Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

Da li će pokazati da su živi, ili da su se razvukli preko svojig mogućnosti? Videće se, ali jednostavnije im je bilo da sve to gledaju sa strane, uz čuvanje svoje baze tamo.

 

@hazard

 

To je jasno kao dan, ali da li su sposobni za ovakav kontrapotez? Da bude ono kao kad smo mi devedesetih merkali ulazak u Beč.

Edited by Anonymous
Link to comment

Na stranu Erdogana ludaka, ali Putin se opasno zaigrao ulaskom u Siriju, lako se ulazi, a teško izlazi sa te žurke. Suviše je tu nepredvidljivih faktora. Bolje da se držao stare doktrine (interesna sfera su teritorije bivšeg SSSR-a i ne dalje od njih).

 

Mene tu fasciniraju svi redom a ne samo Rusi. Kao da je Sirija neki OK koral i kao da su svi rešili da će baš tu, posle mnogo moša i lažnjaka na drugim mestima, najzad da ugovore jednu kvalitetnu tuču u kojoj će se koristiti štangle, bejzbol palice, bokseri, možda poneki skakavac, i daj bože da niko ne potegne utoku.

Link to comment

Poenta je da ne umanjuje naročito šanse da kroz par godina gledamo paničnu rusku evakuaciju

 

Pa naravno, nije 1 baterija modernog PVO sistema nikakav game changer na terenu, ko to na taj način prikazuje svesno naduvava priču. Ovo je više pain in the ass Erdoganu, ali je side effect to da će podjednako biti i Amerima. U tom pravcu mislim i da treba tumačiti potez, obzirom da su protivvazdušnu odbranu svojih snaga sasvim solidno mogli postići i razmeštanjem npr. nešto starijeg S-300 PMU2 Favorit (uzevši u obzir da su u akciju poslali uglavnom krševe od aviona tj. Su-24M kojima uskoro sledi povlačenje iz upotrebe). Ovde je, slanjem najmodernijeg PVO sistema koji trenutno imaju efekat psihološki, pre svega.

Link to comment

Mene tu fasciniraju svi redom a ne samo Rusi. Kao da je Sirija neki OK koral i kao da su svi rešili da će baš tu, posle mnogo moša i lažnjaka na drugim mestima, najzad da ugovore jednu kvalitetnu tuču u kojoj će se koristiti štangle, bejzbol palice, bokseri, možda poneki skakavac, i daj bože da niko ne potegne utoku.

 

Sirija je Rusima poslednja baza u tom regionu, iz tog razloga je i Asad 1 diktator koji mora pasti. Tako da, znaju svi oni zasto su se tamo zaigrali.

Link to comment

Sirija je Rusima poslednja baza u tom regionu, iz tog razloga je i Asad 1 diktator koji mora pasti. Tako da, znaju svi oni zasto su se tamo zaigrali.

 

To im jeste poslednja baza na sredozemlju, ali tu bazu mogu zadržati uz sveobuhvatni dogovor o Siriji, što Asada nužno ne uključuje. Moguće je da će se tako i dogoditi.

Link to comment

Da li će pokazati da su živi, ili da su se razvukli preko svojig mogućnosti? Videće se, ali jednostavnije im je bilo da sve to gledaju sa strane, uz čuvanje svoje baze tamo.

 

Onako čisto matematički, Putin u Siriji može više da dobije nego da izgubi. Nije poslao neki ogroman ekspedicioni korpus koji će ga finansijski upropastiti i još ga politički uništiti ako izgine u tuđini. Poslao je 30-ak aviona od kojih su dve trećine penzioneri iz sovjetskog doba. Pokušava da sačuva Asada i veže Šiite (na čelu sa Iranom) za sebe makar na neki srednji rok, pravi sebi nekakav PR i usput stavlja borbeni atest na raznorazne borbene sisteme koje planira da u bliskoj budućnosti prodaje po svetu. Vojna intervencija ovog intenziteta ga finansijki ne košta previše, 6 meseci može da izgura sigurno. Ni FSA ni glavoseče ne mogu da ga izbace odande, to mogu samo NATO zemlje da urade nekom opakom zajedničkom akcijom a ako se to desi imaće carte blanche da im se naplati u Ukrajini npr. Kocka se naravno, daleko od toga da se ne kocka, ali nije baš da igra all in.

Link to comment

Pa jeste sve to tačno, ali da li mu trebaju naslovi u novinama tipa 'da je prvi put u istoriji NATO avion oborio ruski'? To boli sigurno i ne može proći bez nekakvog odgovora.

Link to comment

To im jeste poslednja baza na sredozemlju, ali tu bazu mogu zadržati uz sveobuhvatni dogovor o Siriji, što Asada nužno ne uključuje. Moguće je da će se tako i dogoditi.

 

Pa naravno, ali protvnik/"partneri" se na takav dogovor ne primoravaju lepim rečima :D. Mislim, ovo ne ulazeći ni u kakve moralne aspekte, jer niko tu nije nevin, ima samo krivih i više krivih. Osim za nastanak nekakve kurdske države ne navijam ovde ni za koga. 

Link to comment

Saudi Arabia will sue any Twitter user who compares the Kingdom’s recent decision to execute a poet to punishments handed down by Isis.

 

Ashraf Fayadh, a 35-year-old Palestinian poet, was sentenced to death for apostasy – renouncing one’s faith – by a court in Abha on 17 November, according to documents seen by Human Rights Watch.

 

The sentence has provoked widespread condemnation, not only from international human rights organisations but also from legions of Twitter and other social media users.

 

"The justice ministry will sue the person who described ... the sentencing of a man to death for apostasy as being `Isis-like'," a justice ministry source told newspaper Al-Riyadh.

 

(The Independent)

Link to comment

znam šta je PVO, to zna cela Srbija, nego jel sistem ispaljuje te četiri rakete (da nekažem raketine) iz tih cevurdi protiv nečeg što dolazi iz vazduha?

 

Recimo ova 3 podatka:

 

Max target speed - 4.8 kilometres per second (17,000 km/h; 11,000 mph; Mach 14)

The number of simultaneously engaged targets (full cast WRU) - 80

The number of simultaneously guided missiles (full cast give target designation) - 160

 

Ostatak.

Link to comment

Pa naravno, nije 1 baterija modernog PVO sistema nikakav game changer na terenu.

 

Jeste u smislu mogućeg ponovljenog otvaranja vatre od strane turskog RV. Što duže Rusi budu polivali po Turkmenima to će rasti šanse da Bratstvo izgubi živce i podigne neku borbenu grupu koja će prva da ispali AIM120. Ovaj S-400/300/kojigod je Rusima tu od vitalnog značaja jer u Latakiji imaju samo četiri Su-30 sa kojima ne mogu čak ni da pokazuju mišiće kako treba. Ovako će barem rasporediti figure na tablu a da li će ih uporebiti to sad opet zavisi od dobrog starog spleta okolnosti.

 

Što se tiče Izraelaca i Amerikanaca oni ospice dobijaju na pomisao da šiitski diktator u Siriji (Asad ili neko drugi) dobije u amanet S-400. Ne zato što će ga to učiniti nepobedivim već zato što će mu realno podići cenu. Mislim, postoji razlog zašto niko nije voljan da hrabro penetrira kroz takve sisteme, bili ruski ili zapadni. Cena jednostavno može da bude prevelika jer su borbeni avioni skupe igračke i danas se ne mogu štancovati kao u prvoj polovini XX veka.

Link to comment

Pa naravno, ali protvnik/"partneri" se na takav dogovor ne primoravaju lepim rečima :D. Mislim, ovo ne ulazeći ni u kakve moralne aspekte, jer niko tu nije nevin, ima samo krivih i više krivih. Osim za nastanak nekakve kurdske države ne navijam ovde ni za koga. 

 

Jasno je to, ali da li bi se iko pametan u bilo kojoj varijanti usudio da napadne tu bazu? Mislim na ozbiljne igrače, a ne na budale tipa ISIS-a.

 

edit: zajebano je to oko nove države (navijam za kurdsku državu i ja, naravno), neće se tamo granice, koje su šestarom i lenjirom crtane, menjati tako lako. Morala bi da se napravi međunarodna konferencija povodom toga, a trenutno mi je to potpuno nezamislivo.

Edited by Anonymous
Link to comment

Recimo ova 3 podatka:

 

Max target speed - 4.8 kilometres per second (17,000 km/h; 11,000 mph; Mach 14)

The number of simultaneously engaged targets (full cast WRU) - 80

The number of simultaneously guided missiles (full cast give target designation) - 160

 

Ostatak.

 

hvala :)

 

 

23px-Flag_of_Serbia.svg.png Serbia – Serbia has shown interest in buying S-400 system to upgrade Serbian Air Defence capabilities.

Link to comment

Jasno je to, ali da li bi se iko pametan u bilo kojoj varijanti usudio da napadne tu bazu? Mislim na ozbiljne igrače, a ne na budale tipa ISIS-a.

 

Nije o tome reč. Rusija je u Siriji potpuno legalno, za sve što rade imaju potpuno pravno pokriće. Onog momenta kad im zvanična sirijska vlast otkaže gostoprimstvo oni postaju agresor (some sort of, u svakom slučaju). To je potpuno različita situacija i bezbednosno i politički.

 

Srbija S-400  :lolol:

Edited by MancMellow
Link to comment
×
×
  • Create New...