Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

Naravno, a niko iz USA nikad pa ni posve ''privatno'' nije finansirao npr ni jednu Al Nusru. Oni koji tvrde suprotno su neki manijakalni zagovornici teorija zavere. Trening kampovi u Jordanu i Turskoj nisu postojali ali su zato Asad i ISIS saveznici. I ove sad čarke su samo maska

Ameri ne finansiraju islamiste, to rade regionalni igraci. Graf prilicno verno pokazuje trenutno stanje, nemoguce je jednim grafikonom prikazati i trenutna i prosla saveznistva i neprijateljstva.

 

Edit: ISIS se, izmedju ostalog, finansira i prodajom zaplenjene opreme i dobara. Da li to spada u finansijsku pomoc?

Edited by Gandalf
Link to comment

Ameri ne finansiraju islamiste, to rade regionalni igraci. Graf prilicno verno pokazuje trenutno stanje, nemoguce je jednim grafikonom prikazati i trenutna i prosla saveznistva i neprijateljstva.

 

Edit: ISIS se, izmedju ostalog, finansira i prodajom zaplenjene opreme i dobara. Da li to spada u finansijsku pomoc?

S. Arabija snabdeva FSA novcem i opremom i istovremeno je u direktnom konfliktu sa njom?

Link to comment

S. Arabija snabdeva FSA novcem i opremom i istovremeno je u direktnom konfliktu sa njom?

Tu liniju nisam primetio. Greska, Saudi ne mogu da budu u direktnom sukobu sa bilo kim, posto nisu vojno prisutni.
Link to comment

@indi: autor je egipatski anti-MB bloger, podrzao vojni udar. otud navodni ambivalentan odnos SAD prema hunti i MB.

 

I pro- i anti-MB su kukali kako Obama podrzava suprotnu stranu.

Edited by Gandalf
Link to comment

@indi: autor je egipatski anti-MB bloger, podrzao vojni udar. otud navodni ambivalentan odnos SAD prema hunti i MB.

 

I pro- i anti-MB su kukali kako Obama podrzava suprotnu stranu.

Pa, verovatno to nije bez razloga. Faux news, npr.

 

PS. Mene bi zanimalo da ti napraviš sličan grafikon (bez sarkazma, stvarno bi me zanimalo).

Link to comment

Naravno, a niko iz USA nikad pa ni posve ''privatno'' nije finansirao npr ni jednu Al Nusru. Oni koji tvrde suprotno su neki manijakalni zagovornici teorija zavere. Trening kampovi u Jordanu i Turskoj nisu postojali ali su zato Asad i ISIS saveznici. I ove sad čarke su samo maska

 

 

ovde se vrlo lako bezi od elementarnih cinjenica.

ako izuzmemo saradnju sa ostalim teroristickim organizacijama u regionu (sto samo ide u prilog o njegovoj prirodi) asadov rezim je direktno ili indirektno pomagao ekstremisticke frakcije koje su tokom 2000-ih preko sirije stizali u irak da se bore protiv americke okupacije (uz dodatak da je damask bio meka za bekstvo clanova sadamove partije). odatle poticu prve celije ovih grupa koje su danas u naletu. o ovome se nije govorilo juce niti pre godinu dana kada Nusra ili IS pocinju da bujaju. o tome se govorilo i pisalo i pre 10 godina.

druga nepobitna cinjenica je da je pocetkom revolucije u siriji iz asadovih zatvora na slobodu pusteno (uz odobrenje rezima) vise kljucnih ljudi od kojih su neki doprineli nasatajanju i sirenju radikalnih islamistickih grupa u siriji. u pitanju nisu bili obicni kriminalci niti politicki zatvorenici vec upravo oni koji su svojom ideologijom i delima svrstavani u eksteremiste.

treca nepobitna cinjenica je ta da se asadova vojska nikada ozbiljnije nije sukobila sa IS-om (tada ISIS-om). ja sam jos ranije naveo da znam za jednu jedinu ozbiljniju akciju pobunjenika (kada su IS smatrali saveznicima) gde su ovi ucestvovali... i tako sve do pocetka ove sedmice. ostaje moj poziv da mi se pokaze vest, a da nije iz iz direktnih izvora bliskih asadu i pobunjenicima vec bar malo neutralna gde se moze reci da je ozbiljnijih sukoba bilo. uz to, naveo sam, u poslednjih par meseci asadisti i IS imaju najduzu liniju razdvajanja u siriji i sve je super bilo. ratovalo se samo na drugoj strani sa ostalim frakcijama pobunjenika.

 

pre vise od 6 meseci ovde na ovom topiku napisao sami  da se IS cini kao najbolja udavaca, svako je mislio da im odgovara i na kraju ce svako tu saradnju ili zelju za njom skupo platiti.

 

prica oko finansiranja IS je manje-vise nebitna. IS je trenutno prejak i aposlutno moze sam da se finansira (od pljacke, prodaje dobara, nafte i gasa, do sverca i sl.). inicijalno, grupe poput nusre i IS-a nisu imale problem da pridobiju neke (mahom regionalne finansijere) za svoje ideje. asadov rezim je svojim (ne)cinjenjem uradio sasvim dovoljno sve i da im nije dao ni jednu jedinu sirisjku funtu. takodje, mozemo se nastaviti bvaiti nagadajanjima kojim zemljama IS-ovo prisustvo odgovara i ko je pomagao njima van sirije. ne tvrdim da takvima nema.

 

linkovi za najrazlicitije izvore (bar neki je prihvatljiv, a ima ih jos desetine) i bukvalno svaki tekst, analiza i istrazivanje o nastanku vecine radikalnih dzihadistickih grupa u siriji pocinje upravo sa asadom (bilo njegovim cinjenjem ili necinjenjem s krajnjim ciljem).

obratiti samo na paznju na datume kada su tekstovi objavljivani.

 

http://www.sfgate.com/news/article/Italian-police-link-Syria-to-al-Qaeda-extremists-2622002.php

http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2005/06/07/AR2005060702026.html

http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/terrorism-in-the-uk/9061400/Syria-releases-the-77-mastermind.html

http://www.spiegel.de/international/world/former-prisoners-fight-in-syrian-insurgency-a-927158.html

http://www.newsweek.com/how-syrias-assad-helped-forge-isis-255631

https://now.mmedia.me/lb/en/commentaryanalysis/assads-no-enemy-of-al-qaeda

http://www.thenational.ae/world/syria/assad-regime-set-free-extremists-from-prison-to-fire-up-trouble-during-peaceful-uprising

Edited by Bane5
Link to comment

Pa, verovatno to nije bez razloga. Faux news, npr.

 

PS. Mene bi zanimalo da ti napraviš sličan grafikon (bez sarkazma, stvarno bi me zanimalo).

ma neki Egipcani su cak i citirali Misel Bahman.

 

a mogao bih da udarim jedan graf, cisto kao vezbu iz poznavanja regiona. i hocu, ovih dana.  :D

Link to comment
  • 2 weeks later...

IS je nastavio svoju ekspanziju i ucvrscivanje u Siriji (Raki). Jutros su osvojili pretposlednju (izolovanu) jedinicu asadista u Raki - Brigadu 93. Nemoc asadista da sacuvaju izolovane snage kulminira u ovim napadima IS-a. Desetine naleta avijacije i par balistickih projektila ispaljenih na okruzenje ovog napada nije pomoglo. Poslednja stanica u Raki za Asadu odane snage je vojni aerodrom Tabaka koji kao i prethodne dve nema puno verovatnoce da se odrzi. Ipak, vaznija stavka od ove je da je prvi veci grad severno od ove lokacije kurdski grad Kobane koji je evidentno (rekao bih i ultimativno) sledeci cilj IS-a. Okruzenje ovog grada je vec pod pritiskom IS-a, ali sada je otvoren put sa napad svom silinom.

 

Cini se da je u zaokruzivanju svoje teritorije u Siriji IS nezaustavljiv u Raki i uglavnom u Dar Ez Zoru (ovde se jos uvek sukobljavaju sa ostatkom pobunjenickih i plemenskih snaga uz tek par izolovanih baza asadista) i Hasaki (ovde su im kurdi sledeci protivnici). Slede Alepo i verovatno Homs, ali bice zanimljivo videti kako IS funkcionise kada se mora boriti u isto vreme i sa asadistima i sa ostalim pobunjenickim frakcijama i to u dosta drugacijim uslovima.

 

Link

http://www.france24.com/en/20140807-isis-seize-syrian-army-base-raqa-islamist/

Edited by Bane5
Link to comment
  • 6 months later...

 

U New Statesman-u izasao intervju sa Asadom.

Bashar al-Assad interview: Jeremy Bowen meets Syria’s great survivor

JB You’ve been very harsh in your criticism of the Saudis. Now the Saudis say they are against Islamic State; they are frightened of Islamic State because Islamic State do not want a royal family in Saudi Arabia. So isn’t it logical that they want them out? Why would they support them?

BA First of all the source of this Islamic State ideology, and other al-Qaeda affiliate groups, are the Wahhabis that have been supported by the royal family in Saudi Arabia. So just to say that “we do” and “we don’t”, it doesn’t matter. It’s what you do – what . . . action . . . you are taking in order to prove that what you are saying is correct.

JB Do you talk to the Americans? There are American planes in the air above Syria the whole time. Do you co-ordinate?

BA No, because they don’t talk to anyone unless he’s a puppet. And they easily trample over the international law, which is about our sovereignty now, so they don’t talk to us, we don’t talk to them.

JB But I’m curious that at a time when there’s the American military in the air above Syria, and your people are in the air, there haven’t been any incidents between the two. That suggests to me surely that someone is talking to someone here?

BA That’s correct, that’s correct. But again there’s no direct co-operation only.

JB Is it via Iraq? That’s what some people have said?

BA That’s true, through a third party – more than one party: Iraq and other countries. Sometimes they convey [a]message, general message, but there’s nothing tactical.

 

Link to comment

kad je vec izronio ovaj topik da spomenem da su se navrsile pune cetiri godine od pocetka sukoba u siriji. cifre o zrtvama su jezive, a niko sa sigurnoscu ni ne zna kolike su.

uzgred, ovaj intervju sa asadom je irelevantan, kao i svaki njegov intervju u sadasnjem trenutku. asad nije jos uvek 'srusen', ali je nakon cetriri godne rata postao samo figura u rukama jacih i malo sta vise sam moze da preduzme. njegova ekonomija i vojska u ovom trenutku u potpunosti zavise od njegovih sponzora i svaka prica o njemu se tu i zavrsava.

Edited by Bane5
Link to comment

kad je vec izronio ovaj topik da spomenem da su se navrsile pune cetiri godine od pocetka sukoba u siriji. cifre o zrtvama su jezive, a niko sa sigurnoscu ni ne zna kolike su.

uzgred, ovaj intervju sa asadom je irelevantan, kao i svaki njegov intervju u sadasnjem trenutku. asad nije jos uvek 'srusen', ali je nakon cetriri godne rata postao samo figura u rukama jacih i malo sta vise sam moze da preduzme. njegova ekonomija i vojska u ovom trenutku u potpunosti zavise od njegovih sponzora i svaka prica o njemu se tu i zavrsava.

 

Pa, dobro, relevantan je kao i intervju druge strane koji su samo figura i zavise od sponzora. Izuzetak je, pretpostavljam, ISIL.

Link to comment
×
×
  • Create New...