Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

@Indy,dva puta sam te pozvao da onda objasnis kako funkcionise ceo proces tj. kako od izjave da ce se rusiti neka drzava i vlast to pocinje da se desava na terenu?evo, pitam te i treci put jer kazes da ne vidis "negaciju klarkovih reci".ako verujes u klarkove reci (koje mogu da odrazavaju namere administracije) onda sam ubedjen da znas kako je pocela realizacija tog plana na primeru neke od drzava (ako ne i svih) koje su bile zahvacene 'arapskim prolecem'.dakle kako je 'zapaljena' libija, zatim i sirija, kako se rusio mubarak i kako je tunis izveo svoju revoluciju, kako je to proslo u jemenu?verujem da ako ne vidis negaciju onda imas jasnu sliku kako je moguce pobuniti stotine hiljada ili milione ljudi, prvo da mirno demonstriraju pa da pocnu da ginu goloruki pa onda da ratuju trpeci razne oblike terora od strane onoga ko ima superiornije naoruzanje i to sve tako 2 ipo godine, a pomoci jos uvek niotkuda. cak ni klarka nema nigde (klarka pominjem kao metaforu amerike).i da ponovim moju recenicu iz prethodnog posta:manipulacija sukobima zarad sopstvenih inetersa je drugi plan. da budem iskren za njega me najpre zabole i to ne zato sto sam idiot da to ignorisem vec zato sto u siriji pre svega umire njih na stotine hiljada i umiralo bi sve i da ne postoji taj plan koji pokusava da usmerava i kontrolise sukob.

Edited by Bane5
Link to comment
Na naslovnim stranicama državnih medija na zapadu su sada slike sirijske dece sa gas maskama.
To je i dalje daleko od fotografija mrtve sirijske dece umotane u čaršave i spremne za ukop, a koje su stigle sa lica mesta.Ja se slažem sa tobom da se NATO zemljama ne može verovati ni kada saopštavaju vremensku prognozu a kamoli kada utvrđuju identitet počinilaca nekog užasnog zločina, ali mislim da bi ovde trebalo da dopustimo poštenih 50-50 šansi da su hemijsko oružje upotrebili jedni ili drugi. Na terenu besni bespoštedni rat u kojem čak i pojedinačni neuspesi mogu skupo da koštaju. Ako je Asadova ofanziva kod Damaska pošla po zlu, onda apsolutno ne treba odbaciti mogućnost da je neko u lancu komande u naletu besa/očaja naredio hemijski napad. Hipoteza ima isto onoliko smisla koliko i varijanta u kojoj su pobunjenici hemijom ubili hiljadu civila kako bi dali Koaliciji povod za vojne udare.Za Asada je svako korišćenje hemijskog oružja lose-lose jer će NATO zemlje i masmediji uvek na keca optužiti njegov režim i nikada neće javno potvrditi ili priznati da je njihova mila i draga FSA zapravo ta koja je umočila ruke u krv. Problem je u tome što takva političko-medijska situacija, koliko god da poziva FSA na upotrebu hemijskog oružja radi davanja legitimiteta vojnoj akciji Koalicije, toliko daje i Asadu motiv da u teškim trenucima posegne za sarinom jer logika glasi otprilike: "I onako je pitanje dana kada će ga ovi baciti i pripisati ga meni, daj da ga ja zveknem pa možda nešto i postignem na terenu..."Na kraju imaš situaciju u kojoj nema šanse da se pouzdano utvrdi ko je i zašto upotrebio hemijsko oružje. Oni kojima je logično da je to Asad ostaju pri svom, oni kojima je logičnije da to bude FSA ostaju takođe pri svom. Konsenzus nikada neće biti postignut, što Koaliciji dodatno ide na ruku jer tako diskusija nikada ne stiže do korena odnosno motiva njihove ukupne politike u regionu - uvek sve ostaje na pojedinačnim i potpuno uzaludnim raspravama na temu: "nameštaljka - da ili ne?".
Link to comment
dopustimo poštenih 50-50 šansi da su hemijsko oružje upotrebili jedni ili drugi
Dopuštam ja za to 100% šansi (na žalost), ali to ne menja moj snažni osećaj da nas medijski manipulišu (mislim na zapad - USA-alijansu). Ne manipuliše se samo sa izmišljenim događajima. Između ostalog, preovlađujući ton izveštavanja nije "jbt strašno je šta se ovde događa" (sa čim bih se složio), već "šta ćemo mi da uradimo povodom ovoga, a vreme nam ističe". To mi već liči na ono što bi mađioničari (i Syme) zvali sleight of hand, pri čemu zec u mađioničarevom šeširu uopšte ne mora da bude iluzija (i nije, pravi je) - ali je svejedno u pitanju trik.Pisao sam o tome pre nedelju-dve, pa sam ovde dobio komentar (barem 1) u fazonu, "nema šanse da bude intervencije". Pa, sad, već ne izgleda tako.
Link to comment
...Pisao sam o tome pre nedelju-dve, pa sam ovde dobio komentar (barem 1) u fazonu, "nema šanse da bude intervencije". Pa, sad, već ne izgleda tako.
evo ga Indy, krece stopama Zaz_pi koji je izmisljao i falsifikovao moje postove.22. avgustLicno, ostavljam samo eventualnu mogucnost za neku unilateralnu i lokalno usmerenu akciju neke zainteresovane sile (ne i najvecih)...u takvom konstalaciji sira intervencija nije moguca. 24. avgustja i dalje verujem da sira intervencija nije moguca. jednokratni unilateralni napad eventualno i to samo probrane mete.mislim da ne treba da objasnjavam i prevodim niti da molim po tri puta pa da ne dobijem odgovor :)ostajem pri tvrdnji da je moguc unilateralan napad bez bilo kakve sire intervencije. Edited by Bane5
Link to comment
manipulacija sukobima zarad spostvenih inetersa je drugi plan. da budem iskren za njega me najpre zabole i to ne zato sto sam idiot da to ignorisem vec zato sto u siriji pre svega umire njih na stotine hiljada i umiralo bi sve da ne postoji taj plan koji pokusava da usmerava i kontrolise sukob.ako neko to krene da tumaci i povezuje na najdirektniji nacin, ja onda tu zaista nemam sta da komentarisem sem da mi se razjasni (i to vrlo detaljno i uverljivo) kako taj mehanizam funkcionise od 'klarkovih reci' do 'klarkovih dela'..
Ovo je neproverljivo.Da li bi Asad ostao da ga ne podrzavaju Iran i Rusija?Da li bi sukob eskalirao da se nisu umesali Katar, SA i Turska?U Siriji se umire bas zbog toga sto strane sile huskaju gorigrane boskere na sukob do istrebljenja.
Link to comment

Ja samo da izrazim gnusanje povodom tretmana dva bliska dogadjaja u zapadnim medijima, i politickih izjava povodm istih: eigpatskog masakra i sirijskog bojnog otrova.

Link to comment

@Budja,verujem da bi. ne nuzno 2,5 godine i ne nuzno sa ovoliko zrtava, ali bi svakako bilo krvavo.primer libije nam je to pokazao, gadafi je imao jako malo politicke i vojne podrske spolja kada je krenuo u obracun sa svojim protivnicima.asad bi, ako inicijalno gusenje demosntracija ne bi uspelo, pre ili kasnije gurnuo alavitsku mladost da gine za njega i svakako pokusao ovo sto pokusava sada da zaokruzi alavitsku mini drzavu.apropo vojne eskalacije (i mesanja turske, katara i sa) tu ne mozemo bas da iskopamo datum - tacku gde ona pocinje, ali, od proleca 2011. pa do trenutka kada ovi jasno pocnu da podrzavaju opoziciju desilo se puno toga u nizu gradova sirije (zanimljivo je da se najmanje desavalo u damasku) - idlib, rastan, dara, homs... bilo je dana sa 100+ zrtava, a da se rat nije vodio.

Edited by Bane5
Link to comment
@Budja,verujem da bi. ne nuzno 2,5 godine i ne nuzno sa ovoliko zrtava, ali bi svakako bilo krvavo.primer libije nam je to pokazao, gadafi je imao jako malo politicke i vojne podrske spolja kada je krenuo u obracun sa svojim protivnicima.asad bi, ako inicijalno gusenje demosntracija ne bi uspelo, pre ili kasnije gurnuo alavitsku mladost da gine za njega i svakako pokusao ovo sto pokusava sada da zaokruzi alavitsku mini drzavu.apropo vojne eskalacije (i mesanja turske, katara i sa) tu ne mozemo bas da iskopamo datum - tacku gde ona pocinje, ali, od proleca 2011. pa do trenutka kada ovi jasno pocnu da podrzavaju opoziciju desilo se puno toga u nizu gradova sirije (zanimljivo je da se najmanje desavalo u damasku) - idlib, rastan, dara, homs... bilo je dana sa 100+ zrtava, a da se rat nije vodio.
Ja vise u kontekstu Bliskog istoka kao takvog.Ono, imperije, kolonije, Afrika, ko je za sta odgovoran...
Link to comment

pa to je to.zato sam ja to razdvojio na dva nivoa i zato kod svake 'sve se to zna' teorije (videti ovu raspravu o izjavi veslija klarka) volim da se te stvari razdvajaju ili da se objasni kako je neko (napisati ko) strateski pobunio taj narod i gurnuo ga u sunovrat ne bi li nakon 2,5 godine docekao trenutak da intervenise.da se ponovim, naravno da sam svestan da postoji manipulacija ovim sukobom (kao i u mnogo drugih slucajeva), ali pocetak i inicijalni razvoj istog je uglavnom prica za sebe sa mnogo originalnijim razlozima od 'klarkovih reci'. u daljnjem razvoju ovog rata ta inicijalna linija sukoba ostaje, ali je dobrano zaprljana svim ostalim mogucim interesima i razlozima.

Link to comment

samo zato sto mi ni na tri puta ponovljeno pitanje/molbu nije odgovoreno, a odmah u sledecem odgovoru sam citiran (i to pogresno).nemam problem sa klarkom, neka se brise slobodno.

Edited by Bane5
Link to comment

hm, ovako se govori kada se stigne pred zavrsni cin...bbc:

US Secretary of State John Kerry has said the Syrian government's use of chemical arms against its own people is a "moral obscenity"In a strongly worded statement, he described footage of the alleged chemical weapons attack near Damascus as "real and compelling", and not "contrived or fabricated".
http://bbc.in/178f0l1 Edited by Bane5
Link to comment
hm, ovako se govori kada se stigne pred zavrsni cin...bbc:http://bbc.in/178f0l1
Moguce.I eto pa se setih kako je puc u Egiptu izraz volje naroda, dok se ne secam da je masakr komentarisao. Valjda po onoj Reganovoj da je bolje diktatore drzati uza sebe jer ce biti jos gori ako im se okrenu ledja (rec je bila o vojnim diktaturama JA iz 1980.).
Link to comment

nekada se divanilo...image002_0.jpgi veceralo u intimnoj atmosferi...image003_0.jpgsve to je ostavilo puno utisaka...Kerry praised Assad later in 2011 as being a "very generous" man. "Well, I personally believe that -- I mean, this is my belief, okay? But President Assad has been very generous with me in terms of the discussions we have had. And when I last went to -- the last several trips to Syria -- I asked President Assad to do certain things to build the relationship with the United States and sort of show the good faith that would help us to move the process forward," said Kerry at a think tank.

Edited by Bane5
Link to comment
×
×
  • Create New...