Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

samo vi nastavljajte da se objasnjavate sa ovom rasistickom budaletinom. missim, ne treba biti ajnstajn da bi se videlo da se njegovo palamudjenje na kraju krajeva svodi na pricu o visim i nizim rasama.

Edited by Miralem
Link to comment

Takodje, sistem od 300 godina je vise izuzetak nego pravilo.

 

Pitanje je zasto u Rusiji tokom njene duge istorije nikad nije postojala vladavina prava. Imale su i druge drzave totalni reset ali su uspevale da nesto naprave u tom pogledu. Mozda je razlog tome sto kao lidere nije imala dovoljno transformativnih likova poput onog prvog singapurskog premijera. Slicno vazi i za Bliski istok gde elita kao i u Rusiji ne pokazuje ideoloski interes da reformise dugu tradiciju korupcije i neodgovornosti. 

 

Nije, to je uvek pravilo, od kad je sveta i veka. Kontinuitet je nešto što stvara kvalitet, a to o čemu dole pišeš (vladavina prava), da bi uopšte postojalo, traži takav kontinuitet kao uslov svih uslova. Nema vladavine prava bez stabilnih institucija sa autoritetom, građenih decenijama pa i vekovima, Vladavina prava i pravna država je tekovina modernih vremena, i upravo zavisi od uspostavljenih odnosa moći, ekonomske primarno a ostalih sekundarno. Nije ni u Americi oduvek šljakala na način na koji danas postoji, u početnim fazama je bila smejurija.

 

Ako je Amerika ideal, Rusija je nikada neće dostići jer jednostavno ne može na isti ili sličan način proći sve one etape i faze razvoja koje je prošla Amerika, zbog niza faktora. Ali i ne mora, što se mene tiče, dokle god se nama ovde to ne nameće kao neki poželjan model funkcionisanja.

Link to comment

Dobro, pusti sada uobicajene podatke na nivou Dejli Mejla - daj neke podatke i poredjenja recimo Srbije iz 2007 i Amerike po glavi stanovnika. Slazem se za zatvore i brutalnost policije u nekim delovima SAD, nego sta cemo sa ostakom - zdravstvo, skolstvo, velicina srednje klase, investicije, itd.

 

 

Mešaš kintu i institucije sistema i demokratiju, koji koliko god da su korelisani nisu linearno uzročno povezani. Od Amerike bolju kintu imaju u Kataru, pa opet ne možeš da kažeš da su demokratskije društvo od siromašne Srbije.

 

Što se školstva tiče, ja sam u Srbiji dobila vrhunsko obrazovanje u uslovima nulte kinte, u Americi pitanje je da li bih uopšte studirala. Dok je dečko nekad radio na džordžija tehu, sedela sam jednom u kantini dok sam ga čekala i gledala ko ulazi i izlazi iz zgrade. Studenti su bili isključivo belci i azijati, crnci su samo mestimično nailazili sa kantom i četkom. U američkom gradu u svojoj državi gde ih ima jedno bar 50%, njihov domet je da budu najjadnija posluga, a mi sirotinja iz razbijene istočnoevropske Srbije smo im tri klase iznad. Mislim lepo za nas, ali jebeš ti zemlju čiji si građanin pa još generacijama unazad, i gde ti dođe neki siromah iz komunističke propalitetije i on je odmah iznad tebe toliko da ga ni ti ni tvoja deca nećete stići nikad ni u kojoj perspektivi sem incidentalno (ono jedan od milion postaće neki reper ili nešto).

 

Amerika ima dobar sistem za privlačenje radne snage koja joj je potrebna a koja je školovana negde drugde, ali pritom sopstvene građane tretiraju kao bednike, ne obrazuju ih, ne leče ih, daju im da čiste i rade u meku, možeš da ih ubiješ na ulici ako si beo i kažeš da su te preteće gledali itd itd... to je ipak jedan divlji zapad od države gde imaš prava u skladu sa pripadnošću klasi i kasti, kao i svuda na lošijem delu globusa.

Ne zaboraviti pritom da je to zemlja koja je imperijalna sila i koja svoju dominaciju pa i ekonomsku održava na konto bombardovanja nekih manje vrednih ljudskih bića i prženja ljudi po bolnicama - onako nešto što je Srbija radila 90ih samo sa mnogo jačim dometom i vojnom silom, i u znatno dužem vremenskom periodu. Pominješ zdravstvo, prošle godine je moja drugarica ovde po kliničkom provodila rođaka koji je od onih ratova devetesetih u USA, kad je tako tamo dobro što je sedao na avion i dolazio da ga dijagnostifkuju po raspadnutim bolnicama Srbije, nego biće da ga tamo niko nije pogledao, mm?

 

Dakle mani tu slavu Amerike, nedopustivo bedna zemlja s obzirom da pripada zapadnom svetu i da ima kinte da bude bolja, jedna Srbija je čak i sad egalitarnije društvo, uprkos tome koliko smo siromašniji i koliko dugo propadamo. Ne bih rekla da smo i demokratskije društvo od kad imamo Vučića, ali da, ovaj naš jad je do 2012te bio i demokratskija država od USA. To je super zemlja da se ode kad se ima tražena struka koja daje prolaz minimum višoj srednjoj klasi, i da se radi neki posao na najvišem nivou, da se prihvati izazov i usavrši, ali obrazovanje, zdravstvo... dobro je za bogate, ali za bogate je dobro i u Srbiji, Beč je na dva sata ko ima kinte da se tamo leči, a da se školuje mogao je ok i u Srbiji makar u moje vreme. Veličina srednje klase, pa kako definišeš srednju klasu, zavisi, bio je onaj link da je srednja klasa onaj ko inkasira 40 hiljada na tri člana porodice, buahaha, sa američkim cenama, to je srednja klasa samo ako je deda ostavio kuću. I smanjuje se i dalje, no to je već jedan ružni svetski trend, nije rezervisan za USA, ali se svakako nemaju tu čime ponositi.

Link to comment

USA ne postuje neprikosnoveno pravo na zivot svojih gradjana, o cemu dalje da pricamo. Amerika kad ukine smrtnu kaznu i uclani se u red civilizovanih zemalja moze eventualno nesto da prigovori nekome.

 

Plus ne vidim kako dvopartijska sema moze da se nazove demokratijom.

Edited by IndridCold
Link to comment

samo vi nastavljajte da se objasnjavate sa ovom rasistickom budaletinom. missim, ne treba biti ajnstajn da bi se videlo da se njegovo palamudjenje na kraju krajeva svodi na pricu o visim i nizim rasama.

Razmislja covek na nivou Gospodara prstenova.

Edited by IndridCold
Link to comment

Dobro de, mislim da si ,,malo" preterala sa tim ocrnjivanjem Amerike.

 

Nema šta ja da je ocrnjujem, sve su to fakta. Amerika je Rim modernog sveta, sve sa vrhunskom tehnologijom i naukom, dometima u medicini i čemu sve ne, ali i robovima, vulgarnijom korupcijom nego što je to u Evropi, invazionom okosnicom spoljne politike itd itd. Fakat, mogli bi biti i gori, što i nije toliki problem, problem je što će i biti još gori, a i mi svi sa njima.

Link to comment

To kad neko sedi u kafiteriji GT i posmatra koje sy rase studenti bas i nije neka naucna metoda ocenjivanja rasne zastupljenosti. O tome postoje ozbiljna istrazivanja.

Link to comment

To kad neko sedi u kafiteriji GT i posmatra koje sy rase studenti bas i nije neka naucna metoda ocenjivanja rasne zastupljenosti. O tome postoje ozbiljna istrazivanja.

 

To je potpuno legitimna metoda, za pola sata preko sto ljudi je ušlo i izašlo iz ulaza, od toga par komada crnaca, to je broj koji ima statističku jačinu. Ozbiljna istraživanja takođe nisu potrebna, dovoljna je upisna statistika sa kampusa, koju sam upravo pogledala na wikipediji, i ona potvrđuje nekih 5% studenata afro-američke rase.

Šta sad, ti odeš negde u Afriku, i zadeluje ti da ljudi tamo izgledaju siromašno, ali ne smeš ništa da ustvrdiš dok ne nađeš neko naučno istraživanje? Svašta.

Link to comment

U moru off - topica koji (koliko vidim) niko ne sankcionise, vest da je SDF (Kurdi uz pomoc malobrojnih arapskih milicija) oslobodio branu na Tishrinu. Posle ovog ocekujem pad ISISa do kraja proleca.

ISIS je i ranije imao uspeha samo protiv SAA, sad kad su Asadove snage dobile podrsku saveza Rusija - Iran - Irak, jedino vredno pomena je osvojeni Maheen, na zapadu zemlje. 

Link to comment

Očekujem da bude sve više i više terorističkog vršljanja po Zapadu (ili bilo kojoj zemlji zapravo koje IDovci mogu da se domognu i naprave neko sranje) što budemo bliži padu ID na terenu.

Link to comment
×
×
  • Create New...