Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

Da ti objasnim nesto: u boldu je kljuc.

Ja volim namenskog i jos nekoliko namenskom bliskih ljudi, obaska sto tu rec ne арчим kad razgovaram o - na primer - politici.

Trosi se, bljutavi.

 

A ti sa svojom objektivnoscu :isuse:  i svojim ljubavima vidi sta ces.

Bas kao i sa pokusajem poturanja odnosa prema zlocinima kao da ih je iko ikada ovde branio/zagovarao.

Cao, zdravo.

 

uzivaj u svojoj ljubavi.

cao zdravo, a dok ne nadjes moje postove kojima ces potvrditi moje stavove kojim poturam kojesta ovde do tada cu samozaljubljenog namenskog nazvati lazovom.

Link to comment

uzivaj u svojoj ljubavi.

cao zdravo, a dok ne nadjes moje postove kojima ces potvrditi moje stavove kojim poturam kojesta ovde do tada cu samozaljubljenog namenskog nazvati lazovom.

:D

 

OK je, ne brini za mene i nastavi da volis ili ne volis po Siriji i sire.

Ali pazi da bude objektivno.

Link to comment

:D

 

OK je, ne brini za mene i nastavi da volis ili ne volis po Siriji i sire.

Ali pazi da bude objektivno.

 

vidim da ne umes bolje vec nastavljas da latentno vredjas na licnom nivou.

ovakva rasprava ne vodi nigde i ne tice se sirije pa bi moderacija mogla da sacuva i tebe ovih tvojih gluposti i sam topik i pobrise zadnih 5-6 postova.

tebi na sramotu ako ostanu.

Edited by Bane5
Link to comment

pa ovo prosto nije tacno. 

dovoljno je bilo videti mapu Sirije i raspored zaracenih snaga. 

 

slicno se pisalo i kako ISIS nece moci da padne, a da neko ne posalje kopnene trupe, a sada je pitanje dana kada nece postojati ni u Iraku ni u Siriji.

da ne pricam sad o Libiji i kako je tamo bolje nego u Siriji. ne moze biti bolje stanje kada postoji 6 zaracenih strana. 

 

ali je najveci problem na ovakvim temama sto ljudi pristupaju navijacki problemu i u zelji da nekog verbalno spuste. koliko sam primetio jedino je Bane5 pokazao vecu upucenost u stvarno stanje dole. 

 

 

Dovoljno je pogledati etnicku mapu Sirije:

 

map.png

 

I vojnu mapu sirije u jeku rata:

 

2000px-syria2-1.0.png

 

I videti da su pobunjene teritorije i ISIS teritorije dominantno Sunitske. Da je vojska asadovog rezima jaka na teritoriji koju drze Alaviti i oko Damaska gde mu je centar (zapravo jedino u Alavitskom delu nemas dzepove pobunjenika).  I da Kurdi drze kurdski deo. Rat je vrlo etnicko-verske prirode. Ukoliko se ne uvazi raznolikost populacije koja zivi u Siriji mira ce jako tesko biti. Sitrija vise nikada ne moze biti pod Asadom kao do sada. 

 

Imas pregovore u Zenevi. Prvi zahtev pobunjenih grupa koje sede za stolom je da Asad ode. Kako ocekujes da ti neko u takvoj situaciji bilo sta ponudi? Ako si iole pratio vracanje teritorije od strane SAA, vidis da oni rade zajedno sa YPG ekipom na severu i da ce nakon rata najverovatnije taj severni kurdski deo biti tampon zona prema Turskoj. Kao sto u Iraku, imas fakticku Kurdsku drzavu, koja se nazalost slizala sa Turcima.

 

 

sada tek videh ovo za Libiju. Kakvu crnu osnovu kada trenutno imas tri vlade i masu plemena po pustinji koja ne priznaju jedni druge i gde god su u mogucnosti puskaraju se medju sobom. Ove glavosece pride.

 

 

Kurdi zele svoju drzavu ili bar svoj region na severu. Ni vlast ni opozicija u Siriji to ne zeli da im da. Bice vrlo tesko naci tu zajednicki jezik. Posebno nakon svega sto su Kurdi preziveli u Siriji. Zbog toga njihova saradnja ni sa jednima ni sa drugima ne ide bas dobro. Evo pre 10 dana su opkolili vladine snage na severu i pozibacivali neke od njih sa onoga sto smatraju svojom teritorijom. Kurdi su se cesto bunili protiv Asada i nemaju posebne simpatije prema njemu. Resenje a Siriju ce morati da ukljuci i zelje Kurda.

 

Libija je svakako bolje prosla od Sirije.

Edited by Eraserhead
Link to comment

Ovo ne cini vladu u Damasku nista posebnom u odnosu na neke pobunjene grupe u cijem vrhu se nalaze i ljudi koji nisu muslimanske veroispovesti.

Je li imaš snimke proslave Uskrsa u ostatku te slobodne Sirije? Koji sveštenik služi liturgiju? Džihadi Džon?

Link to comment

U svakom slučaju principi po kojima se ocenjuje legitimnost neke vlade (pa i države) mogu biti i slobodni demokratski izbori, i stepen zaštite ljudskih prava, ali i u kom procentu je određene etničke grupe podržavaju, i na kojoj teritoriji. Ma, važno je otpočeti demokratski proces u svakoj toj zastareloj državi, pa ćemo da vidimo i u hodu rešavamo to...

Link to comment

U svakom slučaju principi po kojima se ocenjuje legitimnost neke vlade (pa i države) mogu biti i slobodni demokratski izbori, i stepen zaštite ljudskih prava, ali i u kom procentu je određene etničke grupe podržavaju, i na kojoj teritoriji.

bespotrebno komplikovanje. moze to i krace.

 

ako su alternativa (sunitski?) muslimani, vlast je legitimna.

Edited by Gandalf
Link to comment

 

 

In Syria, militias armed by the Pentagon fight those armed by the CIA

In mid-February, a CIA-armed militia called Fursan al Haq, or Knights of Righteousness, was run out of the town of Marea, about 20 miles north of Aleppo, by Pentagon-backed Syrian Democratic Forces moving in from Kurdish-controlled areas to the east.

 

http://www.latimes.com/world/middleeast/la-fg-cia-pentagon-isis-20160327-story.html

Link to comment

 

 

ovo svakako nije isto kao "pa Asadova vlast je uglavnom opstala tamo gde su Alaviti". sto je bio odgovor na to da Alaviti ne cine gro SAA.

opstala je i u Hami, Homsu, Damasku, na jugu, u delu Alepa, Deir ez - Zoru. 

 

na ovoj drugoj mapi ISIS drzi i teritorije koje su naseljenje Kurdima. kad znamo koliko je ljudi interno raseljeno u Siriji (vecina otisla u delove pod kontrolom SAA), dodjemo do slicnog zakljucka da ne podrzavaju ni tamo svi Suniti umerene, Nusru ili ISIS. 

Link to comment

A da prosto pokusas da ih zoves, recimo, oruzane snage medjunarodno priznate Sirijske arapske republike...

Suocene sa pobunom na svojoj teritoriji, pojavom za koju se zna kako je drzave tretiraju.

Ili je prvobitni romantizovani rebelizam sa sve rebelima dovoljan razlog i opravdanje za sve? 

...

Nema potrebe da je cini bilo kako i bilo kome: ona je prosto i jednostavno: Vlada u Damasku.

Legitimna i medjunarodno priznata vlada drzave koja je - izmedju ostalog - i clan OUN.

 

Nema potrebe ovde za nekim ubedjivanjem - i ti i Bane ste u pravu, svako iz svoje perspektive.

 

Za tebe vlada medjunarodno priznate drzave ima legitimitet bez obzira koliko je ljudi podrzava i da li se pridrzava bilo kakvog zakona.

Vlada se fakticki poistovecuje sa drzavom a legitimitet crpi od Boga, od ideologije, medjunarodnog priznanja i pre svega od gole sile.

To je u osnovi feudalno shvatanje drzave kakvo je postojalo u srednjem veku u Evropi, kako su ga shvatali staljinisti i kako ga shvacaju danasnje teokratije ili diktatori.

I naravno da si iz te perspektive sasvim u pravu i iz tog shvatanja mozemo i predvideti kakve su reakcije na situaciju u Ukrajini, Libiji ili Siriji.

Po tom rezonu, Asad je drzava bez obzira na zakon (kao ranije Milosevic, Gadafi ili Janukovic), medjunarodno priznat i to ostaje sve dok MZ ne odluci da prizna nekog drugog.

 

Za Baneta trenutna vlada nije isto sto i drzava pa zato medjunarodno priznanje drzave ne mora da znaci i da je vlada priznata.

Izte perspektive vlada prvo crpi legitimitet od siroke podrske ljudi kojima vlada i drugo od pridrzavanja zakona. Pad vlade (usled nestajanje podrske ili kriminala) ne znaci i pad drzave.

To je shvatanje drzave od engleske revolucije 1688., americke 1776., francuske 1789., evropske iz 1848. i ponovo evropske iz 1918./19. kao i posle 2. Svetskog rata.

Iz te, prosvetiteljske perspektive, naravno da ocena raznih danasnjih dogadjaja, gubljenje legitimiteta, krsenja zakona, pobuna i revolucija izgleda sasvim drugacije.

Tu je Asad izgubio i popularni (Kurdi ga ne priznaju kao i veliki deo Sunita) i zakonski (vladini zlocini su dobro dokumentovani decenijama unazad) legitimitet a samim tim on i njegov rezim ne predstavljaju ono sto danas priznajemo kao Sirija.

 

Ovo gore i objasnjava zasto jedni priznaju drzave ali ne i nuzno njigove vlade ukoliko izgube legitimitet a drugi automatski priznaju i vladu i drzavu jer od toga crpe sopstveni legitimitet.

Link to comment

A iznad svega toga, gore na Olimpu, sedis ti i mudro zboris...  :isuse:

 

Pa ovo gore i nije neka mudrost nego prosto razjasnjenje pojma legitimitet i kako se definise na razne nacine.

 

Cini mise da u SFRJ ili kasnije Milosevicevoj Srbiji nisu isli u detalje oko ovog u citankama ili medijima da ne bi sebi kopali jamu...

Edited by Anduril
Link to comment

I sta ti se jos cini?

 

Kolicina kao bajagi intelektualne i ne kao bajagi, nego stvarne, izistinske prepotencije koju prosipas je nemerljiva.

Meni ne smeta, naprotiv, zabavno je ali zna i da smori, tacnije smuci se coveku taj nadmocan stav koji sve zna, svemu - ako naravno dolazi s prave, podobne strane - nadje opravdanje.

 

Uostalom, koji je i meni...

Link to comment

Trebaa uvaziti i to da je to vlast koja se odrzava jedino zahvaljujuci umesanosti jedne sile i verovatno ne predstavlja mnogo vise od jedne etnicke grupe koja cini 20% populacije. To ce samo voditi daljem haosu. Ne moze se zanematiti zelja ostalih velikih etnickih grupa.

 

12% stanovnistva cine Alaviti. 

opet, u Siriji osim Idliba i severa/Kurda ne postoji znacajniji grad gde nema SAA. 

 

Pa to ti i kazem. Srbija, Sirija ne znam sto mislis da smo mi civilizovaniji pa nama treba demokratija a njima neki ludak poput Asada. Mozda i nama treba apsolutna vlast Vucica.

Pravilno se kaze "pre agresije NATO soldateske".

 

cini mi se da si ti pisao da je bolje da Vucic bude na vlasti nego da DSS, SRS, Dveri ili slicni dodju na vlast. 

kako je to drugacije od situacije u Siriji?

ipak, mozda mi se samo ucinilo.

Link to comment

 

Za Baneta trenutna vlada nije isto sto i drzava pa zato medjunarodno priznanje drzave ne mora da znaci i da je vlada priznata.

Izte perspektive vlada prvo crpi legitimitet od siroke podrske ljudi kojima vlada i drugo od pridrzavanja zakona. Pad vlade (usled nestajanje podrske ili kriminala) ne znaci i pad drzave.

 

 

O čemu pišeš ti, pa oni koji su izazvali pad vlada u Iraku, Libiji i Siriji doveli su u pitanje i opstanak same države. Sve su to danas nakupine zavađenih plemena, slabog ili nikakvog suvereniteta. 

Edited by dillinger
Link to comment
×
×
  • Create New...