Jump to content

Sirija


Budja

Recommended Posts

Beowle, kad je i zašto došlo do ovakvog opadanja tursko-ruskih odnosa? Od (planova) zajedničke gradnje energetskih puteva do prije godinu, saradnje na svim nivoima, turizma, u posljednjih nekoliko mjeseci neko zahlađenje koje nisam ispratio. Ja sam mislio da je taj savez čvršći i solidniji nego što se ispostavilo.

Edit: Je li moguće da je Asad toliko bitan da ugrozi trgovinu i saradnju tešku desetine milijardi? $

Taj isti Asad je do početka rata bio najradije vidjen gost u Ankari a hanuma mu nije izbivala iz Istanbula. Radi se o tome da su dileje iz MB potpuno izgubile kompas i koliko god ih Gandalf pravno zastupao pro bono, mahao novim RoE i branio sveto pravo Turske da puca na svakog ko samo zakorači u njen sveti vazdušni prostor (dočim dole na zemlji našu svetu granicu ne prelazi samo onaj ko neće), ovo što su danas uradili ne može da se nazove drugačije osim samovoljnim skokom u bunar dubok 30 metara. Ja i dalje pokušavam da pronadjem trag bilo kakve logične računice i jednostavno mi ne ide. Taman se unutrašnja kriza smirila, narod im dao full mandat da smire stvari i stabilizuju zemlju, i oni bukvalno u prvom satu nove vlade krenu u vojnu konfrontaciju sa Rusijom. Prsli su bre potpuno, tu ne vredi više tražiti bilo kakva objašnjenja.

 

Meni btw ovo večeras deluje kao ozbiljna eskalacija. Rusi kažu da će "Moskva" pucati na sve što bude predstavljalo pretnju što ja tumačim kao da uopšte neće čekati da neki turski F-16 zaluta u Siriju. Poslali su i dve dodatne eskadrile Su-27 i Su-34. Oni sigurno neće pretiti praznom puškom jer je poslednje što žele da njihovi piloti (javnost da ne pominjem) pomisle da su neka potrošna roba na kojoj će tursko RV vežbati svoje superstroge RoE a njihova komanda nemoćno posmatrati. Meni deluje da su oni večeras Turskoj uveli zonu zabranjenog leta u nekom pojasu duž sirijske granice, tim pre što NATO insistira da ovo nije izmedju njih i Rusije nego izmedju Turske i Rusije - što mi takodje deluje kao presedan. Ovo blamiranje sa tvrdnjama da su piloti živi takodje ukazuje na to da makar neki savetnik u Ankari možda ima ideju kakvu svinjariju su napravili sa svojim RoE i da se valja hitno izvlačiti. Samo što je sad malkice prekasno.

Link to comment

@Мил@н

 

Тако су слично и мени причали мама и тата када ме напуцао неки осмак.

Edited by Прслин
Link to comment

Путин је попио преко пичке, зуји му у ушима. Џабе му Крим ако му НАТО руши авионе након 17 секунди, а он не може ни гас да заврне као казну. Кара банана, као Кинези и њихова реакција после амбасаде у Београду.

NATO insistira da nije dobio od njih nego od Turske. Šta to u praksi znači, videćeš vrlo uskoro.

Link to comment

Smanjeno na dva - oznaka jedinice, lanac komande, a razlog su bili bas gradjanski ratovi gde se vise ne bore vojske dveju drzava, vec raznorazne zbrda-zdola skupljene oruzane grupe. Ako se dobro secam iz konvencije su izuzeti placenici, spijuni i banditi sirokog spektra.

 

Друга два су отворено ношење оружја и поштовање правила и обичаја рата.

Ознака јединице се односи и на униформе.

 

Ја нисам видео ниједног побуњеника који се уклапа у наведене услове.

Link to comment

Ooooo jednoga dana...

 

 

Niko im nije branio da to već učine

 

Pa to nije normalno stanje stvari, to se generalno ne radi, postoje stroge formalnosti ali postoji i politika. Pogledaj Hurijetov članak u tom smislu iz 2012. koji sam okačio.

 

Ovde se prosto nije radilo o povredi vazdušnog prostora nego o ćuški zbog ugrožavanja vitalnih interesa Ankare u Siriji. 

Link to comment

Dobio je Putin preko dandare, dobio, obaska sto je ova prica za Rusiju sve blize onoj 'dala baba dinar da u kolo udje...' jer je Sirija u celini i celosti sukob koji Rusija na duzi rok niti moze da izdrzi niti moze iz pre svega geografskih razloga da ga duze podrzava iz prostog razloga sto komunikacija sa Sirijom, snabdevanje, zavisi od poprilicno nepredvidivih cinilaca kao sto su Iran i Turska.

Sto se tehnikalija tice ticenteresantno je da se kroz celu rusku/sovjetsku istoriju ponavlja obrazac u kome nesposobna vojska proda, dezavuise politiku, kakva god ona bila i ma sta ko o njoj mislio: danasnje obaranje i nazovi pokusaj spasavanja pilota u kome su momentalno, a u svakom slucaju pre spasilackih helikoptera, na licu mesta trebalo da se nadje par aviona koji bi celu stvar pokrivali iz vazduha spada u taj spisak.

Obaska samo 1 avion, obaska nedostaci u ruskoj taktici i to u vazduhoplovstvu koje se kao ni jedno drugo moze podiciti dugom tradicijom takozvane neposredne podrske.

Opet, mozda je u pitanju samo tradicionalni ruski javasluk kad su sitnice kao piloti u pitanju.

Link to comment

Koliko je izgledno da Turci krenu da drkaju Ruse u Bosforu i ne daju im prolaz? Ne znam kako je to regulisano medjunarodnim zakonom i da li je vise taj zakon bitan.

Link to comment

Rusija je objavila prekid vojne saradnje sa Turskom. To znaci da buzzword "deconflict" vise ne vazi izmedju Rusije i Turske i morace obe strane dobro da pripaze da se ne sretnu u misijama.

Ako sam dobro ispratio Amerikance danas, oni su rekli nešto u fazonu da je deconflict bio striktno izmedju njih i Rusa, malte ne poručuju da Turska nije bila deo toga. Da ponovim da taj sporazum podrazumeva nekorišćenje elektronskog ometanja i odbrambene opreme aviona. Niko, ali niko pri čistoj svesti ne bi otvorio vatru na letelicu koja mu u takvoj postavci malo očeše VaP. Sačekuša samo takva. Povreda vazdušnog prostora je izgovor, teren je pripremljen onim trkeljisanjem o Turkmenima, pravi razlog je nastojanje Rusa da ojačaju Asadovu poziciju pred sirijsko finale. A u pozadini svega leži ozbiljna bolest mozga.

 

Sta to tacno znaci? Ako sad Ruje roknu zalutali turski avion iznad Sirije, to nije napad na NATO vec iskljucivo na Tursku?

 

Zavisi od toga kako se tumači™ stav NATO ali da ponovim - mesčini da je Rusija večeras ovim budaletinama uvela zonu zabranjenog leta samo tako. Već uveliko praše po Turkmenima i niko ih ne ometa, nešto je opala rešenost MB da štite svoju braću od Bosne do Kuala Lumpura.

Link to comment

Koliko je izgledno da Turci krenu da drkaju Ruse u Bosforu i ne daju im prolaz? Ne znam kako je to regulisano medjunarodnim zakonom i da li je vise taj zakon bitan.

Prilično striktno je regulisan ali se na kraju stvar uvek svede na ono pitanje o divizijama...

Link to comment

Koliko je izgledno da Turci krenu da drkaju Ruse u Bosforu i ne daju im prolaz? Ne znam kako je to regulisano medjunarodnim zakonom i da li je vise taj zakon bitan.

 

Civilne brodove mislim da ne mogu da drndaju, za vojne brodove (osim nosača aviona) važi pravilo da crnomorske države ulaze/izlate po želji uz prethodno obaveštenje, za ostale zemlje postoji rok boravka u CM. Konvencija važi koliko-toliko uredno.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Montreux_Convention_Regarding_the_Regime_of_the_Straits

 

 

edit: u vojnom smislu ne znam koliko je bitno - ruska Crnomorska flota je relativno slaba, tj nije ne znam kakva pretnja. Snabdevanje može da ide i sa Baltika i severa, uz naravno višu cenu i duže periode plovidbe i s tim povezane logističke probleme, aii neki klasičan choke bez rata nije baš moguć.

Edited by Prospero
Link to comment

koliko god ih Gandalf pravno zastupao pro bono, mahao novim RoE i branio sveto pravo Turske da puca na svakog ko samo zakorači u njen sveti vazdušni prostor (dočim dole na zemlji našu svetu granicu ne prelazi samo onaj ko neće), ovo što su danas uradili ne može da se nazove drugačije osim samovoljnim skokom u bunar dubok 30 metara.

pa dobro. Rusi imaju pravo da avionima setaju po Turskoj, Turci nemaju pravo da uvedu moratorijum na vojne letove u svom vazdusnom prostoru.

 

Edited by Gandalf
Link to comment
×
×
  • Create New...