Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

Овде се Бане поломи да објасни да постоје неки који су секуларни у исламском смислу. Та екипа ако постоји има да буде та која ће да подели власт са шиитима и осталима. ИД је једноставно велики безбедоносни проблем и има да је нема. 

 

zapravo lose je upotrebiti rec sekularan vec mozemo da odredjenije napisemo da oni imaju 'nacionalni' segment u svom delovanju. to je ovo sto sam napisao malo iznad - da su to grupacije koje se osim svog verskog segmenta zalazu i za postojanje drzave, izbora, garancije prava ostalih...

Link to comment

@vasić

 

Pa kako će da podeli ako ratuje i sa Asadom i sa Rusima i sa ISISom?

 

Pre će nje da nema.

 

Kakva god da je ruska intervencija, u pitanju je gamechanger što kažu mladi. 

Link to comment

ИД је безбедоносни проблем велики за Русију и Кину, потенцијално и за Индију. Турска и Саудијци са таквим противницима не могу да се терају, кад они укину подршку ИД нестаје.

Бане, изгледа да може да постоји само она Сирија која није нека врста сунитске демократије у којој се толеришу мањина, и кад је светина нервозна понекад им  се спале црква и синагога, већ само она у којој се власт дели и која је је религиозно неутрална. Нешто налик ономе како је замишљен Либан, уз разилку да постоје озбиљни гарантори за такав договор( као ономад за Белгију). 

Link to comment

ИД је безбедоносни проблем велики за Русију и Кину, потенцијално и за Индију. Турска и Саудијци са таквим противницима не могу да се терају, кад они укину подршку ИД нестаје.

Бане, изгледа да може да постоји само она Сирија која није нека врста сунитске демократије у којој се толеришу мањина, и кад је светина нервозна понекад им  се спале црква и синагога, већ само она у којој се власт дели и која је је религиозно неутрална. Нешто налик ономе како је замишљен Либан, уз разилку да постоје озбиљни гарантори за такав договор( као ономад за Белгију). 

 

Iako bi voleo da se takav scenario desi, meni licno deluje kao utopija sa sadasnje tacke gledista.

Ja jos uvek cekam da vidim posledice mesanja Rusije u rat, ali sam skloniji da verujem da je njihovo istrajavanje u ovome obrnuto proporcionalno ambisu u koji ce Sirija dalje potonuti.

Sto se vise to bude desavalo, ovakva vizija sirijske buducnosti nestajace cak i u teorijama.

Link to comment

@mackenzie,

pominjao sam i to svojevremeno ovde, svoj nacionalni program imaju i jaish al-islam i ahrar as-sham. uzimam njih kao primer jer su oni trenutno najjaci u tom islamistickom delu pobune. ljudi se zalazu za jedinstvenu drzavu, izbore, nacelno garantuju prava svim i sl.

dakle, prilicno su udaljeni od kalifatskog pogleda na svet.

 

Ne vidim kako bi se to Sirija opasuljila od salafističkih političkih opcija kakve su Jaish al-islam i Ahrar al-sham.

 

Vođa prvog Zahran Alloush je otvoreno pozivao na ubijanje alawita, shiita i ostalih rafidija, a ovi drugi su otvoreno rekli da ih demokratija ne zanima. Tj. i jedni i drugi su tu se otvoreno deklarisali. A prava načelno garantuje i ISIL, recimo hrišćanima kažu ili plati jizyu, ili se konvertuj ili nestani. Mislim realno....

 

https://www.youtube.com/watch?v=2xNi_v0yvSg

Link to comment

Ne vidim kako bi se to Sirija opasuljila od salafističkih političkih opcija kakve su Jaish al-islam i Ahrar al-sham.

 

Vođa prvog Zahran Alloush je otvoreno pozivao na ubijanje alawita, shiita i ostalih rafidija, a ovi drugi su otvoreno rekli da ih demokratija ne zanima. Tj. i jedni i drugi su tu se otvoreno deklarisali. A prava načelno garantuje i ISIL, recimo hrišćanima kažu ili plati jizyu, ili se konvertuj ili nestani. Mislim realno....

 

https://www.youtube.com/watch?v=2xNi_v0yvSg

 

Salafista, terorista i ekstremista, ratni zločinac.

Edited by slow
Link to comment

Deluje mi da će bottomline ove intervencije biti podela Sirije u kojoj će Sunitima biti ostavljjeno da biraju između IDa i ničega. Nije dobro.

 

Naravno da nije dobro ali nije ni mnogo neočekivano ako uzmeš u obzir ko su glavni sponzori sunitske pobune. Najbolje da ih Saudi, Katar i AKP onoliko pomažu da bi im medju opcijama bila pružena i neka republika bez islamizma.

 

Podela definitivno izgleda kao nešto na šta u ovom trenutku prećutno idu Amerikanci na jednoj i Rusi/Iranci na drugoj strani. S tim da je veliko pitanje šta misle da rade sa isisom. Sumnjam da je iko voljan da se bije sa njima na zemlji, pre će nastojati da im ograniče radijus delovanja i izoluju ih na nekoj teritoriji tako da ne mogu dalje da se šire. Ali ko će i kako posle toga da drži tu teritoriju na oku i da čuva komšiluk od iste, to mi baš i nije najjasnije. Ovi teško da će se raspasti sami od sebe.

 

Takodje mi je interesantno kako su SAD sebe dovele u poziciju da od svih sukobljenih strana u Siriji podržavaju onu koja je ubedljivo najslabija ("moderate rebels") i najpodložnija raspadu. I na sve to hoće da istovremeno maknu Asada i isis.

Link to comment

ISIS mora biti uništen, prešli su sve crvene linije, velikim igračima (pre svega mislim na Ruse) je jasno da ako ih sada ne pobiju za par godina mogu da očekuju eksplozije bombi sa osiromašenim uranijumom po trgovima svojih prestonica. To su ludaci u rangu japanske verske sekte Aum Šinrikjo, spremni su da počine svaki oblik zločina da bi ostvarili sopstvene ciljeve. Oni prevazilaze teroristički potencijal jedne Al Kaide jer su faktički postali pseudoreligiozni cult, i za razliku od pojedinačnih i grupnih terorističkih akata Bin Ladenovih sledbenika ovi će se okrenuti WMD-u, pitanje je samo vremena i sredstava kada će se to desiti.

Edited by slow
Link to comment

ISIS mora biti uništen, prešli su sve crvene linije, velikim igračima (pre svega mislim na Ruse) je jasno da ako ih sada ne pobiju za par godina mogu da očekuju eksplozije bombi sa osiromašenim uranijumom po trgovima svojih prestonica. To su ludaci u rangu japanske verske sekte Aum Šinrikjo, spremni su da počine svaki oblik zločina da bi ostvarili sopstvene ciljeve. Oni prevazilaze teroristički potencijal jedne Al Kaide jer su faktički postali pseudoreligiozni cult, i za razliku od pojedinačnih i grupnih terorističkih akata Bin Ladenovih sledbenika ovi će se okrenuti WMD-u, pitanje je samo vremena i sredstava kada će se to desiti.

 

Ne treba sad fatalizovati toliko. Prvo, oni nemaju pristup ni uranijumu ni bilo kom izvoru sa kojeg bi se mogli dočepati nekakve prljave bombe (know how da ne pominjem). Njihovi borci mogu da se vrate odakle su došli i da vrše klasične terorističke napade a to će se dešavati i ovako i onako.

 

Problem sa njihovim uništenjem u Siriji i Iraku je taj što to ne može da se završi iz vazduha niti to mogu da urade iračka ili sirijska vojska. Neko od velikih čika mora da isporuči jedno pola miliona pari čizama dole i da solidno okrvavi gaće plus da deset godina posle toga upumpava pare kao lud u pokušaju da izgradi nekakav demokratski kapacitet u onome što ostane posle vojnih operacija.

Link to comment

Ne treba sad fatalizovati toliko. Prvo, oni nemaju pristup ni uranijumu ni bilo kom izvoru sa kojeg bi se mogli dočepati nekakve prljave bombe (know how da ne pominjem). Njihovi borci mogu da se vrate odakle su došli i da vrše klasične terorističke napade a to će se dešavati i ovako i onako.

 

Problem sa njihovim uništenjem u Siriji i Iraku je taj što to ne može da se završi iz vazduha niti to mogu da urade iračka ili sirijska vojska. Neko od velikih čika mora da isporuči jedno pola miliona pari čizama dole i da solidno okrvavi gaće plus da deset godina posle toga upumpava pare kao lud u pokušaju da izgradi nekakav demokratski kapacitet u onome što ostane posle vojnih operacija.

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/581190/Ukrajinci-uhapseni-zbog-krijumcarenja-uranijuma

Novac može dosta toga.

Fatalizam ili ne, mislim da je pitanje kada će neko dovoljno lud doći u posed i upotrebiti nuklearno oružje.

Link to comment
Spržite te pacove napalmom!

 

Курды об авиаударах России по ИГИЛ: Выжечь этих крыс напалмом!

(...)

 

— Господин Шангави, как вы относитесь к присутствию российских войск в Сирии?

 

— Россия мне известна по вашим песням и оружию. Ну, и по идеологии, конечно. Все мы здесь в юности увлекались социализмом, коммунизмом советского образца. Ленина читали, Кропоткина, даже Сталина. Но, в целом, у России и Курдистана сложные отношения. Не скажу, чтобы мы сильно любим Россию. Вы и Саддама поддерживали… Я, например, долго воевал с Ираном, который вы тоже поддерживали и поддерживаете.

 

(...)

 

http://riafan.ru/424009-kurdyi-ob-aviaudarah-rossii-po-igil-vyizhech-etih-kryis-napalmom/

 

 

Link to comment
×
×
  • Create New...