Jump to content

Mustafa Kemal'in askerleri


InvisibleLight

Recommended Posts

Ne znam za nacionaliste, ali dve glavne vesti jesu:

1. AKP sa 50% na 41%.

2. Kurdi u parlamentu.

 

CHP, cini se, tamo gde je i bila. Slaba vajda od njih.

 

327 посланика (49,83%) и 2011. и 2015. ваљда?  :huh:

 

Even-Steven.

Link to comment

Religiozne konzerve kpje sa vlasti moras cerati izborima umesto blazeno-sekularnim tenkovima. Kurdi u parlamentu.

 

Muceni Kemo se prevrce u grobu. :(

Link to comment

254 na jučerašnjim izborima.

 

Хвала, погрешно читање Википедије.

 

Дакле са скоро 50% мандата су спали на мање од 47%, са скоро 50% гласова на 41%.

 

То је ваљда очекивано када је нека странка тако дуго на власти (13 година?), посебно још када се консолидује нова опозициона странка.

 

 
 
Većinski sa cenzusom od 10% i izrazitim favorizovanjem velikih stranaka.

 

 
Болдовано је плеоназам ;) јер оно прво све објашњава
Link to comment

U većinskom sistemu ne postoji cenzus. U pitanju je proporcionalni sa 85 izbornih jedinica.

 

General elections: The D'Hondt method, a party-list proportional representation system, to elect 550 Members of Parliament to the Grand National Assembly from 85 electoral districts that elect different numbers of MPs depending on their populations.

 

Turkey elects 550 Members of Parliament to the Grand National Assembly using the D'Hondt method, a party-list proportional representation system. In order to return MPs to parliament, a party needs to gain more than 10% of the vote nationwide, meaning that parties may win the most votes in certain areas but not win any MPs due to a low result overall. The parliamentary threshold of 10% has been subject to intense scrutiny by opposition members, since all votes cast for parties polling under 10% are spoilt and allow the parties overcoming the national threshold to win more seats than correspond to their share of votes. E.g. in the 2002 general election the AKP won 34.28% of the vote but won nearly two-thirds of the seats.

The parliamentary threshold does not apply to independents, meaning that Kurdish nationalist politicians who poll strongly in the south-east but are not able to win 10% of the overall vote stand as independents rather than as a party candidate. This was the case in the 2007 and 2011 general election, where the Kurdish Democratic Society Party and the Peace and Democracy Party fielded independent candidates respectively.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Electoral_system_of_Turkey

Link to comment

Tako nekako ali to je sve dugotrajan proces čije silovanje može samo da napravi štetu. AKP je i dalje najlegitimnija politička opcija u Turskoj.

Link to comment

Da li je HDP bas bas kurdska partija ili moze da se pozicionira tako da preuzme glasove CHPu sad kad imaju pristojan broj glasova?

Link to comment

Da li je HDP bas bas kurdska partija ili moze da se pozicionira tako da preuzme glasove CHPu sad kad imaju pristojan broj glasova?

meni se cini da tu postoji jedan krupan problem - chp je kemalisticka partija, nacionalizam je jedna od kljucnih odrednica. nasuprot tome, hdp se pozicionira kao anacionalna stranka. ako se dobro secam, na proslim predsednickim chp je podrzao kandidata mhp... Edited by ikar
Link to comment

upravo sam hteo da kažem da meni MHP deluje kao ekstremna varijanta CHP te mi se čini da u stvari postoje tri velike ideološke grupacije

 

AKP / ekstremanija varijanta Saadet 

 

CHP / ekstremnija varijanta MHP

 

HDP / ? (ako iko)

 

Pozitivan scenario mi je jedino da se CHP nekako, ne znam kako, približi HDP-u, ali nemam blagog pojma koliko je to moguće i realno

Edited by MancMellow
Link to comment

Da li je HDP bas bas kurdska partija ili moze da se pozicionira tako da preuzme glasove CHPu sad kad imaju pristojan broj glasova?

HDP statutarno podržava sve manjine u zemlji tako da im tu leži dodatni rezervoar glasova (uz napomenu da Kurdi u Turskoj ne glasaju monolitno, pogotovo oni koji žive u centralnoj Anadoliji i na zapadu zemlje). Od CHP mogu samo da preotmu one glasače koji glasaju protiv AKP a ne za nešto, a takvih takodje ima. Ali prosečan kemalista-republikanac će jako teško glasati za kurdsku partiju, iako mu je uglavnom jasno da nešto tu mora da se menja i da su republikansko-armijske metode očuvanja teritorijalnog integriteta tokom 90ih fulale samo tako.

 

Obrni-okreni, biće svašta u drugoj polovini godine.

Link to comment

OK, ja sam mislio da CHP crpi deo glasaca kao "manje zlo", nisam znao da je gotovo 25% harc-core kemalista.

CHP je ubedljivo najstarija partija u Turskoj, osnovao ju je sam Mustafa Kemal pre sto godina i kao takva je logičan izbor svakog kemaliste (umerene ili hardcore provenijencije). Par procenata glasova im dolazi od njihove pozicije levog centra ("socijaldemokrate") i možda još neko parčence od birača koji glasaju protiv AKP pa zaokružuju CHP kao najveću opozicionu partiju. Nacionalistički momenat im je mnogo više izražen u odnosu na prosečnu članicu Socijalističke Internacionale iz prostog razloga što je (više)partijski sistem u Turskoj začet u vreme rata za nezavisnost i decenijama je gotovo svaka partija polazila od tog rata kao najveće tekovine koja će Turcima ikada biti data na čuvanje tako da je snažna nacionalistička komponenta neizbežna.

 

Sad, koliko je tu tačno kemalističkih a koliko socijaldemokratskih ili anti-AKP glasova, to ne znam da li je iko pokušao da izmeri. U svakom slučaju, ideologija CHP je ekonomski mnogo "pravednija" i mnogo manje turbokapitalna u odnosu na ono što fura AKP ali cena toga je da su kako njihove tako i druge "umerene" vlade bile izuzetno neefikasne i redovno su upadale u ozbiljne ekonomske krize. Poslednja takva brljotina napravljena je 2001. godine kada se manje-više sve raspalo i otvorio se teren za AKP da sledeće godine počisti konkurenciju na izborima (uspešan izlazak iz tog raspada je jedan od glavnih razloga ovolike popularnosti AKP, naročito su im odani vlasnici malih biznisa kojih u Turskoj ima na milione). Neislamistički deo biračkog tela je polagao najveće nade u CHP ali su se od izbora do izbora razočaravali tako da je CHP do danas u odredjenoj meri navukla reputaciju "duplih nesposobnjakovića" (nesposobni na vlasti, nesposobni u opoziciji) sa čime je realno teško ne složiti se. Videćemo u kojoj meri će HDP osvežiti sve to i doneti nešto novo.

Edited by beowl
Link to comment

Prva žrtva™ izbora je proizvođač čuvenog policijskog vozila za razbijanje demonstracija (TOMA), koje je vlada neograničeno kupovala za vreme i nakon Gezi protesta. Akcije su im juče zglajznule 10% a pad se nastavlja i danas.

 

Par bitnih detalja vezanih za izbore:

- zbog sumanutog cenzusa od 10%, na izborima koji su održani tokom poslednjih 35 godina najčešće je oko 40% glasova ostajalo ispod crte (ponekad i do 60%) i nije bilo zastupljeno u parlamentu. Sada će 95% glasova imati svoje zastupnike što je apsolutni rekord koji na izlaznosti od 85% daje nikad jači legitimitet parlamentu i svi se nadaju da će i tamo stvari malo živnuti i doprineti demokratskim procesima.

- rekordan broj žena ušao je u parlament (~100) a svoje predstavnike će imati LGBT populacija, Aleviti, hrišćani (Jermeni), Romi i Jazidi.

- rekordan broj nevažećih glasova (više od milion) došao je delom usled povećanog broja belih listića i delom usled tragičnog dizajna glasačkih listića koji je doveo u zabunu slabije pismen deo populacije

 

 

Ako nekoga interesuje, ovo su predizborne platforme četiri partije koje su ušle u parlament:

 

qe23526election.jpg

Link to comment
×
×
  • Create New...