Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

Ignoramus et ignorabimus, jedino što možemo je da verujemo glasilima masovnih medija. I da, na osnovu takvih informacija™, nešto logiciramo. UN daje za mrvu više autoriteta određenim informacijama (mada se ni tu ne bih pretrzao od poverenja). Ali, posle par velikih ratova baziranih na dokazanim lažima, evo opet jednog mogućeg (mislim, za zapadne zemlje) - ne da bi sheeple tu primetili nešto čudno.
Arhitekte istine se nisu baš najbolje snašli u ovom vremenu, kada informacije gotovo trenutno stižu do tržišta i kada bilo ko može da je plasira.Zato su sada prisiljeni da nam laži prezentuju autoriteti, koji onda to više nisu.I tako nam ostaje da svako razmišljanje završimo sa: "more bit vako, a more i nako". <_<Ili slepo zauzeti stranu i k(lj)uckati mantre do besvesti.
Link to comment
Dozvoljavate li makar mogucnost da su Asadove trupe zaista upotrebile hemijsko oruzje ili takvu misao treba apriori odbaciti?
Sasvim realno deluje mogućnost da je ludak rešio da iskoristi klanicu u Egiptu i malo se poigra sa nervnim agensima dok čitav svet gleda u Kairo. Pošto nije samo ludak već i kompletan debil, čekao je previše (3-4 dana) tako da je stvar ipak dobila ozbiljan medjunarodni odjek, kakav valjda i treba da dobije ubistvo hiljadu civila hemijskim oružjem.Inače, očekivao bih od ključnih igrača na sceni da imaju koliko-toliko pouzdane informacije o tome ko u Siriji ima u posedu bojeve glave sa hemijskim punjenjem. Ako se zna u kojim bazama ih Asadova vojska čuva, onda bi trebalo da se zna i da li je druga strana pribavila nešto od toga u bazama koje su osvojili.
Link to comment
:huh:
danas je preneto saopstenje i preko gasila iranske republikanske garde koje ovo 'meko' saopstenje rouhanija vracaju u 'standardni' okvir:“Iranian President Strongly Condemns Terrorists’ Use of Chemical Weapons in Syria“.
Link to comment

jos i ovo.verovatno se asadov rezim malo sta pita i poslusao bi svaku naredbu svojih mentora, ali celu pricu oko inspekcije koju bi ekipa UN mogla da obavi i na ovoj lokaciji mogu u velikoj meri da obesmisle i odugovlace, a svakako da brane time sto je u pitanju podrucje na kojem se vode borbe i sl.via Reuters:

Syrian Information Minister Omran Zoabi, in remarks released by the official news agency SANA late on Saturday night, said that any U.S.-led military action would be "no picnic"."U.S. military intervention will create a very serious fallout and a ball of fire that will inflame the Middle East," Zoabi said.He also suggested that U.N. inspectors would not be allowed to visit the site of the alleged nerve gas attack as it was not part of a previously agreed list of locations where opposition activists say government forces used chemical weapons. Syrian authorities have denied any use of poison gas in the conflict.Zoabi said Damascus would cooperate "significantly and transparently" with U.N. investigations but not allow any "inspection that will prejudice national sovereignty".Iran, Assad's most powerful Middle East ally, warned the United States against crossing the "red line" on Syria, saying this would have "severe consequences".
Edited by Bane5
Link to comment

Guardian donosi interesantan tekst o Basharovom mladjem bratu koji komanduje republikanskom gardom i čuvenom 4. oklopnom. Da nisu bila navedena imena i lokacije, opušteno bih pomislio da se radi o malom Khamisu od Sirta - ista paranoično sociopatska struktura ličnosti, ista misteriozna nestajanja iz javnosti, iste glasine o ranjavanjima... Ako taj bolesnik ima na raspolaganju hemijsko oružje onda ništa ne vredi argument da upotreba istog nikako nije u Basharovom interesu. Ludacima se takve stvari ne mogu objasniti. http://www.theguardian.com/world/2013/aug/24/assad-brother-syriaIndikativan je i podatak da je pomenuta 4. oklopna divizija prošle nedelje krenula u ofanzivu sa ciljem da očisti predgradja i okolinu Damaska. Dakle, hemijsko oružje je upotrebljeno u zoni u kojoj je Asadova vojska u ofanzivi a jedinicama na terenu komanduje njegov brat ozbiljno pomračenog uma.

Edited by beowl
Link to comment

Izvini, meni ide na živce ovo nalaženje nekakvih ludaka samo u redovima onih koji su trenutno na tapetu neprijatelja zapada. Ispada da su u satrapijama koje su saveznici sa imperatorima planete sve neke dobrice na vlasti.

Link to comment

Gadafi je bio ludak i dok je bio veliki saveznik zapada i dok je bio njegov neprijatelj. Valjda Gardijanu barem mozemo malo da verujemo?

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Izvini, meni ide na živce ovo nalaženje nekakvih ludaka samo u redovima onih koji su trenutno na tapetu neprijatelja zapada. Ispada da su u satrapijama koje su saveznici sa imperatorima planete sve neke dobrice na vlasti.
mislim da beowl time sto potencira jednog u nizu nije osoba koja zanemaruje ostale ludake i psihopate sa druge, trece ili bilo koje strane.ako ocekujes da svako kad pise o ludaku sa jedne obavezno stalno pominje i bar jednog kao protivtezu postovi bi postali besmisleni.ako nesto moze da uradi ovakav rat/sukob to je da privuce veliku kolicinu pishopata sa svih strana. Edited by Bane5
Link to comment
Izvini, meni ide na živce ovo nalaženje nekakvih ludaka samo u redovima onih koji su trenutno na tapetu neprijatelja zapada. Ispada da su u satrapijama koje su saveznici sa imperatorima planete sve neke dobrice na vlasti.
Daleko bilo. Meni npr. ne pije vodu bacanje sumnje na pobunjenike samo na osnovu logike: "Njima bi bilo u interesu da negde pukne projektil napunjen sarinom dočim Asadu to nikako nije u interesu i nije logično". Režimi kao što je njegov, ni u mirnodopskim uslovima ne pokazuju baš previše logike i racionalnog ponašanja, u ratu to može samo da eskalira. Inače, nemam ništa bolje mišljenje o umovima koji ucrtavaju krstiće na satelitske fotografije i traže odobrenje za airstrike/dronestrike na osnovu 2% verovatnoće da se u kući/školi punoj civila i dece možda nalazi neko blizak Al Qaedi.U krajnjoj liniji, u ovaj sirijski čemer su se već učipili svi koji su mogli: Saudijci, Iranci, Turci, Rusi... I kao rezultat imamo stotine hiljada mrtvih i milione raseljenih. Nekoliko salvi američkih krstarećih raketa, bez plana konkretne vojne akcije koja bi srušila Asada, ukazale bi na reakciju "reda radi" a ne na unapred pripremljenu vojno-političku ujdurmu kakva je bila ona sa WMD.
Link to comment

Nije beowl moj problem, daleko od toga, već oni koji vro zgodno koriste ludake (ili "ludake", kako kad) kao pretekst za humanitarne™ intervencije koje traju u proseku 10 godina i odnose tipično 0.5M žrtava (u smislu dodatnih žrtava u odnosu na one koje bismo ionako imali kada bi puškaranja ostala na lokalnom nivou).

Link to comment

pitanje 'humanitarnih' intervencija ce se u siriji nastaviti i nakon asada (ako se desi njegova promena).stotine bespilotnih letilica i moguce nizovi krstarecih projektila (zasto ne i naleti bombardera iz turske npr.) umesto asadovih alavitskih i siitskih falangi, zasipace ove ludake.jedan od boljih danasnjih tvitova ide novinarki arabijske tv kuce al aan, koja je izvestavala iz severne sirije...Jenan Moussa@jenanmoussa 1h #Syria Jihadists not happy w/ any US attack on country. 1st, US takes credit for Assad fall. 2nd, jihadists fear they'll be bombed next.dakle, ne jedan vec 300-400 ludaka na jednom mestu.jucerasnja koncentracija nusrinih jedinica u blizini jedine dve preostale enklave pod kontrolom asadovog rezima severno od alepa.youtu.be/-XkDCCiTKps

Link to comment

pročitah jedan zanimljiv komentar na b92pošto je jedan komentator komentarisao da je to verski rat između šiita i sunita (nisam ja učestvovao u diskusiji :D ) dobio je sledeći odgovor:

Niti su alaviti šiiti, niti se u Siriji vodi verski rat. Verski se rat vodi samo čitajući zap. medije, tj. oni stvaraju takvu sliku... Stvarno stanje na terenu je sasvim drugačije od onoga sto ti znas: Sirijska Vojska (Asad) je sastavljena od preko 70% sunita. Najveći deo komandnog kadra su suniti, kao i bezbroj ministra u Vladi. Rat u Siriji je bio decenijska neminovnost i on se iskljucivi vodi za veće Izraelske ciljeve. Izrael ovim ratom, ako ga dobiju njegovi poslusnici, ubice jednim udarcem 4 muve: 1. Siriju kao veliku zemlju, jer ce se ona kao takva rasparcati. 2. Hezbolah ce izgubiti logisticku bazu. 3. Pobunjenici ce dobiti mali kolacic Sirije (deo ce dobiti Asad, a deo Kurdi) koji ce biti beznacajan u svakom smislu i kao takav odlican Izraelskim teznjama. 4. Iran. Tacnije: imace mogucnost iz najistocnijih Sirijskih vojnih baza duz granice sa Irackim Kurdistanom da izvrse napad na Iran. Iran se u Siriji najmanje petlja zbog vere, kao i Rusija. Cilj Iranu je da se bolje Izrael zabavlja Sirijom i Hezbolahom, nego li sa njima iliti cista geopoliticka racunica Irana.I jos nesto: Suniti i Šiiti priznaju jedni druge. Sunit se moze moliti iza šiitskog imama, kao i obratno. Problemi i ako postoje na verskoj osnovi, oni su plod sektaških sukoba.
meni ovo pije vodu Edited by slow
Link to comment

Ako izuzmemo tacnu opasku da nije rec o verskom ratu, ovo je projekcija stupidnih fantazija o eks-ju ratovima kao necemu sto je zakuvao neko sa strane.

Link to comment
Ako izuzmemo tacnu opasku da nije rec o verskom ratu, ovo je projekcija stupidnih fantazija o eks-ju ratovima kao necemu sto je zakuvao neko sa strane.
Zašto kad pričaš o Bliskom Istoku misliš na Srbiju? Ti to stalno radiš (više nego drugi, rekao bih).
Link to comment
Daleko bilo. Meni npr. ne pije vodu bacanje sumnje na pobunjenike samo na osnovu logike: "Njima bi bilo u interesu da negde pukne projektil napunjen sarinom dočim Asadu to nikako nije u interesu i nije logično". Režimi kao što je njegov, ni u mirnodopskim uslovima ne pokazuju baš previše logike i racionalnog ponašanja, u ratu to može samo da eskalira. Inače, nemam ništa bolje mišljenje o umovima koji ucrtavaju krstiće na satelitske fotografije i traže odobrenje za airstrike/dronestrike na osnovu 2% verovatnoće da se u kući/školi punoj civila i dece možda nalazi neko blizak Al Qaedi.
Pa sad, nisam baš siguran u ovo. Asadov režim je sasvim sigurno bio surov, brutalan i agresivan, ali mi se nikad nije činio iracionalnim, niti su mi Asadi izgledali kao ludaci. Štaviše, i Hafez i Bašar su mi uvek izgledali kao vrlo racionalni i proračunati ljudi, poput npr. Mubaraka, ni nalik na nepotvorenog ludaka kakav je bio Gadafi ili brutalnog psihopatu kao što je bio Sadam. Takođe, ne mogu da se setim nekog njihovog neracionalnog poteza, čak ni Masakr u Hami to nije bio, iako je u pitanju klasičan i brutalan zločin (možda slabo poznajem sirijsku bližu istoriju, ako je tako unapred se izvinjavam). Teško da bi se iracionalni likovi održali tolike godine na vlasti, kao pripadnici manjine u multikonfesionalnoj zemlji, koja se graniči sa Izraelom, Libanom, Irakom i ima kurdsku manjinu.Nadalje, čudno mi je (ne kažem da je i nemoguće) da su Asadove trupe ili pobunjenici koristili hemijsko oružje protiv druge strane u urbanim područjima u kojima su njihove trupe u bliskom kontaktu. Hemijsko oružje je krajnje nepouzdano za korišćenje u urbanim uslovima i pri bliskom kontaktu trupa, jer ga i najmanje strujanje vazduha može odneti na stranu koja nije željena (u Prvom svetskom ratu su obe strane umele da pobiju svoju vojsku fozgenom ili iperitom, jer ga vetar vrati u njihove rovove). Nadalje, ono nije ni mnogo efikasno protiv potpuno opremljene i obučene vojske, koja ima odgovarajuću zaštitu i zna kada da prepozna njegovo korišćenje. Iz svih ovih razloga, ono nije mnogo korišćeno već u Drugom svetskom ratu (uglavnom Japanci u Kini), a osim iračko - iranskog rata, ja i ne znam da je još negde naknadno korišćeno u većem obimu.Stoga, na pamet mi padaju dve ideje - ili je oružje namerno korišćeno sa ciljem da se pobije što više civila (ko god da je to radio) ili je tokom borbi pogođeno neko skladište u kojem je skladišteno hemijsko oružje, pa je došlo do njegovog nekontrolisanog ispuštanja i masovnih žrtava. No, mislim da ćemo istinu teško ikada i do kraja saznati.
Link to comment
×
×
  • Create New...