Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

Istorija nas uci  -_- da je ovakvo insistiranje i pruzanje takozvane humanitarne pomoci na kasikicu samo manipulacija od koje ce - kako to vec biva - najvise da najebu upravo nevini, odnosno civilno stanovnistvo.

Agonija i patnje mogu samo da se produze: vojno, asadovci imaju interes da sto brze rese stvar, a paradoksalno je bi u takvom resenju civili jos ponajbolje prosli.

Pobunjenici imaju interes da se o svemu - buduci da su ocigledno vojno inferiorni - sto vise talambasa, da se stvar razvlaci sto duze...

Ko bi tu najvise nastradao nema potrebe ni da pricamo.

Link to comment

sta nije nacin? reci da je neki stav glup?

pa ja ga uvek mogu braniti, a mogu biti i gluplji.

pitanje tako malih sredina poput madaje je sasvim logicno pregovarati, ali za pregovore trebaju dvoje, a ne jedna strana.

ako vec treba da znate kako to tece u siriji potrebno je da se podrobno informisete kao su tekli pregovori oko zabadanija koje je su vodile delegacije irana  sa jedne strane i pobunjenicka delegacija sa druge strane.

tu pada prva linija odbrane ovog pitanja.

druga linija pada na one sto sam napisao? svaki dogadjaj u ovom ratu je uzrokovan ili je posledica nekog dogadjaja.

zasto je uopste doslo do rata? zasto nije asad odstupio? zasto svi pobunjenici ne bi polozili oruzje, a ne samo madaja?

sve to su pitanja pre ovog kojeg se neko setio bas sada da postavi?.

Izvini, nije mi bila namera da zvucim kao da te kritikujem zbog bilo cega, stavova ponajmanje, tako da nema potreba da opadas u vatru  :)

Samo sam smatrao da nije nacin.

Sto se pregovora za koje su potrebne 2 strane to narocito u gradjanskim ratovima ide malo teze: svaka strana tezi da bude i jedina, jos ako joj dobro ide, zlo i naopako....

Edited by namenski
Link to comment

mala digresija, upravo me je kontaktirao bogati ( i meni nepoznati ) sirijski industrijalac koji pomaze rebele pa mu preti opasnost od asadovog rezima....kaze da ima 15M$ a meni ce rado dati 10% ako mu pomognem da pobegne....

Link to comment

mala digresija, upravo me je kontaktirao bogati ( i meni nepoznati ) sirijski industrijalac koji pomaze rebele pa mu preti opasnost od asadovog rezima....kaze da ima 15M$ a meni ce rado dati 10% ako mu pomognem da pobegne....

 

No brainer

Link to comment

Ipak je ova tvoja paralela gluplja. Ili možda i nije, uzmemo li u obzir da se Asad, sateran u ćošak od strane ''MZ'' još uvek bori i koprca. Valjda isto ostaje i pobunjenicima iz Madaje

 

ovaj i mnogi ratovi su takvi, negde gubis, negde dobijas. svaki veci, manji ili mali izolovani dogadjaj u nekom ratu ili svaki pojedinac u ratu ima mogucnost da bude deo takvog pitanja.

Link to comment

ovaj i mnogi ratovi su takvi, negde gubis, negde dobijas. svaki veci, manji ili mali izolovani dogadjaj u nekom ratu ili svaki pojedinac u ratu ima mogucnost da bude deo takvog pitanja.

Dok u desavanju kakav je rat imas mogucnosti jos je i dobro, ima nade.

Muka je kad vise nemas mogucnosti.

 

Osim toga zaboravljas nesto bitno: rat je pre svega statistika.

Link to comment

Nisam veceras raspolozen za moralisanje, da jesam lose bi se proveo na ovu i slicne teme: imamo konkretan problem u Siriji.

 

Ne radi se o moralisanju i ti i nisi neko ko moralise i to je ok. Nego su ratovi neizbezni pa kada je vec tako dosli smo do nekakvih civilizacijskih standarda da ako vec moraju da se dogode onda bar postoje pravila koja neke stvari stavljaju u zonu nedozvoljenog. Ako bismo to krenuli da relativizujemo onda bismo za mnoge druge dogadjaje mogli takodje da kazemo da su dozvoljeni da ne potezem neke dogadjaje iz lokalne istorije sada.

Link to comment

Nije ovde u pitanju moj stav niti on moze da legitimise bilo koga: IS i svi ostali ucesnici sukoba u Siriji se legitimisu sami.

Naravno da se interesujem(o) i naravno da smo skloni drzanju strane: to nije isto kao ovo sto radi CNN ili Rusi, svejedno.

 

pa opet nista novo nisi rekao. ja uopste nisam ovo stavio na licni nivo jer ni madaju ne resavam ja niti ti niti bilo ko ovde na forumu.

samolegitimisani ili ne, takav stav ostavlja sve strane u siriji u istoj prici u koju se ne treba mesati.

sve sto proistekne iz takvog rata bilo koga spolja ne treba da bude briga (ukljucujuci i IS). to je tvoja prica?

Edited by Bane5
Link to comment

Ne radi se o moralisanju i ti i nisi neko ko moralise i to je ok. Nego su ratovi neizbezni pa kada je vec tako dosli smo do nekakvih civilizacijskih standarda da ako vec moraju da se dogode onda bar postoje pravila koja neke stvari stavljaju u zonu nedozvoljenog. Ako bismo to krenuli da relativizujemo onda bismo za mnoge druge dogadjaje mogli takodje da kazemo da su dozvoljeni da ne potezem neke dogadjaje iz lokalne istorije sada.

Ja bas nesto i ne vidim neke civilizacijske standarde na delu: ako cemo posteno, vidim njihovo srozavanje iz rata u rat i iz krize u krizu.

Uopste, nezahvalno je potezati argument kakav su pomenuti standardi: po tim standardima Asadova Sirija je medjunarodno priznata, bla, bla..., a precesto smo poslednjih 20-ak godina imali priliku da vidimo kako se dupliraju, kako se njima manipulise, itd, itd...

Svaki rat postavlja svoje standarde, pa tako i sirijski danas: uostalom, mi danas ne znamo nece li koliko za par meseci Asad da bude medjunarodno uvazavani sef drzave i tamo gde danas navodno ne mogu da ga smisle.

 

 

pa opet nista novo nisi rekao. ja uopste nisam ovo stavio na licni nivo jer ni madaju ne resavam ja niti ti niti bilo ko ovde na forumu.

samolegitimisani ili ne, takav stav ostavlja sve strane u siriji u istoj prici u koju se ne treba mesati.

sve sto proistekne iz takvog rata bilo koga spolja ne treba da bude briga (ukljucujuci i IS). to je tvoja prica?

Jebote, pa nije mi ni bila namera da budem inovativan ili da otkrivam nesto sto je poznato od kako je sveta, veka i ratovanja.

Uvazavam bilo ciji stav glede zaracenih strana u Siriji, antipatije i simpatije kao pravo pojedinca, ali nije ovde prica o nasim stavovima: prica je o nacinima manipulacije tamo gde se odlucuje, formira takozvano javno mnjenje, intervenise neposredno...

Sto rece Eraser, bolje da ne pominjemo neke bliske nam primere.

Link to comment

Ja bas nesto i ne vidim neke civilizacijske standarde na delu: ako cemo posteno, vidim njihovo srozavanje iz rata u rat i iz krize u krizu.

Uopste, nezahvalno je potezati argument kakav su pomenuti standardi: po tim standardima Asadova Sirija je medjunarodno priznata, bla, bla..., a precesto smo poslednjih 20-ak godina imali priliku da vidimo kako se dupliraju, kako se njima manipulise, itd, itd...

Svaki rat postavlja svoje standarde, pa tako i sirijski danas: uostalom, mi danas ne znamo nece li koliko za par meseci Asad da bude medjunarodno uvazavani sef drzave i tamo gde danas navodno ne mogu da ga smisle.

Moj problem sa ovom logikom je sto ovde ne pricaju Kerry i Lavrov nego Eraser i Namenski i ova druga dvojica bi mogla da se sloze da se ne smeju izgladnjivati civili.

 

EDIT: Plus sve se bojim da bi iste reakcije "jebi ga rat je", "sto se ne predaju" bile da su recimo Ukrajinski vojnici izgladnjivali narod na istoku Ukrajine.

Edited by Eraserhead
Link to comment

Moj problem sa ovom logikom je sto ovde ne pricaju Kerry i Lavrov nego Eraser i Namenski i ova druga dvojica bi mogla da se sloze da se ne smeju izgladnjivati civili.

A moj je problem u tome sto ne mogu ovaj ili bilo koji drugi topik na slicne teme da posmatram kao natjecanje za mis univerzum gde se podrazumeva da je mir u svetu obavezan, da svi trebaju da se vole i da rata nikad ne bude.

Jebote, neke stvari se medju takozvanim pristojnim svetom podrazumevaju barem utoliko sto mozemo da se slozimo oko iskrenog uzasavanja nad sudbinom ljudi na bilo kom podrucju zahvacenom ratom.

Prekomforno je, a bojim se i licemerno ne uvaziti sledece cinjenice: danas i ovde, na ovoj Planeti se ratuje, gine, obogaljuje, gladuje, itd, itd...

Pravi problem nastane kad se nazre da necije pogibije, obogaljivanja, gladovanja, itd, itd, ne vrede toliko kao pogibije, obogaljivanja i gladovanja nekih tamo drugih.

Kad na snagu stupi ono cuveno, klasicno: dobro je kad mi opljackamo njihovo selo, pokupimo stoku i zene, a lose je kad oni urade nama to isto...

Link to comment

Ako bi tako gledali, sve sto se desava u Siriji je 'legalno' do daljnjeg i izgladnjivanje i razaranje civilnih ciljeva primitivnim bombama, i upotreba bojnih otrova, ali i svaki zlocin IS-a koji se cesto svodi na masovne egzekucije, brutalna srednjevekovna izivljavanja i ubistva.

ps. Da pojasnim da mislim na zlocine svih strana.

 

Radi se o tome sto nista nije legalno, a ne da je sve legalno. 

I IS vrlo cesto koristi civile kao 'zivi stit'; onda ovi sto bombarduju polozaje IS ubijaju i civile. 

Odgovornost SAA lezi na unistavanju zivota svojih gradjana i svog naroda. Ne bi im bio prvi put da ubijaju civile u pokusaju da povrate neko mesto.

Odgovornost raznih varijanti pobunjenika je u pokusaju da svrgnu Asada ne mareci mnogo za zivote ljudi. 

 

I prica sa mesanjem je prilicno kvarna. Ako tebi, kao svetskoj sili koja moze i hoce da zastiti ljude, vazi jedan arsin za jednu zemlju, a drugi arsin za drugu, cemu prica o brizi za ljude? Ni u SA se ne zivi mnogo bolje nego u Siriji, a opet niko ne pominje svrgavanje nedemokratskog rezima. 

Link to comment

 

EDIT: Plus sve se bojim da bi iste reakcije "jebi ga rat je", "sto se ne predaju" bile da su recimo Ukrajinski vojnici izgladnjivali narod na istoku Ukrajine.

Ovaj poprilicno zakasneli edit ti ич nije trebao.

 

Obaska sto zaboravljas:

 Русские не сдаются!  -_-

Link to comment
×
×
  • Create New...