Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

Она БПЛ није Орлан-10, али доста личи на једну ”неидентификовану” која ја пала у Украјини.

http://odessa-life.od.ua/news/20049-opublikovany-fotografii-sbitogo-rossiiskogo-bespilotnika-foto

 

Оно што је занимљиво у оба случаја је мањак икаквог корисног терета у истој...

Link to comment

Nista osim decjih zamena teza ti i nije preostalo.

 

samo delimicno je to zamena teza.

ne samo da sekularnost ne mora biti osnov da bi se nesto smatralo legitmnim vec se i samo pitanje sekularnosti moze tretirati u zavisnosti sta ko smatra sekularnim.

sam sekularizam (ma kako ga ovde tretirali) ne mora nuzno da bude 'dobar' za neke ili cak masu ljudi i da se uzima kao osnov za neku pozitivnu kategoriju ako se pretvori u spiralu zlocina drzave spram civila npr.

na kraju, u siriji sve zaracene strane imaju problem sa verskim fanaticima koji se bore za ciju god ideju/lik/delo/svetinju pa je otuda tesko govoriti da je neko van toga (sem, napomenuh, kurda u vecini) i da je to osnovni parametar vrednovanja.

Edited by Bane5
Link to comment

Znaci, uopste ne velicam sekularnost, nego sam jednostavno protiv talibanstine i bilo kakvog podrzavanja i opravdavanja te gamadi. Napisao sam sta je talibanstina in my book: serijat, verska netolerancija, verski progoni i degradiranje prava zena. A ti menjas teze i postavljas stvari kao da sam ja napisao da je sekularizam svuda i uvek neka panaceja.

Link to comment

Znaci, uopste ne velicam sekularnost, nego sam jednostavno protiv talibanstine i bilo kakvog podrzavanja i opravdavanja te gamadi. Napisao sam sta je talibanstina in my book: serijat, verska netolerancija, verski progoni i degradiranje prava zena. A ti menjas teze i postavljas stvari kao da sam ja napisao da je sekularizam svuda i uvek neka panaceja.

 

 

Mislim da tu postoji dosta sive. Pogledaj Egipat. Imas organizacije kao Muslimansko bratstvo koje nisu islamisticke i totalitarne ali svoja ucenja baziraju na serijatu. A imas i sekularne lidere kao sto je Sisi koji su se pokazali mnogo brutalnijim. To da je neko sekularan nije dovoljan uslov. To ako neko nije sekularan ne znaci da je po automatizmu taliban. Moj stav o religiji u principu znas odavde sa foruma.

Link to comment

Mislim da tu postoji dosta sive. Pogledaj Egipat. Imas organizacije kao Muslimansko bratstvo koje nisu islamisticke i totalitarne ali svoja ucenja baziraju na serijatu. A imas i sekularne lidere kao sto je Sisi koji su se pokazali mnogo brutalnijim. To da je neko sekularan nije dovoljan uslov. To ako neko nije sekularan ne znaci da je po automatizmu taliban. Moj stav o religiji u principu znas odavde sa foruma.

Kako bre nisu islamisticke a svoja ucenja baziraju na serijatu, sta to uopste znaci? Mozda si nesto drugo hteo da kazes?

 

Gde sam ja napisao da je dovoljno da budes sekularan ili da je svako ko nije sekularan taliban? Napisao sam tacno i precizno koga smatram talibanima, nije moguce da ne mozete da ukapirate. Serijatsko pravo, ugnjetavanje zena i "nevernika", ne islamizam kao takav. Verovatno postoji i neki umereni islamizam, kaj ja znam, pazim dobro sta pisem i ne trpam sve u isti kos.

Link to comment

Reuters

ALEPPO ASSAULT

 
Russia's air strikes in Syria appear to have struck mainly foreign-backed rebels rather than the Islamic State fighters which Moscow say are the target of its campaign.
 
On Friday, Russian warplanes hit areas in support of the army's offensive south of Aleppo, which lies around 35 km (20 miles) from the Turkish border.
 
The assault means the army is now pressing insurgents on several fronts near Syria's main cities in the west, control of which would secure Assad's hold on power even if the east of the country is still held by Islamic State.
 
Control of Aleppo, still home to two million people, is divided between the government and rebels. Friday's offensive appeared to be aimed at an area south of Aleppo, rather than the city itself.
 
"This is the promised battle," a senior military source in Syria said of the offensive backed by hundreds of Hezbollah and Iranian forces, which he said had made some gains on the ground.
 
It was the first time Iranian fighters had taken part on such a scale in the Syrian conflict, he said, although their numbers were modest compared to the army force. "The main core is the Syrian army," the source said.
 
Senior regional sources said this week that Iran had sent thousands of troops to Syria to bolster an offensive already underway in Hama province and ahead of the Aleppo attack.
 
Iran says it has sent weapons and military advisers to support its ally Assad, but has denied providing troops.
 
The Syrian army said in a statement its forces were fighting in areas including Joubar and Harasta town near the capital Damascus, Homs and Aleppo provinces.
 
"Military operations against the terrorist groups continue along with intensive air strikes carried out by Syrian air force and benefiting from the results of Russian strikes," it said.
 
Rami Abdulrahman, director of UK-based monitoring group the Syrian Observatory for Human Rights, said there were heavy clashes near the Jebel Azzan region, about 12 km (8 miles) south of Aleppo city.
 
The area that the army and Russian jets were targeting was close to a main road heading south towards the capital Damascus, Abdulrahman said.
 
The army had recaptured the village of Abtin from rebel fighters, he said, as well as a tank battalion base close to Sabiqiya village. Both villages lie close to Jebel Azzan. Rebels had hit one army tank with a U.S.-made TOW anti-tank missile.
 
The military source said the rebel fighters were mainly from the Islamist group Ahrar al-Sham and al Qaeda's Syrian wing, the Nusra Front, as well as the Suqour al-Sham and Failaq al-Sham insurgent groups.
 
The head of another rebel brigade, Fursan al Haq, which is backed by Assad's foreign opponents and operates under the umbrella of the Free Syrian Army, said his fighters had sent more TOW missiles to the Aleppo area to try to stem the attack.
 
"The battle is ongoing, and the resistance is stronger than the attack," Fares al Bayoush, told Reuters.
 
Since Russia launched air strikes in support of Assad, the army has waged offensives against several insurgent-held regions in western Syria, starting with areas of Hama, Idlib and Latakia provinces taken by the rebels over the summer.
Edited by slow
Link to comment

Gde sam ja napisao da je dovoljno da budes sekularan ili da je svako ko nije sekularan taliban?

ovde: Što se mene tiče, neki minimum normalnosti je nezalaganje za šerijat...

 

u principu, napisao si da je dobar musliman samo onaj koji bas i nije musliman. pretpostavljam da to nisi pomislio, niti si to zeleo da napises, ali jesi napisao upravo to. mozda zbog toga ne znas razliku izmedju serijata i serijatskih zakona?

 

 

http://carnegieendowment.org/2012/05/15/egypt-and-islamic-sharia-guide-for-perplexed

The term “Islamic sharia” has subtly different denotations and sharply different connotations in Egypt than it often does in the United States or Europe. There is a reason many scholars insist that defining it as “Islamic law” (as it is often described in non-Muslim countries) is sometimes overly narrow. Sharia includes large areas of personal conduct not generally covered by legal rules in many societies (such as the regulation of prayer or ritual purity). Not only does it blend private practice, ethics, and public law, but it also includes categories such as detestable (but not prohibited) or preferred (but not required) that make ethical but little legal sense. A vaguer but more accurate translation might be “the Islamic way of doing things.”

 

And that is the definition accepted by many who follow sharia. Such a translation makes clear why the Islamic sharia is hard to oppose. It is one thing to question hudud punishments (for serious crimes) by claiming to wish to follow the spirit but not the letter of traditional understandings. It is something quite different to proclaim that one prefers to do things in a non-Islamic manner or that Islamic teachings have no relevance in public life. It would be as unexpected as U.S. politicians claiming they prefer the “un-American way.” Public opinion polls on the subject provoke the same response among the broader society.

 

 

sto ce reci, kada neki islamista (ili ne-islamista, vatever) krene da prica o serijatu i islamskoj drzavi, to vrlo cesto znaci da se on zalaze da drzava u kojoj su vecina muslimani treba da bude uredjena u skladu sa islamskim principima. cudo nevidjeno, muslimani u drzavi sa muslimanskom vecinom, koji smatraju da je muslimanski nacin najbolji. ogromna razlika u odnosu na evropski blagosloveni sekularizam.

 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Christian_Democratic_Union_of_Germany

The CDU applying the principles of Christian democracy and emphasising the "Christian understanding of humans and their responsibility toward God." CDU membership consists however of people adhering to a variety of religions as well as non-religious individuals. The CDU's policies derive from political CatholicismCatholic social teaching and political Protestantism, as well as fiscal conservatism and national conservatism.

 

Christian democracy is a political ideology which emerged in nineteenth-century Europe under the influence ofconservatism and Catholic social teaching. It was originally conceived as a combination of traditional Catholic beliefs and modern democratic ideas, but over time it grew to incorporate a variety of views from different Christian denominations and from different political thinkers. Christian democracy continues to be influential in Europe and Latin America, though throughout Europe the movement has been weakened by growing secularism.

Edited by Gandalf
Link to comment

 cudo nevidjeno, muslimani u drzavi sa muslimanskom vecinom, koji smatraju da je muslimanski nacin najbolji. ogromna razlika u odnosu na evropski blagosloveni sekularizam.

 

Naravno da ima razlike, jedni smatraju da ne bi trebalo uredjivati drzavu po religioznim principima dok se ovi drugi upravo za to zalazu misleci da je koncept od pre 1500 godina primenjiv danas.

Link to comment

Pa dobro, Gandalfova primedba je 100% na mestu. Ova izbeglička kriza je pokazala šta se krije pod tepihom evropske sekularnosti. S tim u vezi, mislim da je polarizacija sekularno vs teokratsko dosta nategnuta i da uopšte nije poprište neke bitke koja se trenutno odvija.

 

Kada je Sirija u pitanju, Asad je očito uspeo da to nametne kao narativ i Rusija je taj prostor iskoristila. To je, rekao bih, sasvim legitimno.

 

Peglanje Al Nusre - ako nas je išta naučilo poslednjih 15 godina - to je da je intervencionizam ove vrste sposoban da se vrati ako bumerang. No dobro, verujem da niko od nas nije raspoložen da pusti suzu za njima. 

 

Ono što je predmet polemike je što je ruska kampanja praktično ekvivalent krstaških pohoda. 

Link to comment

Pa dobro, Gandalfova primedba je 100% na mestu. Ova izbeglička kriza je pokazala šta se krije pod tepihom evropske sekularnosti. S tim u vezi, mislim da je polarizacija sekularno vs teokratsko dosta nategnuta i da uopšte nije poprište neke bitke koja se trenutno odvija.

 

Kada je Sirija u pitanju, Asad je očito uspeo da to nametne kao narativ i Rusija je taj prostor iskoristila. To je, rekao bih, sasvim legitimno.

 

Peglanje Al Nusre - ako nas je išta naučilo poslednjih 15 godina - to je da je intervencionizam ove vrste sposoban da se vrati ako bumerang. No dobro, verujem da niko od nas nije raspoložen da pusti suzu za njima. 

 

Ono što je predmet polemike je što je ruska kampanja praktično ekvivalent krstaških pohoda. 

Kakve veze ima evropska sekularnost i izbeglicka kriza ?

Koja mu je primedba 100% na mestu ?

To da je normalno da ako u drzavi imas muslimansku vecinu da ona trazi uredjenje drzave po serijatskim zakonima a u drzavi gde imas hriscansku vecinu ona trazi sekularnu drzavu ?

Link to comment
×
×
  • Create New...