Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

hahah koja je tramp trolina, pa to siroti ameri još nisu videli, a ni svet bogami.

 

 

 

hahah nisam pratio razvojtih konkretnih  događaja, može neki dajdžest ili makar link?

Pa onaj rat u Jemenu? Tenkovi rastureni, dva-tri aviona oborena, haos i košmar za Saudijsku Arabiju. To i dalje traje koliko ja znam, nisam siguran.

Link to comment

hahah nisam pratio razvojtih konkretnih  događaja, može neki dajdžest ili makar link?

U principu napreduju u Jemenu uz ozbiljne gubitke koje im nanosi seljačka gerila koja čak ni čizme ne nosi. Cilj im je da se osvoji Sana'a a šta će da rade sa njom kada je osvoje to je valjda samo njima jasno. Ako ne izvedu masovno etničko čišćenje ta okupacija ima da ih košta samo tako. Ali još je dug put dotle, prvo treba da osvoje južni Jemen i da reše Hute koji im upadaju preko grane i uništavaju pogranične postaje.

 

http://www.longwarjournal.org/archives/2015/09/gulf-states-continue-to-pay-price-in-yemen-despite-advances.php

Link to comment

lepo napisa Budja, skaces na sve strane.

 

istocnu Evropu nije demokratizovao "Zapad". demokratizovali su se kada je propala Imperija i nestala okupacija, a oni se okrenuli modelu koji je potpuno suprotan onome sto su imali do tada. to je jedan od ocekivanih istorijskih mehanizama, ljudi nezadovoljni sistemom pocinju da veruju u neku varijantu koja je (barem pro forme) susta suprotnost postojecem poretku.

 

Hoces da kazes da je demokratizacija istocne Evrope bio jedini moguc ishod? Mislis da ideoloska pobeda Zapada, NATO, prospect EU i pare nisu u pravom trenutku pomogle demokratizaciju? Susta suprotnost komunizmu i sasvim kompatibilna bi recimo bio i autoritarni populizam kao kod Milosevica, Lukasenka ili Putina. 

Link to comment

all politics is local.

 

ne menja na stvari. turska administracija postupa u skladu sa onime sto oni smatraju da je u njihovom interesu i u skladu sa ideoloskim stavovima, uzimajuci u obzir ogranicenja sa kojima se suocavaju. isto vazi i za Katar.

 

kao sto Saudi imaju lepu saradnju sa Izraelcima, jer imaju zajednicke neprijatelje (Iran i politicki islamisti). ne diktiraju im iz Vasingtona.

 

Ne razumem zašto sad uvodiš Tursku u priču. Turska kao prvo nikada ne bi onoliko ekstremno krenula protiv Asada da su ih SAD zamolile™ da to održe u nekim normalnim okvirima. Ali nisu ih zamolili. Kao drugo ja nisam govorio o Turskoj (gde je na vlasti MB) nego o dve despotije iz Zaliva koje nonstop prave probleme u regionu i onoliko puta su uhvaćene u finansiranju međunarodnog terorizma, a za sve to vreme samo Americi mogu da zahvale što ih Iran odavno nije satro. Ako Amerika ne može ništa da izdiktira takvim čobanima već samo treba da ide i čisti za njima onda, kao što sam rekao, kompletna administracija da se rokne u čelo na travnjaku ispred Bele kuće.

Link to comment

Ne razumem zašto sad uvodiš Tursku u priču. Turska kao prvo nikada ne bi onoliko ekstremno krenula protiv Asada da su ih SAD zamolile™ da to održe u nekim normalnim okvirima. Ali nisu ih zamolili. Kao drugo ja nisam govorio o Turskoj (gde je na vlasti MB) nego o dve despotije iz Zaliva koje nonstop prave probleme u regionu i onoliko puta su uhvaćene u finansiranju međunarodnog terorizma, a za sve to vreme samo Americi mogu da zahvale što ih Iran odavno nije satro. Ako Amerika ne može ništa da izdiktira takvim čobanima već samo treba da ide i čisti za njima onda, kao što sam rekao, kompletna administracija da se rokne u čelo na travnjaku ispred Bele kuće.

 

Mislis da bi Ameri trebali da demokratizuju KSA?

Link to comment

Mislis da bi Ameri trebali da demokratizuju KSA?

 

Nema potrebe. Dovoljno je da ih spreče da orgijaju po komšiluku, barem u onim slučajevima kada posledice mogu biti kompletno nesagledive. Posmatrano iz ugla realpolitike to bi glasilo otprilike: Izvolite slobodno intervenisati u Bahreinu ali dalje prste od Sirije. Jemen ako baš morate i insistirate, ali nemojte posle nas da zovete da vadimo kestenje iz vatre ako dobijete po mandolini od Huta.

 

Niko ne može da me ubedi da Amerika nije u stanju da izvrši ovakvu vrstu pritiska na Saudijsku Arabiju.

Link to comment

jedno laičko pitanje: na koji način iran kontroliše protok ljudstva, tehnike i svega što fizički mora da pređe put od njih do asada?

 

pa kroz irak

 

mada je iran više umešan u iraku nego u siriji

Edited by theanswer
Link to comment

pa i pretpostavljao sam da je kroz irak :D ali u pitanju je razdaljina od 500 kilometara, koju nemalim delom drži neprijatelj, ako govorimo o severnom iraku i mogućoj logističkoj podršci kurda (?), a i kad uđu u siriju, treba se probiti do damaska i zapadnog dela zemlje.

Link to comment

Mislim da imaju neki prilično funkcionalan vazdušni most preko Iraka. To je aktivno od samog početka rata a Iračani su uredno odbili sve zahteve SAD da zatvore vazdušni prostor za te transporte. Ono što ne može tek tako da se ukrca u transportni avion može bez problema na brod pa lagano u Tartus.

Link to comment
×
×
  • Create New...