Jump to content

Mustafa Kemal'in askerleri


InvisibleLight

Recommended Posts

upravo sam hteo da kažem da meni MHP deluje kao ekstremna varijanta CHP te mi se čini da u stvari postoje tri velike ideološke grupacije

 

AKP / ekstremanija varijanta Saadet 

 

CHP / ekstremnija varijanta MHP

 

HDP / ? (ako iko)

 

Pozitivan scenario mi je jedino da se CHP nekako, ne znam kako, približi HDP-u, ali nemam blagog pojma koliko je to moguće i realno

 

Za HDP bi ti ekstremnije varijante bile PKK (i levlji i kurdskiji od HDP) i, ako izuzmemo kurdski element, komunisti (ima 2 partije, KP i HTKP). A ima jos nekih ekstremno levih partija raznoraznih

Edited by hazard
Link to comment

prilicno nategnuto, ali interesantan pregled

 

 

 

Zar nije ranije i bila prica da je jedan od stubova uspeha AKP taj sto su iskulirali kemalisticki turski nacionalizam u korist drustvenog islamskog konzervativizma, i tako privukli mnoge kurdske glasace? Dakle ne cudi da Kurdi nezadovoljni AKPom prelaze da glasaju za jedinu veliku kurdsku partiju (HDP), ma koliko ona deklarativno bila u suprotnosti sa njihovim drustvenim shvatanjima.

Link to comment

Zar nije ranije i bila prica da je jedan od stubova uspeha AKP taj sto su iskulirali kemalisticki turski nacionalizam u korist drustvenog islamskog konzervativizma, i tako privukli mnoge kurdske glasace? Dakle ne cudi da Kurdi nezadovoljni AKPom prelaze da glasaju za jedinu veliku kurdsku partiju (HDP), ma koliko ona deklarativno bila u suprotnosti sa njihovim drustvenim shvatanjima.

da.

 

statisticki gledano, prilicno nategnuto. interesantno je upravo zato sto deluje logicno, posebno imajuci u vidu AKP-ov PR debakl u Kobaneu.

Edited by Gandalf
Link to comment

Zar nije ranije i bila prica da je jedan od stubova uspeha AKP taj sto su iskulirali kemalisticki turski nacionalizam u korist drustvenog islamskog konzervativizma, i tako privukli mnoge kurdske glasace? Dakle ne cudi da Kurdi nezadovoljni AKPom prelaze da glasaju za jedinu veliku kurdsku partiju (HDP), ma koliko ona deklarativno bila u suprotnosti sa njihovim drustvenim shvatanjima.

 

Kurdi nikada nisu glasali monolitno, jedini kakav-takav "hive voting" su imali u istočnim provincijama. U drugim delovima zemlje je njihovo glasačko opredeljenje zavisilo od x faktora a često nisu ni imali nezavisne kurdske kandidate za koje bi glasali po etničkom principu pa su birali nekog drugog. Ova situacija sa kurdskom partijom koja prvi put izlazi sa izbornom listom u celoj zemlji je mnogo toga promenila, imali su odličnu probu prošle godine na predsedničkim izborima i videlo se da ima šanse da uspe. Veliki gubitak glasova AKP u Istanbulu i drugim velikim gradovima se uklapa u tezu o HDP kao game changeru za Kurde izvan istočnih provincija.

 

Ali to opet ne znači hive voting. Po nekim procenama, Kurda sa pravom glasa u Turskoj ima više od 10 miliona. To bi značilo da ih je glasalo više od 8 miliona a HDP je ukupno osvojila 6,3 miliona glasova i neka bude da su 6 miliona "čisto kurdski". Ostaje dva miliona iliti jedna četvrtina za druge partije.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Kratak raport pred konstitutivnu sednicu parlamenta (utorak):

 

CHP ponudila koaliciju i premijersko mesto MHP (uz podršku HDP), ovi ih odbili grohotom se smejući. CHP se uvredila.

 

AKP pitala MHP koji su njihovi uslovi za sklapanje koalicije. MHP rekla: prvo i najvažnije, obustava mirovnog procesa sa Kurdima, drugo da RTE prestane da se bavi dnevnom politikom i vrati se u ustavne okvire predsedničke fukcije, treće da se sudi njegovom sinu :Hail: i ministrima optuženim u korupcionaškoj aferi koju je onomad lansirao Cemaat. Za kraj dodali da nema šanse da ikada udju u vladu koju direktno ili indirektno podržava HDP. Za sam kraj precizirali da oni zapravo uopšte ne žele da budu u vlasti već da predvode opoziciju :Hail:

 

Pošto u AKP nisu jeli bunike pa da obustave mirovni proces, ostaje jedino varijanta AKP-CHP ili AKP-HDP. Mostovi tu nisu spaljeni ali i CHP i HDP imaju pred sobom težak zadatak da izboksuju neki jak™ ustupak od AKP kako bi mogli njime da mašu pred svojim biračima, a da taj ustupak istovremeno bude prihvatljiv tj. progutljiv™ za AKP.

Edited by beowl
Link to comment

šta je od ove dve opcije prihvatljivije za AKP? odavde mi obe varijante izgledaju kao mnogo gorke pilule za Erdogana ali ne mogu da procenim koju bi lakše progutao. CHP mi deluje malo prihvatljivije, ipak. Grešim li?

Link to comment

Pošto u AKP nisu jeli bunike pa da obustave mirovni proces, ostaje jedino varijanta AKP-CHP ili AKP-HDP.

 

Znači sve suprotno od tvojih očekivanja. Fascinantno kakve obrte su doneli ovi izbori.

Link to comment

šta je od ove dve opcije prihvatljivije za AKP? odavde mi obe varijante izgledaju kao mnogo gorke pilule za Erdogana ali ne mogu da procenim koju bi lakše progutao. CHP mi deluje malo prihvatljivije, ipak. Grešim li?

Dautović™ je još ranije pozvao CHP i MHP da 'spuste mačeve i sednu za sto'. Za HDP nije imao nikakvu poruku mada su oni rekli da će im biti OK u opoziciji a kao koalicioni partner bi verovatno imali još jače zahteve u odnosu na CHP. Trenutno zaista deluje da bi sa CHP možda bilo najmanje teško napraviti dogovor ali to je sve na dugačkom štapu.

Link to comment

Parlament otvoren, mandati verifikovani. U međuvremenu, agencija koja je najtačnije predvidela izborne rezultate saopštila je da ponovljeni izbori ne bi doneli nikakve drastične promene a poslovna udruženja (prilično uticajna u Turskoj) jedno za drugim apeluju da se formira stabilna vlada i izbegnu novi izbori. Za kraj, analitičari™ naglašavaju priliku koju bi koalicija AKP-CHP imala da napiše nov i nadasve demokratski ustav. Sve ovo gura vodu ka vodenici AKP-CHP koalicije ali još je prerano da se to uzima kao gotova stvar.

Link to comment

Šta se dešava sa planovima Sultana da (eventualno) pošalje svoje guštere u prekogranični turizam?
Bilo glasina, pa ministar najavio sastanak nacionalnog saveta za bezbednost, javile njihove novine, pa prenelo britanski Telegraf u dužem tekstu.

Koliko je ovo ozbiljno, nije baš tema za igranje u ovom trenutku - jel postizborno zveckanje ili nešto više od toga?

Jasno mi je da je priča samo zbog Kurda...
 

Turkey 'planning to invade Syria'
National Security Council meets to discuss plan to send in troops to set up buffer zone and prevent formation of Kurdish state


Turkey has sent shock waves through the Middle East by preparing plans to send troops into Syria for the first time, turning the civil war into an international conflict on Europe’s borders.
President Recep Tayyip Erdogan has authorised a change in the rules of engagement agreed by the Turkish parliament to allow the army to strike at Islamic State of Iraq and the Levant (Isil), as well as the Assad regime, according to local newspapers.
The aim is to establish a buffer zone for refugees and against Isil, but Mr Erdogan has also suggested that the main target of the intervention, if it goes ahead, will be to prevent the emergence of a Kurdish state on Turkey’s doorstep.
The Syrian Kurdish militia, the YPG, has established dominance in a border strip across the north of the country in recent months.
“We will never allow the establishment of a state in Syria’s north and our south,” Mr Erdogan said at the weekend. “We will continue our fight in this regard no matter what it costs.”
Turkey has urged the creation of a buffer zone protected by international forces in the north of Syria ever since the civil war sent hundreds of thousands of refugees across the border.
That figure is approaching two million, making Turkey the single largest host of refugees of any country.
But until now it has refused to countenance “going it alone” in intervention in Syria. The plans were discussed in a meeting of the national security council last night. Following Mr Erdogan’s speech, Turkish media were briefed on new orders being given to the military to prepare to send an 18,000-strong force across the border, with some reports saying the move could take place as early as Friday.
The troops would seize a stretch of territory 60 miles long by 20 deep, including the border crossings of Jarablus, currently in Isil hands, and Aazaz, currently controlled by the Free Syrian Army (FSA) but under attack from Isil.


...

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/turkey/11706383/Turkey-planning-to-invade-Syria.html

 

Link to comment

Šta se dešava sa planovima Sultana da (eventualno) pošalje svoje guštere u prekogranični turizam?

Bilo glasina, pa ministar najavio sastanak nacionalnog saveta za bezbednost, javile njihove novine, pa prenelo britanski Telegraf u dužem tekstu.

 

Koliko je ovo ozbiljno, nije baš tema za igranje u ovom trenutku - jel postizborno zveckanje ili nešto više od toga?

Jasno mi je da je priča samo zbog Kurda...

 

Čeka savet iz Rijada da vidi kako to da uradi bez sankcija, da ne prođe ko Putin...

Link to comment

Šta se dešava sa planovima Sultana da (eventualno) pošalje svoje guštere u prekogranični turizam?

Bilo glasina, pa ministar najavio sastanak nacionalnog saveta za bezbednost, javile njihove novine, pa prenelo britanski Telegraf u dužem tekstu.

 

Koliko je ovo ozbiljno, nije baš tema za igranje u ovom trenutku - jel postizborno zveckanje ili nešto više od toga?

Jasno mi je da je priča samo zbog Kurda...

 

 

veoma ozbiljno, ne bih se cudio ako krenu za par nedelja ako ne i ranije. braca iz isis-a su uradili svoje - oslabilii asada, sultan sad moze slobodno da jednim kamenom obori dve ptice (ako se tako kaze), srusiti asada i zaustaviti kurde

Edited by marv
Link to comment
×
×
  • Create New...