Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

Niko od SAA nema neka prevelika očekivanja. Oni ratuju već petu godinu, razvučeni su i iscrpljeni preko svih granica, pretrpeli su brojne poraze i osipanja, kubure sa ljudstvom samo tako jer su im rezerve em ograničene em na izmaku. Realno su bili pred slomom u trenutku kada su Rusi ušli (zato su i ušli) i stoga je potpuno nerealno očekivati od njih da sada zauzmu neke ogromne teritorije u par nedelja samo zato što imaju rusku vazdušnu podršku. Ta podrška je prevashodno usmerena na to da zaustavi napredovanje umerenih™ i spreči ih da slome front SAA. Iza toga cilj je da SAA eventualno povrati neka strateški bitna mesta za svoju zaleđinu i tako stabilizuje alavitsku teritoriju ali tu neće biti žurbe. Uzimaće se selo po selo, uz što veće učešće avijacije i artiljerije jer je svaki preostali vojnik SAA vredan suvog zlata. Tamo gde baš bude moralo da se gine ići će Cheetah, Quds i oni kakosevećzovu Iračani.

 

Iza svega toga, u nekoj drugoj ili trećoj fazi, Rusi i Qasem Soleimani verovatno će ići na to da vide kako će vazdušni udari po infrastrukturi umerenih™ i glavoseča uticati na opštu stabilnost njihovih linija. Ako im budu presekli komunikacije i otežali snabdevanje prvih linija onda bi oni mogli da se nađu u situaciji u kojoj je do juče bila SAA. Ali to je sve jedno veliko ako-ako-ukoliko. Ova klanica će potrajati kako god da okreneš, čak i nakon što se uspostavi neka neformalna podela zemlje na tri dela.

 

Ovo što Lavrov nudi umerenima™ nema nikakve veze sa učinkom SAA na zemlji. Čovek je diplomata i pravi diplomatski manevar da pokaže da Rusi, eto, mogu i da sarađuju sa umerenima™ a ne samo da ih peglaju odozgo. I to nije bezvezno kako možda nekom izgleda jer koliko god da su rebeli i Asad zakrvljeni, i jedni i drugi su u isto vreme toliko iscrpljeni da to samo po sebi stvara određen prostor za dogovor ili makar postizanje pat pozicije koja bi mogla da posluži kao osnov za neko ozbiljnije primirje. S tim da prvo treba eliminisati glavoseče iz kritičnih zona a posle može da se razmišlja o Raki i drugim mestima na kojima su ovi pustili korenje.

 

Krenuli su u all out ofanzivu prerano i na svim frontovima...da su Rusi iole promislili, tukli bi ih nedeljama pre nego bi ovi iz SAA nos promolili a kamo li ovako...pa i tada bi ofanzive bile usmerene na određeni deo ratišta a ne na sva odjednom uz ogromne, sasvim nepotrebne gubitke...suludo.

Edited by Tutankamon
Link to comment

Covek je budala i samo je ziva slika kako ruska intervencija nema nikakvog sireg smisla kada se pokusa razcionalizovati.

 

Rusi imaju svoju računicu u Siriji i njihovo trenutno vojno angažovanje je deo te računice. Lavrov to prati na diplomatskom terenu i gotovo izvesno ima Asadovu saglasnost za ono što je rekao o izborima i pomoći FSA u borbi protiv isis. I to nije rekao bilo gde, nego na sastanku sa još tri budale™ u Beču. Rusi su možda neracionalne budale u očima nekog koga u Siriji samo i jedino interesuje kompletan poraz Asada i svih njegovih saveznika ali to je samo jedan od mogućih ishoda. Stvar može da se završi i drugačije a koliko je to racionalno ili neracionalno zavisi iz čije perspektive se posmatra.

Link to comment

Krenuli su u all out ofanzivu prerano i na svim frontovima...da su Rusi iole promislili, tukli bi ih nedeljama pre nego bi ovi iz SAA nos promolili a kamo li ovako...pa i tada bi ofanzive bile usmerene na određeni deo ratišta a ne na sva odjednom uz ogromne, sasvim nepotrebne gubitke...suludo.

 

Meni uopšte ne deluje kao all out ofanziva. Jeste da se dešava na više pravaca odjednom ali ima prilično ograničene ciljeve, npr. uzeti Salmu i tako trajno obezbediti Latakiju, deblokirati bazu Kuweires, očistiti komunikaciju Homs-Hama. U Alepu će verovatno ići na neko razgraničenje. Uz to su i Rusi verovatno radi da glavni deo posla obave što brže jer svaki dan rata košta a oni nisu baš pri parama ovih dana.

Link to comment

Rusi imaju svoju računicu u Siriji i njihovo trenutno vojno angažovanje je deo te računice. Lavrov to prati na diplomatskom terenu i gotovo izvesno ima Asadovu saglasnost za ono što je rekao o izborima i pomoći FSA u borbi protiv isis. I to nije rekao bilo gde, nego na sastanku sa još tri budale™ u Beču. Rusi su možda neracionalne budale u očima nekog koga u Siriji samo i jedino interesuje kompletan poraz Asada i svih njegovih saveznika ali to je samo jedan od mogućih ishoda. Stvar može da se završi i drugačije a koliko je to racionalno ili neracionalno zavisi iz čije perspektive se posmatra.

 

Ja sam naveo njegove dve izjave, gde je prvo tvrdio da FSA ne postoji, tj. da je fantomska grupa i sl.

Nakon 18 dana razaranja svega sto im se nadje na putu, a tu ima dosta FSA jedinica (uspeli su i da ubiju dva komandanta dve dosta bitne jedinice FSA) Lavrov kaze da ce podrzati FSA ako se budu borili protiv IS-a.

Dakle 'budala' je prvo jer sam sebe pravi takvim zbog dve izjave koje se ne podrazumevaju, ali zapravo takva je politika ulaska rusa u ovu intervenciju.

Tek tada se dolazi na nivo ostalih budala iz Beca gde svi oni zajedno nemaju nikakav konsenzus sem da ce nastaviti da pricaju o Siriji.

btw. Ko veruje da ce FSA ratovati sa Asadom na celu taj je veca budala od svih Lavrova/Kerija i ostalih zajedno. Ja sam pre nekoliko meseci ovde napisao da ocekujem da ce rat u Siriji u narednom periodu doneti neke nove, za mnoge iznenadjujuce koalicije, ali FSA sa asadovcima nece uci u koaliciju u sadasnjim okolnostima tako da ocekujem da se nastavi zaglavljivanje rusa i ostalih jos dublje.

Link to comment

Veruj mi da jeste...stupidno jurišaju sa gomilom tehnike koju ovi pedantno uništavaju...

 

Pa neko mora da okrvavi gaće dole na zemlji. Rusi mogu da izvrše 500 naleta dnevno ali to neće eliminisati protivnika tamo gde se sakrio, ukopao i utvrdio. Uz to moraju da uzmu naseljena mesta gde oklop uvek teško strada a ne možeš da ga ostaviš u pozadini i gurneš samo pešadiju da uzima zgradu po zgradu.

Link to comment

ovi ne znaju ni gde udaraju... niti znaju drugacije.

 

06.10.

Lavrov:

"They tell us about the Free Syrian Army, but where is it?  It remains a phantom group, nothing is known about it," Lavrov said, adding that Russia has sent a request about the group to the United States. (RT)

24.10.

"We are ready to also support patriotic opposition, including the so-called Free Syrian Army, from the air," Lavrov told in an interview with Rossiya 1 television channel.

 

 

Covek je budala i samo je ziva slika kako ruska intervencija nema nikakvog sireg smisla kada se pokusa razcionalizovati.

Neprocjenjivo!

Maestralni prilozi za kratku istoriju objektivnosti, nenavijačkog i suzdržanog pristupa sirijskoj krizi od strane korisnika Bane5.

 

 

A sada mi ti nešto odgovori u ovakvom stilu:

 

ma bravo care, ako si od svega samo to uspeo da povezes.

dobices neku medalju kada se budu delile zahvalnice za podrsku svetim ruskim ciljevima u siriji.

Link to comment

Nejasno?!

Šta ima tu da bude nejasno?

 

Sve je jasno k'o dan ... samo ti dalje žeži u tom stilu - ja samo komentarišem.

 

tvoj komentar je nejasan.

ja sam izrazio stav (licni!) koji komentarise konkrene izjave, konkretne osobe. citirao sam ih i to su izjave date ruskim medijima (proverio sam).

za mene je to izjava na nivou budale, a s obzirom na moc koje takve izjave nose mislim da sam ga/ih jos casto lepim recima.

 

edit: ako mislis da je lavrova, kerija i sl. mesetare u sirijskoj krizi pogresno i uvredljivo nazvati budalama (ponavljam, uradio sam to na konkretnom primeru) onda izvoli brani svoju uvredjenu cast pa prijavi post.

Edited by Bane5
Link to comment

Lavrov je iskusan diplomata, svaka njegova izjava je dobro promišljena i ima jasan cilj. Pregovori koji se odvijaju u Beču i raniji odlazak Asada u Moskvu su u direktnoj vezi sa  ponudom sirijskoj opoziciji od strane Lavrova. U Moskvi je razgovor tekao ovako:

 

 

Putin said he asked Assad about how he would view it if Russia identified Syrian armed opposition groups "prepared to oppose and really fight terrorists, IS. How would you regard it if we support their efforts in the fight with terrorism in the way that we are supporting the Syrian army?"

He said Assad responded: "I regard this positively."

 

Moskva ima za cilj da izvrši i vojnu i političku deblokadu Asadovog režima i da omogući njegovo ravnopravno učestvovanje u eventualnim pregovorima. Moskva je svesna da vojna pobeda nije dovoljna i da će biti potrebno da se pregovara sa predstavnicima sunitske većine. Za sada se sirijska opozicija tome protivi ali mislim da opozicioni Nacionalni savet nije svestan u kakvom se problemu nalazi i da možda takve ponude neće ni biti za par meseci jer će situacija na terenu biti mnogo gora po njih. Ponudu sirijskoj opoziciji treba gledati prevashodno u tom svetlu ali taj potez ne isključuje i druge motive, vezane za širi međunarodni kontekst krize i američko-ruske zategnute odnose. Moskva želi da se predstavi kao neko ko je spreman za dijalog, posebno u evropskim očima i islamskom svetu, da je ova intervencija više stvar principa i borbe protiv terorizma nego sprovođenje svojih sebičnih geopolitičkih interesa. 

Opozicija može da nabije glavu u pesak i da ponavlja do besvesti ''nećemo nikad pregovarati sa krvnikom Asadom'' ali će tim svojim postupanjem samo sebi napisati smrtnu presudu.

Edited by slow
Link to comment

tvoj komentar je nejasan.

ja sam izrazio stav (licni!) koji komentarise konkrene izjave, konkretne osobe. citirao sam ih i to su izjave date ruskim medijima (proverio sam).

za mene je to izjava na nivou budale, a s obzirom na moc koje takve izjave nose mislim da sam ga/ih jos casto lepim recima.

 

edit: ako mislis da je lavrova, kerija i sl. mesetare u sirijskoj krizi pogresno i uvredljivo nazvati budalama (ponavljam, uradio sam to na konkretnom primeru) onda izvoli brani svoju uvredjenu cast pa prijavi post.

Ne pada mi na pamet da bilo šta ili bilo koga prijavljujem.

I ti naravno imaš ničim ograničeno pravo da se izjašnjavaš oko situacije u vezi Sirije, kao i što ja imam pravo da se izjasnim o tvojoj poziciji po ovom pitanju.

 

No 'ajmo ovako - 'ajde mi daj jednu svoju izjavu ovakvog tipa

ovi ne znaju ni gde udaraju... niti znaju drugacije.

(akcenat je na "niti znaju drugačije" :ajde: ),  a da je vezana za aktivnosti SAD po pitanju Sirije.

 

Iznesi je i ja ću da ti se javno izvinim ... to mi nikada nije predstavljalo nikakav problem.

Link to comment

Lavrov je iskusan diplomata, svaka njegova izjava je dobro promišljena i ima jasan cilj. Pregovori koji se odvijaju u Beču i raniji odlazak Asada u Moskvu su u direktnoj vezi sa  ponudom sirijskoj opoziciji od strane Lavrova. U Moskvi je razgovor tekao ovako:

 

 

Moskva ima za cilj da izvrši i vojnu i političku deblokadu Asadovog režima i da omogući njegovo ravnopravno učestvovanje u eventualnim pregovorima. Moskva je svesna da vojna pobeda nije dovoljna i da će biti potrebno da se pregovara sa predstavnicima sunitske većine. Za sada se sirijska opozicija tome protivi ali mislim da opozicioni Nacionalni savet nije svestan u kakvom se problemu nalazi i da možda takve ponude neće ni biti za par meseci jer će situacija na terenu biti mnogo gora po njih. Ponudu sirijskoj opoziciji treba gledati prevashodno u tom svetlu ali taj potez ne isključuje i druge motive, vezane za širi međunarodni kontekst krize i američko-ruske zategnute odnose. Moskva želi da se predstavi kao neko ko je spreman za dijalog, posebno u evropskim očima i islamskom svetu, da je ova intervencija više stvar principa i borbe protiv terorizma nego sprovođenje svojih sebičnih geopolitičkih interesa. 

Opozicija može da nabije glavu u pesak i da ponavlja do besvesti ''nećemo nikad pregovarati sa krvnikom Asadom'' ali će tim svojim postupanjem samo sebi napisati smrtnu presudu.

Đe može biti iskusan, ako je opštepoznato da je budala.

Link to comment

Iznesi je i ja ću da ti se javno izvinim ... to mi nikada nije predstavljalo nikakav problem.

 

aha, to je dakle. najgori sam od svih jer nisam rekao da 'usa administracija' ne zna drugacije.

pa zar nakon toliko godina moram ponovo da ponavljam price sa ranijih topika o libiji i sl., a to je da je najgora stvar koja nekome u nekoj diskusiji moze da se desi je da ga uvek svrtavaju u poziciju crno-belo.

dakle, to sto sam protiv opstanka asada u siriji po tebi je kao da sam automatski i za nekakvu (nenapisanu ili napisanu) CIA agendu o Siriji.

ako sam protiv ruskog bombardovanja, onda sam ISIS-ovac (kako su slow i kurjak ovde pisali).

ako napisem da su necije izjave budalaste (zapravo i teza rec je moguca) onda moram nekome da dokazujem nesto njemu prihvatljivo time sto cu neku suprostavljenu stranu nazvati isto tako, a politiku koju predstavlja kao onu koja ne zna drugacije.

 

poslednji put, zabole me da ti pisem sta sam govorio o USA administraciji i dogadjajim na Bliksom istoku i Siriji sve ovo vreme.

postoje topici pa citaj i trazi i ti ili bilo ko.

ali, situacija nije crno bela, pa evo da ti postavim kontranagodbu ako nadjes jedan jedini post i recenicu u kojoj sam podrzao korake koje su oni (USA i sl.) cinili u pogledu Sirije onda si pobedio i ti i svi vasi stavovi da ako si protiv nekoga onda si ujedno i za nekoga i ja tada necu ovde napisati nijednu rec i necu 'vredjati' diplomatske gromade iz rusije spram onoga sto rade u siriji.

Edited by Bane5
Link to comment
×
×
  • Create New...