Jump to content
IGNORED

Mustafa Kemal'in askerleri


InvisibleLight

Recommended Posts

Turska je Americi mnogo bitna zemlja. 

 

Kao i Izrael, Egipat, Saudijska Arabija. Misim mnogo je tamo bitnih a problematičnih zemalja izgleda :fantom:

Link to comment

Meni su gulenisti kao derivat sufizma mnogo prihvatljiviji nego ova populistička Muslim Brotherhood ekipa oko Erdogana. To što su se infiltrirali svuda je samo plus, i treba da se infiltriraju, što se više jedna sunitska zemlja udalji od MB, salafista, vehabija i isisovaca to bolje. Sufizam je jako zanimljiv, mističan, miroljubiv, zasnovan na ljubavi a ne na krutim dogmama, mnogo je bolja od opcija od većine pokreta koji danas deluju u okviru islama. 

 

 

 

Pa, teoretski OK.

 

Zanimljivo je pomenuti slučaj samoubistva dečaka Mahira Rakovca iz Bosne, iz decembra 2015. Naime, ovaj dečak pohađao je jednu od škola koja pripada lancu Gulenovog sistema, gde je trpeo žestoko vršnjačko zlostavljanje, bez ikakve reakcije od strane nadležnih u školi. Pominje se i da je doživeo silovanje. Na kraju je nesrećno završio, izvršivši samoubistvo. Ovo je otvorilo priču o sistemu rada u okviru tih škola. Mnogi bivši učenici i roditelji su se javljali i svedočili o sličnim iskustvima (jedan slučaj). 

 

Mahirovi roditelji su podneli prijavu za vršnjačko zlostavljanje, ali je tužilaštvo kantona Sarajevo to odbacilo (reakcija dečakovog očuha povodom te odluke). U najmanju ruku se može reći da je polemika koja se pokrenula u BH javnosti otkrila da se radi o jednom posebnom sistemu u okviru sistema, koji je ostajao prilično netransparentan prema ostatku društva. 

Link to comment

Kao i Izrael, Egipat, Saudijska Arabija. Misim mnogo je tamo bitnih a problematičnih zemalja izgleda :fantom:

 

To nisu isti nivoi. KSA nije u NATO. Bez Turske americka politika je izgubljena na mnogo velikom prostoru. Tu su Rusija/Kavkaz, Iran, Irak, sad i Sirija, mislim, ne postoji nijedna zemlja koja se nalazi na takvom mestu, tolike snage i velicine...realpolitika. Za EU izbeglice (mada tu će trpeti veće, bar formalne, posledice), ali Amerika će pre da organizuje novi puč (ili ga prosto ubiti) nego što će ispustiti Tursku. 

Link to comment

Turska je Americi mnogo bitna zemlja. 

 

Shvatam. Ali onda se taj izbalansirani pristup podrazumeva. Meni je najrealnije da će oni sačekati da prođe ovaj prvi talas čišćenja i nasilja, bez vidljivijeg uplitanja. Mislim, Erdoganova namera nije samo da uhapsi i procesuira učesnike puča, već da počisti moćne političke protivnike. I zašto bi im onda Amerikanci slali svoje ljude da im objasne kako sada treba da paze da ne potkače nekog ko nije učestvovao u puču?

Link to comment

Nemamo mi pojma šta oni pričaju u 4 oka, a pričaju sigurno. Mislim, US bi radio i sa pučistima da su uspeli (...naravno), a tek to nema veze sa demokratijom. 

Link to comment

Za EU izbeglice (mada tu će trpeti veće, bar formalne, posledice), ali Amerika će pre da organizuje novi puč (ili ga prosto ubiti) nego što će ispustiti Tursku.

Paaa, za EU ovakva Turska i mogući spill-over njenog stanja na samu EU, rekao bih, nisu više samo izbeglice.

 

Msm samoj uniji, kao i Americi, odgovara pre svega stabilna Turska, koja odrađuje taj neki njoj bitan deo posla, i zato će trpeti Erdogana. Ali očekujem da European Border and Coast Guard iznenada dobije malo jači boost.

Link to comment

Paaa, za EU ovakva Turska i mogući spill-over njenog stanja na samu EU, rekao bih, nisu više samo izbeglice.

 

Msm samoj uniji, kao i Americi, odgovara pre svega stabilna Turska, koja odrađuje taj neki njoj bitan deo posla, i zato će trpeti Erdogana. Ali očekujem da European Border and Coast Guard iznenada dobije malo jači boost.

 

pa da, verovatno. 

Link to comment

Nemamo mi pojma šta oni pričaju u 4 oka, a pričaju sigurno. Mislim, US bi radio i sa pučistima da su uspeli (...naravno), a tek to nema veze sa demokratijom. 

 

Svakako.

Link to comment

Uvek su.

 

Nego, koliki bi mogao biti Erdoganov shift towards Moscow trenutno, a i u perspektivi? Njih dvojica imaju mnogo toga zajedničkog, plus su zemlje takoreći susedi? Kontam da je to american worst nightmare i da će sve učiniti da do toga ne dođe, ali živimo u zanimljiva vremena (ko bi rek'o brexit/puč u turskoj) pa me interesuje samo kao mogućnost, eto...

Link to comment

pa da, verovatno. 

ne verovatno, nego sigurno.

Amerika i EU imaju svoje interese, i dok Erdogan igra u skladu sa tim interesima, tacno im puca kurac i za demokratiju i za puc i za islamizaciju i sve ostalo... isto kao i kod nas. Vucic potpisao briselski sporazum, oni mu otvorili pogavlja za koja bi mu i rodjena majka imala zamerke. 

Link to comment

ne verovatno, nego sigurno.

Amerika i EU imaju svoje interese, i dok Erdogan igra u skladu sa tim interesima, tacno im puca kurac i za demokratiju i za puc i za islamizaciju i sve ostalo... isto kao i kod nas. Vucic potpisao briselski sporazum, oni mu otvorili pogavlja za koja bi mu i rodjena majka imala zamerke. 

 

Nije isto kao kad nas. Ali nije ovo topik za to. 

Link to comment

Uvek su.

 

Nego, koliki bi mogao biti Erdoganov shift towards Moscow trenutno, a i u perspektivi? Njih dvojica imaju mnogo toga zajedničkog, plus su zemlje takoreći susedi? Kontam da je to american worst nightmare i da će sve učiniti da do toga ne dođe, ali živimo u zanimljiva vremena (ko bi rek'o brexit/puč u turskoj) pa me interesuje samo kao mogućnost, eto...

mislim da amerima to uopste ne smeta.

Erdogan nije budala, i zna on koliko su mu Ameri bitni, tako da je otopljenje odnosa OK sve dok ne nagaze na americke interese, a kao sto rekoh, nema sanse da se Erdogan toliko pobratimi sa Putinom

Link to comment

Nego, jel planirao neko da čita ovih 300.000 mejlova. Kapiram da tu i nema nešto bitno, ali opet... Možda da se rekonstruišu eventualno neki događaji.

 

Pripazite ako otvarate atačmente ima malvera.

 

Ja sam pretražio po Serbistan i nisam ništa našao :D 

Link to comment
×
×
  • Create New...