Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

bulevar fakti (via 24sata.hr), sigurno je tako kao pise :)

A čuj, ipak mi je veći autoritet™ nešto objavljeno na b92 nego selekcija postova i citatata ljubitelja arapskog proleća.

Što naravno ne znači da je ovo prvo lučonoša istine i tačnosti.

Evo. Koja tačka nije istinita? Dajte ti i Eras...

Link to comment

@wall,

zao mi je ako pravis takvu razliku unapred tj. zao mi je sto se bavis generalizacijom gde ti je nesto po pravilu bolje od tamo nekih. to je kao da imas unapred spremljen stav ili ne zelis cak ni da razmotris mogucnost da i druga prica moze da postoji dok se ova prva prihvata bezuslovno uz, doduse, malu ogradu koja ne menja prvobitnu postavku o 'vecem autoritetu'.

 

glupo je ove stavke komentarisati jer su skoro sve idealizacija stanja, a za sustinu sukoba u siriji nekako nisu previse relevantne, ali ako hoces bas evo na prvu loptu - ima vise netacnosti, ali ne pada mi napamet da idem po svim stavkama.

broj 3. je netacno - postojalo je vise unutarsirijskih sukoba i pobuna koje je diktatura gusila u krvi, samo je pobuna u hami 1982. iza sebe ostavila hiljade mrtvih. broj 7. je apsolutno netacno - broj hriscana u ostalim arapskim zemljama niposto nije ispod 1%, samo u egiptu ih je preko 8 miliona, broj 2. je netacno jer su u siriji pod asadom postojali serijatski sudovi kao i vesrki sudovi za druze i ostale verske grupe. ti sudovi su se, doduse, bavili samo jednim segmentom prava ali su postojali. broj 9. npr ne znaci puno jer i u nekim drugim arapskim zemljama zene imaju pravo na zdravstveno osiguranje i obrazovanje, ali je i pod asadom zena bila obespravljena pred zakonom - pri razvodu, starteljstvu nad decom, nasledjivanju ili svedocenju na sudu gde se njeno svedocenje uvek merilo manje od svedocenja muskarca. mislim da je 10. i 11. takodje nije u potpunosti tacno jer, ako se ne varam, inostrani konzorcijumi (i razne naftne kompanije) itekako su bili ukljuceni u istrazivanje i proizvodnju nafte i gasa pa su imali udela i u prodaji istih (bez obzira sto se ovde koristi pleonazam da 'naftna bogastva nisu privatizovana').

brojevi 5., 6. i 12. su obicne parole koje ne moraju nista da znace u kontekstu rata u siriji sve i da su tacne.

Edited by Bane5
Link to comment

Uz dužno poštovanje, pravim.

Ovde se piše po nickom, bez ikakvih mogućnosti provere kredibiliteta autora.

Ma šta mislio, b92 jeste ipak neki kredibilitet.

Opet ponavljam nije garant tačnosti i istinitosti.

Ako sam rekao da ništa ne znam o Siriji valjda jasno govori o mojoj otvorenosti da čujem svako mišljenje? Da li trebam i dodati da nemam stranu™ u ovom ratu ili tako nešto?

Mišljenje tipa "Ovakvih se gluposti nagledam na fb" nije mišljenje nego gubljenje vremena.

Link to comment

wall,

sa moje strane duzno postovanje za stav, ali vremenom covek moze da razume da je B92 sve manje kredibilan izvor (mozes to zakljuciti i po rekaciji ostalih forumasa na raznim drugim temama). ono sto je problematicnije je da ovo cak nije ni klasicni B92 vec deo koji cini emisija Bulevar koja se bavi estradom tj. svakodnevnicom koju uvek gura u taj kontekst. oni se ne bave novinarskim radom u iole klasicnom smislu pa se ni ne bave istinitoscu nekih navoda. uz to, ovaj tekst je preuzet sa sajta hrvatskog tabloida (24sata).

 

Link to comment

wall,

sa moje strane duzno postovanje za stav, ali vremenom covek moze da razume da je B92 sve manje kredibilan izvor (mozes to zakljuciti i po rekaciji ostalih forumasa na raznim drugim temama). ono sto je problematicnije je da ovo cak nije ni klasicni B92 vec deo koji cini emisija Bulevar koja se bavi estradom tj. svakodnevnicom koju uvek gura u taj kontekst. oni se ne bave novinarskim radom u iole klasicnom smislu pa se ni ne bave istinitoscu nekih navoda. uz to, ovaj tekst je preuzet sa sajta hrvatskog tabloida (24sata).

Ovo jeste mišljenje i slažem s njim.

Koliko je citirano (ono moje) tačno ne znam ali je zanimljivo i jednostavno, zato sam i kopirao ovde, želeći čuti mišljenje i drugih. Bez ikakvih predrasuda.

Link to comment

I pročitajte tekst Zlatka Dizdarevića koji je okačio 999.

E sada ne znam za njegov kredibilitet™ (Dizdarevićev) ali ga se sećam iz prošlog života.

 

Zanimljiv tekst. Kaze da su Gadafiju zapadne banke dugovale desetine milijardi i da su ga zato zbacili. Slicno i za Asada - nije pristao da preda sirijska nalazista i odmah su organizovali pobunu iz dzamija. Zapad je cini se ponekad neverovatno efikasan, a ponekad haotican i razjedinjen. Kako kad odgovara.

Link to comment
×
×
  • Create New...