Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

Sve u svemu, vidimo da je slobodno tržište™ opet™ pobjedilo i ovom sukobu. Svi sa svima trguju, nebitno bile to paprike ili energija, potpuno isto kao i na našim prostorima prije 20 i kusur godina.

Link to comment

Vidi to, nigde ne pominju FSA, samo Kurde, ISIS i JAN.

 

U ruskom narativu™ je FSA=JAN. Zanimljivo je i da su prilično vidljivo dali čitav Alepo Asadu, možda je u pitanju neka karta iz budućnosti.

Link to comment

Da ulete tamo kako bi spasavali FSA za koju nikada ne znaš od koga/čega se zapravo sastoji u tom delu Sirije? Sulud potez, mada ga svakako ne treba isključiti.

 

Ruska strategija se doima kao da žele da poraze FSA kako bi u Siriji ostali Asad, Kurdi i isis. Onda poraziš i isis, formiraš Kurdistan uz Asadov blagoslov i to je to.

 

S tim da će to naravno da se iskomplikuje jer i drugi igrači imaju neke svoje računice i neće pustiti da Rusi tek tako sprovedu svoj plan.

Putin bi dupe dao za ovakav ishod... ali nesto mi se cini da bi Turska pre zaratila sa Rusijom nego sto bi ovo dozvolila... a ni zapadu se bas ne bi svidelo da Asad ostane, pogotovo uz rusku pomoc. 

Link to comment

Ovde se opet vracamo na to da fsa valja™, i da su to moderate glavosece, za razliku od ostalih?

 

ako su za tebe bas te snage FSA 'moderate glavosece' OK. tvoj stav tvoja prica, tvoje vidjenje.

besmisleno je da tebi ili bilo kome objasnjavam bilo sta.

naravno to me ne sprecava da te pitam da mi detaljno i uverljovo objasnis koje su FSA jedinice tamo zastupljene i da mi onda navedes gde su i kada sekli glave i sl.

Link to comment

Da ulete tamo kako bi spasavali FSA za koju nikada ne znaš od koga/čega se zapravo sastoji u tom delu Sirije? Sulud potez, mada ga svakako ne treba isključiti.

 

Ruska strategija se doima kao da žele da poraze FSA kako bi u Siriji ostali Asad, Kurdi i isis. Onda poraziš i isis, formiraš Kurdistan uz Asadov blagoslov i to je to.

 

S tim da će to naravno da se iskomplikuje jer i drugi igrači imaju neke svoje računice i neće pustiti da Rusi tek tako sprovedu svoj plan.

 

taj deo sirije nije bitan zbog FSA kao takve, bitan je turskoj zbog jos najmanje dva razloga, zbog turkmena koji tamo zive i zbog njihove strategije da ne dozvole spajanje kurdskih kantona izmedju kobanea i afrina.

Link to comment

To vec zavisi od toga da li si Bane 5 ili ne :P

 

zavisi u kom kontekstu potezes moj nickname i komentarises.

s obzirom da si zlurad cesto, ali i da nemas konkretnu zamerku, smatram  da si napisao tek radi reda, da pokazes koliko si dokon i zeljan da nesto kazes.

 

Link to comment

Meni smesno da se  napise da tamo bilo sta valja, bez obzira da li si ostrasceni Bane5 ili ne.

 

posto si ovako konstruisao recenicu i artikulisao svoju misao, moras naci u mojim postovima tacnu odrednicu da sam pisao da nesto valja tamo i to bas u kontekstu u kojem ti pominjes tu rec (valjati = biti dobar i iskljucivo u tom kontekstu tretirati jednu stranu).

moje pisanje na ovom topiku nije prica samo jedne strane u sukobu, ali za razliku od vecine potencira da zlocini asada i njegovog rezima ne mogu na kraju biti aminovani i dobiti neku satisfakciju.

niti sam bilo gde u mojim postovima propagirao dzihadiste (i to dzihadiste na svim stranama u sukobu) niti mislim da je to bilo kome normalno, niti smatram moralnim i ispravnim da se stanovnistvo najvece arapske verske grupacije u siriji koja nosi pobunu protiv asada iskljucivo tretira u ovom sukobu kao retardirana grupacija, zatucana po svim savovima i kao 'glavosece' po svaku cenu.

ima ih, ali to nije prica u kojoj cu staviti njih sve u paketu (na kraju oni ratuju protiv IS-a) kao sto to radi ruska propaganda i svi oni koji ovde velicaju rusku intervenciju u siriji.

Edited by Bane5
Link to comment

taj deo sirije nije bitan zbog FSA kao takve, bitan je turskoj zbog jos najmanje dva razloga, zbog turkmena koji tamo zive i zbog njihove strategije da ne dozvole spajanje kurdskih kantona izmedju kobanea i afrina.

 

Da li su im Turkmeni dovoljno važni da zbog njih zarate sa Rusijom, to ćemo da vidimo. Ne isključujem naravno, ali nije baš ni zagarantovano.

 

Kurdski kantoni se u ovoj fazi sigurno neće spojiti. Ako FSA bude isterana severno od Alepa tu će ID da proširi svoj džep između kurdskih kantona. Dalje zavisi od Kurda - da li će krenuti sa dve strane na ID ili neće. Ako budu krenuli onda će verovatno i turska vojska upasti preko granice da predupredi spajanje. Ako ne budu upali opet će neko morati da očisti ID sa turske granice a to će pre biti turska vojska nego SAA. Tako da Turska nema razlog da upada tamo sada dok se ne zna ko koga mlati. Mogu komotno da sačekaju da se stvar malo konsoliduje plus će imati veću međunarodnu podršku za upad na teritoriju koju drži ID nego za upad u bitku za džep oko koga se trenutno kolju četiri vojske, taman da naprave rimejk Bitke pet armija.

Link to comment
×
×
  • Create New...