Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

znacajna razlika izmedju to dvojie je u 'sta posle'. islamska drzava ako se ne unisti ce 100% nastaviti sa svekolikim ubijanjem, do daljnjeg, a asadova drzava, ako je ne poraze, nece zauvek biti mesto na kom i iz koga se seje smrt. ako bi asad pobedio, opet bi bilo nekih posleratnih totalitarnih zlocinstava, ali ne zauvek, ne tog obima, i ne teroristickog karaktera.

Link to comment

ako bi asad pobedio, opet bi bilo nekih posleratnih totalitarnih zlocinstava, ali ne zauvek, ne tog obima, i ne teroristickog karaktera.

Pa dobro momci, jel' ste vi stvarno zaboravili da je Asadova vrhuska ubila libanskog premijera 2005? I da im to nije bio ni prvi ni poslednji teroristicki akt u Libanu?

Link to comment

pa tvoja teorija implicira da su suniti retardirana rulja i nista drugo jer ID nije ekstrem u smislu u kojem je uopste moguce nekome narodu etiketirati lutanje u tom pravcu. ID je nesto gore od toga.

zapravo tako gledajuci bolje da ne analiziramo koje su vodece siitske snage u iraku trenutno ili sta je uopste alternativa koju nude alaviti u siriji (demokratija nije sigurno).

ovo sve ne vazi ako osim sto su suniti 'zalutali' ne smatras i da je asad alternativa, a verujem da smatras po tvojim postovima ovde.

 

Da, Bagdadi se pravo sa Marsa spustio među Sunite. A zajedno sa njim su se spustili i svi oni Sadamovi oficiri sa kojima je napravio ID. Sve ravno sa Marsa.

 

Moja teorija može da implicira i da se mesec sastoji od zelenog sira ako je ti tako vidiš. Ali ja tu ne mogu ništa da učinim. Prilično jasno sam napisao zbog čega ovo što se dešava Sunitima nije nikakva retardiranost niti se dešava bez razloga.

 

Asad jeste alternativa za jedan deo sirijske populacije. Ti to možeš da negiraš do mile volje i izjednačavaš ga sa Bagdadijem ali to neće promeniti činjenicu da ga jedan deo Sirijaca podržava i čak je spreman da se bori za njega. Vrlo je moguće da u nekoj idealnoj postavci oni ne bi imali ništa protiv da umesto njega imaju nekog drugog na vlasti ali u ovoj i ovakvoj postavci ga apsolutno smatraju manjim zlom od isisa, nusre i svih njihovih "relativno umerenih" varijanti. Isto kao što većina Sunita sa dobrim razlogom smatra isis i nusru za manje zlo od Asada i Hezbolaha.

 

Tvoja diskreditacija Alavita takođe nije relevantna za diskusiju jer niko na ovom topiku nije tvrdio da Sirija treba da ostane pod alavitskom upravom. Manje-više imamo konsenzus da nijedna od zaraćenih strana ne može nešto da ponudi celoj Siriji. Niko na ovom svetu ne može da izađe sa ponudom koja bi bila prihvatljiva celoj Siriji. Alaviti treba nešto da ponude prvenstveno sebi odnosno svom parčetu Sirije, baš kao i Suniti i Kurdi na svojim teritorijama. Tvoja ideja da Alavite treba osloboditi od Asada pa šta im bog i Bagdadi daju je smela, hrabra i možda vredna diskusije u nekoj radnoj grupi u Pentagonu ili britanskom parlamentu. Ali pošto sami Alaviti nisu baš voljni da gledaju u pasulj kakvu sudbinu su im namenili potencijalni oslobodioci, onda su rešili da im je i Asad dobar - barem tamo gde oni žive. Sigurno među njima više niko nema iluzija da može ponovo da uspostavi neku vlast nad sunitskim i kurdskim teritorijama na istoku. 

Link to comment

Sve pet i +5, uz jedno pitanje koje ostaje otvoreno: šta sa čisto sunitskim teritorijama koje će u budućnosti tj. u posleratnoj Siriji ostati van realnog domašaja Asadovaca?

Sačekaćemo razvoj pregovora u Beču i popis prihvatljivih (svima, ne samo Amerima, a to će biti malecki broj) sunitskih naoružanih grupa koje će imati političko predstavljanje. Onda će se ili oni ubacivati u zauzete sunitske oblasti ili će to uraditi SAA, a možda i neki lokalni igrači, formalno i javno ako se spoljna intervencija još zakomplikuje.

 

 

Link to comment
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan saopštio je da Turska ima dokaz da je Moskva uključena u nelegalnu trgovinu naftom u Siriji sa Islamskom državom.

 

 

ovo je malo decje naivno, rekao bih.

Link to comment

ovo je malo decje naivno, rekao bih.

 

Erdogan je prs'o

Sovjetska propagandna mašina mu pravi veliku štetu...

Edited by slow
Link to comment

Nikolic konacno razresio misteriju. Opet je taj Neko greskom zajebo stvar!

 

 

 

Ocenio je da ruski avion oboren zbog greške nekoga u Turskoj, ali da je Rusija velika i da u svakom problemu može da nađe pravi izlaz. 
Link to comment

Pa dobro momci, jel' ste vi stvarno zaboravili da je Asadova vrhuska ubila libanskog premijera 2005? I da im to nije bio ni prvi ni poslednji teroristicki akt u Libanu?

 

Sam taj akt tesko da cini Siriju rogue state. Mislim, sta cemo onda sa Izraelom?

Link to comment

asadova vrhuska? nije mi to poznato.

 

ako si neobavesten™, onda nista.

 

Sam taj akt tesko da cini Siriju rogue state. Mislim, sta cemo onda sa Izraelom?

neobavesteni™ je rekao da sa Asadom nema zlocinstava teroristickog karaktera. Ni on ni ja nismo u pricu uveli rogue state, ali ti slobodno nastavi da se u tom smeru boksujes sa nevidljivim protivnikom.

Link to comment

ako si neobavesten™, onda nista.

 

neobavesteni™ je rekao da sa Asadom nema zlocinstava teroristickog karaktera. Ni on ni ja nismo u pricu uveli rogue state, ali ti slobodno nastavi da se u tom smeru boksujes sa nevidljivim protivnikom.

 

ostavimo momentalno po strani taj jedan slucaj iz 2005-e

mozda nisam bio jasan (a mozda i jesam) - znaci kada sam rekao teroristicki karakter, mislio sam jedino na ponasanje rezima u specificnim uslovima i u vezi sa zadrzavanjem moci posle rata, ne na onaj "bazni", tradicionalni nivo doprinosa bliskoistocnih rezima cinjenju teroristickih akata

 

ako cemo o generalnom kapacitetu za sprovodjenje terora, mislim da se asad i isis ne mogu porediti. asad cini zlocine koji su kad se podvuce crta tragicniji od isisovih zlocina, ali to su ratni zlocini i oni su moguci u ratnim uslovima, a to sto isis cini je sve u svrhu terora i taj terorizam ce se samo nastaviti i pojacavati i posle poraza njihovih suparnika

Link to comment

Možemo mi da se pravimo blesavi da bi Siriju i Irak obasjala duga samo ako bismo odande eliminisali Asada i njegove rusko-iranske sponzore ali to neće promeniti činjenicu da je glavni problem tamo sunitski ekstremizam odnosno nemogućnost sunitske populacije da ispred sebe postavi neki dominantan pokret koji neće biti rastavljen sa mozgom. I može britanski parlament da lupeta na tu temu do mile volje, i da traži 70 hiljada umerenih saveznika, ali svakom detetu je jasno da je ta priča o umerenim pobunjenicima običan PR koji isis i nusra mogu da počiste kad god im se prohte. Da ne pominjem koliko je mučno slušati te priče od one iste ekipe koja je najzaslužnija za to što Suniti trenutno ne mogu da se organizuju u bilo šta što nije neki ekstrem.

imalo bi to nekog smisla, da istorija kojim slucajem pocinje 2012-e ili '13-e.

 

sirijski rezim pociva na unistavanju svake alternative. Asad, Sadam, Gadafi, Saudi, sada i Sisi... princip je isti - eliminacija svake iole ozbiljnije alternative, kroz ubistva, zatvore ili proterivanje. oni koji na kraju ostaju i nastavljaju da se na ovaj ili onaj nacin tuku protiv rezima su po definiciji "ekstremisti". (slican mehanizam mozemo da vidimo u Crnoj Gori. ne jednom sam cuo kako je Milo los, ali je manje zlo od cetnickih alternativa)

 

nakon sto je sirijski rezim 2011-e krenuo da masovnim ubijanjem gusi pobunu, neki oblik ekstremizma medju pobunjenicima je bio neizbezan. ekstremno nasilje rezima je direktno uzrokovalo adekvatan odgovor druge strane. u datim okolnostima, kada piloti alavitskog rezima iz helikoptera bacaju burad na pijace i bolnice, mrznja prema Alavitima je ocekivana pojava. s te strane, sirijski suniti su se pokazali ni boljim ni gorim od drugih u slicnoj situaciji.

 

pri tome, ovaj detalj o "zapadnim vrednostima" je kukavicje jaje. 

 

A kako znamo da je ne bi bilo? Tako što je Obamina administracija ljubazno zamolila sunitske pobunjenike da očuvaju kostur Asadovog režima iako svi ti pobunjenici levitiraju između manjiih i većih ekstrema pri čemu su ovi veći ekstremisti daleko jači i organizovaniji.

kao sto napisah, to su bili scenariji koji su razradjivani. ne samo u DC-u. (ne pominje se u tekstu: izmedju ostalog, Turcima je bilo jako stalo da sprece poplavu izbeglica.)

 

https://rusi.org/commentary/where-did-it-all-go-wrong-qatar-turkey-power-house-comes-short

Turkey and Qatar intended their arming of the opposition to act in concert with their political efforts to organise the Syrian opposition. The original policy was for the rebels to quickly oust Assad and for the Qatari and Turkish backed Syrian National Council (SNC) to quickly fill the post-Assad leadership vacuum. Both felt it best to leave the bulk of Syria’s state institutions in place, so as to prevent a repeat of the de-Baathification policy in post-war Iraq in the early 2000s.
Edited by Gandalf
Link to comment
×
×
  • Create New...