Jump to content
IGNORED

Mustafa Kemal'in askerleri


InvisibleLight

Recommended Posts

pa ne razumem, zašto misliš da erdogan neće u budućnosti gurati upravo takvu tursku

pa on se sa gulenom pokarabasao samo oko para

piše u teksu na više mesta kako je akp gurala celu priču, takođe

 

erdogan svakako nije blesav, ako vidi da su te ideje imale toliko pristalica, šta ga sprečava da ih usvoji, u oblandi, naravno, da se vlasi ne dosete

samo će on biti gulen umesto gulena, tj, jedini, sultan drugim rečima

 

Neko moje viđenje je da je Erdogan pre svega populista. Veoma konzervativni, autoritativni i tradicionalistički populista, ali populista, koji manipuliše masama, imamima, ekonomijom, policijom, itd, da bi postigao svoju ambiciju da postane Sultan™. Ipak, kod njega ne vidim tu "prosvetiteljsku" potrebu, kao kod Gulenista, da ljude menja i oblikuje po tome kako on misli da bi trebali da žive i da tako ustrojava društvo. On samo jaše na endemskom tradicionalizmu, nacionalizmu i konzervativizmu turskog društva, ali ne vidim kod njega potrebu da prevaspitava one delove društva koji ne dele takve poglede na život, jer ovih ostalih ima sasvim dovoljno da mu omoguće veliku političku moć. Ja sam bio u Turskoj tri puta otkako je Erdogan najmoćniji ćovek tamo, i nikada nisam imao problema da nađem sadržaje koji su meni odgovarali, npr. restorane u kojima mogu popiti alkohol. Bojim se da sa Gulenistima to ne bi bio slučaj, i da bi oni išli na temeljnu promenu turskog društva, kao što se desilo u Iranu.

Link to comment

Neko moje viđenje je da je Erdogan pre svega populista. Veoma konzervativni, autoritativni i tradicionalistički populista, ali populista, koji manipuliše masama, imamima, ekonomijom, policijom, itd, da bi postigao svoju ambiciju da postane Sultan™. Ipak, kod njega ne vidim tu "prosvetiteljsku" potrebu, kao kod Gulenista, da ljude menja i oblikuje po tome kako on misli da bi trebali da žive i da tako ustrojava društvo. On samo jaše na endemskom tradicionalizmu, nacionalizmu i konzervativizmu turskog društva, ali ne vidim kod njega potrebu da prevaspitava one delove društva koji ne dele takve poglede na život, jer ovih ostalih ima sasvim dovoljno da mu omoguće veliku političku moć. Ja sam bio u Turskoj tri puta otkako je Erdogan najmoćniji ćovek tamo, i nikada nisam imao problema da nađem sadržaje koji su meni odgovarali, npr. restorane u kojima mogu popiti alkohol. Bojim se da sa Gulenistima to ne bi bio slučaj, i da bi oni išli na temeljnu promenu turskog društva, kao što se desilo u Iranu.

može biti, ali upravo činjenica da mu do svađe oko plena, gulenizamtm nije smetao već upravo suprotno, ne uliva neki optimizam 

Link to comment

Sloba nije imao religioznu komponentu, on je bio najobičniji sekularni nacionalistički diktator tipa Mubaraka ili Sadama.

 

edit: u odnosu na ovo, to je čak i benigno, jer ne može u toj meri da mobiliše mase.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Uh bre... ok, on sâm nije, ali pod njim™ je procvetao religijski "momenat" u Srbalja... umeo je to da koristi itekako.

 

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Link to comment

Možda više kao sredstvo ne kao cilj? Klasični Sloba 90ih...

 

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

I meni se to mota po glavi. Vozi Sloba seče krivine pa ko ispadne na krivini ispadne...
Link to comment

Ja takođe imam utisak da je Erdogan Guleniste koristio kao saveznike/sredstvo da dođe na vlast i ojača svoju moć, obzirom na stepen njihove infiltracije u tursku državu i ekonomski uticaj u zemlji. Ne verujem da on intimno deli njihova ubeđenja, štaviše sumnjam da ima bilo kakva čvrsta ubeđenja, osim sopstvenog oportunizma i nekog opšteg konzervativizma i nacionalizma. Drugo je to što javno priča, to je predstava za mase koja treba da postigne određeni efekat. Makijavelista, u svojoj esencijalnoj formi.

Link to comment

Pa koristio je i Sloba popove i generale jednako, ali ih nikad nije pustio da vršljaju, a prvom prilikom pustio niz vodu. Njemu su kičmu držali samoupravni direktori, panduri i UDBA.

 

Ako je to ono što Erdogan sada radi, da čisti one to su ga vozdigli, onda je isto. Razlika je utoliko što je jedan verovao u petokraku, drugi u polumesec.

Link to comment

Mislim da su pre svega obojica verovali u vlast. Neograničenu i nedeljivu. Petokraka, krst i polumesec su samo alati... :)

 

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Link to comment

Svakako, zato i rekoh "sekularni nacionalistički diktator". U mojoj nekoj vizuri je to za klasu benignije, ako se tako može reći. Jer mislim da bi za sve, kako za same Turke tako i za region pa i ceo svet, bilo daleko mnogo opasnije da Turska postane sunitski Iran.

 

Još će na kraju biti i dobro ako Erdogan pretekne i bude "samo" nekakav Zloboleon.

Link to comment

Sad pročitah još jednom ovo "u spojleru " . Uhhhh zajebano, vrlo zajebano...

Da li je moguće u nekom lošem razvoju stvari da im je Erdogan samo "prevozno sredstvo" ?

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

Mislim da se gulenistima ovdje ucitava puno vise nego sto ih ide. Doslo je do toga da ih se izjednacava sa vehabijama i smatra gorim od Slobe ili Sadama.

Link to comment

Ко је расположен за читање, предлажем следеће штиво.

 

 

Redorane, je l mozes da se osvrnes na one citate Slow-a o gulenistima kao sufi hipi sekti v2.0?

Link to comment

То им је можда неки површински маркетинг/ПР којим иницијално привлаче људе па их после обрађују натенане. Ја сам неколико пута био угошћен у гуленистичким компанијама и ниједном нисам осетио ништа хипи, штавише било је прилично ригидно. Све жене су носиле мараме и са њима се не рукујеш приликом упознавања, подневне молитве се не прескачу а интересантно ми је било да су им просторије темељно очишћене од сваке турске симболике - не само да нема трага од Мустафе Кемала већ нема ни било чега што би могло да се подведе под неки отомански декор (а што је сада тренд који може да се види у многим канцеларијама - јатагани, султани и томе слично). Све ми је код њих деловало некако стерилно и круто, додуше можда сам само набасао на неке ликове оперисане од укуса.

 

Они имају канале за све друштвене слојеве: богате, средњи слој, државне службенике и сиромашне. Исто тако за хипи™ муслимане (којима прилазе са том хипи/софи причом) и за турбомуслимане којима се нуде хардлајн варијанте. Врло су прилагодљиви јер им је крајњи циљ инфилтрација у све друштвене слојеве и све друштвене групе. Свима нуде по нешто - од емотивних месијанских проповеди пуних суза, преко друштвеног статуса и привилегија, па до озбиљне моћи која иде са великим цифрама. Један баналан пример: ако неком треба фејк дознака за боловање, може да се обрати неком гуленовцу којег познаје а овај ће га упутити на тог и тог доктора који ће му на кеца издати потврду иако је у Турској то озбиљан прекршај за који се глатко губи лиценца. Тако овај сконта да може да се овајди о Хизмет, па ајде да му заврше још неку ситницу, па ајде дођи на један састанак без обаваза, па миц по миц и ето га у мрежи. На вишим нивоима то функционише још луђе - чувени су њихови пословни скупови™ на које сви позвани долазе са подебелом ковертом.

 

Како су, рецимо, убацивали своје људе на војне академије? У почетку су мажњавали питања уочи испита и давали их својима. Временом су поставили своју екипу у комисије за израду питања па више нису морали ни да их мажњавају. Такође су имали огромну мрежу специјалних школа за припрему пријемног испита за факс. У Турској постоји јединствен испит за све факултете у земљи тако да је конкуренција ужасна. Ко хоће да упише добар факултет у Истанбулу мора да се одере од припрема које најчешће трају годину дана и нису јефтине. Гуленовци су направили читаву мрежу неке врсте вечерњих школа ("дерсхана") које су квалитетно припремале средњошколце за тај испит али су у исто време служиле као масовни регрутни центри. Значи, заврбујеш клинца, добро га припремиш и угураш на најбоље факултете, после тога је небо граница у смислу користи коју можеш да имаш од њега. Раскол и сукоб између АКП и гуленоваца почео је у пролеће 2014. године када је РТЕ одлучио да избаци ове дерсхане из образовног система и пресече тај канал регрутације. После тога је кренула битка за битком, где су гуленовци увек успевали да у почетној фази изненаде АКП и постигну неки ефекат али би их ови олешили од батина чим би се мало консолидовали и збили редове. Сада ће их унаказити за сва времена.

Edited by Redoran
Link to comment
×
×
  • Create New...