Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

CQZVwWqWIAEcq5U.jpg

Eliot Higgins @EliotHiggins

Russia bombs non-ISIS Lataminah, claims it's ISIS, then bombs it again and calls it Raqqa, but SANA calls it Jisr.

 

 

Cini se da ni sami rusi nemaju pojma sta su i gde gadjali

 

ps. U istom modu je i RT, prenosi oba snimka i potpisuje onako kako ih navodi rusko ministarstvo, a Euronews ponavlja ono sto pise Saana da je u pitanju Jisr. Potpuni galimatijas. Oba snimka i dalje stoje i na kanalu ruskog ministarstva.

Edited by Bane5
Link to comment

Bio je strelac, ne pilot.

Izvinite, moja greska prevarila me prva recenica " Bio je pilot 421. vazdusnog jurisnog puka, pilot-mitraljezac na jurisnom bombarderu IL-2 Iljusin..."

Link to comment

@Bane5

 

Eh pa ti sada pricas kao da ce ruska intervencija da prevagne hoce li sirijski suniti da se priklone islamistima ili nece, valjda zaboravljajuci da je veliki deo ratnika FSA ionako u proteklih godinu ili dve presao na stranu al-Nusre i ISIS-a. Ovako izdaleka mi se cini da je stanovnistvo vec zestoko uplovilo u vode radikalnog islamizma pa u tom smislu i ne vidim kako ce petljanje Rusa dalje da pogorsava situaciju.

 

Drugim recima, da je (lupam) Asad svrgnut pre mesec dana sasvim sam ubedjen da bi imali talibansku a na ataturkovsku Siriju.

Edited by ManicMiner
Link to comment

Mislim da postoji korelacija izmedju brzine prevrata i nivoa ekstremizacije drustva. Naravno ne mislim da je to jedina determinanta ali sa jedne strane imamo Tunis i Egipat a sa druge Siriju i Libiju.

Edited by Eraserhead
Link to comment

Pre je u pitanju intenzitet prevrata nego njegova brzina. U Siriji je čorba dodatno dosoljena time što je otprilike pola sveta došlo da tu zemlju oslobodi™ od nekoga.

Link to comment

@ManicMiner,

da, upravo to mislim jer ruska intervencija dovodi do produbljivanja krize, a to ce prouzrokovati porast radikalnijih snaga.

ne mislim da je proces daljnje radikalizacije mahom sunitske pobune nesto sto je proslo vreme vec taj proces moze da se pojaca u nardenom periodu i da pobunu dovede u stepen koji ce oznaciti svaku politicku inicijativu besmislenom.

ukoliko se rusija, iran ili bilo ko do guse ukopa za asada verujem da ce se islamisticke i dzihadisticke snaga povecavati - sto podrskom lokalnog stanovnistva, sto privlacenjem boraca iz drugih pobunjenih jedinica, ali i dolaskom svakog moguceg dzihadiste sirom planete (najvise iz arapskog sveta).

ja cak uopste ne bi iskljucio mogucnost da neki dzihadisti iz ISIS-a prebegnu kod nusre da bi zajedno jurisali na ruse ili vec koga u zaledju latakije gde ISIS-a nema.

 

ps. hteo sam prethodnim postovima da napravim i razliku izmedju islamista i dzihadista. ni jedni ni drugi nisu popularni, ovi potonji su svakako bolesniji i neprihvatljivi/nelegitimni, ali islamisti su legtimni u onoj meri u kojoj imaju svoje politicke ciljeve i u meri u kojoj se njihovo delovanje ne moze smatrati zlocinacko prema konvencijama koje su relevantne za svaki sukob ili mirnodopski zivot. naveo sam ti primer da ahrar dominira civilnom upravom u gradu idlibu. sad prepustam tebi ili bilo kome da nadje vesti o tome i uporedi kako izgleda njihova vlast u odnosu na npr. raku gde je svoju vlast ima ISIS ili u odnosu na neki grad pod rezimom Asada... 

Edited by Bane5
Link to comment

Cini se da ni sami rusi nemaju pojma sta su i gde gadjali

 

ps. U istom modu je i RT, prenosi oba snimka i potpisuje onako kako ih navodi rusko ministarstvo, a Euronews ponavlja ono sto pise Saana da je u pitanju Jisr. Potpuni galimatijas. Oba snimka i dalje stoje i na kanalu ruskog ministarstva.

 

Na nekom nivou se to ne može isključiti :lol: zato što, koliko kapiram spisak meta je stvar SAA, Rusi možda imaju neki svoj nadzor ali je upitno kako to rade.

 

Naravno, dalji medijski spin je jedan korak još više od toga.

Link to comment

Nisam baš siguran da Rusi koriste SAA kao izvor za mete. Ne bi se upuštali u ovo bez detaljne satelitske pripreme. To što više gadjaju umerene™ samo znači da pripremaju podršku nekoj ofanzivi SAA ili makar stabilizaciji linija razdvajanja, naročito na pravcu prema Latakiji. Isis i onako nikome nije prioritet.

Link to comment

Eto, i posle će ljudi da se čude zašto drugi ljudi uzmu pa blanko navijaju za Ruse ili bilo koga drugog ko krene kontra ovih intergalaktičkih šampiona cinizma, licemerja i demagogije.

 

+100

 

nisu mogli izdrziti ni par sati posle prvog ruskog napada bez kuknjave, po ovom tempu za nekoliko meseci rusi bice optuzivani za holokaust

 

tako ti je kada das sibicaru nobela na veresiju

Link to comment

Ja prilično jasno govorim o isključivosti jedne zadrte politike koja je svojom zadrtošću dovela Siriju tu gde je danas. Naravno da će oružje uvek stizati u zaraćene zone i nije problem to što je Bratstvo naoružavalo rebele. Problem je u tome što pametni igrači naoružavaju svoje pione kako bi pomerili realnost na terenu u svoju korist i izvukli više kada se bude potpisivao mir, dočim tupsoni iz Bratstva to rade vođeni idejom da će njihovi pioni ostvariti potpunu pobedu i dominaciju i doneti im celu Siriju kao nagradu.

ja sam se fokusirao na tvrdnju da su lokalni igraci od samog pocetka gurali smenu rezima, po svaku cenu. sto nije tacno - sveobuhvatna logisticka i oruzana podrsci opoziciji su poceli u jesen 2011-e. do tada, lokalni sunitski igraci su cak i preferirali nekakvu umerenu reformu. 

 

diplomatski napori i pregovori su se vodili i nakon jeseni 2011-e. podrska opoziciji nije iskljucivala pregovore sa rezimom.

 

 

http://www.atlanticcouncil.org/blogs/menasource/a-friend-of-my-father-iran-s-manipulation-of-bashar-al-assad

In 2011, we received separate reform proposals from Qatar and the UAE. Assad refused both. As the death toll escalated, Turkey seemed to dent the Iron Curtain with its proposal on January 27, 2012 to downgrade Assad to prime minister, but allow him to preserve his control over the military and air force intelligence. The plan proposed that Vice President Farouk al-Shara, a Sunni who had previously called for reconciliation, assume the presidency and place Assad’s brother-in-law, Assif Shwakat, as defense minister. The Iranians balked at the plan—they could not trust a reformer in the top position or Shwakat. Assad himself did not trust the Turks, but was willing to consider options as the conflict escalated out of control under the Iron Curtain. By February, Bashar engaged with the Turks on their plan in an effort to ease Western pressure.

 

Edited by Gandalf
Link to comment
×
×
  • Create New...