Jump to content
IGNORED

Mustafa Kemal'in askerleri


InvisibleLight

Recommended Posts

Pa ok, nije za ocenu  ^_^

Видиш, то је оно што мене код велике већине вас друштвењака избацује из колосека, начин на који користите елементарне логичке постулате. Ти си један од форумаша који има непоколебљиву веру у пројекат Јевропе, који се заснива на идеји историјског помирења Немачке и Француске, које су гајиле много дубље и дуготрајније анимозитете него Турска и Русија.  И док једнима дајеш могућност еволуције и промене парадигме, код других си потпуно на другој страни аргумента.  Турска и Русија, овакве какве јесу, су врло компатибилне и сав резон неке блиске сарадње  постоји.  Са друге стране САД и Турска готово да не деле ишта у вредносном и цивилизацијском смислу овакве какве су, још мање у економском. Мислим, можемо да навијамо кано на фудбалским топићима, али напросто сам очекивао више. 

Link to comment

Наравно, мада има и Кина и Русија, Русија и Иран, и још понешто. Напросто цео свет пролази кроз огромну промену(видети под крај Трећег доба код Толкина) и примена колонијалног дискурса са пар прстохвата хладноратовске логике једноставно је passe.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment

Видиш, то је оно што мене код велике већине вас друштвењака избацује из колосека, начин на који користите елементарне логичке постулате. Ти си један од форумаша који има непоколебљиву веру у пројекат Јевропе, који се заснива на идеји историјског помирења Немачке и Француске, које су гајиле много дубље и дуготрајније анимозитете него Турска и Русија. И док једнима дајеш могућност еволуције и промене парадигме, код других си потпуно на другој страни аргумента. Турска и Русија, овакве какве јесу, су врло компатибилне и сав резон неке блиске сарадње постоји. Са друге стране САД и Турска готово да не деле ишта у вредносном и цивилизацијском смислу овакве какве су, још мање у економском. Мислим, можемо да навијамо кано на фудбалским топићима, али напросто сам очекивао више.

Nedostaje ti u jednačini još niz varijabli koje su između F i D u datom momentu postojale, a između RUS i TR sada ne postoje.

 

Između ostalog, kao najvažniji faktor, zajednički hegemon. Ako to kroz deceniju dve bude Kina ako joj uspe Novi put svile, onda verovatno.

 

Za sad ništa.

Link to comment

Опет се ствари постављају симплистички кроз визуру политичких односа из Средњевековља. Кина и њена конинентална веза са западом Евроазије може да буде катализатор. Хегемон је прејак израз.

У дргим вестима јуче разговарах са колегом из лаба са којим играм фудбал. Његова оцена ситуације је готово идентична оној коју нам тако елоквентно презентује наш специјални дописник из Константинопоља.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment

Видиш, то је оно што мене код велике већине вас друштвењака избацује из колосека, начин на који користите елементарне логичке постулате. Ти си један од форумаша који има непоколебљиву веру у пројекат Јевропе, који се заснива на идеји историјског помирења Немачке и Француске, које су гајиле много дубље и дуготрајније анимозитете него Турска и Русија.  И док једнима дајеш могућност еволуције и промене парадигме, код других си потпуно на другој страни аргумента.  Турска и Русија, овакве какве јесу, су врло компатибилне и сав резон неке блиске сарадње  постоји.  Са друге стране САД и Турска готово да не деле ишта у вредносном и цивилизацијском смислу овакве какве су, још мање у економском. Мислим, можемо да навијамо кано на фудбалским топићима, али напросто сам очекивао више. 

 

pogresno si razumeo, ali nemam sad vremena. iskoristio sam rec "rivali", a ne neprijatelji. Inace ne mislim da paralela GER i FRA odgovarajuca. GER i FRA su mnogo bolja paralela, recimo, za SRB i HR. Uvece cu moci opsirnije. 

Link to comment

pogresno si razumeo, ali nemam sad vremena. iskoristio sam rec "rivali", a ne neprijatelji. Inace ne mislim da paralela GER i FRA odgovarajuca. GER i FRA su mnogo bolja paralela, recimo, za SRB i HR. Uvece cu moci opsirnije.

Кад будеш могао , мада са Србија -Хрватска паралелом си се обрукао.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment

Obzirom da je 2016 ne verujem da sam se obrukao

Наравно да јеси. Хрватска је Србији непријатељ, а  никакав ривал. И то смртни. Са друге стране имали игде на западу да су земље непријатељи или је та категорија као некакав оријенталистички термин применљива само на ове који треба да се држе под колонијалном управом?

Link to comment

Видиш, то је оно што мене код велике већине вас друштвењака избацује из колосека, начин на који користите елементарне логичке постулате. Ти си један од форумаша који има непоколебљиву веру у пројекат Јевропе, који се заснива на идеји историјског помирења Немачке и Француске, које су гајиле много дубље и дуготрајније анимозитете него Турска и Русија.  И док једнима дајеш могућност еволуције и промене парадигме, код других си потпуно на другој страни аргумента.  Турска и Русија, овакве какве јесу, су врло компатибилне и сpав резон неке блиске сарадње  постоји.  Са друге стране САД и Турска готово да не деле ишта у вредносном и цивилизацијском смислу овакве какве су, још мање у економском. Мислим, можемо да навијамо кано на фудбалским топићима, али напросто сам очекивао више.

 

+1

Ajde lajtnante da i to docekamo, mislim na ovaj + :)

Ima jos nesto: za pomenute, promene na bolje moguce su samo zapadno od Gvozdene zavese gde zive lepi, plavi i pametni.

Istocno su zemlje od loseg oca i jos gore majke kojima se ne priznaje ni minimum civilizacijskog kapaciteta da neke probleme resavaju ako nista drugo ono un skladu sa svojim interesima, ako vec ne u skladu sa svojim kulturnim, istorijskim i ostalim specificnostima.

Cudno, od te linije pocinju da vaze i neke druge matematike kad je brojanje ljudskih zivota u pitanju, tolike da se covek, hteo ili ne, seti onog 100 vasih za jednog naseg.

Link to comment

Gde nestade Beowl? Ne bih pitao da su oubicajene oklnosti. Ili ne pise vise na ovom topiku jer je rizicno, nissam proveravao...

Jel sam ja nešto istripovao ili Beowl više nije Beowl? :)

Link to comment

Пар занимљивости од данас...

Синоћ су пуштене неке бароније о новом пунчу™ па је народ масовно појурио пред капије гарнизона у Истанбулу. Данас сам видео да су оне комуналне барикаде на капијама тих гарнизона дуплиране.

Почела су хапшења и у председничкој гарди. Генерал који је водио упад бордо беретки у Мармарис наводно је на саслушању изјавио да са поносом подржава чпу и да могу слободно да га бесе.

Председник и премијер наизменично товаре шефа тајне службе. Обојица кажу да су до 11 увече покушавали да га добију на телефон али без успеха. Председник каже да га је о пунчу™ обавестио зет, и ви сад мислите да је зет неки Андреј Вучић који неформално командује разним службама али тужна стварност каже да су зета звали ортаци који су видели дешавања на телевизији. Ова прича ми не пије баш превише воду а у сваком случају нисам сигуран колико је добро ићи у јавност са тврдњом да шеф државе пуком срећом сазнаје шта се догађа. Ипак, реакција његовог обезбеђења у Мармарису указује да су имали информацију много пре 11 увече али је у сваком случају она закаснила најмање 3-4 сата.

Пучисти су послали једну групу на резиденцију премијера у Бешикташу, опуштено слетели хеликоптерима на стадион који је одмах поред. На крају су похапшени, не види се шта се претходно дешавало.

Ископао сам неколико корисних текстова, гледаћу да их окачим касније или сутра.

Edited by Redoran
Link to comment

Опет се ствари постављају симплистички кроз визуру политичких односа из Средњевековља. Кина и њена конинентална веза са западом Евроазије може да буде катализатор. Хегемон је прејак израз.

Nazovi ga kako god, možda Kina ne bude gajila ambicije globalne supersile ili ne bude htela da svoj neki obrazac nameće na način na koji Amerika to čini. Ali u svakom slučaju bi za tako nešto bila nužna njena vojna, ekonomska i strateška krovna podrška, kao i status dominantne sile u Evroaziji.

 

No, svakako je nužno da se za takav razvoj odnosa između Rusije i Turske Amerika izmesti sa Bliskog istoka, ili da taj region usled nekih drugih izvora energije postane strateški manje važan, što se dugo neće desiti. Da Turska tako nešto pokuša sama, Ameri bi verovatno direktno organizovali i sponzorisali puč.

Link to comment

Видиш, то је оно што мене код велике већине вас друштвењака избацује из колосека, начин на који користите елементарне логичке постулате. Ти си један од форумаша који има непоколебљиву веру у пројекат Јевропе, који се заснива на идеји историјског помирења Немачке и Француске, које су гајиле много дубље и дуготрајније анимозитете него Турска и Русија.  И док једнима дајеш могућност еволуције и промене парадигме, код других си потпуно на другој страни аргумента.  Турска и Русија, овакве какве јесу, су врло компатибилне и сав резон неке блиске сарадње  постоји.  Са друге стране САД и Турска готово да не деле ишта у вредносном и цивилизацијском смислу овакве какве су, још мање у економском. Мислим, можемо да навијамо кано на фудбалским топићима, али напросто сам очекивао више. 

 

B1: pa i nisu. i jedan i drugi otprilike sežu od pred kraj XVIII veka

 

Plus, uopšte ne govorim o "animozitetima", oni se daju prevladati.

 

Rusija i Turska nisu uopšte kompatibilne, a posebno nisu kompatibilne nesekularna Turska i  Rusija. Čoveče, mi sada, ovog momenta, imamo rat u Siriji, u kome, da se NATO pita (koji, kao, gura Tursku od Rusije), saradnja sa Rusijom na terenu i u vazduhu bi bila bliskija nego što jeste. Turska je ta koja traži tj tražila je od NATO oštriji pristup i samim tim, manji stepen saradnje sa Rusijom. To je jug. Istok: Rusija je zaštitnik Jermenije. Enough said. Zapad: Moreuzi i turski odnosi sa balkanskim državama - ako je potrebno ulaziću u detalje, ali mislim da je jasno da nesekularna Turska nikada neće imati poverenje balkanskih pravoslavnih zemalja i sve što Rusija može da uradi nekim veoma čvrstim povezivanjem sa Turskom je da i konačno izgubi Balkan, što (sa njihovog stanovišta) ispravno - ne žele i neće želeti. Sever, najmanje važno, ali čim su Rusi ušli na Krim odmah si dobio Krimske Tatare kako se bune. Davutoglu je u aprilu pozivao na oslobođenje "okupiranih islamskih teritorija" naime Palestine, Nagorno Karabaha i Krima. Recimo da mu Erdogan verovatno nije zamerio Nagorno Karabah i Krim. Dakle sve to zajedno nije ni najmanje isto kao Alzas i Lorena, teritorijalni problem između dve države koje su te dve države odlučile da stave ad acta u zamenu za saradnju koja će taj problem načiniti nevažnim. Ovde su u pitanju 10-15 drugih nacija sa svojom sopstvenom dinamikom odnosa sa trećim državama i stranama 

 

Наравно, мада има и Кина и Русија, Русија и Иран, и још понешто. Напросто цео свет пролази кроз огромну промену(видети под крај Трећег доба код Толкина) и примена колонијалног дискурса са пар прстохвата хладноратовске логике једноставно је passe.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Umesto Tolikina savetujem Brodela. 

 

Опет се ствари постављају симплистички кроз визуру политичких односа из Средњевековља. Кина и њена конинентална веза са западом Евроазије може да буде катализатор. 

 

 

Kako?

 

Наравно да јеси. Хрватска је Србији непријатељ, а  никакав ривал. И то смртни. Са друге стране имали игде на западу да су земље непријатељи или је та категорија као некакав оријенталистички термин применљива само на ове који треба да се држе под колонијалном управом?

 

Pa ti proglašavaš zemlje za "neprijatelje", ne ja. Ne znam zašto bih ja odgovarao na to pitanje.

Link to comment
×
×
  • Create New...