Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

Hvala obojici. Nisam siguran za razmeru, ali ne deluje kao neka "teska povreda" vazdusnog prostora. u svakom slucaju ne dovoljna za ovako drasticne mere.

 

EDIT: Sad gledam izgleda da se radi o 5km max.

Edited by Eraserhead
Link to comment

Vazdusni prostor je povrijedjen po ovom radaru. Mislim da su turci bili zaprijetili da ce gadjati sve avione koji budu povrijedili njihov vazdusni prostor. To se danas i desilo.

Da li je pametno, nisam siguran.

Link to comment

Pa ovo što Borris kaže, on je preko tog malog jezička preleteo toliko brzo da raketa koju su F-16 ispalili na njega nije mogla da ga stigne iznad samog jezička koji pripada Turskoj već ga je pogodila kada se ponovo našao u Siriji.

 

Pucati na nuklearnu supersilu zbog toga je malkice suludo, koliko god da te njena dejstva na tvojoj granici stavljaju pod određen pritisak. Mogli su da ga ozrače radarima tj. uhvate u zahvat za gađanje bez ispaljivanja rakete, tako neka patkometrija. Turska kaže da je gađala nepoznatu letelicu ali teško je verovati da nisu znali čija je.

 

Problem je u tome što umeju i turski avioni nekad da otplešu par kilometara preko crte, pa bi nekom moglo svašta da padne na pamet posle ovoga.

Link to comment

Hvala obojici. Nisam siguran za razmeru, ali ne deluje kao neka "teska povreda" vazdusnog prostora. u svakom slucaju ne dovoljna za ovako drasticne mere.

 

EDIT: Sad gledam izgleda da se radi o 5km max.

 

Taj jezičak turske teritorije koji je avion prešao je širok 2-3 km.

Link to comment

Ne bi me uopšte iznenadilo da ruski jurišni avioni nadalje idu u misije samo uz lovačku podršku, koja će odmah uzvratiti na bilo kakvo otvaranje vatre sa turske strane.

 

Takođe, neće me iznenaditi obaranje bilo kog turskog aviona koji samo i pipne sirijsku granicu. Ovo je namerna provokacija sa turske strane, slično kao što su Ameri '99. gađali kinesku ambasadu, s tom razlikom da Rusi verovatno neće dozvoliti da ih neka Turska nekažnjeno provocira.

Link to comment

Ne znam da li je moguce da su mislili da gadjaju sirijski opet.

 

To zvuči sasvim moguće, pre svega zato što Rusi i Turci nisu obavili neku vrstu tehničkih konsultacija i ne verujem da turski PVO ume da "čita" IFF ruskih aviona na način da ukapira da je po sredi baš ruski a ne sirijski avion.

Link to comment

Ne bi me uopšte iznenadilo da ruski jurišni avioni nadalje idu u misije samo uz lovačku podršku, koja će odmah uzvratiti na bilo kakvo otvaranje vatre sa turske strane.

 

Takođe, neće me iznenaditi obaranje bilo kog turskog aviona koji samo i pipne sirijsku granicu. Ovo je namerna provokacija sa turske strane, slično kao što su Ameri '99. gađali kinesku ambasadu, s tom razlikom da Rusi verovatno neće dozvoliti da ih neka Turska nekažnjeno provocira.

 

+1

Link to comment

Ne bi me uopšte iznenadilo da ruski jurišni avioni nadalje idu u misije samo uz lovačku podršku, koja će odmah uzvratiti na bilo kakvo otvaranje vatre sa turske strane.

 

Takođe, neće me iznenaditi obaranje bilo kog turskog aviona koji samo i pipne sirijsku granicu. Ovo je namerna provokacija sa turske strane, slično kao što su Ameri '99. gađali kinesku ambasadu, s tom razlikom da Rusi verovatno neće dozvoliti da ih neka Turska nekažnjeno provocira.

 

Provokacija su bile i prethodne povrede vazdušnog prostora od strane ruskih aviona. Bilo je čak i zahvatanja turskih aviona u nišan. Sad, neko takve stvari iskulira a neko ih podigne na nov nivo.

 

Za lovačku podršku me čudi da je nisu do sada imali, Rusi takve stvari obično ne prepuštaju slučaju.

Link to comment

nema ovde smirivanja:

 

BREAKING: Russia says downing of its jet 'supports terrorism'.

 

 

edit:

slika vazdusnog prostora Vs. zvanicna izjava turskih morona:

 

 

#Turkey army says downed plane violated Turkish air space 10 times within a 5 minute period, was shot down by 2 F-16s - @Stuart_JW

Edited by barrcode
Link to comment

dok onaj analitičar radić kaže da je odluka o obaranju aviona donaeta na nacionalnom nivou, a ne na nivou NATO-a

 

 

1LdbBxa.jpg

Edited by Marcus Wulffings
Link to comment

Provokacija su bile i prethodne povrede vazdušnog prostora od strane ruskih aviona. Bilo je čak i zahvatanja turskih aviona u nišan. Sad, neko takve stvari iskulira a neko ih podigne na nov nivo.

 

Za lovačku podršku me čudi da je nisu do sada imali, Rusi takve stvari obično ne prepuštaju slučaju.

 

Obzirom da turske letelice takođe znaju da vrlo opušteno lete oko granične linije sa Sirijom, kuliranje je do sada bilo uzajamno. Zbog čega su u Ankari odlučili da te stvari dignu na viši nivo je pitanje samo za njih, verovatno hoće da pokažu nezadovoljstvo time što im rusko prisustvo kvari kombinacije i planove u Siriji.

 

Sve u svemu, bojim se da ćemo u narednim danima imati prilike da, nakon testa krstarećih raketa, vidimo i testove ruskih protivvazdušnih sistema i sistema vazduh-vazduh. Teško će ovo proći bez bilo kakvog odgovora, a da li će eskalirati zavisi većim delom od Turske, a manjim od Rusije.

Link to comment
×
×
  • Create New...