Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

To im jeste poslednja baza na sredozemlju, ali tu bazu mogu zadržati uz sveobuhvatni dogovor o Siriji, što Asada nužno ne uključuje. Moguće je da će se tako i dogoditi.

 

Nije "Asad" Asad, već hiljade i hiljade povezanih lica, birokrata, oficira, poslovnih ljudi, kojekakvog šljama. Tj, mogu zamisliti da Asadu daju daču u Podmoskovlju da se skloni sa porodicom, dobije azil i nekakav prećutni imunitet ali mi je teško da zamislim da će deo dogovora biti demontaža Asadovog sistema u nekom jačem obliku i na kratki-srednji rok. 

Link to comment

Pa jeste sve to tačno, ali da li mu trebaju naslovi u novinama tipa 'da je prvi put u istoriji NATO avion oborio ruski'? To boli sigurno i ne može proći bez nekakvog odgovora.

 

Ne verujem da je imao bilo kakve iluzije da će mu ova operacija proći bez gubitaka. Makar Rusi uvek kalkulišu sa gubicima. On sad ima veliku prednost koju su mu dali tupsoni iz MB, u smislu da može da ih čeka da potegnu i drugi put pa da tek onda potegne i on. Ako bi sad krenuo u neku odmazdu izgubio bi tu prednost, dočim ako pusti njih da izgube živce može da kaže da je samo branio svoje ljudstvo i tehniku.

 

Sad, stvar može da pođe po zlu u smislu da Turska kompletno utrči u Siriju u kom slučaju, kao što Namenski kaže, čitava ruska borbena grupa u Latakiji može samo da hitno poleti prema Kavkazu pa ko se izvuče - izvukao se. Opet kažem, ponavljam, tu smo već u scenariju otvorenog rata tako da Wrestles With Bears može odmah da pređe na Ukrajinu i obezbedi sebi utešnu pobedu i opstanak na vlasti.

 

Sve gore navedeno je naravno teorija. U praksi nisu normalni, svi do jednog tamo.

Edited by beowl
Link to comment

Jasno je to, ali da li bi se iko pametan u bilo kojoj varijanti usudio da napadne tu bazu? Mislim na ozbiljne igrače, a ne na budale tipa ISIS-a.

 

edit: zajebano je to oko nove države (navijam za kurdsku državu i ja, naravno), neće se tamo granice, koje su šestarom i lenjirom crtane, menjati tako lako. Morala bi da se napravi međunarodna konferencija povodom toga, a trenutno mi je to potpuno nezamislivo.

U principu oni koji imaju realne resurse da to urade,imaju i mnogo toga da izgube,a oni drugi jednostavno nemaju sa cime

Link to comment

 

Sad, stvar može da pođe po zlu u smislu da Turska kompletno utrči u Siriju u kom slučaju, kao što Namenski kaže, čitava ruska borbena grupa u Latakiji može samo da hitno poleti prema Kavkazu pa ko se izvuče - izvukao se. 

 

Ja mislim da će sa Turskom biti obavljeni ozbiljni razgovori da i ako ulete kopneno u Siriju da se ne zapućuju prema Rusima.

Link to comment
23px-Flag_of_Serbia.svg.png Serbia – Serbia has shown interest in buying S-400 system to upgrade Serbian Air Defence capabilities.

 

:lol:

 

Gde ima ova divota da se nađe?

 

@beowl

 

Naravno da su kalkulisali sa gubicima, ali ne sa gubicima od članice NATO. Da im je avion oborila neka kvazi država ili nekakva paravojska lako bi s tim, ali ovo je druga dimenzija. Nisu se džabe svi prvog dana usrali.

 

edit:

 

Mislim da je to sa uletanjem turske kopnene vojske u domenu SF-a.

Edited by Anonymous
Link to comment

Fr pogled prema ruskoj intervenciji skroz promjenio od napada. Dosta francuza je podrzavalo rusku intervenciju i prije napada Ali je sada taj broj samo vécu. Promjenilo se raspolozenje i kod politicara i u medijima.

Link to comment

Jel se to RTE totalno pogubio sa ovom njegovom izjavom da ako je znao da je u pitanju Ruski avion da bi drugacije reagovali,mislim ciji je mogao da bude,jedino Sirijski,kolko znam njima nije nesto posebno aviona ostalo.

Link to comment

Radili su odlično sve do ove Erdoganove pizdarije, koji je da citiram CNN 'srušio čitav sto na kom su bile pažljivo poslagane karte'.

Edited by Anonymous
Link to comment

Radili su odlično sve do ove Erdoganove pizdarije, koji je da citiram CNN 'srušio čitav sto na kom su bile pažljivo poslagane karte'.

 

Ne nužno. Ako na terenu Rusi iskuliraju u narednih par dana, biće pojeo vuk magarca. Najebaće samo turoperateri i izvoznici voća i povrća.

Link to comment

biće sto sa kartama ponovo postavljen. nijedna strana nema drugog izbora, realno. Ko god od ovih manjih krene da solira dobiće po njušci. (I respectfully disagree :D recimo da bi Rusija bežala iz Latakije).  Svi imaju interese, ali niko neće ući u nuklearni sukob zbog Sirije. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Mene tu fasciniraju svi redom a ne samo Rusi. Kao da je Sirija neki OK koral i kao da su svi rešili da će baš tu, posle mnogo moša i lažnjaka na drugim mestima, najzad da ugovore jednu kvalitetnu tuču u kojoj će se koristiti štangle, bejzbol palice, bokseri, možda poneki skakavac, i daj bože da niko ne potegne utoku.

https://www.youtube.com/watch?v=9jK-NcRmVcw

Link to comment

Onako čisto matematički, Putin u Siriji može više da dobije nego da izgubi. Nije poslao neki ogroman ekspedicioni korpus koji će ga finansijski upropastiti i još ga politički uništiti ako izgine u tuđini. Poslao je 30-ak aviona od kojih su dve trećine penzioneri iz sovjetskog doba. 

Nisam siguran da je ovo ispravna strateska, a ni politicka matematika: rezimi kakav je danasnji ruski su mnogo, mnogo osetljiviji na gubitak prestiza nego na vojne gubitke.

Otuda dobrim delom i ovoliko ipak preterano nesrazmerno talambasanje oko jednog dogadjaja koji je 'ladno mogao da prodje kao incident kao i toliko puta do sada i otuda potreba da se ovoliko, sto neko rece, pokazuju misici.

Računaš da bi se Iran pravio lud u tom slučaju?

 

Ne znam, nije ni bitno za ono sto sam hteo da kazem. Naravno, ako si mislio na moju napomenu o beznadeznosti polozaja ruskih snaga u Siriji u vojnom pogledu naravno.

Ostalo je politika.

Znači ništa krupno kao treći svetski....

 

Gde bas ti: znao sam da ce neko da potegne tragedometriju.

Ono sto sam hteo da kazem je da svet svakim danom postaje opasnije mesto iz prostog razloga sto postoji, uspostavio se stravican nesrazmer izmedju tehnoloskih mogucnosti i stratesko-taktickih ogranicenja. Spirala eskalacije sukoba je postala i sve vise postaje kratka, bas kao izgleda i fitilj danasnjih politicara ili nazovi politicara.

Samo u tom smislu je primer Rusije i Turske ilustrativan, sve specificnosti na stranu: Kina - Japan ili Indija - Pakistan su takodje dobri primeri: sve je manje prostora za medjuigru u krizi, za pokusaj njenog kanalisanja jer su moderne oruzane snage koncipirane za kratak sukob posle cega moze da sledi samo ekstreman odgovor jer druge vojne mogucnosti nema.

Link to comment

Ne nužno. Ako na terenu Rusi iskuliraju u narednih par dana, biće pojeo vuk magarca. Najebaće samo turoperateri i izvoznici voća i povrća.

 

Iskuliraće pod uslovom da im neko makar na simboličkom nivou da satisfakciju za ovu šamarčinu, ali to se za sad ne dešava. Jedino je Mogerinijeva izrazila žalost za poginulim pilotima, ali ona se ne računa.

 

Ispašće smešni u suprotnom.

Link to comment
×
×
  • Create New...