Jump to content
IGNORED

Mustafa Kemal'in askerleri


InvisibleLight

Recommended Posts

ako verujes u ono sto je rekao Davutoglu, obaranje ruskog aviona je bilo posledica naredjenja da se obori svaka letelica koja uleti u turski vazdusni prostor. sto ce reci, ruski avion nije oboren zbog toga sto je RTE zeleo obaranje ruskog aviona, vec zbog toga sto su kontrola leta i avijacija postupali u skladu sa ustanovljenim pravilima.

 

Мој утисак је да је и једно и друго тачно, то јест, једно не искључује друго. Савет за националну безбедност је морао бити мотивисан нечим да прогласи тако ригидна правила. Једино што се на терену променило уочи те одлуке било је ускакање руске авијације у игру.

 

Да поновим, турски авиони су у претходним годинама без икакве посебне политичке одлуке уредно одували са неба неколико сиријских авиона и хеликоптера који су на тренутак прешли границу. Да је само до заштите ВаП, не би им  требала посебна политичка одлука за отварање ватре на руски авион.

 

Обашка што је на почетку рата у Сирији један турски Ф-4 случајно залутао у сиријски ВаП, сиријска ПВО га промптно оборила, оба пилота погинула (или један, не сећам се тачно). РТЕ је тада говорио да је потпуно непотребно и неодговорно тако реаговати на случајан и ненамеран инцидент. И био је у праву, што каснију конфронтацију са руском авијацијом чини још бизарнијом.

Link to comment

ВСЏ доноси интересантан текст о томе како је тајна служба пратила Фетослава и комуникације унутар његове мреже, и дошла до кључних имена официра гуленоваца, али уопште није сконтала шта се спрема. То јест, алгоритми за претрагу и декриптовање нису извукли ниједну кључну реч која би указивала на пуч.

 

РТЕ је у јучерашњем појављивању™ потрошио много више времена него што иначе троши на прозивање запада. Замерио им што још увек нико није дошао у Анкару да изрази солидарност са изабраном владом, и још свашта нешто.

 

Неко је ископао информацију (која наравно може да буде фабрикована као и све друго) да је министар енергетике односно драги зет завршио гуленистичку основну. Друг Коба би се у своје време овим позабавио™ без да га емоције или мањак доказа ометају.

Link to comment

Ne znam koliko su kredibilni ovi Gulenovi univerziteti. Koliko vidim Fatih u Istanbulu je jedan od poznatijih.

 

Ништа са те листе не може ни да се приближи групи елитних турских универзитета. Дипломце са "чувеног" Фатиха би пре овог хаоса запослиле само исламистичке компаније.

 

 

Tako nekako. Uz dodatak da dva visoka turska zvaničnika, potpredsednik vlade i gradonačelnik Ankare, ukazuju na krivicu pilota. A Davutoglu je bivši premijer.

 

Само да још једном напоменем да било какве изјаве градоначелника Анкаре треба у старту одбацити и не узимати их у било какво разматрање. Не знам са ким бих у Србији могао да га упоредим, можда са оним ваздуплоховцем мада је тај свеж на сцени а овај овде већ дуже од деценије гради своју више него легендарну репутацију. Пре неки дан је на телевизији рекао да Фетослав врбује своје присталице тако што им у главе убацује зле духове којима управља. На питање новинара да ли је то научно могуће одговорио је: наравно, постоје докази и студије о томе.

Link to comment

Погледај мапу обарања, постоји једна избочина турске територије коју је лако очешати када се лети паралелно уз границу. Руском авиону би требало мање од пола минута да поново уђе у сиријски ВаП, то је повреда само на папиру а у пракси не представља било какву претњу. Турски авиони су га сачекали и гађали у том интервалу од 30-ак секунди колико је најдуже могао да проведе у тој избочини.

 

Ja sam mislio da je ruski pilot duže švrljao po turskom VaP-u, zalutao ili se glupirao ili ko zna šta.

 

Sad mi je jasno da je turski pilot čekao tih par sekundi kad će Rus uleteti pa ga oborio.

To ne može biti slučajno i ako to nije, planirano, slanje poruke onda ništa nije.

 

Hvala :)

Edited by Bujodrag
Link to comment

Treba dodati i da Turci tvrde da su poslali upozorenje ruskom bombarderu. Mada, koliko je tu vremena potrebno da se izda upozorenje, sačeka reakcija, a zatim i obori avion?

Link to comment

Ништа са те листе не може ни да се приближи групи елитних турских универзитета. Дипломце са "чувеног" Фатиха би пре овог хаоса запослиле само исламистичке компаније.

 

 

Pa da. Znači neće ni tu biti nekog prevelikog krunjenja. Biće novih akademaca, a i Turci su relativno mlada nacija.

 

Vidim na ovim klipovima Fatih ne deluje islamistički, a ima i simpatičnih devojaka...

 

https://www.youtube.com/watch?v=ARm5RXsx7yo

Link to comment

Променили су стратегију у неком тренутку јер је сувише јак™ исламистички наступ натерао многе потенцијалне мете да главом без обзира побегну из њихових студентских домова. Успешно врбовање им је било важније од имиџа па су прешли на џинс и непокривену косу а у великим градовима је било и џиџе да се прекрати време. Једна ствар коју нису променили је непрекидно конзумирање Фетославових говора. подкаста и литературе.

Link to comment

Treba dodati i da Turci tvrde da su poslali upozorenje ruskom bombarderu. Mada, koliko je tu vremena potrebno da se izda upozorenje, sačeka reakcija, a zatim i obori avion?

 

Ако се добро сећам у данима после обарања су сви ови детаљи били у ситна цревца изанализирани на сиријском топику.

Link to comment

Srusili su avion zato sto su tada bili u losim odnosima sa Rusijom koja je izmenila odnos snaga u Siriji protiv turskih saveznika. Odlucili su da im pokazu zube. Turske reakcije na obaranje aviona su bile poprilicno vesele, ukljucujuci i RTEa.

 

Sada se situacija malo promenila i RTE menja svoju pricu kako bi balansirao izmedju Amerikanaca i Rusa. Nema to veze sa cinjenicama samog obaranja, dge je avion pao, gde je pogodjen, da li je bilo upozorenja ili ne. Ovo je diplomatija.

Link to comment

Променили су стратегију у неком тренутку јер је сувише јак™ исламистички наступ натерао многе потенцијалне мете да главом без обзира побегну из њихових студентских домова. Успешно врбовање им је било важније од имиџа па су прешли на џинс и непокривену косу а у великим градовима је било и џиџе да се прекрати време. Једна ствар коју нису променили је непрекидно конзумирање Фетославових говора. подкаста и литературе.

 

"I Fetoslav i zezanje" strategija.

Link to comment

Treba dodati i da Turci tvrde da su poslali upozorenje ruskom bombarderu. Mada, koliko je tu vremena potrebno da se izda upozorenje, sačeka reakcija, a zatim i obori avion?

 

 

Pa, to. 

Ja sam mislio da situacija trajala i bila kao: Stanje redovno...stanje redovno...Hej, stani, neki avion nam seiri po Vap-u....Avionetu, gubi nam se iz prostora (i vremena)....Nećeš? Ne odgovaraš?....E, sa će te spičimo sa raketlu.

Link to comment

Cackali su mecku i jedni i drugi. I ovi sto obaraju zbog 30 sekundi i ovi sto se kurce i kada im se kaze da ce biti nulta tolerancija za krsenje vazdusnog prostora.

Link to comment

Pa, to. 

Ja sam mislio da situacija trajala i bila kao: Stanje redovno...stanje redovno...Hej, stani, neki avion nam seiri po Vap-u....Avionetu, gubi nam se iz prostora (i vremena)....Nećeš? Ne odgovaraš?....E, sa će te spičimo sa raketlu.

 

Što reče redoran bilo je na topicu o Siriji, ali nisam ni ja pratio.

 

Ali da se vratim na ove izjave turskih zvaničnika. Ajde da uzmemo da je gradonačelnik Ankare manje bitan. Ostaje izjava Mehmeta Šimšeka koji je posetio Moskvu, gde on opet potencira prevashodno odgovornost pilota. Kasnije dodaje da je bilo promene u proceduri koja nije trebalo da se odnosi samo na ruske avione, a koja je pilotu dala mogućnost da odluči hoće li oboriti letelicu koja ugrozi turski vazdušni prostor. 

 

Tu se uvezuju ove dve stvari - Nacionalno veće je donelo odluku, za to se nudi politička odgovornost Davutoglua, a neposredni izvršilac će biti procesuiran. To se nudi Rusima kao zadovoljenje. Ovi bi mogli da drže da je pilot, bio on gulenista ili ne, vrlo dobro shvatio svoj zadatak, koji je došao sa samog vrha.

Link to comment

Prevagnuće tu ipak interesi da se ovo ispegla. Pre svega nastavak gradnje "turskog toka". To bi trebalo da bude i centralna tačka Erdoanove posete.

 

Odnosi sa Zapadom su i dalje u silaznoj fazi. Vidim da su gotovo svi komentari na onaj tekst iz WSJ uglavnom saglasni da je Erdoan režirao puč. Meni isto smešno deluju oni iz centra bezbednosti što iz pištolja pucaju na borbeni helikopter (ili čak više njih). 

Link to comment

Cackali su mecku i jedni i drugi. I ovi sto obaraju zbog 30 sekundi i ovi sto se kurce i kada im se kaze da ce biti nulta tolerancija za krsenje vazdusnog prostora.

O.o

 

A to nisu jedni pa isti ?

 

o.O

 

 

 

...poslato sa prinudnog...

Edited by mlatko
Link to comment
×
×
  • Create New...