Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

Pff ja tih gluposti dobijam svaki dan na fb i twit.

Cekaj znaci ova lista je glupost a ona pravljena za ljubitelje obraza o kojoj je MMF smestio Asadu da bi Siriju uvalio u kredite je vredna shareovanja na forumu.

Link to comment

Koliko volim ove FB gluposti za domacu upotrbu kojima neko 2000 km daleko pokusava da poruci Sirijcima da ne treba da se bune. Nigde u 12 tacaka da stane brisanje Kurda sa liste drzavljana, ubistva, upotreba hemijskog oruzja nad civilima.

  

kad si bio sarkastican? kada si meni replicirao ili eraseru?

Link to comment

uh pa omasio si onda kada si to meni replicirao bez obzira na to sto je neko pomenuo ranije.

sve vreme sam mislio da meni objasnjavas to za FB :)

Ne, nisam ni imao razloga, naprotiv.
Link to comment

Ovaj deo mi je onako, za komentar koji bih volio čuti od par ljudi ovde:

"Jasno je da sirijski sistem po definiciji, kao ni jedan arapski sistem prije ovoga svega, nije bio demokratski ni liberalan u onoj mjeri u kojoj se uspostavlja kao standard na Zapadu, ali da budemo realni, demokracija nije nešto što se stvara preko noći. Francuska je od Velike povelje slobode do Francuske revolucije razvijala svoje odnose stotinama godina. Mi znamo šta kod nas znači kazati kako smo preko noći, jednim glasanjem, na jednim izborima, uveli demokraciju i to u sasvim drugom okruženju. To je proces, nije pitanje političke odluke. Ali onog trenutka kad Saudijska Arabija, Katar i Kuvajt kao strateški prijatelji Zapada postanu njihov demokratski problem kao Sirija, i na njih se primjeni ovo što i tamo, pristajem da drugačije razgovaramo. Nemojmo, ipak, praviti komediju i farsu od nečeg toliko brutalnog."

Link to comment

I sada čemu više vjerovati onome što je postavio erazer, a što je vjerovatno sročeno u onoj one man NGO iz Londona ili onome što je rekao Dizdarević?

 

Strahovita dilema.

Link to comment

Ovaj deo mi je onako, za komentar koji bih volio čuti od par ljudi ovde:

"Jasno je da sirijski sistem po definiciji, kao ni jedan arapski sistem prije ovoga svega, nije bio demokratski ni liberalan u onoj mjeri u kojoj se uspostavlja kao standard na Zapadu, ali da budemo realni, demokracija nije nešto što se stvara preko noći. Francuska je od Velike povelje slobode do Francuske revolucije razvijala svoje odnose stotinama godina. Mi znamo šta kod nas znači kazati kako smo preko noći, jednim glasanjem, na jednim izborima, uveli demokraciju i to u sasvim drugom okruženju. To je proces, nije pitanje političke odluke."

u Siriji nije ni jednog trenutka pokusano nista drugo sem licne vladavine velikog vodje. evolucija kojom bi se postepeno stvorili institucionalni okviri za nekakav (barem) zacetak demokratizacije u takvim uslovima ne postoji. sto ce reci, nema procesa. postoji samo veliki vodja i vlast kojoj se valja klanjati.

 

Ali onog trenutka kad Saudijska Arabija, Katar i Kuvajt kao strateški prijatelji Zapada postanu njihov demokratski problem kao Sirija, i na njih se primjeni ovo što i tamo, pristajem da drugačije razgovaramo. Nemojmo, ipak, praviti komediju i farsu od nečeg toliko brutalnog.

a ovo je tek jos jedna od pokusaja da se nekako skrene paznja sa Sirije. problem sa tim je sto u ovom nacinu razmisljanja Sirija prosto nije bitna. bitni su imperijalisti - odnos rezima prema imperijalistima, odnos imperijalista prema rezimu. ako je Asad kontra zlog imperijalizma, on mora biti dobar momak.

 

Dal' je u pitanju Venecuela, Libija, Sirija... isti djavo, ne moze Vodja biti los covek ako su naftozedni imperijalisti protiv njega.

Edited by Gandalf
Link to comment

@ wall

Pravo pitanje jeste - ako Zapad iz strateskih razloga nije u stanju da promovise demokratiju svuda, da li to znaci da nigde ne treba da je promovise? Tj. da li treba da se drze politike izolacionizma i puste, kao sada u Siriji ili Avganistanu, lokalne igrace da igraju svoje igre? Istina, verovatno bi mnogi etnicko-religiozni problemi bili "reseni" kao sto su resavani stotinama godina u Evropi i sire pre sadasnjeg prilicno omrznutog poretka.

Edited by Anduril
Link to comment
×
×
  • Create New...