Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

diskutujemo o tome koliko je verovatno da su Ameri mogli da diktiraju turski, katarski i saudijski pristup u Siriji.

 

Ili o tome koliko je suludo da Turska, Katar i Saudijska Arabija izdiktiraju američki pristup Siriji?

Link to comment

Najbolje da će Rusi da bacaju pešadiju na Islamsku državu. Vazdušni napadi u sadejstvu sa režimom šalju više nego jasnu poruku gde god je potrebno.

 

Meni se čini da su odlučni da reše stvar do kraja, a pitanje je koliko je za to sposobna Sirijska armija. Ako vazdušni udari ne uspeju i ako se Asadove snage zaglave ne preostaje im ništa drugo nego da intervenišu na tlu.

Moguće je da pešadijski deo odrade Iranci, što oni koji su prebačeni vazdušnim mostom u Siriju, što zajedičke iračko-iranske snage u nekoj mini koaliciji.

Zanimljivo je šta će se desiti sledećih dana, da li će se i Iran priključiti eventualnim napadima, tj da li će biti ''pozvan'' od strane Asada da interveniše.

Edited by slow
Link to comment

Saudijska Arabija ne isključuje mogućnost smene na čelu vlasti u Siriji vojnim putem, ukoliko predsednik te zemlje Bašar el-Asad odbije da se dobrovoljno povuče.

Kako prenosi BBC, saudijski ministar nije precizirao na koji način sam Rijad namerava da učestvuje u takvoj operaciji i nije naveo nikakve detalje, rekavši samo da bi takva varijanta smene vlasti u Siriji bila dugotrajnija i destruktivnija.

Evo sta o svemu misle naftasi iz peska. :fantom:
Link to comment

Kako olako USA i frineds pricaju o bombardovanju, ratovima, pucevima i slicnim... Postavili su jebeno ruzna pravila igre u ovih zadnjih 25 godina. Sada kada se polako budi protivteza (Kina, Rusija i lokalni igraci), mozemo ocekivati potpuno isto i od njih... Velika Igra i milioni malih ratova kao u 19. veku nas cekaju. Liga naroda jos jednom propala, sada samo pod drugim imenom. 

Link to comment

Meni ustvari deluje da Putin ulazi u ovu intervenciju vrlo nevoljno. Pad cene nafte, sankcije, samo mu je jos rat falio. Ali je shvatio da odlaskom Asada gubi mnogo na strateskom planu. Realno, mislim da nema tu volje za razbijanjem ISISa na zemlji i da ce se ici na zastitu onoga sto je Asadu ostalo. 

Link to comment

Ma Putin probija neku vrstu političke blokade, i hoće da igra na globalnom planu i pokaže da je Rusija jača od pritiska. "Look strong".

 

 

Asad, ISIS, vajna luka u Tartusu itd - to je samo prigodan garnirung, ali će se naravno tu igrati RL igra.

Link to comment

Kako olako USA i frineds pricaju o bombardovanju, ratovima, pucevima i slicnim... Postavili su jebeno ruzna pravila igre u ovih zadnjih 25 godina. Sada kada se polako budi protivteza (Kina, Rusija i lokalni igraci), mozemo ocekivati potpuno isto i od njih... Velika Igra i milioni malih ratova kao u 19. veku nas cekaju. Liga naroda jos jednom propala, sada samo pod drugim imenom. 

25? To je dosta paushalno. To je "zadnjih 25 godina sto se ja secam" sto bi rekli ovi mladji... Pre toga je bio Avganistan - kad je sredinom osamdesetih neki mudza™ glasnogovornik tvrdio "nismo primili ni jedan dolar od Amerike" - a pre toga jos kojesta... 

Link to comment

koji je tamo burazer sledeći u redu i pretpostavlja li se šta će da rade kad pomru svi? ima da bude ona volođina fotka sa kokicama.

 

Koji crni svi da pomru, samo uži deo Kuće Sauda broji više od hiljadu članova. Mnogo zanimljivije pitanje je koliko dugo će oni umereni™ uspevati da odole onima koji su srcem, dušom i buđelarom uz Bagdadija i njegov kalifat.

Link to comment

Bilo je, ali je makar postojala ta maska ideoloskog rata, komunisti vs kapitalisti. Sada su cisti ogoljeni interesi, cini mi se i da ratovi (oni pravi sa velikim razaranjima) padaju mnogo lakse nego ranije. Skoro da se covek pozeli puceva. 

 

@Prospero: Mislim da primer Cecnije, Gruzije, Krima i ist. Ukrajine pokazuje da putin itekako zna sta treba da radi kad su intervencije u pitanju i kako da hendluje razlicite slucajeve. Za razliku od njegovog zpadnog kolege koji zna samo za dve opcije - bombarduj do iznemoglosti ili uleci sa vojskom i rusi sve pred sobom. Medved je poceo da igra balet dok se ugladjeni gospodin sa zapada napio i rusi kafanu. Nema nikakve logike da Rusija uleti sa full kopnenom vojskom. Cakstavise, ne bi me cudilo da je asad taj koji gura vracanje cele Sirije pod njegovu sapu a da ga putin zauzdava. Pogledaj primer istocne Ukrajine, putin je stao tamo gde je najlakse mogao do iznemoglosti da iscrpljuje protivnika (linija fronta na dva milionska grada). Pogledaj gruzijski kratki rat - Rusija je dosla do samog Tbilsija a onda se povukla potpuno i zabunkerisala se tamo gde ima podrsku lokalnog stanovnistva. Nije putin megalomanijak nego vrlo prevejan lisac, bar kada su u pitanju intervencije.

Link to comment
×
×
  • Create New...