Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

nema tamo vise nevinih naoruzanih ljudi, dakle nema dobrih™

u ratu nema nevininh naoruzanih ljudi. ima tu nekakve logike, mada nisam siguran kakve.

Edited by Gandalf
Link to comment

A zasto komplikovano kad moze i prosto?

 

Ta Sirija je vec jednom prosla kroz 1 ustanak protiv diktatora jos pocetkom osamdesetih, niko nije trebao da dolazi sa strane da im potpaljuje vatru. Usketov™ tata je taj ustanak brutalno ugusio, malo zato sto je narod tada bio manje ocajan, malo zato sto su ga se mnogo plasili, a malo i zato sto je bio hladni rat pa je ustanicima bilo tesko dobiti pomoc spolja. Sada se situacija ponovila; Uske™ je krenuo da poliva ustanike kao nekad tatko mu, al' je narod ocajniji, manje ga se plase, a i situacija u svetu je takva da ima ko da pomaze pobunjenike. Zato sada imamo 1 gradjanski rat, a tada smo imali samo 1 propali ustanak.

 

Ne znam da li si primetio ali ovo u Siriji je odavno prevazišlo 1 građanski rat i pretvorilo se najpre u proxy rat jedno 7-8 zemalja a sada smo blizu da to preraste i u otvoreni rat. Ono, tri suparničke avijacije na nebu, aktivirana i PVO, svi kao gledaju da se ne zakače a pitanje je vremena kada će neko greškom ili namerno opaliti raketlu pa ćemo svi da osetimo taj građanski™ rat.

Link to comment

nope. pobuna kontra vlasti. niko tu nije birao Siriju.

 

nakon pobune, tu su vise drzava nasle interes u ovome i onome. pri tome, patkometrija je u ovom slucaju ipak bila marginalna za Amere, Turke, Katar, i UAE. za geopolitiku i ostalo zezanje su ovde nadlezni Saudi, Iran, i Rusi.

 

Nisam rekao da je cela stvar tako započeta nego da su patkometri nakon početne spontanosti dešavanja krenuli da malo po malo dosoljavaju dok nisu došli ovde gde su danas (a i svi mi sa njima).

 

I naročito je za Tursku i Katar to bila marginalna patkometrija, how yes no.

Link to comment

Ne znam da li si primetio ali ovo u Siriji je odavno prevazišlo 1 građanski rat i pretvorilo se najpre u proxy rat jedno 7-8 zemalja a sada smo blizu da to preraste i u otvoreni rat. Ono, tri suparničke avijacije na nebu, aktivirana i PVO, svi kao gledaju da se ne zakače a pitanje je vremena kada će neko greškom ili namerno opaliti raketlu pa ćemo svi da osetimo taj građanski™ rat.

pa imali smo i mi neke proxy ratove na zapadnom balkanu pa ipak nisu prerasli u otvorene ratove glavnih ucesnika. zasto mislis da je pitanja dana kada ce se to dogoditi u siriji, tamo proxys, za razliku od zapadnog balkana, ne dele istu granicu. 

Link to comment

Btw, meni uopšte nije jasna ta Turska paranoja protiv stvaranja kurdske države...kao sve treba činiti da Kurdi ne dobiju državu. Zašto? Zato što se plaši prelivanja te kurdske države na svoju teritoriju? Ali, da li će se deo Turske otcepiti ne zavisi samo od te kurdske države u Iraku i Siriji, već od Kurda u Turskoj i od turske države same. Zar je bolje da Kurdi budu svugde nezadovoljni i da kukaju kako su ,,najveći narod bez države na svetu" umesto da dobiju svoju državu tamo gde su prethodne države čiji su bili deo već otišle u dubok strmopizd?

 

Zar nije bolje da Turska pomogne stvaranje takve države i zauzvrat traži garancije za sebe? Npr, evo vam borci PKK da se bore za tu državu, samo da se u Tursku nikad ne vrate? Evo, pomoći ćemo vam, priznaćemo vas, ali vi morate biti prijateljski prema Turskoj i paziti da se vaša država ne koristi kao baza za bilo kakav separatizam kod nas. I irački i sirijski Kurdi su već vrlo pro-zapadno orijentisani, America-friendly, kurdska država bi se potpuno uklopila u strateški okvir u kom deluje Turska. Umesto toga Turska gura Kurde u zagrljaj Rusima, možda i Iranu...idiotski je.

 

Čini mi se da istorijski primeri baš i ne idu na ruku ovoj mogućnosti. Tu pre svega imam na umu Južne Slovene u 19. i 20. veku, i Albance u 20. i 21. veku, premda primera verovatno ima još. Postojanje male kurdske države na severu Iraka i Sirije neće značiti da će Kurd separatista iz Dijarbakira otići da živi u Irbil, pre će mu dati podstrek da nastavi borbu i napravi Kurdistan i kod kuće, a uz to i omogućiti određenu državnu logistiku (zvaničnu ili nezvaničnu) da mirno nastavi takvu borbu.

Link to comment

I naročito je za Tursku i Katar to bila marginalna patkometrija, how yes no.

jebi ga, nisu se umesali zbog Irana i Rusije, ili gasovoda/naftovoda. to samo u vlaznim snovima profesionalnih anti-imperijalista.

 

sem ociglednih interesa koje imaju u Siriji, samo mesanje i nacin na koji su to cinili su bili uslovljeni ideologijom.

 

edit:

prilicno dobar pregled koji se bavi time: Qatar and Turkey: How did it go so wrong so fast?

Edited by Gandalf
Link to comment

pa imali smo i mi neke proxy ratove na zapadnom balkanu pa ipak nisu prerasli u otvorene ratove glavnih ucesnika. zasto mislis da je pitanja dana kada ce se to dogoditi u siriji, tamo proxys, za razliku od zapadnog balkana, ne dele istu granicu. 

 

Pa ne znam, pođi za početak od toga da na Balkanu nikada nisi imao situaciju da tri avijacije u isto vreme peglaju svaka po svojim ciljevima. Niti su ruska i NATO avijacija bile angažovane u isto vreme, niti je Rusija dole razmeštala najmodernije PVO sisteme, niti su joj neke ekstremno nervozne članice NATO obarale avione.

 

Eto, to su neke sićušne razlike.

Link to comment

Što bi prihvatali odgovornost za nešto za šta ih niko ne optužuje?

SANA opužuje Amerikance, Syrian Network for Human Rights optužuje Asadovu avijaciju.

 

zar nije predocena informacija kako US (i koalicionih) aviona bas u tom trenutku nije bilo u akciji oko alepa tj. u njegovom zaledju.

nije li to bilo bas u trenucima za vreme 'krize' oko srusenog aviona ruskog vazduplohovstva?

broj ruskih napada u zaledju alepa je od tada drasticno povecan. iz tog razloga su najblizi krivici.

ps. izvestaje SOHR ja licno ne smtram objektivnim i relevantnim.

 

Edited by Bane5
Link to comment

Pa ne znam, pođi za početak od toga da na Balkanu nikada nisi imao situaciju da tri avijacije u isto vreme peglaju svaka po svojim ciljevima. Niti su ruska i NATO avijacija bile angažovane u isto vreme, niti je Rusija dole razmeštala najmodernije PVO sisteme, niti su joj neke ekstremno nervozne članice NATO obarale avione.

 

Eto, to su neke sićušne razlike.

 

Zapravo pozicija USA je u Siriji najdoslednija. Oni nisu napadali Asadove pozicije pod izgovorom bombardovanja ID.

Link to comment

Pa ne znam, pođi za početak od toga da na Balkanu nikada nisi imao situaciju da tri avijacije u isto vreme peglaju svaka po svojim ciljevima. Niti su ruska i NATO avijacija bile angažovane u isto vreme, niti je Rusija dole razmeštala najmodernije PVO sisteme, niti su joj neke ekstremno nervozne članice NATO obarale avione.

 

Eto, to su neke sićušne razlike.

pa dobro beowl, jel mora ta avijacija svugde i uvek da ti zamagli pogled?

 

sta je bilo sa prasinarima ubosni? tukli se HVO i Vojska RS, pa jel' to uvuklo Srbiju i Hrvatsku u otvoreni rat? A ovde cak i nemamo boots on the ground, osim malo Rusa u 1 bazi.

Link to comment

I principijelno zahtevaju smaknuce Asada od starta u spontanoj i nicim izazvanoj narodnoj buni zbog sushe u koju su silom prilika nezeljeno uvuceni.

 

Sram ih bilo. Traze smenu diktatora koji se suocava sa pobunom.  :mad:

Link to comment

Da je Sloba znao da ce zavrsiti u 3 sa dva verovatno bi bilo i direktnog sukoba ali tad je bio faktor mira i stabilnosti.

Poredjenja balkanske situacije sa ovim nemaju veze.

Link to comment

pa dobro beowl, jel mora ta avijacija svugde i uvek da ti zamagli pogled?

 

Jel mora tebi svakog dana krdo ružičastih slonova da prođe kroz dnevnu sobu a da ih ne konstatuješ?

 

Ovo u Siriji bi bio građanski rat kada bi se diktator sa onim što ima tukao protiv rebela i onoga što oni imaju. Naravno i jedni i drugi bi nabavljali oružje ali bi ga nabavljali na crnoj ili makar sivoj berzi. Na političkom nivou postojala bi neka kontakt grupa koja bi intenzivno radila na političkom rešenju i zaustavljanju rata.

 

Umesto toga u Siriji imamo:

- isporuke oružja svim stranama na državnom nivou (u sklopu državne politike spram Sirije)

- direktno vojno angažovanje jedne zemlje i jedne grupe zemalja, pri čemu su im ciljevi angažovanja potpuno suprotstavljeni

- politički nivo koji je četiri godine počivao na "crkni dušmanine" konceptu i tek je prošlog meseca zakazao prve pregovore za koje je veliko pitanje da li će se desiti

 

... iz čega ja zaključujem, makar i zaslepljen avijacijom, da je ovo malkice više od jednog običnog građanskog rata i malkice zajebanije od Balkana.

Link to comment
×
×
  • Create New...