Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

Како тамо збиља стоје ствари?  Коло се окренуло или није?

 

Позиција побуњеника је знатно ослабљена.

Примера ради, Асадове снаге су пробијале блокаду ка аеродрому Кувејрес скоро месец дана.

 

Сличан пробој, на северу Алепа је прошле недеље завршен за два дана.

 

Владине снаге потискују побуњенике свуда. Иде прилично полако, али се убрзава.

 

Очекује се да ће владине снаге ускоро очистити џеп источно од Алепа, са термоелектраном.

После тога је следећи логичан корак да се крене ка језеру Ал Асад и пресече пут ИСИС-а ка Турској. То би већ био јак стратешки удар.

Edited by vathra
Link to comment

Позиција побуњеника је знатно ослабљена.

Примера ради, Асадове снаге су пробијале блокаду ка аеродрому Кувејрес скоро месец дана.

 

Сличан пробој, на северу Алепа је прошле недеље завршен за два дана.

 

Владине снаге потискују побуњенике свуда. Иде прилично полако, али се убрзава.

Хвала.

Значи почиње Сајгон сценарио?

Link to comment

Тешко је проценити колико би рат могао да траје.

Овим темпом како освајају територију може и годинама.

Међутим побуњеници стоје све лошије, а владине снаге све боље.

На све више места побуњеници пристају да пређу под контролу владиних снага, при чему се онима који би да се боре нуди пребацивање на другу територију (нпр. у Хами, неуспело код Хомса мислим, данас на југу Сирије).

 

Са друге стране, војнички су неке групе побуњеника врло исцрпљене, и лако може да се деси слом на једном делу фронта.

Кад владине снаге овладају неким од бројних џепова, снаге могу да концентришу на друге делове, и тиме још више убрзају напредовање.

Ако остане овакав однос снага, операције ће ићи све брже и брже.

Link to comment

 

После тога је следећи логичан корак да се крене ка језеру Ал Асад и пресече пут ИСИС-а ка Турској. То би већ био јак стратешки удар.

 

Mislim da ovo neće biti slučaj, iako sam i sam u prvom trenutku mislio da će SAA da produži ka Eufratu. YPG i SAA su definitivno u savezu i koordinisano deluju, pa su tako YPG snage iz Afrina krenule da potiskuju FSA iz okoline Azaza i juče su im uzele nekoliko sela, umesto da SAA krene na sever. Čini mi se da je plan da YPG uzme Azaz i okolinu, i onda da napadnu ISIS u okolini Manbija i Al Baba i sa istoka i sa zapada, uz sadejstvo SAA sa juga iz okoline jezera Al Jaboul i Rusa iz vazduha, eventualno da SAA uzme Al Bab. Na ovaj način bi se spojile kurdske enklave na istoku i zapadu, i Kurdi bi dobili celovitu teritoriju u Siriji, koja bi Asadu i Rusima verovatno služila kao bafer zona prema Turskoj - teže će se Erdogan odlučiti da vojno interveniše preko Kurda, nego preko SAA, jer će imati veće unutrašnje i spoljne probleme. Doduše, obzirom da je u pitanju ludak, i da bi se na taj način stvorila ogromna kurdska teritorija od Afrina, pa sve do Sulejmanije u Iraku, svašta je moguće.

 

Sa druge strane, stvaranje prijateljske kurdske enklave bi omogućilo Asadu da se detaljno pozabavi Alepom, Idlibom i Darom, što mu je verovatno i bitnije od krajnjeg severa Sirije. Videćemo kako će da se stvari odvijaju...

 

EDIT : Idlibom, ne Irbilom, Irbil je u Iraku.

Edited by Ayatollah
Link to comment

Наменски, за број ангажованих НАТО авиона погледај скорије вести:

 

Децембар, Британци:

 

http://www.theguardian.com/world/live/2015/dec/03/syria-airstrikes-britain-launches-bombing-against-isis-targets-rolling-report

 

Французи, новембар:

http://www.theguardian.com/world/2015/nov/17/france-sends-aircraft-carrier-to-aid-airstrikes-on-isis-in-syria-and-iraq

 

Холандија планира да дода још 6 авиона:

http://www.dailymail.co.uk/news/article-3422954/Dutch-jets-bomb-Islamic-State-targets-Syria.html

итд итд...

 

А онда упореди то са ангажованим снагама 99-те. (поставио сам ти горе линк).

 

I iz toga treba da izvucemo zakljucak da su Amerikanci i NATO prsli i da moraju da:

 

 

А онда потражи колико се сад муче да исцеде и по 10-ак авиона за подршку у Сирији.

 

 

Dok Rusija junacki razbija po SIriji sa angazovanom 1/10 svog vazduhoplovstva?

 

 

Znas kako, ima nesto i u formulaciji: ako napises da se neko 'мучи да исцеди' to ima sasvim drugacije znacenje nego neke druge formulacije koje bi mogle da kudikamo korektnije prikazu pravo stanje stvari, pa recimo i cinjenicu da bi rok trajanja ruske ekspedicije u Siriji bio veoma kratak u slucaju ozbiljnog zakuvavanja.

I da Rusi to takodje znaju i ne prave dramu oko toga.

Edited by namenski
Link to comment

Mislim da ovo neće biti slučaj, iako sam i sam u prvom trenutku mislio da će SAA da produži ka Eufratu. YPG i SAA su definitivno u savezu i koordinisano deluju, pa su tako YPG snage iz Afrina krenule da potiskuju FSA iz okoline Azaza i juče su im uzele nekoliko sela, umesto da SAA krene na sever. Čini mi se da je plan da YPG uzme Azaz i okolinu, i onda da napadnu ISIS u okolini Manbija i Al Baba i sa istoka i sa zapada, uz sadejstvo SAA sa juga iz okoline jezera Al Jaboul i Rusa iz vazduha, eventualno da SAA uzme Al Bab. Na ovaj način bi se spojile kurdske enklave na istoku i zapadu, i Kurdi bi dobili celovitu teritoriju u Siriji, koja bi Asadu i Rusima verovatno služila kao bafer zona prema Turskoj - teže će se Erdogan odlučiti da vojno interveniše preko Kurda, nego preko SAA, jer će imati veće unutrašnje i spoljne probleme. Doduše, obzirom da je u pitanju ludak, i da bi se na taj način stvorila ogromna kurdska teritorija od Afrina, pa sve do Sulejmanije u Iraku, svašta je moguće.

 

Sa druge strane, stvaranje prijateljske kurdske enklave bi omogućilo Asadu da se detaljno pozabavi Alepom, Idlibom i Darom, što mu je verovatno i bitnije od krajnjeg severa Sirije. Videćemo kako će da se stvari odvijaju...

 

EDIT : Idlibom, ne Irbilom, Irbil je u Iraku.

 

Verovatno Asad razmislja da bi mu vise odgovarala nezavisna kurdska drzava na severu kao bafer prema Turskoj nego da je ta teritorija u sastavu Sirije pa otud i ovako prijateljski stav.

Link to comment

Mislim da se ono što Vathra naglašava svodi na jednu stvar: Amerikanci imaju sistem u okviru kojeg ulaze ili ne ulaze u takve stvari. Taj sistem je jednostavan i počiva na 'overwhelming power' koceptu. Imamo ga - ulazimo; nemamo ga - ne ulazimo. Ja sam negde mišljenja da bi Ameri bili kadri da sa 2-3 eskadrile peglaju koristeći jedan nosač aviona ili jedan istureni aerodrom + strategijsku avijaciju. Ali to se ne uklapa u njihov sistem, oni nisu skloni improvizacijama i ne oslanjaju se na njih. Takav stav ima svoje prednosti i mane, kao što ih ima i ruski pristup sklon inovacijama™.

 

SAD i saveznici mogu da peglaju nekim ograničenim kapacitetom ako odozdo ne preti opasnost (uostalom, ne bi se ni Rusi ovoliko razmahali da takva opasnost postoji). Ali da bi se odlučili da krenu da peglaju Asada, oni sami traže overwhelming power kao prerogativ. Takvu masu vazdušne moći je teško sakupiti (u najmanju ruku treba vremena) a njena upotreba na Bliskom Istoku je ekvivalent bacanja petardi u pravcu otvorenog bureta baruta.

 

Dakle, nije da je nemoguće ali je em zahtevno em lako može da bude skuplja dara nego mera.

Link to comment

Ae uzmi Snickers, da ti ne budem ja kriv za to što rebeli nisu dobili Patriot sisteme i što su se Rusima bolje poklopile kockice da utrče u frku.

trudim se da se držim teme o kojoj se diskutuje. pitao si, na to pitanje si dobio odgovor.

 

ako bi pak da se nadjebavaš, možeš sa nekim drugim.

Edited by Gandalf
Link to comment

Lo and behold!! :lol:
 
 

Russian air strikes in Syria 'good thing': Del Ponte

d19448d6-6aaa-4359-a768-eadacf5fbca9_afp

Part-PAR-Par7959047-1-1-0.jpg

Former war crimes prosecutor Carla Del Ponte, who is currently probing rights abuses in Syria, thinks Russian intervention is a good thing but that the Russians "are not distinguishing enough between the terrorists and others" (AFP Photo/Fabrice Coffrini)


Geneva (AFP) - Former war crimes prosecutor Carla Del Ponte, who is currently probing rights abuses in Syria, on Monday backed Russia's air strikes on "terrorist groups" in the war-torn country.

But Del Ponte, a member of the UN Commission of Inquiry on Syria, quickly added that the Russians apparently "are not distinguishing enough between the terrorists and others, and that is not as good.""Overall, I think the Russian intervention is a good thing, because finally someone is attacking these terrorist groups," Del Ponte told Swiss public broadcaster RTS, listing the Islamic State group and Al-Nusra among the groups targeted.
Her comments came amid international bickering over the Russian air strikes and what role they played in undermining last week's peace talks to end the country's five-year war.

Moscow launched a bombing campaign in Syria last year at the request of Syrian President Bashar al-Assad, saying it was targeting the Islamic State group and other jihadist organisations.

The West has accused Russia of targeting more moderate factions that oppose Assad's regime, and Syrian activists say the strikes have killed civilians, allegations Moscow dismisses as "absurd".
UN envoy for Syria Staffan de Mistura last week suspended attempts to begin a dialogue between al-Assad's regime and the opposition, as Russia pressed on with its bombing campaign on the ground.
One day after the talks broke down, Russia's defence ministry said that air strikes had hit 875 "terrorist targets" in Syria since the start of the month.

Del Ponte, a 68-year-old Swiss national who came to prominence investigating war crimes in Rwanda and the former Yugoslavia, also touched on another sensitive subject Monday, saying she thought Assad should be included in peace negotiations.

"If you want a ceasefire, if you want peace, you first have to negotiate with the government," she said, pointing out that the late Serbian leader Slobodan Milosevic was already under investigation when the US negotiated the 1995 Dayton accord with him that ended Yugoslavia's bloody war.

 

Link to comment

Ti si taj koji utrčava, uklizava, šizi i izdrkava se na sagovornicima jer je situacija takva kakva jeste.

da sam hteo da uklizavam, bio bih znatno oštriji. i ne bih ignorisao podjebavanje.

Link to comment

umesto "neko", "kao neko".

Neodredjeno.

Мислим да није неко него огромна већина. Због тога амандман.

Link to comment
×
×
  • Create New...