Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

(Da ne govorimo o tome da se sve te nade u fer izbore koje će sprovesti ti koji budu došli posle Asada mogu vrlo lako izjaloviti. Mačka u džaku, potpuna nepoznanica. Nije vredno toga.)

 

sirija je beskrajna crna rupa smrti koja ce se tesko zatvoriti da bi se nekakvo resenje i izbori nakon toga desili.

zato je tesko pricati ovde i hipoteticki.

 

Edited by Bane5
Link to comment

izvini, ako mozes da mi pomognes da razumem. gde sam se tacno zbunio, pojasni ubogome duhom. 

 

izrekao si nesto sto apsolutno nije tacno, sto ti je i pokazano na primeru, ne znam sta vise hoces.

Link to comment

 

 

Bitka se bije na polju kulture i duša ljudi, a vlast je samo šlag na tortu.

 

aha, sad odjednom ne pricamo vise o teokratiji per se, vec o borbi za duse (hearts and minds, jel)? 

Link to comment

edit:

pa se postavlja pitanje: insistirati na formi koja u praksi ne znaci nista? ili prihvatiti da bi (mozda!) nekakve alternative koje su tebi neprihvatljive, predstavljale korak napred za one ljude tamo?

P.S. da ne bude zabune, IS i AQ ne predstavljaju korak napred, cak ni u odnosu na postojecu "sekularnu" gamad. politicki islamisti jesu korak napred.

Link to comment

Dinastija Petrović-Njegoš... e sad, to što je u istorji Petar II bio progresivan vladar koji je jačao elemente državnosti, centralizovao svoju državu i bio napredan i pragmatičan čovek i praktično utro put ukidanju sopstvenog oblika vladavine i evoluciju u nešto bolje...

 

Formalno, to je bila teokratija. Sudska, izvršna, zakonodavna vlast kao i crkvena bila je u njegovim rukama. I to još sve - nasledno. Dakle niko nije imao ni teoretske šanse da vrši negde vlast a da nije na liniji knjaza. Pa opet, prošli smo taj put od apsolutističke vladavine do političkog pluralizma.

 

U islamskim zemljama probano je sve, osim - demokratske+islamističke varijante, demoislamista koji su doživeli puč u Egiptu. Oni su opstali 2 godine. Pre i posle toga - sekularna vojna diktatura. Mislim da je Gandalf na tragu ovoga.

 

Ako može da demohrišćanska partija vodi jednu većinski hrišćansku Nemačku, zašto ne bi jedna demokratska islamska vodila jednu većinski muslimansku zemlju?

Link to comment

Dinastija Petrović-Njegoš... e sad, to što je u istorji Petar II bio progresivan vladar koji je jačao elemente državnosti, centralizovao svoju državu i bio napredan i pragmatičan čovek i praktično utro put ukidanju sopstvenog oblika vladavine i evoluciju u nešto bolje...

 

Formalno, to je bila teokratija. Sudska, izvršna, zakonodavna vlast kao i crkvena bila je u njegovim rukama. I to još sve - nasledno. Dakle niko nije imao ni teoretske šanse da vrši negde vlast a da nije na liniji knjaza. Pa opet, prošli smo taj put od apsolutističke vladavine do političkog pluralizma.

 

U islamskim zemljama probano je sve, osim - demokratske+islamističke varijante, demoislamista koji su doživeli puč u Egiptu. Oni su opstali 2 godine. Pre i posle toga - sekularna vojna diktatura. Mislim da je Gandalf na tragu ovoga.

 

Ako može da demohrišćanska partija vodi jednu većinski hrišćansku Nemačku, zašto ne bi jedna demokratska islamska vodila jednu većinski muslimansku zemlju?

mozda zato sto nemacki demohriscani nemaju nikakvih dodira sa izmastanom demokratskom islamskom partijom? i sto ne postoji partija koja je slicila necemu takvom, a da je na izborima predala vlast?

Edited by Miralem
Link to comment

Ja bih rekao da je ipak zbog nečeg drugog.

Islam ne poznaje i ne priznaje demokratiju.

Ne postoji odvojenost crkve i drzave ne postoji ni naznaka konflikta koji je u hriscanskoj evropi pre 1000g bio veliki sukob koji se razresio.

Ta konstrukcija ti je oxymoron.

Zato samo sekularna vojna diktatura odrzava neki privid drzave 21. v.

Sve ostalo je prvobitna ljudska zajednica ili u najboljem 622.g

Link to comment

Tako više ne može. Sekularna vojna diktatura više ne fercera, nije u stanju da održava ni taj privid države. Sekularno-bilo šta tamo više ne funkcioniše. Ili će biti demokratije sa Islamom, ili neće biti demokratije.

 

mozda zato sto nemacki demohriscani nemaju nikakvih dodira sa izmastanom demokratskom islamskom partijom? i sto ne postoji partija koja je slicila necemu takvom, a da je na izborima predala vlast?

Ja se ne bih složio. Mislim da je Muslimansko Bratstvo u Egiptu baš primer jedne demokratske, pro-poslovne i pro-zapadno orjentisane islamističke partije.

Nisu uspeli da budu na vlasti ni 2 godine pre puča, tako da nisu ni mogli da predaju vlast kad i kako je trebalo..

Link to comment

znaci ovde neko govori da je jedini politicki odrzivi koncept  za vecinske muslimanske zemlje "politicki islam" .... onda Orban i ekipa imaju pravo kada brane evropski nacin zivota od izbeglica muslimana ??

Link to comment
×
×
  • Create New...