Jump to content

Sirija


Budja

Recommended Posts

Wrestles With Bears potpisao paket sankcija Turskoj. Čarter letovi suspendovani, turoperaterima naređeno da prestanu prodaju aranžmana za Tursku, ruskim firmama zabranjeno zapošljavanje turskih državljana (oni koji su već pod ugovorom mogu da ostanu), ukinut bezvizni režim, čeka se lista zabrane za uvoz robe iz Turske. Sve stupa na snagu 1. januara.

Link to comment

Važi i za drugu stranu, naravno.

 

Informaciju nemam u smislu dokumentacije o primopredaji oružja i opreme ali priču o golorukom narodu koji se četiri godine odupire vilama, tanjiračama i ponekom lovačkom tandžarom smo apsolvirali tokom raspada SFRJ tako da barem mi sa ovih prostora ne bi trebalo da imamo iluzije po tom pitanju.

 

ne govorim ja o tandzarama i sl. jasno je da je u ovom ratu oruzje dostupno i drugoj strani.

ja govorim o 'kvalitetu' tog oruzja.

obrati paznju na snimak koji je povezan sa onim iz drona.

siitske milicije beze pred doslovce jednim tenkom i jednim bmp-om koji prelaze vise stotina metara preko brisanog prostora i to vrlo hazarderski potpuno otvoreni da ih iransko/rusko/sirijsko protivtenkovsko oruzje pojede za dorucak, a to se ne desava. zasto? pitanje je za visprene vojne stratege iz irana koji vode sve vojne akcije u ovom delu sirije.

naravno, da bi videli svu 'sofisticiranost' oruzja koje koriste protivnici asada i ostalih obrati paznju na snimak iz drona i kolicinu nepreciznosti artiljerisjke pripreme (eksplozije koje omasuju po sto i vise metara plus rupe od mina koje su razbacane svuda unaokolo, prakticno nasumice), a onda pogledaj treci video koji je povezan sa doticnim napadom u delu juzno od alepa i videces iz cega se vrsi artiljerska priprema - deo minobacaca i deo rucno sklepanih orudja koje ovi sami sklapaju kojekude (ukljucjuci i granate koje za osnov imaju prazne plinske boce koje se pune eksplozivom).

eto to je sve sto je upotrebljeno u ovom napadu - nista od tehnike modernog doba.

mozda je taj dron zapravo najvece tehnolosko dostignuce iskorisceno u tom napadu.

naravno doticni tenk i bmp su osvojeni u borbama sa asadovim snagama.

 

ovo je primer kakvo oruzje koriste protivnici asada.

njihov najveci domet je dobijanje od sponzora tow sistema i to ga koriste samo odabrane jedinice.

i tu je kraj.

Edited by Bane5
Link to comment

To je primer na šta sve može da se naleti u Siriji a ne ilustrativan primljen opremljenosti Asadovih protivnika.

 

Ako neke jedinice FSA slabo stoje sa minobacačima pa koriste improvizovane skalamerije to je njihova loša sreća a ja nisam govorio samo o FSA jer tu ima još mnogo igrača i svima njima oružje već godinama stiže bez prestanka. Otkako se ovo pretvorilo u ozbiljan sukob nije bilo dana u kojem neki humanitarni™ konvoj nije prešao iz Turske u Siriju. Pošiljaoci su bili različiti, različiti su bili i primaoci, a sve je išlo preko Turske i nešto manje preko Jordana. Tu se nalazi sve što je raznoraznim protivnicima SAA neophodno za asimetričan rat tj. pešadijsku borbu u urbanom okruženju uključujući ručna protivoklopna sredstva. Sad, što nema višecevnih raketnih bacača i haubica najnovije proizvodnje to je malo do logistike i primarne potrebe za "lakšom" pešadijskom opremom - ali su se zato i FSA i ostali nazarobljavali svakojake gvožđurije u bazama SAA koje su osvojili.

Link to comment

Gledam ove snimke i pitam se šta je sa civilnim stanovništvom. Gde su žene, deca, muškarci koji bi da ne ratuju. Izbeglo je u Evropu pola miliona. U Turskoj i ostalim zemljama ne znam da li ima više od tri miliona. Ne verujem da svi ostali ratuju.

 

Poslao tapatalk

Link to comment
Turkey preparing to hand over body of pilot to Russia

 

ANKARA (Reuters) - The body of the pilot killed when Turkey shot down a Russian jet was taken to Turkey late on Saturday to be handed over to Russia, Prime Minister Ahmet Davutoglu said.

 

The body is being treated in accordance with the Orthodox tradition, Davutoglu said in a news conference in Ankara on Sunday before going to Brussels for a meeting with EU leaders on migration.

 

He did not say how the body was delivered to Hatay in southern Turkey but said Russia's military attache was going there on Sunday as part of procedures to recover the remains.

 

Link to comment

Gledam ove snimke i pitam se šta je sa civilnim stanovništvom. Gde su žene, deca, muškarci koji bi da ne ratuju. Izbeglo je u Evropu pola miliona. U Turskoj i ostalim zemljama ne znam da li ima više od tri miliona. Ne verujem da svi ostali ratuju.

 

Polovina sirijske populacije je interno ili eksterno raseljena. Od onih koji su još uvek u zemlji, procenjuje se da se oko dve trećine nalazi na teritoriji koju kontroliše Asad.

Link to comment

Neko bese elaborirao ovde o tome da glavna opasnost po ruske vazduhoplove dolazi od Americkih AMRAM ili kako vec raketa V-V,izasao sada neki clanak u Kuriru o nekim ruskim V-V raketama sa daleko vecim dejstvom,pa posto je Kurir poznat po svojoj objektivnosti,ako moze neko da baci par redaka ne bi bilo lose,a mislim da u druge to zanima

Link to comment

Polovina sirijske populacije je interno ili eksterno raseljena. Od onih koji su još uvek u zemlji, procenjuje se da se oko dve trećine nalazi na teritoriji koju kontroliše Asad.

Hvala, ovo je malo mesto, kakav li je pakao u Alepu.

 

Poslao tapatalk

Link to comment

Polovina sirijske populacije je interno ili eksterno raseljena. Od onih koji su još uvek u zemlji, procenjuje se da se oko dve trećine nalazi na teritoriji koju kontroliše Asad.

ovo sam ja negde pre pitao, odnosno zanimala me procena koliko je civlnog stanovnistva na teritoriji ID

 

cudno, ako je istina da je oko 2/3 civila na teritoriji koju kontrolisu zvnicne vlasti, onda verovatno nije istina da je "sve zivo" u siriji ustalo protiv asada.

ako je sunita bilo 3/4 pre rata u siriji, ispada da je vecina njih i dalje na teritoriji pod kontrolom asadove vojske

Link to comment

Neko bese elaborirao ovde o tome da glavna opasnost po ruske vazduhoplove dolazi od Americkih AMRAM ili kako vec raketa V-V,izasao sada neki clanak u Kuriru o nekim ruskim V-V raketama sa daleko vecim dejstvom,pa posto je Kurir poznat po svojoj objektivnosti,ako moze neko da baci par redaka ne bi bilo lose,a mislim da u druge to zanima

 

To su baljezgarije za paljenje mase. V-V rakete ispaljuje avion, a svaka sledeća raketa koju neki avion ispali u ruski je poziv na otvoreni rat - jer nema ko drugi da je ispali sem Turaka i Amerikanaca.

Link to comment

To su baljezgarije za paljenje mase. V-V rakete ispaljuje avion, a svaka sledeća raketa koju neki avion ispali u ruski je poziv na otvoreni rat - jer nema ko drugi da je ispali sem Turaka i Amerikanaca.

Mislio sam vise na uporednu analizu ovih raketnih sistema.

Link to comment

onda verovatno nije istina da je "sve zivo" u siriji ustalo protiv asada.

Pa ako je bilo na CCNu, BBCju i ostalim slobodarskim™ medijima onda ti ni "verovatno" nije na mestu... :)

Link to comment
×
×
  • Create New...