Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

Meni pucati u pilota koji pada uz pomoc padobrana i bespomocan je i vojna akcija nije bas ista stvar.

Nekome je npr. plemenit tovar koji piloti izbacuju spalio nenaoruzanu porodicu. Iz te perspektive stvar postaje jasnija. Edited by Caligula
Link to comment

nego meni ovde nije jasno kako su lako obroene ove letilice, posebno ovo sa helikopterom. najpre je oboren avion koji leti bez podrske, a onda rusi koji bi trebali predstavljati svetsku vojnu silu salju heliopter u misiju spasavanja i taj helikopter skida neka leva ekipa, tako sto napravi dokumentarni film o tome, na onom videu samo fali da se pre postavljanja onog oruzja predstave oni vojnici, posalju neke ohrabrujuce poruke i onda lagano u akciju kao da idu u lov na glinene patke

 

ubogi su-24 je sprcao vrlo moderan i moderno naoruzan americki lovac, a helikopter je pogodjen na katastrofa terenu isto americkim oruzjem sa kojim je neko verovatno prilicno iskusan i pametan rukovao.

Edited by Krošek
Link to comment

Da li su ih Rusi čuli?

 

Zašto su Ameri i Rusi potpisivali tehničke protokole za letove po Siriji ako postoji tek takva radio veza na kojoj mogu da chatuju o tim stvarima? Imaju li Rusi i Turci takvu vrstu komunikacije uopšte nad Sirijom?

 

Mislim da se gro tih protokola odnosi na nekorišćenje sredstava za elektronsko ometanje, što je prvi preduslov uspešnog nonconflict aranžmana. Ne verujem da im je mnogo bitno da mogu da chatuju, i jedni i drugi znaju ko je i kada gore, to im je dovoljno. Rusi su uz to računali da im je protokol sa SAD dovoljan da sačuva njihove avione od turske paljbe ako bude nekih češanja na granici.

 

Sad mi pada na pamet da će posle ovoga Rusi početi da koriste elektronsko ometanje samo tako - a to dovodi u pitanje kompletan nonconflict aranžman. Amerikanci jedino mogu da ih ubede da to ne urade tako što će nezvanično skloniti turske avione na jedno 50km od Sirije.

Link to comment

Ima u Ženevskoj konvenciji.

 

Msm, da se ne zajebavamo nema tu mesta primeni ŽK, niko od pobunjenika na zemlji se ne posmatra kao zakonita vojska na koju se primenjuje ili koja je obavezana da primenjuje ŽK.

Link to comment

Msm, da se ne zajebavamo nema tu mesta primeni ŽK, niko od pobunjenika na zemlji se ne posmatra kao zakonita vojska na koju se primenjuje ili koja je obavezana da primenjuje ŽK.

 

naravno; zato ja i rekoh prvobitno obicaji ratovanja, neki bon ton bazicni, da ne bi igledali kao totalni kauboji, ali bas ih boli kurac. a i treba da ih boli kurac, oni nista nemaju od toga

 

 

 

Aj daj točno tu definiciju

 

nadji ima na topiku

Edited by Krošek
Link to comment

Branko Milanovic dosta ostar prema Putinu.

 

@BrankoMilan: Putin's foreign policy has for a while been dangerous dilettantism, with one failure being masked by starting another adventure.

Link to comment

nego meni ovde nije jasno kako su lako obroene ove letilice, posebno ovo sa helikopterom. najpre je oboren avion koji leti bez podrske, a onda rusi koji bi trebali predstavljati svetsku vojnu silu salju heliopter u misiju spasavanja i taj helikopter skida neka leva ekipa, tako sto napravi dokumentarni film o tome, na onom videu samo fali da se pre postavljanja onog oruzja predstave oni vojnici, posalju neke ohrabrujuce poruke i onda lagano u akciju kao da idu u lov na glinene patke

 

Avion je leteo bez podrške jer očigledno nije računao na to da bi mogla da mu preti opasnost od turske avijacije. To će sada da se drastično promeni.

 

Helikopter je išao u samoubilačku misiju jer su SAR misije vađenja oborenih pilota iza neprijateljskih linija upravo to - sračunato samoubistvo. Ali ipak se radi jer postoji određeni kodeks neostavljanja pilota njihovoj sudbini, i taj kodeks svi poštuju. Amerikanci su rizikovali kada su slali SAR helikoptere da vade dvojicu oborenih pilota iznad Srbije, i isplatilo im se. Čak je i VJ prve večeri izvela solidan SAR podvig i izvukla jednog svog pilota iako su prisutni NATO avioni mogli glatko da ih oduvaju sa neba.

Link to comment

nego meni ovde nije jasno kako su lako obroene ove letilice, posebno ovo sa helikopterom. najpre je oboren avion koji leti bez podrske, a onda rusi koji bi trebali predstavljati svetsku vojnu silu salju heliopter u misiju spasavanja i taj helikopter skida neka leva ekipa, tako sto napravi dokumentarni film o tome, na onom videu samo fali da se pre postavljanja onog oruzja predstave oni vojnici, posalju neke ohrabrujuce poruke i onda lagano u akciju kao da idu u lov na glinene patke

 

isporuka TOW raketa je namenjena u siriji samo odabranim grupama. jedan deo ovakvih ili srodnih (mahom iz baza asadovih snaga) je bio vojni plen, ali kao sto rekoh isporuke ovih raketa su deo pomoci odredjenim opozicionim grupama od strane njihovih sponzora iz u aminovanje USA..

da bi se kontrolisala upotreba TOW raketa sporvedene su rigorozne (u skladu sa okolnostima jedino moguce) procedure pa tako svako ispaljivanje TOW raketa te odredjene grupe moraju da dokumentuju video snimkom.

na taj nacin one pravdaju njihovu upotrebu i na taj nacin one svojim sponzorima pokazuju da nema neke vrste zloupotrebe (da npr. predaju TOW rakete dzihadistima i sl.).

ako se isprati deo snimaka koji se osim sto se salju sponzorima iz propagandnih razloga postavljaju i na internet (uz rizik da se otkriju polozaji koji su korisceni za ispaljivanje raketa) moze se uociti pravilnost - snimaju se najcesce i postavka TOW-a i cilj i dejstvo. uz to, snimatelj na snimku identifikuje bilo jedinicu/grupu i vreme/dan kada se akcija ispaljivanja vrsi.

Link to comment

Msm, da se ne zajebavamo nema tu mesta primeni ŽK, niko od pobunjenika na zemlji se ne posmatra kao zakonita vojska na koju se primenjuje ili koja je obavezana da primenjuje ŽK.

 

Netacno,

 

Po zenevskoj konvenciji paramilitarne grupe imaju ista prava kao i zvanicna vojska. U stvari, mislim da svako ko se lati oruzja i podleze organizovanoj komandi ima prava 'borca', odnosno da se prema njemu ne odnose kao prema pascetu.

 

Eto, konacno mi se isplacuje bitisanje u skoli rezervnih oficira.

Link to comment

ubogi su-24 je sprcao vrlo moderan i moderno naoruzan americki lovac, a helikopter je pogodjen na katastrofa terenu isto americkim oruzjem sa kojim je neko verovatno prilicno iskusan i pametan rukovao.

ma ne, nisam mislio na neku super moc ruske avijacije (jasno mi je da mi post lici na takve komentare koji se mogu naci po "srpskom" netu,), nego je vec neko komentarisao da je malo cudno da takav avion (ruski bombarder?) leti bez podrske. ok, oboren je. i onda rusi salju helikopter u misiju spasavanja i obara ga neka ekipa priucenih vojnika i snima film od nekoliko minuta o tome. nije nekakva teoirja zavere, nego mi deluje izuzetno amaterski sa ruske strane, posebno onaj snimak sa helikopterom

 

zamisljam takvu situaciju negde u sremu '99, posle obaranja "nevidljivog" i kako neki random srpski borac u patikama, "srafi" tow ili sta vec, lagano nisani, njegov saborac to  snima i paf skidaju helikopter americke spasilacke misije. jebem ga, nekako mi tu nesto skripi

Link to comment
×
×
  • Create New...