Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

jel može neko da pojasni malo dodatno taj S 400 sistem? ja vidim četiri masivne cevke, to je za gađanje ciljeva na zemlji do 400km daleko?

 

Ne na zemlji, već u vazduhu. PVO je od Protiv Vazdušna Odbrana.

Link to comment

Brzine, dometi, naMiGivanja i ostalo na stranu, jedno se zaboravlja: Turska je ozbiljna vojna sila, tursko ratno vazduhoplovstvo takodje.

To pod 1.

Pod 2: ruski strateski i politicki corsokak u Siriji je danas vise nego ocigedan: u slucaju iole ozbiljnijeg sukoba rok trajanja ruske vojne delegacije u Siriji bi se merio danima, 2 - 3 dana najvise. Rusija jednostavno nema nacina niti mogucnosti da na iole duzi period odrzava i snabdeva, a kamoli pojacava svoje snage u Siriji.

Ovo nekom moze da se svidi, nekom ne, tesko da se moze osporiti sa vojne pa i politicke tacke gledista.

Nesto drugo je ovde od znacaja i to globalno: u razmatranjima moguceg ruskog vojnog odgovora na tursku provokaciju ili gresku svejedno, previdja se 1 cinjenica, ekstremno opasna, a to je da velikim silama pa bile one - kao Rusija - svedene na nivo regionalnih sila kao vojni odgovor preostaje malo toga osim - ekstrema.

Jednostavno, u slucaju prosirenja konflikta kao sto je ovaj izmedju Rusije i Turske ili lako zamislivog slicnog konflikta na jos nekoliko mesta na Planeti sve manje ima sredine, manevarskog prostora.

Kopnene vojske su premale i nisu projektovane za masovnu invaziju/otpor istoj, ratna vazduhoplovstva takodje, ratne mornarice skoro da ne vredi pominjati.

Zakljucak je samo jedan, jedini: put do nuklearnog obaraca je u danasnjem svetu postao opasno kratak, a zainteresovanih strana ima sve vise.

Sve vise ima i onih kojima - za sada i samo za sada - i samo zagovaranje upotrebe nuklearnog oruzja sve manje smeta.

Link to comment

Meni se nista tu ne cini impresivno. Koliko god ti sistemi bili mocni.

 

Mislim da se radi o klasičnom pokazivanju mišića, uz mogućnost efektivne kontrole turskog vazdušnog prostora duboko u teritoriju države. Daleko od toga da će išta biti upotrebljeno, to bi već bio otvoreni rat.

Link to comment

Ne na zemlji, već u vazduhu. PVO je od Protiv Vazdušna Odbrana.

 

znam šta je PVO, to zna cela Srbija, nego jel sistem ispaljuje te četiri rakete (da nekažem raketine) iz tih cevurdi protiv nečeg što dolazi iz vazduha?

Link to comment

Pod 2: ruski strateski i politicki corsokak u Siriji je danas vise nego ocigedan: u slucaju iole ozbiljnijeg sukoba rok trajanja ruske vojne delegacije u Siriji bi se merio danima, 2 - 3 dana najvise. Rusija jednostavno nema nacina niti mogucnosti da na iole duzi period odrzava i snabdeva, a kamoli pojacava svoje snage u Siriji.

 

Računaš da bi se Iran pravio lud u tom slučaju?

 

@Singer: pa iz vazduha, jašta, inače bi se zvao protiv kopnena odbrana ili protiv vodena odbrana.

Edited by JozoMujica
Link to comment

znam šta je PVO, to zna cela Srbija, nego jel sistem ispaljuje te četiri rakete (da nekažem raketine) iz tih cevurdi protiv nečeg što dolazi iz vazduha?

S400 je PVO sistem.

Link to comment

Mislim da se radi o klasičnom pokazivanju mišića, uz mogućnost efektivne kontrole turskog vazdušnog prostora duboko u teritoriju države. Daleko od toga da će išta biti upotrebljeno, to bi već bio otvoreni rat.

 

 

Poenta je da ne umanjuje naročito šanse da kroz par godina gledamo paničnu rusku evakuaciju i očajne asadiste koji nastoje dočepati se poslednjih ruskih helikoptera na krovovima baza i ambasade....pred naletom  Islamskog fronta

Edited by dillinger
Link to comment

Ruski PVO je tu da merka Turke preko grane, štiti svoje avione, i da sačeka neki turski avion koji će kad tad da pređe granicu. Znači ništa krupno kao treći svetski.

Što se tiče pozicije Rusa i Asada, pa Ameri nisu smeli da udare na Siriju kad je Asad bio sam, sad pogotovo nema šanse. U stvari jedan od glavnih razloga dolaska Rusa nije bio pomoć protiv pobunjenika, već sprečavanje libijskog scenarija.

Link to comment

Na stranu Erdogana ludaka, ali Putin se opasno zaigrao ulaskom u Siriju, lako se ulazi, a teško izlazi sa te žurke. Suviše je tu nepredvidljivih faktora. Bolje da se držao stare doktrine (interesna sfera su teritorije bivšeg SSSR-a i ne dalje od njih).

Edited by Anonymous
Link to comment

Na stranu Erdogana ludaka, ali Putin se opasno zaigrao ulaskom u Siriju, lako se ulazi, a teko izlazi sa te žurke. Suviše je tu nepredvidljivih faktora. Bolje da se držao stare doktrine (interesna sfera su teritorije bivšeg SSSR-a i ne dalje od njih).

 

Nije imao izbora, iznudjen potez. Morali su posle 30 godina da pokazu da su zivi. 

Link to comment

Na stranu Erdogana ludaka, ali Putin se opasno zaigrao ulaskom u Siriju, lako se ulazi, a teško izlazi sa te žurke. Suviše je tu nepredvidljivih faktora. Bolje da se držao stare doktrine (interesna sfera su teritorije bivšeg SSSR-a i ne dalje od njih).

 

Da nije bilo ,,američkog upada" u Ukrajinu kako to Rusi vide, mislim da bi se i držao. Ovako su Rusi smatrali da moraju udariti neki kontrapotez

Link to comment

a pre samo desetak sati

 

da bi sada javno pricao kako VVP nece da prica sa starim drugom koji ga zove.

 

Retka spoljnopoliticka budaletina. Retka.

 

Pa to, jbt, ne  mogu da verujem kako se ponasa glavni cika ozbiljne regionalne zemlje koja je dugo vec gradila ekonomske i politicke odnose sa Rusijom. Ako je istina, Davutoglu je rekao AKP drugarima da je neposredno dao naredjenje za napad. Mislim, koliko njih dvojica imaju godina...?

 

U kakvu-takvu odbranu Davutoğlua treba reći da je rekao da je on lično dao naređenje da se obori sve što naruši turski VaP i uklopi se u čuvene RoE. Nije rekao da je lično naredio obaranje Su-24 u trenutku kada je ovaj naišao, njegovo naređenje je bilo generalnog tipa i izdato je dan ili dva ranije.

 

A što se tiče ovog drugog:

 

Kakva bre podrška, taj bi si pre ubio nego da javno prizna da je u nečemu pogrešio. Samo jednu stvar igra gore od napada a to je odbrana. Sve gluposti koje napravi samoinicijativno nisu ništa u poređenju sa ludilom koje ga obuzima kada se nađe pod pritiskom i mora da odigra odbranu. Tu odmah skida rukavice i ne gleda gde udara. Da je on na čelu Rusije a ne Putin, već bi odavno bubašvabe preuzele planetu od ljudi.

Link to comment
×
×
  • Create New...