Jump to content
IGNORED

Mustafa Kemal'in askerleri


InvisibleLight

Recommended Posts

A tek dijamante kad krenu kohpat :) Što reče Roger, informer pa još nivo ispod ja bih dodao. Turska ima rezerve gasa na nivou Bugarske a 5 puta manje od Hrvatske.

 

Послато са HTC Desire 820 уз помоћ Тапатока

Link to comment

:Hail:

 

P.S. Pitanje ti je previše pozitivistički intonirano, ispada kao da ti ugovori postoje, samo je pitanje kakvi su. Vodi računa o žanru teksta /informer/

Znam o kom žanru se radi :) ali ne znam istoriju Turske, zato i pitam. Da li ti ugovori o nafti, gasu i naplati prolaza uopšte postoje? Nije mi prvi put da nešto slično pročitam. Zajebana stvar je što se u ovo bez po frke povjeruje i onda probaj da (pred prodavnicom) raspravljaš sa ljudima nakon što se ovakvih podataka nagutaju.

Edited by fikret selimbašić
Link to comment

Evo jedan hvalospjev na toj liniji:

 

 

Fali samo sušena svinjska jagnjeća glava i polomljene naćve.

 

Bez zajebancije, zanima me ovo boldovano. O kakvim se ugovorima oko eksploatacije nafte i gasa radi? Da li to Turska stvarno ima zalihe toga ali ih zbog tih ugovora ne može da koristi?

Fikrete,

 

Prema mom secanju, prolaz kroz Bosfor je besplatan za sva vojna i civilna provila. To je definisano u sporazumu iz Lozane 1923. i Montrea 1936. Moze biti da moje secanje gresi, a literatura mi trenutno nije dostupna na IKM.

Dakle, teza da Britanci uzimaju pare za prolaz je najverovatnije lazna.

 

Pozdrav,

X500

Link to comment

Fikrete,

 

Prema mom secanju, prolaz kroz Bosfor je besplatan za sva vojna i civilna provila. To je definisano u sporazumu iz Lozane 1923. i Montrea 1936. Moze biti da moje secanje gresi, a literatura mi trenutno nije dostupna na IKM.

Dakle, teza da Britanci uzimaju pare za prolaz je najverovatnije lazna.

 

Pozdrav,

X500

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Montreux_Convention_Regarding_the_Regime_of_the_Straits

Link to comment

Evo jedan hvalospjev na toj liniji:

 

 

Fali samo sušena svinjska jagnjeća glava i polomljene naćve.

 

Bez zajebancije, zanima me ovo boldovano. O kakvim se ugovorima oko eksploatacije nafte i gasa radi? Da li to Turska stvarno ima zalihe toga ali ih zbog tih ugovora ne može da koristi?

 

2017 - 99 = 1918, znači Primirje u Mudrosu. U odredbama ovog primirja ovakve stavke - ne postoje. Ugovor iz Sevra iz 1920 je nebitan jer su njega Kemalisti odbacili. Dakle ostaje Lozana 1923. Ne sećam se nikakvih ograničenja turskog suvereniteta nad eksploatacijom prirodnih bogatstava tj energenata na teritoriji Turske ovim ugovorom, a čitao sam ga, mogu da ga pogledam ponovo...

 

Komercijalni ugovori i zajednička eksploatacija je druga stvar. Koliko znam oni i danas rade sa Šelom na jugoistoku i drugde...šta su firme međusobno dogovarale, stvarno ne znam. To je najverovatnije neka teška glupost. 

Link to comment

Fikrete,

 

Prema mom secanju, prolaz kroz Bosfor je besplatan za sva vojna i civilna provila. To je definisano u sporazumu iz Lozane 1923. i Montrea 1936. Moze biti da moje secanje gresi, a literatura mi trenutno nije dostupna na IKM.

Dakle, teza da Britanci uzimaju pare za prolaz je najverovatnije lazna.

 

Pozdrav,

X500

 

O prolazu brodova fino je objašnjeno na sirijskom topicu u vrijeme početka ruske intervencije. Ovo za naftu i gas mi je nevjerovatno izgledalo još kad sam prvi put za to čuo, zbunilo me što se ponovo to poteže pa skoro da sam ovaj put povjerovao u to.

 

 

 

 

Link to comment

Evo jedan hvalospjev na toj liniji:

 

 

Fali samo sušena svinjska jagnjeća glava i polomljene naćve.

 

Bez zajebancije, zanima me ovo boldovano. O kakvim se ugovorima oko eksploatacije nafte i gasa radi? Da li to Turska stvarno ima zalihe toga ali ih zbog tih ugovora ne može da koristi?

 

koliko znam turski moreuzi su slobodni za prolaz svima, ukljucujuci i vojne brodove za koje postoje neka posebna pravila o tome da oružje mora biti obezbedjeno na odredjeni nacin.

Link to comment

Možda ima nešto sa Amerikancima...

 

Imao sam svog ličnog beowl-a, tamo je od '97. On mi je još prije sedam-osam godina pominjao nafta-gas ograničenja ali 

nije bilo Amera u priči, samo Britanaca.

Link to comment

Imao sam svog ličnog beowl-a, tamo je od '97. On mi je još prije sedam-osam godina pominjao nafta-gas ograničenja ali 

nije bilo Amera u priči, samo Britanaca.

 

šta je to...i od kada... Ali da se odnosi na Tursku, a ne na Mosul ili tako nešto. 

Link to comment

Evo jedan hvalospjev na toj liniji:

 

 

 

Fali samo sušena svinjska jagnjeća glava i polomljene naćve.

 

Bez zajebancije, zanima me ovo boldovano. O kakvim se ugovorima oko eksploatacije nafte i gasa radi? Da li to Turska stvarno ima zalihe toga ali ih zbog tih ugovora ne može da koristi?

Ala je ovaj natezao u orgazmickom islamistickom zaru [emoji3] sa sve onim hapsi milicijo moja [emoji3]

 

Послато са SM-J320FN уз помоћ Тапатока

Link to comment

Evo jedan hvalospjev na toj liniji:

 

 

Bez zajebancije, zanima me ovo boldovano. O kakvim se ugovorima oko eksploatacije nafte i gasa radi? Da li to Turska stvarno ima zalihe toga ali ih zbog tih ugovora ne može da koristi?

 

Gomila gluposti. Prolaz kroz Bosfor je slobodan za sva plovila prema medjunarodnim ugovorima, ali se naplacuje koriscenje usluga obalske kontrole plovidbe (kao sto se avionima naplacuje prelet i koriscenje usluga OBKL). Takodje se za svaki prolaz naplacuje dodatno osiguranje zbog mogucih udesa u moreuzu koje varira da li je posada strana ili domaca. Manjim kompanijama je npr. jeftinije da za prolaz unajme tursku posadu radi placanja nize premije.

 

Sto se tice eksploatacije uglja, nafte i gasa treba napomenuti da je Turska rudno siromasna prema energetskim zahtevima rastuce privrede. Od uglja imaju samo niskokaloricni lignit pogodan za proizvodnju el. energije, ali ne i za tesku industriju. Trenutna proizvodnja nafte i gasa je minimalna tako da se skoro sve uvozi (90%). Zemljana nalazista se nalaze u predelima turskog Kurdistana, dok se poslednjih godina povecava vadjenje iz priobalnih oblasti Crnog i Mediteranskog mora. Ali i tu su projekcije da ce 2025. godine domaca proizvodnja pokrivati maksimalno 15% potreba.

 

Turska privreda pokusava gradnjom nuklearnih elektrana da obezbedi sto vecu energetsku nezavisnost, ali glavni izazov je teren podlozan razornim zemljotresima. Znam da su pre desetak godina Japanci sa svojim iskustvom bili ukljuceni u projekat, ali su to kasnije preuzeli Rusi i ... saga se nastavlja. 

 

Interesantno da je Turska i pored energetske zavisnosti od suseda uspela da se uvrsti medju 20 ekonomija u svetu. Cena goriva na pumpama je oko 1.5 evra/l, a proizvodi su im konkurentni na svetskom trzistu.

Link to comment

šta je to...i od kada... Ali da se odnosi na Tursku, a ne na Mosul ili tako nešto. 

 

Drug, odselio u Tursku. Vidimo se u razmaku od nekoliko godina, kad dođe malo u rodni kraj. Sjetih da je i on pominjao tu naftu i Britance, onko usputno u razgovoru, ništa detaljno, nisam ni ja dodatno zapitkivao. Ne znam puno o savremenoj Turskoj, nisam se na nju posebno ni obazirao sve do Erdoganove ere.

Edited by fikret selimbašić
Link to comment

Gomila gluposti. Prolaz kroz Bosfor je slobodan za sva plovila prema medjunarodnim ugovorima, ali se naplacuje koriscenje usluga obalske kontrole plovidbe (kao sto se avionima naplacuje prelet i koriscenje usluga OBKL). Takodje se za svaki prolaz naplacuje dodatno osiguranje zbog mogucih udesa u moreuzu koje varira da li je posada strana ili domaca. Manjim kompanijama je npr. jeftinije da za prolaz unajme tursku posadu radi placanja nize premije.

 

Sto se tice eksploatacije uglja, nafte i gasa treba napomenuti da je Turska rudno siromasna prema energetskim zahtevima rastuce privrede. Od uglja imaju samo niskokaloricni lignit pogodan za proizvodnju el. energije, ali ne i za tesku industriju. Trenutna proizvodnja nafte i gasa je minimalna tako da se skoro sve uvozi (90%). Zemljana nalazista se nalaze u predelima turskog Kurdistana, dok se poslednjih godina povecava vadjenje iz priobalnih oblasti Crnog i Mediteranskog mora. Ali i tu su projekcije da ce 2025. godine domaca proizvodnja pokrivati maksimalno 15% potreba.

 

Turska privreda pokusava gradnjom nuklearnih elektrana da obezbedi sto vecu energetsku nezavisnost, ali glavni izazov je teren podlozan razornim zemljotresima. Znam da su pre desetak godina Japanci sa svojim iskustvom bili ukljuceni u projekat, ali su to kasnije preuzeli Rusi i ... saga se nastavlja. 

 

Interesantno da je Turska i pored energetske zavisnosti od suseda uspela da se uvrsti medju 20 ekonomija u svetu. Cena goriva na pumpama je oko 1.5 evra/l, a proizvodi su im konkurentni na svetskom trzistu.

 

E tako, zahvaljujem.

Link to comment
×
×
  • Create New...