight-save-syrias-bashar-al-assad

Iran is recruiting Afghan refugees to fight in Syria, promising a monthly salary and residence permits in exchange for what it claims to be a sacred endeavour to save Shia shrines in Damascus.

...

Fatemioun was set up in Iran after the Syrian conflict started in 2011 with help from Afghan refugees who had previously cooperated with Iran, notably before the US invasion in 2001. Although it is not clear how many members it has, it was upgraded from a brigade to a military division, or lashkar, earlier this year, which is supposed to have between 10,000 to 12,000 members.

Link to comment

:lolol:  Koliko kukanja oko toga kako se na forumu naziva vojska lojalna jednom diktatoru (ako je uopste dozvoljeno da ga nazivamo diktatorom uopste). Poludeo svet.

А колико је тек било романтичарског одушевљавања rebelima koji se bore protiv jednog diktatora ako je uopste dozvoljeno da ga nazivamo diktatorom uopste.

Ne valja vam ovaj spin, mislim na Andurila, tebe, Baneta, donekle Gandalfa: niko ovde - siguran sam - ne pokusava da nadje opravdanje za postupke jednog rezima koji se nije - najblaze receno - proslavio postovanjem ljudskih prava, ali iskljucivost kojom ste uleteli u pricu o borcima za slobodu i i pravetm vrednosti i kiselkastosttm kojom sada komentarisete cinjenicu da nije moglo da prodje bas onako kako je proslo u Libiji je smesna bas koliko i ovaj tvoj  :lol:

Pri tom ne zazirete ni od prebrojavanja po najraznoraznijim osnovama - postupak koji bi inace, primenjen na nekoj drugoj temi bio u najmanju ruku ismejan.

Meni prica smrdi zbog lakoce kojom ste alalili pokusaj - sve da se radilo samo o zbacivanju Asada - da se jedna zemlja raskurca do temelja, a sve to u ime demokratije i slobode: pri tom, nimalo vam nije smetalo sto su iznad Libije senlucili cak i svedski - cini mi se - piloti, ali vam zato uzasno smeta kad to isto iznad Sirije rade, recimo, ruski piloti.

Da ne bude zabune: o ruskoj intervenciji sam rekao sta mislim i bio sam jedan od onih koji je nisu ni podrzali ni pravdali.

Kako sad stvari stoje, sa rebelima je gotovo: iznenadice vas lakoca s kojom ce oni koji su ih prodavali svetu kao borce za pravetm vrednosti da ih puste niz vodu i zaborave

Link to comment

...

 

Mislim da sada pricamo o tome da li snage lojalne Asadu moramo zvati SAA zbog nekekve mutant forumaske politicke korektnosti. Sirija je trajno u kurcu ukoliko se ne nadje resenje koje ce zadovoljiti vise strana u sukobu. Sve i da pobunjenici nestanu i da Asad ostane da vlada Kurdi se nece pomiriti sa statusom quo. Sve to je moglo i pre 4 godine kada je pocela pobuna ali je valjalo braniti vlast po svaku cenu. Zato sada imamo 200,000 mrtvih. Nego je lako zaboraviti kako je pobuna pocela i eskalirala te da u startu nisu bili ISISovci tu vec da su sve biti obicni gradjani Sirije.

Link to comment

Mislim da sada pricamo o tome da li snage lojalne Asadu moramo zvati SAA zbog nekekve mutant forumaske politicke korektnosti. Sirija je trajno u kurcu ukoliko se ne nadje resenje koje ce zadovoljiti vise strana u sukobu. Sve i da pobunjenici nestanu i da Asad ostane da vlada Kurdi se nece pomiriti sa statusom quo. Sve to je moglo i pre 4 godine kada je pocela pobuna ali je valjalo braniti vlast po svaku cenu. Zato sada imamo 200,000 mrtvih. Nego je lako zaboraviti kako je pobuna pocela i eskalirala te da u startu nisu bili ISISovci tu vec da su sve biti obicni gradjani Sirije.

 

Šta je moglo pre 4 godine? Da se nađe rešenje koje bi zadovoljilo sve strane? Pa ne, nije moglo.

 

 

 Hillary Clinton: "The transition to democracy in Syria has begun, and it is time for Assad to get out of the way" :0.6:

Edited by dillinger
Link to comment

FSA, Ahrar al-Sham, Jaish al-Islam, Faylaq Al-Sham... su sirijske milicije. pomognute sa strane, ali isključivo sirijske i brinu za svoje interese. tom logikom, skoro svaka pobunjenička grupa koja je ikada postojala, se da definisati odanošću strancima. Džordž Vašington ispadne francuski lakej.

 

SAA je državna/režimska vojska. pri tome je u pitanju država koja se samo-definiše odanošću jednom i jedinom božanskom Vođi.

 

i Zveri, Radikali i Zavetnici su iskljucivo srpske stranke i brinu o srpskim interesima, pa sumnjam da bi njihovo dovodjenje na vlast znacilo i prosperitet Srbije. 

ovde se pisalo kako nema razloga da drugacije gledamo na gradjane Sirije i Srbije (razlika je samo u jednom slovu  :D), dajte onda da ne zelimo drugima ono sto ne zelimo ni sebi.  

Link to comment

i Zveri, Radikali i Zavetnici su iskljucivo srpske stranke i brinu o srpskim interesima, pa sumnjam da bi njihovo dovodjenje na vlast znacilo i prosperitet Srbije.

irelevantno. ako dobiju izbore, oni sastavljaju vladu i drže vlast.

 

isti princip, uvek i svuda. demokratija.

 

dajte onda da ne zelimo drugima ono sto ne zelimo ni sebi.

kao što Siriji želiš doživotnog diktatora, isto to želiš i Srbiji? možda nekog Mađara ili Bošnjaka za diktatora? mislim da bi srpskim divljacima jedan Mađar dobro legao. Mađari su fin i pristojan narod, doveli bi Srbe u red.

Edited by Gandalf
Link to comment

Mislim da sada pricamo o tome da li snage lojalne Asadu moramo zvati SAA zbog nekekve mutant forumaske politicke korektnosti. Sirija je trajno u kurcu ukoliko se ne nadje resenje koje ce zadovoljiti vise strana u sukobu. Sve i da pobunjenici nestanu i da Asad ostane da vlada Kurdi se nece pomiriti sa statusom quo. Sve to je moglo i pre 4 godine kada je pocela pobuna ali je valjalo braniti vlast po svaku cenu. Zato sada imamo 200,000 mrtvih. Nego je lako zaboraviti kako je pobuna pocela i eskalirala te da u startu nisu bili ISISovci tu vec da su sve biti obicni gradjani Sirije.

Ma daj covece, ni na kraj pameti mi nije bilo da isterujem terminoloske makove na konce: radilo se i radi samo o pokusaju ilustracije odnosa prema dogadjanima u Siriji.

Trebalo je da pazljivije citas, mada se bojim da tacno znas o cemu se radi.

Bas kao i Anduril koji je brze-bolje krenuo da se bavi teorijom drzave i prava na nacin nas staljinista i feudalaca i na neke druge, modernijetm nacine.

 

I zajebite pricu o obicnim gradjanima Sirije u startu: i na jednoj i na drugoj i na n-toj strani su ti takozvani obicni gradjani.

Zato se rat i zove gradjanski.

Link to comment

SAA je državna/režimska vojska. pri tome je u pitanju država koja se samo-definiše odanošću jednom i jedinom božanskom Vođi.

Moguce je da si u pravu.

Ima samo jedan zajeb: ta drzavna/rezimska vojska ne bi potrajala ni mesec dana u odbrani jednog jedinog bozanskog vodje.

Odlicno znas da se radi o gradjanskom ratu u kome ni jednoj strani u sukobu zivota nema bez podrske dela stanovnistva; mera te podrske je trajnost strane u sukobu, nista vise i nista manje.

Ja razumem i podrzavam raspravu u kojoj se opredeljuje za jednu stranu u sukobu, namerno ne kazem navija.

Ali, sa ili bez navijanja, neke karakteristike gradjanskih ratova su em uocljive, em nepromenljive.

Link to comment

Ima samo jedan zajeb: ta drzavna/rezimska vojska ne bi potrajala ni mesec dana u odbrani jednog jedinog bozanskog vodje.

od robovlasničkih Haitija i SAD, preko SSSR i Rajha, do Pahlavija i Somoze... svi su imali podršku dela stanovništva, i održavali se na tome. 

 

i šta ćemo sad? da ukazujemo na eventualne prednosti datih sistema, blagodeti koje su uživali privilegovani, i katastrofu koja je usledila tokom ili nakon obaranja datih narodnih režima!? možda bi valjalo da pokažemo dužno poštovanje prema građanima koji su podržavali?

 

edit: budala, napisao Sandina umesto Somoze.  :lol:

Edited by Gandalf
Link to comment

od robovlasničkih Haitija i SAD, preko SSSR i Rajha, do Pahlavija i Sandina... svi su imali podršku dela stanovništva, i održavali se na tome. 

 

i šta ćemo sad? da ukazujemo na eventualne prednosti datih sistema, blagodeti koje su uživali privilegovani, i katastrofu koja je usledila tokom ili nakon obaranja datih narodnih režima!?

Vidim da si zapeo glede opredeljenja/izjasnjavanja: pogresio si adresu  :P

Ne moramo ama bas nista od toga osim ako ti posto-poto nije stalo da meni ili nekom drugom nakacis etiketu asadoljubitelja ili staljiniste, s obzirom na to da Anduril, a bogami i ti imate monopol na pravovernost: imamo gradjanski rat, imamo strane u sukobu, imamo strano mesanje, imamo hiljade i hiljade mrtvih...

Mozemo upravo ono cime se bavimo ovde: da - izmedju ostalog - nagadjamo i o tome sta bi se mozda dogodilo da rebelitm nisu imali onakvu podrsku kakvu su imali, da Asadu nije poslata onako idiotska poruka kakva mu je poslata iz Libije...

A mozda je najbolje od svega da prestanemo da se ponasamo kao da se istina i pravda aminuju prema univerzalnim vrednostima koje propisuje samo jedna strana.

A znamo i koja  :)

Link to comment

1) gradjanski rat,

2) strane u sukobu,

3) strano mesanje,

4) hiljade i hiljade mrtvih...

pre pobune je zemlja bila prosperitetna, sistem je uživao podršku značajnog dela stanovništva, razne strane u sukobu su podržane od strane ciničnih stranih sila, pobunjenici su na masakre počinjene protiv njih odgovorili ubijanjem vladajuće klase...

 

 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Haitian_Revolution

1) check 

2) check

3) check

4) check

 

 

Edited by Gandalf
Link to comment

Ne ide, jebiga.

Nit' ima smisla da na tvoju чек листу odgovorim slicnom, nit' imaju smisla ovakvi razgovori: od Sirije, do ekonomije, mislim na forumsku ekonomiju, po pravilu se pretvore u CvP pricu i pokaze se da su u sustini ideoloski.

Da merim ideoloske razlike niti mogu, niti hocu, niti ima svrhe, niko se tu ubediti ne moze  :)

 

A jos manje mogu i hocu da cekam Andurila sa jos nekom nebulozom na temu feudalizma, staljinizma, demokratije i pravetm slobode, pa jos garnirano podrobnim objasnjenjima. :P

Link to comment
×
×
  • Create New...