Jump to content
IGNORED

Mustafa Kemal'in askerleri


InvisibleLight

Recommended Posts

Ne ide baš tako lako. Čak i meni (ponovo) fercera mobilna aplikacija. Najjače je to što u zemlji u kojoj je ptičica popasla sudsku zabranu predsednik države komotno tvituje.

 

Pa nista sad neka tvitovanje proglasi za krivicno delo pa pocne da hapsi korisnike...imbecil

Edited by MancMellow
Link to comment

Pa nista sad neka tvitovanje proglasi za krivicno delo pa pocne da hapsi korisnike...imbecil

 

Ali pazi koji je to mentalni limbo... Zabrana može da se zaobiđe promenom VPN podešavanja i onda je državna novinska agancija (Anadolija) to uradila kako bi tvitovala u korist zabrane  :huh:

 

 

Edit: advokatska komora se žalila sudu, sud odbio žalbu uz obrazloženje da je odluka doneta na izvršnom nivou a ne na osnovu sudskog naloga.

Edited by beowl
Link to comment

mislim da se može osnovano tvrditi da Erdoanova vladavina poprima hm...ekscentričan karakter. Beowle, koja je tvoja procena, dokle će to ići, da li će uslediti nekakav žešći odgovor javnosti? šta kaže kasaba?

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Moraću da odložim odgovor do sutra pošto kasnim na opijanje sa lokalnom ekipom, čitamo se ujutro pod uslovom da bude interneta inşallah.

Edited by beowl
Link to comment

Pridobijanje glasova možda i nije toliko bitno :fantom:

sa ovakvom kampanjom, Erdogan moze opusteno na izbore. ne mora da se trudi da muva. organizacija, clanovi na svim birackim mestima... sluze tome da se spreci (i dokaze) eventualna kradja.

 

hipsteraj dobro dodje za naknadno oplakivanje i naricanje nad nepismenoscu glasaca, koji ne glasaju za lepe i pametne. 

Link to comment

sa ovakvom kampanjom, Erdogan moze opusteno na izbore. ne mora da se trudi da muva. organizacija, clanovi na svim birackim mestima... sluze tome da se spreci (i dokaze) eventualna kradja.

 

hipsteraj dobro dodje za naknadno oplakivanje i naricanje nad nepismenoscu glasaca, koji ne glasaju za lepe i pametne. 

 

pa ovo je kampanja neke NGO, nije politickih protivnika, ne znam kako oni nastupaju i uopste kakva je predizborna atmosfera u medijima, mogao bi beowl par reci o tome

Link to comment

poziva na glasanje za promene

 

U spotu se ne pominju promene, kaže se samo: "Izadji i glasaj". Na početku idu izgovori tipa: "Ne znam, smara me, apolitičan/na sam..." pa se posle toga prelazi na poziv da se iskoristi biračko pravo. Nema sugerisanja za koga ili za šta da se glasa.

 

Klip je svakako usmeren ka twitter/hipster generaciji čija brojnost u Turskoj se meri u milionima ali je uticaj koji imaju na dešavanja minoran budući da ih mrzi da prate politiku i učestvuju u izbornom procesu dok za to vreme podmladak AKP cepa sve u šesnaest: glasaju, agituju, propagiraju, buše... Uzgred, apelovao bih na cenjene forumaše da prosipaju malo manje žuči po hipsteraju jer ta deca imaju svoja prava kao i sva druga deca, i njihovo vreme dolazi svidjalo se to nekome ili ne. Podatak šta oblače i šta piju potpuno je irelevantan za procenjivanje njihovih sposobnosti ili doprinosa koji mogu da daju društvu. Jedna od stvari koje mogu da ih izvedu na birališta je napadanje na njihov apolitični način života, a zatvaranje društvenih mreža svakako spada u te napade.

 

Što se tiče same kampanje stranaka, face političara su kidnapovale sve bilborde a Istanbul je potpuno prekriven banerima i zastavicama. Ne znam tačno šta obećavaju jer ne stižem da pratim a kod mene u naselju još nisu podelili brošure (koje u Turskoj više podsećaju na džepne knjige u lux povezu, zaprepastio sam se kada sam ih video kod rodbine). Glavna fora u kampanjama su brendirani kombiji sa snažnim zvučnicima na krovu, koji po čitav dan krstare gradom i cepaju stranačke pesme ili nacionalne marševe koji su asocirani sa tim strankama. Niko ništa ne govori niti poziva sa tih putujućih štandova, samo ih čuješ kako nailaze u ritmu: "Maršala Kemala, junačkoga sina..." ili: "Heeeej, stranka turskih radikaaaaaalaaaaa..." Ekstra fazon.

 

U Istanbulu će se sve svesti na borbu izmedju AKP i glavne opozicione (republikanske) partije CHP. Kandidat AKP boriće se za peti uzastopni mandat a CHP mu na crtu izvodi najjačeg političara kojeg ima (potpredsednik partije, razmišljao da osnuje sopstvenu stranku ali ipak obnovio članarinu, korumpiran do srži kao što pravila nalažu, ali veoma harizmatičan i popularan). Na prethodnim izborima predsednik CHP je za dlaku poražen od onog lika iz AKP, tačnije za nekih 100k glasova što je u Istanbulu običan kusur. Istanbul je zanimljiv i po tome što se praktično sve svodi na AKP i CHP - i jedni i drugi po istraživanjima imaju preko 40% a svi ostali su na jednocifrenim procentima. Ima još velikih gradova u kojima će biti interesantno krljanje. Trenutno CHP drži gradove na egejskoj obali od Izmira do Antalije, plus nešto na Crnom Moru, i tako će najverovatnije ostati. AKP drži Istanbul, Bursu, Anadoliju i ostatak Crnog Mora, s tim da im se sada u mnogim gradovima klima apsolutna većina. Kurdska BDP ima nešto na istoku, nacionalistička MHP drži Adanu (glavni NATO centar u Turskoj), i tako...

 

CHP u principu nema šta da ponudi osim glasanja protiv AKP i nije mi jasno kako ovim potonjima ne ide u glavu da je sve što treba da urade da malo olabave mešanje narodu u život i guranje prsta u oko svima redom, i imali bi komotnih 55% narednih 30 godina. Ekonomija se snalazi uprkos globalnoj krizi, otvaraju se nove metro linije, gradi se infrastruktura, imaju se na čemu ubirati legitimni politički poeni. Ali svaki put kada policija prebije i potruje demonstrante koji bi da dodju do Taksima, lira padne za koji procenat. Svaki put kada medjunarodna javnost osudi neku budalaštinu izvršne vlasti, lira padne za koji procenat. Ovo sa tvitterom je jedan od jačih političkih harakirija koje sam skoro video: zabrana praktično ne funkcioniše na mobilnoj platformi, cela zemlja tvituje kao luda (30% rasta u pretodna 24h), političari i mediji tvituju, zabranu vidiš jedino na standardnoj internet konekciji (koja i onako nikom ne treba, bitni su telefoni). U isto vreme čitav svet ih razvlači i osudjuje kao da je ptičica potpuno ubivena. Dakle dobili su jedno veliko ništa u smislu sprečavanja šerovanja materijala o korupciji (štaviše, šerovanje je intenzivirano), hipsteri su počeli ozbiljno da razmišljaju o izlasku na izbore (gde sigurno neće glasati za AKP), imidž zemlje u svetu izjednačen sa Severnom Korejom. Još nekoliko ovakvih genijalnih poteza i partija će se pocepati sama od sebe, neće morati niko da ih pobedjuje na izborima.

Link to comment

Evo kako se u narodu šeruju™ podešavanja za bajpas zabrane:

grafitti.JPG

 

... a evo i jednog opinijuna o mogućim razlozima tajminga za ustreljivanje ptičice.

 

 


When the day turns from March 20 to March 21, day and night are equal in the northern hemisphere, which marks one of the most ancient festivities on earth: Nevruz (Nooruz in Persian, Novruz in Azeri, and Newroz in Kurdish). On March 21 in the predominantly Kurdish populated city of Diyarbakır, the Kurdish problem-focused Peace and Democracy Party (BDP) held a big rally. It featured a message from Abdullah Öcalan, the imprisoned leader of the outlawed Kurdistan Workers' Party (PKK), which shares the same grassroots with the BDP.

Erdoğan’s government was uncomfortable with the possibility that the PKK would end the dialogue process on the grounds that the government has not been doing enough, or at least give an ultimatum to end the cease-fire.

There is speculation that those who are leaking the documents could have a recording between Turkish Intelligence Organization (MİT) Chief Hakan Fidan and Öcalan about guarantees for his release. The possibility of a leak before the BDP’s Nevruz rally could ruin all Erdoğan’s game plan before the March 30 elections.

So he preferred the hard way and shut down Twitter, which he sees as the source of the leaks.

Link to comment
×
×
  • Create New...