Jump to content

Sirija


Budja

Recommended Posts

E da, da ne zaboravim, a šta će Rusima uopšte ta baza u Latakiji, vitalna je za odbranu Rusije, ili hoće da i dalje izigravaju supersilu? Bolje im je bilo da su je prodali za masne pare.

 

Rusi izvan bivšeg SSSR imaju 2 baze, tu u Latakiji i jednu u Vijetnamu. A ta u Vijetnamu bila je prazna od 2002. do 2013. Bazu na Kubi zatvorili su 2002.

 

Sad, ako su baš od svih bivših sovjetskih baza jedinu u kontinuitetu do danas zadržali tu u Latakiji, kapiram da ima neki strateški značaj koji dobacuje dalje od izigravanja supersile. 

 

Kad smo kod toga, 2 prekomorske baze nisu izigravanje supersile, Francuska ih ima više. Britanija takođe.

Link to comment

Ja sam tu optimista. Niko nije dovoljno lud da pritisne dugme za uništenje čitave Zemlje. To verovatno ne bi uradili ni oni ludaci iz ISIS-a. On što smara je što je ovaj rat rat niskog intenziteta.

 

Zanimljivo™ je ispratiti vesti o presečenoj trgovini radioaktivnim/nuklearnim materijalom.

Na svakih par meseci pojavi se vest da je negde sprečena ilegalna trgovina, presečen lanac i sl.

Pogotovu od 2001.

Pitanje je šta će biti kada neka prljava bomba u automobilu ili torbi osvetli Pariz, Moskvu, Njujork ili sl.

A meni liči da nije to tako nemoguće i daleko.

Link to comment

Nisam siguran da je ovo ispravna strateska, a ni politicka matematika: rezimi kakav je danasnji ruski su mnogo, mnogo osetljiviji na gubitak prestiza nego na vojne gubitke.

Otuda dobrim delom i ovoliko ipak preterano nesrazmerno talambasanje oko jednog dogadjaja koji je 'ladno mogao da prodje kao incident kao i toliko puta do sada i otuda potreba da se ovoliko, sto neko rece, pokazuju misici.

Ne znam, nije ni bitno za ono sto sam hteo da kazem. Naravno, ako si mislio na moju napomenu o beznadeznosti polozaja ruskih snaga u Siriji u vojnom pogledu naravno.

Ostalo je politika.

Gde bas ti: znao sam da ce neko da potegne tragedometriju.

Ono sto sam hteo da kazem je da svet svakim danom postaje opasnije mesto iz prostog razloga sto postoji, uspostavio se stravican nesrazmer izmedju tehnoloskih mogucnosti i stratesko-taktickih ogranicenja. Spirala eskalacije sukoba je postala i sve vise postaje kratka, bas kao izgleda i fitilj danasnjih politicara ili nazovi politicara.

Samo u tom smislu je primer Rusije i Turske ilustrativan, sve specificnosti na stranu: Kina - Japan ili Indija - Pakistan su takodje dobri primeri: sve je manje prostora za medjuigru u krizi, za pokusaj njenog kanalisanja jer su moderne oruzane snage koncipirane za kratak sukob posle cega moze da sledi samo ekstreman odgovor jer druge vojne mogucnosti nema.

 

To je to i nema se sta dodati. Ovaj elmenat sa prestizom je posebno problematican kod sistema koji su piramidalni oko popularnosti jednog politicara.

 

Dodao bih samo sto se buducnosti tice, stancanje ce opet biti u modi sa pojavom robota. Vec sada Predatori menjaju situaciju i na politickom nivou a u buducnosti ce armija robota nositi mnogo manji medijski rizik.

Edited by Anduril
Link to comment

Nije, kratkorocno.

Dugorocno, pranje NATO ruku od pizdarije u koju je uletela jedna njegova clanica nikako ne ide u korist pouzdanju u NATO kome itekako preti opasnost da postane slika i prilika EU danas, a to bas i nije neki dobitak ni vojno ni politicki.

Pa jeste prinipijelno ali clanstvo u NATO ne znaci automatski da mozes da se dziberises i pravis sranja okolo,izigravas sherifa lakog na obaracu i kad ustane baja sa stola onda trk pod skut saveza,vec ako je ovaj potez koordinisan sa maticom sto je ja mislim izaslo u nekim Arapskim medijumima,gde bi mogao opet biti neki spin da bi se malo dosolilo,onda mozemo da priacmo o pouzdanosti saveza.

Link to comment

 Што се правих решавача проблема тиче, никакав проблем не бих имао ни да ме позивари позову ни у Светску банку да прекуцавам извештаје о финансирању хејт-причинг имама, ни за UAS оператера који ће из неке Аризоне да џојстиком нафурава дронове на сунитске милијардере што воле снаф филмове обезглављивања хришћана и других неверника.

 

 

 

 

jeste, tebi dati komande drona u arizoni pa ti se omakne i udaris po katolicima u nekadasnjoj ndh :P i posle se vadis kao turci da je to bila greska u softveru i da si malo omasio lokaciju za bombardovanje :D

Link to comment

Najveci problem u ovim ruskim merama lezi u tome sto jedina adekvatna - vojna odmazda - nije na meniju. Turci su zalepili putinu samar najvise zbog toga sto su mu zabili klip u akciji pretvaranja Rusije u svetsku supersilu i stavili ga u red drugorazrednih kojima mozes oboriti avion i da ti se nista ne desi. To je ono sto Putin izgleda sad ne zna da resi, a i nema mnogo prostora.

 

pa dobro, nije prvi put da se nuklearnoj sili zalepi samar obaranjem aviona pa se nista nije desilo, seti se recimo cuvenog u-2 sa sve sudjenjem pilotu pauelu pred sssr sudom, ok, sssr je onda bila supersila ali setimo se da je ruska federacija nasledila sovjetski nuklearni potencijal, ah da, bilo je i obaranje u-2 iznad kube

Link to comment

E da, da ne zaboravim, a šta će Rusima uopšte ta baza u Latakiji, vitalna je za odbranu Rusije, ili hoće da i dalje izigravaju supersilu? Bolje im je bilo da su je prodali za masne pare.

Ima ulogu pozicija, odnosno to što je na Mediteranu.

 

Poslao tapatalk

Link to comment

Erdogan je mozda sebi nahranio ego i sujetu ali tesko da ce moci sada da ulazi i bombarduje Kurde ko pijan u kafanu,moze da opali Ruja samo tako,jos se Peshmerge otvoreno nude da bi saradjivali sa Rusima.dok od Turkmena nije mnogo ostalo posle ovih par dana da bi nesto tamo stitili svoje.

Link to comment

Dodao bih samo sto se buducnosti tice, stancanje ce opet biti u modi sa pojavom robota. Vec sada Predatori menjaju situaciju i na politickom nivou a u buducnosti ce armija robota nositi mnogo manji medijski rizik.

Sto se ovog tice, ne bih smeo da se kladim: prisustvujemo modernoj varijanti vecite trke izmedju oklopa i zrna, a mislim da sumnje nema da je takozvani moderni terorizam izmedju ostalog i odgovor na tehnolosku dominaciju neprijatelja, ko god on bio i kakvi mu bili ideoloski motivi o kojima se, uostalom, ovde i ne radi.

Vec sam rekao da tehnologija nije panaceja, a da ce glavni i najopasniji neprijatelj coveka u ratu biti i ostati jedino i pre svega - drugi covek.

Robote se nesumnjivo moze stancovati, njihov gubitak nesumnjivo moze da bude medijski bezbolniji, ali celokupno mrsomudjenje razvijenih oko izbegavanja da stanu nogom, stupe na neprijateljsko tlo i rucno iscackaju neprijatelja ostaje i ostace presudno dok je rata i ratovanja na Planeti ovakvoj kakva je.

Zapad ce morati da proguta zabu i jasno i glasno prizna, u doktrine i analize uvede tu cinjenicu ali i da bez licemerisanja za unutarpoliticke potrebe prizna da je covek-vojnik potrosna roba i da tu nema mnogo mesta za humanizam i renesansu.

Sva nastojanja da se rat - inace odvratna i mnogo ruzna rabota - primereno i prihvatljivo vizualizuje nisu i nece da daju rezultate u borbi protiv modernog terorizma pogotovo.

Mogu razvijeni da se do mile volje razmecu nabildovanim i u skupu opremu ufaclovanim takozvanim specijalcima, inace jednoj od pojava koje su usle u modu i zamaglile proste bioloske i psiholoske cinjenice koje vaze za ratovanje od kako je sveta i veka: sve to pada u vodu u susretu sa neprijateljem koji je spreman da umre bez ostatka, na stranu sve nase simpatije i nesimpatije, kulturne i ostale razlike.

Idealan primer je Amerika koja je prebrzo zaboravila Vijetnam i okrenula se tehnologizaciji kao leku za sve, da bi se danas nasla u istoj, bojim se bezizlaznoj, situaciji suocena sa neprijateljem koji nema hiljade modernih aviona ili tenkova sa sve pratecim cudima moderne tehnike i tehnologije.

 

Pa jeste prinipijelno ali clanstvo u NATO ne znaci automatski da mozes da se dziberises i pravis sranja okolo,izigravas sherifa lakog na obaracu i kad ustane baja sa stola onda trk pod skut saveza,vec ako je ovaj potez koordinisan sa maticom sto je ja mislim izaslo u nekim Arapskim medijumima,gde bi mogao opet biti neki spin da bi se malo dosolilo,onda mozemo da priacmo o pouzdanosti saveza.

Naravno da je principijelno i naravno da ne znaci da automatski mozes da se dziberises: samo kad baja sa susednog stola ustane i krene da ti naplati dziberisanje, mnogo se bolje osecas ako sedis za stolom za kojim sedi vise ortaka u koje mozes da se pouzdas.

I principijelno i u praksi.

A NATO je, bas kao i EU zreo za vise nego temeljno preispitivanje sopstvenih principa, a bogami i osnova na kojima je gradjen.

Link to comment

Nije "Asad" Asad, već hiljade i hiljade povezanih lica, birokrata, oficira, poslovnih ljudi, kojekakvog šljama. Tj, mogu zamisliti da Asadu daju daču u Podmoskovlju da se skloni sa porodicom, dobije azil i nekakav prećutni imunitet ali mi je teško da zamislim da će deo dogovora biti demontaža Asadovog sistema u nekom jačem obliku i na kratki-srednji rok. 

 

ovo tako podseca na srbiju milosevicevog doba. jeste da zloboleon nije dobio dacu u podmoskovlju ali su bar mira i marko dobili to + azil i imunitet a sada valjda niko ne osporava da nije bio plana  dogovora demontaza milosevicevog sistema u nekom jacem obliku pa tako imam iste hiljade i hiljade povezanih lica, birokrata, oficira, policajaca, poslovnih ljudi, kojekakvog sljama

Edited by Pontijak
Link to comment

Erdogan povukao™ jutros dobro:

 

 

Erdogan: S-400 protiv turskih lovaca - agresija

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan kaže da bi upotrebu protivvazdušnih raketnih kompleksa S-400 protiv turskih lovaca iznad Sirije smatrao kao agresiju.

Izvor: Sputnjik petak, 27.11.2015. | 09:06
 
 

Osim toga Erdogan je za CNN istakao i da smatra takav razvoj događaja potpuno verovatnim i da će Turska biti prinuđena da preduzme hitne mere,  :jerry:  prenosi “Sputnjik”.

Erdogan je dodao da će obaranje turskog lovca biti smatrano agresijom prema suverenoj državi i da ona ima pravo da se zaštiti.

Kako kaže, Ankara se neće izvinjavati za incident sa obaranjem Su-24.

„Mislim da, ako neko treba da se izvini, to nismo mi. Treba se izviniti onima koji krše naš vazdušni prostor. Naši piloti i oružane snage su samo izvršavali svoje obaveze koje su se sastojale od toga da odgovore na kršenje vazdušnog prostora", rekao je Redžep Tajip Erdogan.

On je saopštio i da je zatražio sastanak sa šefom ruske države u Parizu 30. novembra, ali da odgovor nije dobio. Šef ruske države je kasnije saopštio da nije dobio poziv od turskog predsednika.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2015&mm=11&dd=27&nav_category=78&nav_id=1067871

 

edit: Erdogan na CNN: http://edition.cnn.com/videos/world/2015/11/26/erdogan-turkey-russia-warplane-interview-anderson.cnn

Edited by Yoda
Link to comment
×
×
  • Create New...