Jump to content
IGNORED

Класика


porucnik vasic

Recommended Posts

Које књиге волите а да су написане пре ХХ века?Нема географских, темпоралних ни жанровских ограничења.

Link to comment

Edgar Alan Po mi prvi pada na pamet, ako se to kvalifikuje kao knjiga. Dostojevski - Zli dusi i Zlocin i kazna.Šerlok Holms, ono što je napisano pre 1901.

Link to comment

Достојевски-Зли дуси, Злочин и казна, Идиот, Браћа КарамазовиТолстој-Детињсто, Дечаштво, Младост, Рат и мир,Ана КарењинаГогољ-Тарас Буљба, РевизорЧехов- Ујка ВањаАлександар Пушкин-Евгеније ОњегинСтендал-Црвено и црно, АрманасаБалзак-Чича ГориоФлобер-Госпођа Бовари, Сентиментално васпитањеДи Мопасан-Два пријатеља

Link to comment

Dostojevski ceo metar (izdvojio bih npr. Idiota i Zlocin i kaznu kao knjige koje su me samlele, onda Zimske beleske o letljim utiscima, vrlo licni Dostojevski)Edgar Alan Po neke pjesmeBokacoov Dekameron"Zlatni Magarac" al da me *ebes ne mogu da se setim ko ga je napisaoDe Sad, Uzivanje u zlocinuDorijan Grej Oskara Vajldakao dete sam voleo Tvena, ne znam da li bi mi se Tom Sojer i sada svideo edit: ovaj je debelo u XXveku mada je Tom Sojer pisan ranije, Zil Vern takodje u detinjstvu, Melvilov Mobi Dikauuuu pa ja citao i voleo samo XX vek :( mada meni su klasici svakako i Kafka, Kami, Borhes, Sabato, Paveze, Kavafi, Bukovski etc.

Edited by CowBoy
Link to comment

Šekspir- Hamlet i MakbetDostojevski- Braća KaramazoviŽil Vern- 20000 milja pod morem i Deca kapetana GrantaViktor Igo - JadniciPlaton- GozbaAleksandar Dima - Gospođa de Monsoro i Grof Monte KristoMeri Šeli - FrankenštajnGete- FaustA.K. Dojl- sve o Šerloku HolmsuSviđaju mi se i pojedini delovi Ilijade, ali ne svi, pa ne znam da li se to računa. I sviđa mi se prepričani Ep o Gigamešu

Link to comment
auuuu pa ja citao i voleo samo XX vek :(
+1ovih par što volim iz 19. su bili toliko ispred svog vremena da ne mogu da ih računam.ostalo uglavnom drame, molijer, šekspir, šo, epske zajebancije i antička književnost, bez homera i istoričara, uglavnom drame s akcentom na komedije.
Link to comment

Хомер - ИлијадаТукидид-Историја Пелопонеских РатоваТит Ливије- Историја РимаПрокопије- Историја Јустинијанових РатоваСв.Јован Лествичник-ЛествицаБлажени Августин-ИсповестиКонстантин Порфирогенет- О управљању ИмперијомСв.Данило Пећки-ЖитијаСервантес-Дон КихотШекспир- Ричард Трећи, ОтелоСвифт-Гуливерова ПутовањаГибон- Опадање и Пропаст Римског ЦарстваПо- СвеДостојевски-Карамазови, Зли ДусиМарк Тњен Халбери ФинДикенс- Прича о Два Града

Link to comment

OnjeginBraca KaramazoviTako je govorio ZaratustraMajstor i MargaritaPlatonova DrzavaAna KarenjinaPripovetke Laze LazarevicaKao tinejdzer sam voleo romanticarsko stivo - Bajrona, Getea, Puskina...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...