Jump to content
IGNORED

Mustafa Kemal'in askerleri


InvisibleLight

Recommended Posts

jedini razlog zasto je taj avion oboren je da su rusi njihovom intervencijom kvarili racune sultana i njegovih pajtasa isisovaca...

sto nema nikakve veze sa onim sto sam pitao. bilo tacno ili ne.

Link to comment

sto nema nikakve veze sa onim sto sam pitao. bilo tacno ili ne.

 

pa valjda je tu odgovor na tvoje pitanje, jedino ako ja nisam dobro razumeo tvoje pitanje

 

da ponovim, avion je oboren samo zato sto je ruski...naravno pod naredbom sultana

Link to comment

da ponovim, avion je oboren samo zato sto je ruski...naravno pod naredbom sultana

aha... dobro, ti unapred znas sve sto valja znati. pitao sam Redorana.

Edited by Gandalf
Link to comment

turska je poznata po velikom broju presuda koje su joj pale pred sudom za ljudska prava. i sve to sa ovakvim sudstvom kakvo imaju. zamisli kako bi to izgledalo sa sudijama koji su diplome stekli na raznim megatrendovima.

 

za dobrog sudiju je potrebno uzasno mnogo iskustva, znanja i kredibiliteta. to se sve stice godinama rada. pretpostavljam da im ni pre puca pravosudje nije bilo na nekom sjajnom nivou, nakon ovih hapsenja ce nastupiti kolaps.

 

neresavanje predmeta nije opcija. turska je potpisnik konvencije o ljudskim pravima a jedno od tih je i pravo na sudjenje u razumnom roku. naplacali bi se para i para ukoliko bi prestali da resavaju predmete.

 

Od lošeg ka gorem. Kad nemaš okruženje u kojem bi se formirao sudija, onda prosto nemaš ni dobrog sudiju.

 

Ne znam koliko su kredibilni ovi Gulenovi univerziteti. Koliko vidim Fatih u Istanbulu je jedan od poznatijih.

 

 

On 23 July 2016, President Recep Tayyip Erdoğan shut down 1,043 private schools, 1,229 charities and foundations, 19 trade unions, 15 universities and 35 medical institutions in his first emergency decree under the newly adopted emergency legislation.

 

The following fifteen private universities, many of them allegedly affiliated to the Gülen movement, were shut down:

                          

İpek University, Ankara

Bursa Orhangazi University, Bursa

Canik Başarı University, Samsun

Selahattin Eyyubi University, Diyarbakır

Fatih University, Istanbul

Melikşah University, Kayseri

Mevlana University, Konya

Şifa University, Izmir

Turgut Özal University, Ankara

Zirve University, Gaziantep

Kanuni University, Adana

İzmir University, Izmir

Murat Hüdavendigar University, Istanbul

Gediz University, Izmir

Süleyman Şah University, Istanbul

 

 

Link to comment

aha... dobro, ti unapred znas sve sto valja znati. pitao sam Redorana.

 

ja ne treba nista da znam, valjda je to vise nego ocigledno, osim ako ne verujes u gluposti da su to uradili gulenovi piloti

 

btw samo da te podsetim koliko se sultan kurcio posle obaranja aviona

Link to comment

ako poverujemo Davutogluu... nije postojala neka posebna zelja za obaranjem ruskog aviona, vec je u pitanju bila naredba da se obori bilo koji avion koji povredi turski vazdusni prostor?

 

 

U intervjuu privatnoj TV stanici NTV Davutoglu je izjavio da snosi odgovornost za obaranje ruskog bombardera koji je ušao u turski vazdušni prostor.

 

 

 

 

U septembru 2015. godine, kada su ruski avioni po;eli da ugrožavaju turski vazdušni prostor, Veće za nacionalnu bezbednost donelo je odluku da se obori svaki avion koji doleti sa sirijske strane. U tom smislu, ja sam taj koji je izdao naređenje i za taj čin i prihvatam političku odgovornost. Da sam u istoj situaciji sada, ponovo bih to uradio."

 

 

 

 

Dakle, Davutoglu prihvata odgovornost kao neko ko je predsedavao Većem za nacionalnu bezbednost.

 

Potpredsednik vlade Mehmet Šimšek koji je boravio u Moskvi kaže da je odluku o obaranju ruskog aviona doneo lično pilot.

 

Pilot je major Hajdžuroglu, koji je posle obaranja bio nacionalni heroj. Sada je uhapšen kao učesnik puča i tvrdi se da je pripadnik Gulenovog pokreta.

 

"Pilot je član organizacije koju predvodi Fetulah Gulen. To je namerno urađeno kako bi se izolovala Ankara i poremetili odnosi između Turske i Rusije. U to smo stoprocentno sigurni" (gradonačelnik Ankare Melih Gokček)

Link to comment

U intervjuu privatnoj TV stanici NTV Davutoglu je izjavio da snosi odgovornost za obaranje ruskog bombardera koji je ušao u turski vazdušni prostor.

odgovor i marvu...

 

ako verujes u ono sto je rekao Davutoglu, obaranje ruskog aviona je bilo posledica naredjenja da se obori svaka letelica koja uleti u turski vazdusni prostor. sto ce reci, ruski avion nije oboren zbog toga sto je RTE zeleo obaranje ruskog aviona, vec zbog toga sto su kontrola leta i avijacija postupali u skladu sa ustanovljenim pravilima.

 

ako pak u datu verziju ne verujes, onda je Davutogluova izjava obicna laz. shodno tome, ne moze da sluzi kao dokaz za bilo sta.

 

treca verzija je ona u kojoj je moguca jebacina bez ulazenja - Davutoglu laze da je u pitanju bila SOP i u stvari je bila licna sultanova naredba da se obaraju Rusi, ne laze kada preuzima odgovornost sto dokazuje da nije gulenisticka ujdurma.

Edited by Gandalf
Link to comment

recimo da ja gresim, da je to uradio gulenov pilot* ili da su piloti imali naredjenje da obore svaki avion koji ugrozava njihov vazdusni prostor. ali posle toga zar ne bi bilo logicno da izjave da su nazalost uradili ono sto je trebao (da zastite svoj vazdusni prostor) i da im je zao sto poginou ruski pilot (mislim nisu u ratu sa rusima), ali ne, bili su na sedmom nebu i kurcili se i kurcili sve dok se nisu praznile turske plaze (tek tada okrenuli guzu i skinuli gace kao onomad sa izraelom)

 

ne secam se tacno u kojem ali bese u nekom od sultanovih medija jedan njegov sluga objasnjavao kako je to namerno uradio gulenov pilot sa ciljem da ugrozava tursko-ruske odnose i da su oni vec tada znali za to ali cutali zbog x razloga. ok, ima neke logike ali nema nikakve logike da vec tada nisu skinuli tog pilota za koga su znali da radi protiv interesa turske nego cekali sve do puca lol. btw taj isti sluga sultanov objasnjavao kako je isto objasnio svojim kolegama iz mip rusije i da su oni imali puno razumevanja lol ...mogu da zamislim ruse koji su mu odgovarali "aha, aha, ok" a u sebi - karacemo vas ruzno kad dodjre vreme

Link to comment

Mene zanima sta oni misle da ce ova masa uglavnom visokokvalifikovanih da radi sada?

Posebno ako ne nadju tek tako lako nesto kozi u privatnom sektoru usled krize itd.

Ovo moze lako postati nukleus nekog novog nasilnog pokreta otpora...

 

Prilikom raspada SSSR-a, priličan broj kadrova iz vojne industrije (naročito nuklearne) je našao zaposlenje što privatno što u državnoj službi na bliskom i srednjem istoku. Plaćeničke bezbednosne organizacije uvek imaju potrebu za visokokvalifikovanim kadrom. U SAD imaju dugu tradiciju zapošljavanja penzionisanih oficira u odbrambenoj industriji. Čak i čisto civilne kompanije shvataju kvalitet osoba koje često imaju još jedan fakultet (recimo Vojna Akademija i Saobraćajni), znaju da implementiraju i sprovode korporativnu politiku, poštuju lanac komande i umeju da slušaju naređenja. Teško će se neko sa familijom odlučiti da se igra pokreta otpora.  

Link to comment

recimo da ja gresim, da je to uradio gulenov pilot* ili da su piloti imali naredjenje da obore svaki avion koji ugrozava njihov vazdusni prostor. ali posle toga zar ne bi bilo logicno da izjave da su nazalost uradili ono sto je trebao (da zastite svoj vazdusni prostor) i da im je zao sto poginou ruski pilot (mislim nisu u ratu sa rusima), ali ne, bili su na sedmom nebu i kurcili se i kurcili sve dok se nisu praznile turske plaze (tek tada okrenuli guzu i skinuli gace kao onomad sa izraelom)

i sve to nema ama bas nikakve veze sa onim sto sam pitao. veruj u sta god hoces, nebitno u datom slucaju.

 

sustina je u sledecem: ili ces verovati Davutogluu, sto znaci da nisu bili gulenisti niti je postojala cista namera da obara bas ruski avion, ili mislis da je Davutoglu lagao, pa njegova izjava ne znaci ama bas nista. biraj.

 

 

(pri tome, isto ovo je Davutoglu rekao i par sati nakon sto je oboren ruski avion.)

Edited by Gandalf
Link to comment

i sve to nema ama bas nikakve veze sa onim sto sam pitao. veruj u sta god hoces, nebitno u datom slucaju.

 

sustina je u sledecem: ili ces verovati Davutogluu, sto znaci da nisu bili gulenisti niti je postojala cista namera da obara bas ruski avion, ili mislis da je Davutoglu lagao, pa njegova izjava ne znaci ama bas nista. biraj.

 

 

(pri tome, isto ovo je Davutoglu rekao i par sati nakon sto je oboren ruski avion.)

 

Tako nekako. Uz dodatak da dva visoka turska zvaničnika, potpredsednik vlade i gradonačelnik Ankare, ukazuju na krivicu pilota. A Davutoglu je bivši premijer.

Link to comment

ako poverujemo Davutogluu... nije postojala neka posebna zelja za obaranjem ruskog aviona, vec je u pitanju bila naredba da se obori bilo koji avion koji povredi turski vazdusni prostor?

 

Формално јесте тако, он није дао наређење да се пуца ако специфично руски авион повреди ВаП већ ако то учини било која летелица. Са те стране Турска се јесте покрила и формално има право да прогласи таква правила заштите ВаП. Мимо тога се поставља питање мудрости таквих правила. Прво јер постоји разлика између редовног обарања сиријских летелица које залутају пар километара у турски ВаП (неке можда нису ни биле у турском ВаП) и отварања ватре на ваздухопловство највеће светске нуклеарне силе. Мислим, та разлика би требало да је јасна чак и Братству, не носе све мете исту тежину. Друго јер руски авиони мање-више редовно чешу ВаП многих НАТО земаља па нико није луд да пуца на њих, то су игре које се играју хладне главе.

 

Сад, постоји и неформалан моменат који каже да је Даутовић™ ту наредбу издао након што су руски авиони у неколико наврата очешали турски ВаП док су изводили мисије у Латакији. Не треба бити превише упућен па закључити да су управо те мисије у Латакији односно пеглање голоруких Туркмена из ваздуха биле много већи проблем од тога што ће неки руски авион на 20 секунди да очеше ону избочину на граници. Руска интервенција је генерално гледано закуцала последњи ексер у ковчег Даутовићеве™ политике у Сирији а РТЕ се можда надао да би једна изненадна шамарчина Русима могла да покрене ланчану реакцију која би умешала западне играче, довела до озбиљније конфронтације и приморала Русе да се повуку из Сирије. Када се то није догодило и када је одлучио да мора да изглади ствар са Русима, минимум који је морао да уради је да уручи свилен гајтан Даутовићу™ као идејном креатору читавог фијаска познатијег као турска спољна политика од 2010. године наовамо.

 

Прилично сам сигуран да Даутовићева™ оставка пре свега представља припрему терена за изглађивање односа са Русима односно излазну стратегију Турске у Сирији. Руси би тешко пристали на мање од тога а свакако не би пристали на ову пресмешну жваку по којој су пилоти потпуно независно и ничим изазвани одлучили да пуцају а уз то су и гуленовци тако да се све уклапа. Руси су ипак мало озбиљнија екипа од таквог пребијања дугова.

Link to comment

Погледај мапу обарања, постоји једна избочина турске територије коју је лако очешати када се лети паралелно уз границу. Руском авиону би требало мање од пола минута да поново уђе у сиријски ВаП, то је повреда само на папиру а у пракси не представља било какву претњу. Турски авиони су га сачекали и гађали у том интервалу од 30-ак секунди колико је најдуже могао да проведе у тој избочини.

Link to comment
×
×
  • Create New...