Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

 

Koliko se ja secam Asad je bio jedno glasanje u Donjem domu daleko od US-UK bombardovanja. Reci da je zapad abolirao Asada znaci izvaditi tu situaciju iz konteksta, sumnji javnog mnjenja u istinitost izvestavanja medija i motive politickih elita, kao i zasicenosti ratnim intervencijama, a sve zbog ranijeg okupiranja druge zemlje zbog navodnog posedovanja oruzja za masovno unistenje [koje nikad nije pronadjeno] i katastrofalnih posledica koje su usledile.  

 

Upravo je onaj intervju i reakcije na njega, izmedju ostalog, jasan znak da Asad nije aboliran, da se na njega dugorocno ne racuna i da je jedina stvar koja ga drzi na vlasti situacija sa ISISom do koje je dobrim delom doslo zbog njegove sociopatske strategije o kojoj je vec pisano na topiku.

 

 

To glasanje je znacilo bombardovanje samo ukoliko UK parlament ima uticaja na USA politiku. Gledao sam uzivo deo te sednice parlamenta i delovala je sasvim korektno jer skepticizam labursita nije bio neutemeljen i kao sto kazes posledica ranijih intervencija je uveliko isla na ruku da taj predlog tada nije prosao, ali mislim da ta sednica nije bila presudna.

Treba imati na umu da je USA tj. Obamina administracija imala zacrtanu pretnju tzv. 'crvenu liniju' preko koje su rekli da nece preci, a to je bila upotreba bojnih otrova u Siriji. Treba takodje reci da su oni na kraju presli preko nje i da prelaze svaki put kad Asadove snage ispaljuju bombe sa hlorom. Kakva je to politika? Politika nemoci, blefiranja, nesnalazenja, bez uticaja, politika koja mozda trpi posledice pregovora Administracije sa Iranom.

Obama se, ako se ne varam, licno hvalio time da je skoro pa ponosan sto je otkazao preventivne napade nakon dogadjaja od 21. avgusta 2013.

I da se onda vratimo na sam dogadjaj, nikakva intervencija sirih razmera ni tada nije planirana (evo vam ovaj topik pa citatjte od pocetka). Ono sto se tada dalo videti i zakljuciti, to je trebalo da bude jednokratna kaznena serija udara na Asadove ciljeve i nista vise. Nije postojao ni plan za posle. Nista. Potpuno neartikulisan skup izjava, pretnji i na kraju bukvalno aboliranje.

Edited by Bane5
Link to comment

Koliko se ja secam Asad je bio jedno glasanje u Donjem domu daleko od US-UK bombardovanja. 

 

Мало теже. САД и ВБ заједно немају снаге да понове кампању из 99-те - а приде је и Асад боље опремљен са ПВО.

За нападе на ИСИС цеде суву дреновину да би обезбедили довољно авиона, а камоли тек за Сирију.

Link to comment

Treba imati na umu da je USA tj. Obamina administracija imala zacrtanu pretnju tzv. 'crvenu liniju' preko koje su rekli da nece preci, a to je bila upotreba bojnih otrova u Siriji. 

 

Izgleda nisu računali da će tu "liniju" preći upravo oni koje podržavaju. 

Link to comment

Kako bez ijedne opcije? Pa na konto cega Asad opstaje? Opcija mu je od pocetka bila na dohvat ruke, logicna i sigurna... bacio se u zagrljaj Irana jos cvrce i sada je bezbedan plus ruska podrska nije izostala.

 

Govorimo o opcijama koje mu je zapad ponudio a tu nije bilo apsolutno ničeg osim njegovog bezuslovnog silaska sa vlasti i odgovaranja za zločine. Dakle, dodeljena mu je ista sudbina kao i rahmetli pukovniku u Libiji. Zato je (logično) bacio sve preostale karte na Iran i Rusiju. To je dalje zahtevalo od zapada da ga raskanta iz vazduha kako bi pobunjenici mogli da pobede ali zapad to nije učinio i sad smo tu gde smo.

 

Poenta je u tome da ako na zapadu nisu imali volju i resurse da Asada po potrebi fizički raskantaju onda nije trebalo da vode politiku svršenog čina prema njemu i uzdaju se da će njegov režim pasti sam od sebe. On se suočio sa izborom tipa "zapleši sa Hezbolahom ili završi u nekom jendeku sa granom naguranom u anus" tako nije previše čudno što je izabrao onu prvu opciju.

Link to comment

To glasanje je znacilo bombardovanje samo ukoliko UK parlament ima uticaja na USA politiku. Gledao sam uzivo deo te sednice parlamenta i delovala je sasvim korektno jer skepticizam labursita nije bio neutemeljen i kao sto kazes posledica ranijih intervencija je uveliko isla na ruku da taj predlog tada nije prosao, ali mislim da ta sednica nije bila presudna.

Treba imati na umu da je USA tj. Obamina administracija imala zacrtanu pretnju tzv. 'crvenu liniju' preko koje su rekli da nece preci, a to je bila upotreba bojnih otrova u Siriji. Treba takodje reci da su oni na kraju presli preko nje i da prelaze svaki put kad Asadove snage ispaljuju bombe sa hlorom. Kakva je to politika? Politika nemoci, blefiranja, nesnalazenja, bez uticaja.

Obama se, ako se ne varam licno hvalio time da je skoro pa ponosan sto je otkazao preventivne napade nakon dogadjaja od 21. avgusta 2013.

I da se onda vratimo na sam dogadjaj, nikakva intervencija sirih razmera ni tada nije planirana (evo vam ovaj topik pa citatjte od pocetka). Ono sto se tada dalo videti i zakljuciti, to je trebalo da bude jednokratna kaznena serija udara na Asadove ciljeve i nista vise. Nije postojao ni plan za posle. Nista. Potpuno naertikulisan skup izjava, pretnji i na kraju bukvalno aboliranje.

 

Mislim da preterujes sa aboliranjem izjednacavajuci ga sa izostankom vojne intervencije [kakva god da je bila u opticaju].

 

Sto se tice planiranja, barem je na ovom topiku pisano o problemima u vezi sa pronalazenjem pobunjenika koje je 'sigurno' podrzati.

 

Мало теже. САД и ВБ заједно немају снаге да понове кампању из 99-те - а приде је и Асад боље опремљен са ПВО.
За нападе на ИСИС цеде суву дреновину да би обезбедили довољно авиона, а камоли тек за Сирију.

 

 

Ok, bombardovanje, kratkotrajna kaznena serija udara, jedan tomahavk u palatu, odgovor Banetu je bio u vezi izostanka bilo kakve reakcije.

 

 

 

Link to comment

 

Mislim da preterujes sa aboliranjem izjednacavajuci ga sa izostankom vojne intervencije [kakva god da je bila u opticaju].

 

Sto se tice planiranja, barem je na ovom topiku pisano o problemima u vezi sa pronalazenjem pobunjenika koje je 'sigurno' podrzati.

 

 

 

aboliranje u svakom smislu ne samo u vojnom, ali ne zaboravi da je vojna pretnja bila jedina koja je ostala kao karta na koju su mogli da igraju protiv asada. njemu sankcije ne znace nista niti gradjanima sirije jer im je zemlja ionako potpuno razjebana, iran im upumpava debelu lovu u budzet i dotura nesto bitnih sirovina, rusija je slala hranu i sl.

ta karta uopste nije morala da podrazumeva pobunjenike ili bilo koju vojnu snagu na terenu. to je bio princip, bar 10 puta javno ponovljen stav i da ponovim, jedino sto im je protiv njega preostalo.

Link to comment

aboliranje u svakom smislu ne samo u vojnom, ali ne zaboravi da je vojna pretnja bila jedina koja je ostala kao karta na koju su mogli da igraju protiv asada.

 

I opet, u tome je poenta. Ako se igra na vojnu pretnju onda ta pretnja treba da bude ostvariva, bez toga su samo dolili ulje na vatru.

Link to comment

Imam jednog drugara koji je i dan-danas ubedjen da je ex-Yu razvaljena od strane & po planu CIA. I uopste mu se ne moze do mozga po tom pitanju.

 

Istina je da je svaka failed state podlozna cerupanju, od SFRJ do Ukrajine, preko svih redom Libija, Sirija, itd. Obim i vrsta cerupanja zavisi dabome od niza faktora: geopolitike, trenutnog apetita/ odnosa velikih sila, cerupuackog kapaciteta neposrednih suseda, posto njihov apetit nikada ne posustaje, i jos poneceg, taman dovoljno za fascinantne forumske diskusije...

Link to comment

Imam jednog drugara koji je i dan-danas ubedjen da je ex-Yu razvaljena od strane & po planu CIA. I uopste mu se ne moze do mozga po tom pitanju.

 

Istina je da je svaka failed state podlozna cerupanju, od SFRJ do Ukrajine, preko svih redom Libija, Sirija, itd. Obim i vrsta cerupanja zavisi dabome od niza faktora: geopolitike, trenutnog apetita/ odnosa velikih sila, cerupuackog kapaciteta neposrednih suseda, posto njihov apetit nikada ne posustaje, i jos poneceg, taman dovoljno za fascinantne forumske diskusije...

 

Imam i ja druga koji misli da su Amerikanci glupa i pretila nacija. Da ne znaju geografiju i da mješaju Srbija i Siberia. Nije da obojica nemaju materijala za svoje tvrdnje. Bolje da ne idemo u off...

 

 

Link to comment

I opet, u tome je poenta. Ako se igra na vojnu pretnju onda ta pretnja treba da bude ostvariva, bez toga su samo dolili ulje na vatru.

 

ok, razumemo se. ja znam da nekad ispaljujem prilicno ogoljene stavove, ali cetiri godine rata kome se kraj ne vidi su bile sasvim dovoljne da pokazu da neko ima nameru i snagu da tu nameru ostvari. ja je ne vidim u onome sto radi Administracija.

samo vidim zemlju koja i fizicki nestaje i koja tone u jos dublje i radikalnije vode na svim stranama.

Link to comment

Imam i ja druga koji misli da su Amerikanci glupa i pretila nacija. Da ne znaju geografiju i da mješaju Srbija i Siberia. Nije da obojica nemaju materijala za svoje tvrdnje. Bolje da ne idemo u off...

 

 

Posto ne postoje glupe i pametne nacije onda jedino da zakljucimo da ti je drug prilicno glup.

Link to comment
×
×
  • Create New...