Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

To je potpuno legitimna metoda, za pola sata preko sto ljudi je ušlo i izašlo iz ulaza, od toga par komada crnaca, to je broj koji ima statističku jačinu. Ozbiljna istraživanja takođe nisu potrebna, dovoljna je upisna statistika sa kampusa, koju sam upravo pogledala na wikipediji, i ona potvrđuje nekih 5% studenata afro-američke rase.

Šta sad, ti odeš negde u Afriku, i zadeluje ti da ljudi tamo izgledaju siromašno, ali ne smeš ništa da ustvrdiš dok ne nađeš neko naučno istraživanje? Svašta.

 

Ovo sto pricas je potpuno smesno. Crnci u Americi cine 13% populacije.

 

figure-1.jpg

 

 

College enrollment je otprilike tu negde:

 

FT_14.04.23_collegeRace_enrollAttain-420

 

 

 

Problemi i dalje postoje ali leze u drugim stvarima. Ono sto je problem u Americi kada su rase u pitnju jeste graduation rate:

 

BN-CM174_gradra_G_20140422170539.jpg

 

Crnci i hispanici i dalje imaju nizi procenat diplomiranja nego belci i to od skoro 20pp.

 

Takodje income gap je mnogo vazniji. Oko 80% dece iz imucnih porodica idu na koledz dok je kada se radi o porodicama sa nizim primanjima u pitanju je 55%.

 

Affirmative action je na snazi of 1996 i pomogao je da se broj studenata iz manjinskih grupa znacajno podigne. Ono sto valja pomenuti jeste da azijati imaju bolje procente i od belaca i od crnaca. Sve u svemu, sedenje u kafiteriji nije dobar naucni metod da se uvide problemi.

 

Dobra stvar je kod Amerike do sada bila ta sto je znala da radi na svojim manjkavostima. Videcemo kako ce to u buducnosti funkcionisati.

Link to comment

Sorry na off-u, odgovoricu samo kratko a posle mozemo da nastavimo drugde...

 

Nije, to je uvek pravilo, od kad je sveta i veka. Kontinuitet je nešto što stvara kvalitet, a to o čemu dole pišeš (vladavina prava), da bi uopšte postojalo, traži takav kontinuitet kao uslov svih uslova. Nema vladavine prava bez stabilnih institucija sa autoritetom, građenih decenijama pa i vekovima, Vladavina prava i pravna država je tekovina modernih vremena, i upravo zavisi od uspostavljenih odnosa moći, ekonomske primarno a ostalih sekundarno. Nije ni u Americi oduvek šljakala na način na koji danas postoji, u početnim fazama je bila smejurija.

 

Ako je Amerika ideal, Rusija je nikada neće dostići jer jednostavno ne može na isti ili sličan način proći sve one etape i faze razvoja koje je prošla Amerika, zbog niza faktora. Ali i ne mora, što se mene tiče, dokle god se nama ovde to ne nameće kao neki poželjan model funkcionisanja.

 

A Nemacka? Kontinuitet nacionalizma, imperijalizma, Vajmarskog haosa i nacizma koji se pretvara u model demokratske drzave danas cak i u odnosu na SAD i UK.

 

Mešaš kintu i institucije sistema i demokratiju, koji koliko god da su korelisani nisu linearno uzročno povezani. Od Amerike bolju kintu imaju u Kataru, pa opet ne možeš da kažeš da su demokratskije društvo od siromašne Srbije.

....

 

Korelacija je perfektna ako se izuzme masivno bogatstvo u sirovinama. Ako zemlja nema sirovina, samo institucionalno uredjene zemlje su bogate.

 

Dobro de, mislim da si ,,malo" preterala sa tim ocrnjivanjem Amerike.

USA ne postuje neprikosnoveno pravo na zivot svojih gradjana, o cemu dalje da pricamo. Amerika kad ukine smrtnu kaznu i uclani se u red civilizovanih zemalja moze eventualno nesto da prigovori nekome.
Plus ne vidim kako dvopartijska sema moze da se nazove demokratijom.

 

Ne vidim sta je cudno u ovom ocrnjivanju Amerike - klasicni argumenti kod nas i na RT - zapad se poistovecuje sa najgorim (delovima) Amerike, zatim crnci, smrtna kazna, nejednakost, dvopartijski sistem koji nije demokratski, nije Amerika nista bolja (bez komparativnih podataka) - nedostaju samo Indijanci itd. Zato kazem, ljudi kod nas ne treba uopste da se zale posto zive bolje od Amerike i imaju bolji sistem koji perpetuiraju svojim stavovima.

Link to comment

USA ne postuje neprikosnoveno pravo na zivot svojih gradjana, o cemu dalje da pricamo. Amerika kad ukine smrtnu kaznu i uclani se u red civilizovanih zemalja moze eventualno nesto da prigovori nekome.

 

 

Plus milion.

 

Glupo je i raspravljati o obespravljenosti crnaca u SAD. Dovoljno je pogledati zatvorske statistike, koje su uzasavajuce (evo Wiki ima solidan pregled). Bilo da su one rezultat jada i cemera u kom zivi ogroman broj crnacke populacije, bilo da su rezultat diskriminacije (u smislu da ce crnac ici u zatvor za nesto za sta belac mozda i nece), jasan su pokazatelj da tu neke velike jednakosti sansi naprosto nema.

Link to comment

crnci, smrtna kazna, nejednakost, dvopartijski sistem - nedostaju samo Indijanci itd.

Hvala, lepo si to sumirao, ja sam zaboravio na Indijance, my bad.

 

Koristilo bi da ubuduce ovako nehatno prelazis i preko mana drugih drustava, umesto da kenjas s nebeske visine.

 

Alo bre, smrtna kazna, dvopartijski sistem, Mening, Asanz, Snouden, dronovanje dece, americki fudbal.

Edited by IndridCold
Link to comment

Takodje income gap je mnogo vazniji. Oko 80% dece iz imucnih porodica idu na koledz dok je kada se radi o porodicama sa nizim primanjima u pitanju je 55%.

 

Affirmative action je na snazi of 1996 i pomogao je da se broj studenata iz manjinskih grupa znacajno podigne. Ono sto valja pomenuti jeste da azijati imaju bolje procente i od belaca i od crnaca. Sve u svemu, sedenje u kafiteriji nije dobar naucni metod da se uvide problemi.

 

Dobra stvar je kod Amerike do sada bila ta sto je znala da radi na svojim manjkavostima. Videcemo kako ce to u buducnosti funkcionisati.

 

Studenti iz Džordžije čine preko 50% studenata Džordžija teha, a crnci u Džordžiji čine preko 30%. Samo odatle treba da ih je preko 15%. Na to dodaj i onaj procenat koji čine sa strane. U to dodaj i da ih u samom gradu Atlanti ima preko 50%. Lako dolaziš da bi trebalo da ima 20-25% crnaca na GTu. Lako je napraviti neke singidunume za crnce koji ne vode nikuda i kao šatro eto ih na koledžima, ali pogledaj top škole. Po nekim statistikama % crnih studenata na njima je manji nego 90ih!

Link to comment

Dagmar, nisam siguran da zelis da koristis taj argument. Sta je sa Romima bilo gde u Evropi, a narocito u Srbiji?

 

 

dovoljno je bilo gde u evropi, ne vidim svrhu "a naročito u srbiji"

Link to comment

Plus milion.

 

Glupo je i raspravljati o obespravljenosti crnaca u SAD. Dovoljno je pogledati zatvorske statistike, koje su uzasavajuce (evo Wiki ima solidan pregled). Bilo da su one rezultat jada i cemera u kom zivi ogroman broj crnacke populacije, bilo da su rezultat diskriminacije (u smislu da ce crnac ici u zatvor za nesto za sta belac mozda i nece), jasan su pokazatelj da tu neke velike jednakosti sansi naprosto nema.

To je ovde veliki problem. I uopste je u pitanju boljka razvijenih zemalja. Francuska ima recimo i veci problem. Tamo muslimanska populacija cini 12% ukupne populacije sto je malo manje nego crnci u americi, ali zatvorska populacija muslimana cini oko 60% ukupne (crnci i US cine 39%). Interesantno je i to da je za crnce incarceration rate u US opao sa 5500 u 2000 na 4000 u 2015 dok je koliko sam uspeo da vidim u Francuskoj za arape/muslimane porastao. Rasizam vise nije direktan on je vise poaledica drustvenih procesa i pocetnih pozicija i rekao bih da je danas manje ocigledan ali podjednako opasan.

Link to comment

Dagmar, nisam siguran da zelis da koristis taj argument. Sta je sa Romima bilo gde u Evropi, a narocito u Srbiji?

 

Po Evropi ih i nema puno, ima po istočnoevropskim propalim i manje propalim komunističkim državama. Ja to i kažem Andurilu, USA je tu negde po nivou svoje demokratije, nešto bolja od istočnoevropske sirotinje ali sa onom moći i bogatstvom ne sme da ne bude bar deset puta bolja, a nije. Po zapadu Evrope je priča ipak nešto drugačija, slabo ovde ima Roma, imaju i oni sirotinju ali to su prva i druga generacija imigranata a ne generacijski državljani, pa fali malo i onaj faktor akumulacije bogatstva i konekcija (ja iako sam bela ovde u proseku mogu da napravim manji network nego neko ko je rođen i ima školske drugare, rodbinu, prijatelje rođaka itd itd, sve sam to videla svojevremeno kad sam tražila posao, ja gledam po internetu a koleginica pogleda neku firmu i ispadne da školska njenog dečka zna nekog ko radi tamo i obezbede joj da dođe i pogleda firmu i popriča kakav je recruiting, ali to je normalno kad se negde dođe da se nema podjednak network, pa se neko od imigranata snađe isto kao lokalni, neko gore, u proseku mora gore jer nemamo te njihove veze i poznanstva. Ali za nekoliko generacija ta priča će verovatno da se popegla. U Americi se to nije desilo.).

 

edit: E da, i u međuvremenu, nije loše što na imigrante u zapadnoj Evropi nije otvorena sezona lova, a čak ni u Srbiji mislim bar ne mogu da idem ulicom, upucam Roma, i onda kažem pogledao me ko da će da me napadne, i sudija da me oslobodi !?!

Edited by Dagmar
Link to comment

Rasizam vise nije direktan on je vise poaledica drustvenih procesa i pocetnih pozicija i rekao bih da je danas manje ocigledan ali podjednako opasan.

 

Istina, ja i ne tvrdim da je polozaj crnaca rezultat neke aktuelne smisljene strategije. Po nekima jedan od uzroka danasnjeg stanja je nacin na koji su oslobodjeni robovi. Ti ljudi nisu dobili nikakvo obestecenje, i skoro preko noci je Amerika dobila ogromnu populaciju slobodnih ljudi bez bilo kakve imovine. Imajuci u vidu znacaj medjugeneracijskih transfera, nije nemoguce da srz problema potice bas od tada (150 godina deluje kao dug period, ali u ovom kontekstu i nije(. Neki opet govore o nekim vise skorasnjim uzrocima. William Julius Wilson, jedan od najvaznijih zivih sociologa koji se bavi problemima crnacke populacije, misli da je odlazak crnacke srednje klase iz pretezno crnackih naselja pre par decenija imao katastrofalne socioekonomske posledice i da je zapravo stvorio danasnja geta.

Edited by Kampokei
Link to comment
×
×
  • Create New...