Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

cbrne o napadu:

Ghouta roundup23 August 2013 by Gwyn Winfield 0In the absence of new information (and three weeks of international travel starting tomorrow) it would be sensible for us to turn the page on Ghouta and leave you with some final thoughts. We don’t know what the agent, or agents, used in the attack were and until a Syrian CW defector comes out with the recipe, or there are more attacks with the same symptoms, then we never will. If Ake and the team do get to the area they will find ground contaminated with everything from battlefield contaminants to industrial wreckage, picking the signature out of that mix will be impossible (which is perhaps why Russia has now changed their tune), at best we will see depressed AChE in the victims, but the level of battlefield stress that they have been under will again complicate identification. Any samples that they will be provided with will be suspect, and the only other hope is international units on the ground bringing samples back into their military (and I see the recent comments by Steinitz in this light - Times of Israel reporting it ), which will again be a difficult pill for the general population to swallow.Figures are again difficult to judge, the FSA press office confirmed to us that there were 1,300 fatalities from the barrage, with ‘many’ chemical casualties. All a bit fuzzy for me, but without a unified C3i system, what else do you expect? So that means that we have an unknown number of people affected by an unknown chemical - all for unknown reasons.Equally unknown is what the international community will do without some hard facts. The UN Inspectors will be able to provide a better guess, but it will be ambiguous enough for Russia and China to drive a cart and horses through it in the Security Council, resulting in sterner words and maybe some form of sanctions (which will be breached by those countries that want to). Obama has, quite rightly, tiptoed around the idea of arming the rebels, and France for all its need for ‘force’ will equally be cautious about committing a military that is suffering under swingeing cuts.What does this mean? Unfortunately I think these outrages will become more normal, the chemical gloves have come off - regardless of who did it - and there is a good chance that there will be an escalation of use and an increase in toxicity. I was asked today what the best case scenario was… I scratched my head for a good while, and came to the conclusion that the very best outcome for Syrian people would be that this was done by a splinter group within the FSA, that they had used up whatever limited stocks of chemical they had, and this would be an aberration. :mellow: It’s not much of a best case scenario - but I am happy to hear others!Finally, I have to take exception of some of the media that take side swipes at the UN Inspectors, “sheltering in their five star hotel.” Would it be better if they were in a three star hotel? Equally the suggestion that these professionals have taken a holiday in Damascus and are being interrupted from their pina coladas around the pool by requests to do something is insulting to them in the extreme. I am sure that they will take the comments in their stride, but of all the players in this they are the ones most determined to get to the site as quickly as possible.

Link to comment
Ako izuzmemo tacnu opasku da nije rec o verskom ratu, ovo je projekcija stupidnih fantazija o eks-ju ratovima kao necemu sto je zakuvao neko sa strane.
Mislim da je ovde manje bitno kako je kriza počela od onoga kako će da se završi. Težište je na upravljanju krizom i kako je ko iskorišćava za svoje ciljeve. To je teren velikih sila, Sirijci su tu nemoćni.
Link to comment

prema AP-u, sirija (asadov rezim) ce dati saglasnost da inspektori UN obidju i mesto u okolini damaska koja su bila, pretpostavlja se, popriste upotrebe hemijskog oruzja. detalji nisu saopsteni.sva ta mesta su pod kontrolom pobunjenika i na dnevnoj bazi su deo nekih vojnig dejstava.

Link to comment
Sasvim realno deluje mogućnost da je ludak rešio da iskoristi klanicu u Egiptu i malo se poigra sa nervnim agensima dok čitav svet gleda u Kairo. Pošto nije samo ludak već i kompletan debil, čekao je previše (3-4 dana) tako da je stvar ipak dobila ozbiljan medjunarodni odjek, kakav valjda i treba da dobije ubistvo hiljadu civila hemijskim oružjem.Inače, očekivao bih od ključnih igrača na sceni da imaju koliko-toliko pouzdane informacije o tome ko u Siriji ima u posedu bojeve glave sa hemijskim punjenjem. Ako se zna u kojim bazama ih Asadova vojska čuva, onda bi trebalo da se zna i da li je druga strana pribavila nešto od toga u bazama koje su osvojili.
Mnogo se frjlas sa time ludak, debil...Niti je Erdogan ludak i debil, niti je Asad to do sada pokazao (ti epiteti, naravno, vaze za Gadaifija).Zlocinac, verovatno, ali to je drugi par cipela.
Link to comment
Gadafi je bio ludak i dok je bio veliki saveznik zapada i dok je bio njegov neprijatelj. Valjda Gardijanu barem mozemo malo da verujemo?
Vrlo malcice.Gardijan je za egipatski masakr takodje upotrebljavao sintagmu, verovatno dobijenu iz Foreign Office-a, "have been", "scores of dead".Tj. njihova svetla uloga u razoblicavanju spijuniranja, nije nuzno u kontrastu sa podrskom humanitarnim intervencijama.
Link to comment
Niti su alaviti šiiti, niti se u Siriji vodi verski rat. Verski se rat vodi samo čitajući zap. medije, tj. oni stvaraju takvu sliku... Stvarno stanje na terenu je sasvim drugačije od onoga sto ti znas: Sirijska Vojska (Asad) je sastavljena od preko 70% sunita. Najveći deo komandnog kadra su suniti, kao i bezbroj ministra u Vladi. Rat u Siriji je bio decenijska neminovnost i on se iskljucivi vodi za veće Izraelske ciljeve. Izrael ovim ratom, ako ga dobiju njegovi poslusnici, ubice jednim udarcem 4 muve: 1. Siriju kao veliku zemlju, jer ce se ona kao takva rasparcati. 2. Hezbolah ce izgubiti logisticku bazu. 3. Pobunjenici ce dobiti mali kolacic Sirije (deo ce dobiti Asad, a deo Kurdi) koji ce biti beznacajan u svakom smislu i kao takav odlican Izraelskim teznjama. 4. Iran. Tacnije: imace mogucnost iz najistocnijih Sirijskih vojnih baza duz granice sa Irackim Kurdistanom da izvrse napad na Iran. Iran se u Siriji najmanje petlja zbog vere, kao i Rusija. Cilj Iranu je da se bolje Izrael zabavlja Sirijom i Hezbolahom, nego li sa njima iliti cista geopoliticka racunica Irana.I jos nesto: Suniti i Šiiti priznaju jedni druge. Sunit se moze moliti iza šiitskog imama, kao i obratno. Problemi i ako postoje na verskoj osnovi, oni su plod sektaških sukoba.
meni ovo pije vodu
Niđe veze™. Ne mislim na ovo o ciljevima Izraela ili sastava sirijske armije, može ali i ne mora biti da je tako, prepuštam upućenijima da procjenjuju šta je tu istina a šta ne i kako će se ovo dalje razvijati. Komentarisaću ovo o sukobu Suniti vs Šiiti i Alaviti. Zalomilo mi se da preko rodbinskih veza poznajem neke ljude koji su svojevremeno bili povisoko u strukturama ekipe iz Gornje Bočinje i Gornje Maoče tj ostacima odreda El-Mudžahid. Loikalni momci, uglavnom djeca gastarbajtera iz Austrije i Njemačke, upoznali islam u Beču kod izvjesnog hafiza Porče. a onda se negdje '96 i '97 vratili u BiH. Prošli su vojnu i vjersku obuku kod instruktora i šejhova iz Egpta, Jemena i Tunisa i otprilike se odatle raširila i regrutovala većina onih koje danas znamo kao Vehabije.Poslije protjerivanja ovih gostujućih instruktora, kompletnu ekipu su preuzeli i pod kontrolom imali kalesijski šarlatan Jusuf Barčić kao njihov duhovni vođa (šejh) i nekoliko veterana ratova u Bosni i Čečeniji kao instruktori vojne obuke. U proljeće 2004. Barčić gine u saobraćajnoj nesreći, oni tvrde da ga je država (tj obavještajne službe) ubila i poslije toga dolazi do sve većih podjela među njegovom ekipom.Danas su iscjepkani u nekoliko grupica koje predvode viđeniji učenici Barčića i ovih Arapa, proglašavaju se za šejhove i naslednike Jusufove i imaju od dvadesetak do par stotina sledbenika, jedni o drugima sve najgore misle i govore, optužuju se međusobno za odstupanje sa pravog puta ili za širenje fitne i zbunjivanje pravovjernih ili proglašavaju konkurente za policijske doušnike ili sradnike obavještajnih službi. Kad se malo dublje uđe u njihove rasprave, može se skontati da je u stvari glavni razlog podjele ko će raspolagati novcima koji dolaze od njihovih donatora, a novaca ima, bez zajebancije.E, sad, sve ove njihove podjele postaju nebitne kada im samo spomeneš Iran ili Šiite. Svi neprijatelji su male bebe spram Šiizma, odjednom i Izrael i Amerika i sve ostale kršćanske zemlje postaju nebitne spram Perzijanaca, koji zbog skrnavljenja i sprdanja sa pravom vjerom zaslužuju nestanak sa dunjaluka i prosto nema načina da se sukob izgladi i pokuša na neki drugi način riješiti. Ne znam koliki procenat Sunita u islamskom svijetu ima ovakav stav ali ovaj je glasan i uočljiv i sve rašireniji kako ovo u Siriji postaje sve krvavije.Često sam na nekim porodičnim okupljanjima imao priliku da sa njima ulazim u rasprave o ovim a i mnogim drugim temama i vjeruj mi da njihovi stavovi o Šiizmu veze nemaju sa komentarom koji kod tebe pije vodu.O Šiitima, od prije nekoliko dana. Edited by pogranicni
Link to comment
Da bi ta izjava bila jednostrano prihvacena kako aksiom kako mi se cini da je uzimas...
Iritirajući stil diskusije. Ja sam samo okačio video, diskutovan danas ovde, i rekao da svako (ko nije dosad) treba da ga vidi. I sad sam ja politički nepismen, uzimam jutjub video spotove za nekakve "aksiome" (šta sam ja, neki mentol sa IQ 68 koji mislim da se u svetu tačno događa ono što je neko rekao pre 12 godina da će u njemu da se događa - koliko bi trebalo biti glup pa verovati u takvo nešto?)Pri čemu spominjati da je nešto "već raspravljano" na topiku od 600 strana 1 izrazito snažan argument u korist teze da se u videu ne može čuti ništa značajno. Osim da je, jel'te, postojao plan da se u nizu ME zemalja zameni vlast sa nekom poslušnijom Washingtonu (i/ili Izraelu). O jbg ali to nisu tačno iste zemlje arapskog proleća (sve jadnije zvučeći termin, btw) i redosled i tajming nije sasvim identičan. A, to nedvojbeno znači da te priče iz vrha USA vlasti (a to znači i Izraela, kad se ima u vidu ko je onda bio vlast) nemaju nikakve veze sa životom. Dobro™.Na naslovnim stranicama državnih medija na zapadu su sada slike sirijske dece sa gas maskama. Manufacturing consent u akciji. Oprostite, ali ja neću da budem sheeple.
Link to comment

ne ostavlja bas lep utisak, niti poziva na ucenu diskusiju, ni tvoja a priori diskvalifikacija sagovornika na osnovu nekakve "srpske perspektive", ma sta to bilo. o ovome sto si postovao se moze razgovarati, ali dozvoli da "nam" (kome to nama, jbt) nije primarni motiv u diskusiji da se distanciramo od Lazanskog i od retardiranih komentatora vesti. shvati ovo kao dobronamernu primedbu, postavljenu sa ciljem da se unapredi kvalitet diskudije.

Link to comment
Objasni priču o Markalama sa zadnjih par strana, zatim (tvoj) komentar o tome da (li) su raspad YU izazvale strane sile i da li je to ili nije u vezi/analogiji sa Sirijom, na ovoj temi posvećenoj bliskom istoku.
Link to comment
Objasni priču o Markalama sa zadnjih par strana, zatim (tvoj) komentar o tome da (li) su raspad YU izazvale strane sile i da li je to ili nije u vezi/analogiji sa Sirijom, na ovoj temi posvećenoj bliskom istoku.
A, shvatam na sta ciljas. Govorim o percepciji koja preovladjuje u Srbiji - sta god da se dogodi u svetu, ljudi prave 1 na 1 analogije sa "nasom situacijom", i ponekad rantujem zbog toga. Nema to veze sa time kako ja licno gledam na bliskoistocne prilike.
Link to comment

@Indy,eto ljutnje, a onda u objasnjenju opet ispada kao da to i jeste jako relevatno za tebe (Klarkova izjava), mozda samo redosled nije isti.to sto pises karikirajuci nekakvu optuzbu (neizrecenu) da si politicki nepismen (nikad to ne bi ni pomislio, a kamoli napisao za bilo koga osim u slucaju Zaz_pi) upravo ti spocitavas meni i slicnim (setimo se samo da sam po tebi neko ko 'slepo veruje zapadnim medijima' iako ih bas izbegavam citirati narocito u svetlu analitike i da zbog toga nisam za tebe dostojan komunikacije).ali ja se nisam ljutio pa tu ljutnji objasnio ponavljajuci ono sto je inicijalno necija ideja/vizija/vest kao sto je tvoje ponovno hvatanje za Klarkovu izjavu.napisao sam u svom postu da vec na prvom koraku ta klarkova izjava ima ogromnu negaciju u realnosti.i rekao da ako mozes samo da objasnis kako to 'klarkove reci' prelaze na 'klarkova dela'.moze sirija kao primer ili egipat (gde ces bolji).manipulacija sukobima zarad spostvenih inetersa je drugi plan. da budem iskren za njega me najpre zabole i to ne zato sto sam idiot da to ignorisem vec zato sto u siriji pre svega umire njih na stotine hiljada i umiralo bi sve da ne postoji taj plan koji pokusava da usmerava i kontrolise sukob.ako neko to krene da tumaci i povezuje na najdirektniji nacin, ja onda tu zaista nemam sta da komentarisem sem da mi se razjasni (i to vrlo detaljno i uverljivo) kako taj mehanizam funkcionise od 'klarkovih reci' do 'klarkovih dela'..

Link to comment

Ja ne vidim tu negaciju Klarkove izjave, uopšte ne znam o čemu pričaš. Mislim da mi gledamo u jednu istu stvar i vidimo nešto potpuno različito. Što se mene tiče, nema problema da tako i ostane.

Link to comment
×
×
  • Create New...