Jump to content
IGNORED

Ravna Gora - TV serija


Filipenko

Recommended Posts

Ma sve je to u redu i kako treba, sumnjam da bi iko zamerio nemanje rekvizita, ionako ih je na divizije unisteno tokom snimanja partizanskih filmova.Nesto drugo je, mislim, po sredi; nazvao bih to estetikom partizansko/cetnickog filma i najbolje se vidi na smajseru, onom cuvenom MP40. Oko gledaoca ove vrste ostvarenja :isuse: je naprosto naviknuto da znacajnog lika identifikuje iskljucivo po smajseru. Bez automata, to nije to.Mitraljezac mora da bude krupan, jednostavan, malo priprost momak, dobrog srca, ali tvrd u borbi ili kako to vec ide.Kladim se da sam Bajic poistovecuje MP40 sa smekerizmom, on jednostavno niti moze, niti ume drugacije, a da gradi lik koji bi svoju uverljivost zasnivao na necem drugom, tek od toga nema mnogo vajde.Mada, sto se serije tice: od g....a pita ne biva.
Ne znam kako je bilo u drugom svjetskom, ali u ovom zadnjem su mitraljesci uglavnom baš ovakvi i bili. Izgleda da je na sve nas taj partizansko-četnički film sličan uticaj ostavio. Joja sa Kozare, Nikoletina Bursać, Koko iz Tri Ješina Junačka Dana, sve su to upravo ovakvi likovi, taj tip ljudi se uglavnom sam nudio da bude mitraljezac. Mitraljezac u odjelenju je nešto poput golmana u fudbalskom timu :)
Praga jeste iz WWII mozda ne u istom obliku.Wudu bi znao da napise veliki post o Pragi.
Mogu to i ja, alii da ne odemo u off, nije ova iz Otpisanih ta Praga iz WW2. U pitanju je baš onaj samohodni PA top 30/2 M53/59, made in Čehoslovakia, onaj od kog serkaš od straha u ritmu njegovih rafala dok prangija po zidovima kuće koji bi trebalo da su neki zaklon :) . Edited by pogranicni
Link to comment
  • Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    275

  • Singer

    160

  • Filipenko

    123

  • Otto Katz

    123

Top Posters In This Topic

Posted Images

lol pa mitraljeze i danas zadužuju oni od brega odvaljeni, da neće možda neki hobit da tegli 10 kila gvožđa- a šmajser je koristio municiju za pištolje i bio efektivno upotrebljiv na 30m

Edited by gone fishing
Link to comment
Pri plamenu sveće, jedan priča i razvlači nekakvu mapu: „Crno je fašistička čizma, crveno je proleterski Sovjetski Savez“. Ovi ostali klimaju glavom, ukapirali su ko je u kojoj boji.
:lolol:
Link to comment
lol pa mitraljeze i danas zadužuju oni od brega odvaljeni, da neće možda neki hobit da tegli 10 kila gvožđa- a šmajser je koristio municiju za pištolje i bio efektivno upotrebljiv na 30m
Pa to, ali osim proste tjelesne mase i snage potrebne da se nosi i rukuje sa dvanaestak kila gvožđa, zaista je među mitraljescima prisutan i poseban, malo čudan čudan karakter.
Link to comment

Neko je ranije lepo primetio da su tehničke nedoslednosti najmanji nedostatak ove serije, ali pošto je u pitanju teži slučaj celuloidne kalakurnice - i takvi detalji dodatno "bodu oči". Gledajući onomad "Sveti Georgije ubiva aždahu", već posle prvih kadrova sam osetio mučninu od očajne glume i potpunog urnisanja sasvim dobrog literarnog podloška. Kada je Lečić zavitlao iznad glave Walther P38, gotovo mi je bilo svejedno...Sa druge strane, lepo je videti kako su stručni konsultanti filmova "Брестскауа крепост" i "Der Untergang" vodili računa o najsitnijim detaljima opreme, vezano za period korištenja. Istina, u nekoliko ruskih i beloruskih filmova o WW2 se može zamijetiti da nemaju dovoljno MG34 već koriste "mockovane" RPK (retki manijaci i picajzle će videti tzv. desno uvođenje redenika). Bajići su iščašili apsolutno svime, počev od Krcuna u Beogradu tokom aprila :frust:, preko zajedničkih sednica Vlade, Vrhovne komande i NJKV, sitnica poput natpisa "Kafana kod Koleta" u Zaovinama (u tom kraju je obavezno "Kod Kola"), a o pogromu Srba u Bosni tokom Aprilskog rata bolje da i ne počinjemo...Edit: Nevezano od toga, neobično mi se dopalo što izvesni Dverjanin Dragan Krsmanović nije ispod onog nadahnutog teksta dodao i: "Autor je pukovnik avijacije u penziji, nekadašnji ratni komandant Aerodroma Ponikve, dugogodišnji sekretar Aktiva SKJ i delegat na 14. Kongresu, kao i član Statutarne komisije Titovog fonda". Ostarilo se, pozaboravljalo. :s_p:

Edited by Marathonman
Link to comment
SRBIJAPonedeljak, 09. 12. 2013. 18:22hneregistrovan korisnikDokle god postoji seme vaseg komunizma da pobijate cinjenice ,koje vam je copavi ZAGORAC usadio u porodice,nece se znati prava istorija...Nego treba da stegne neko petlju i snimi ovakav projekat i kaze istinu....
Link to comment

spagini, tompsoni, mp40 ili m54 i neke ruske trometke sa nedozvoljenim bajonetima iz ruske revolucije bile u trecem pozivu sve sa onim plavim uniformama civilne zastiteserije kao montevideo, akademija i gora su popularne medju malim ljudima i uticu na njihovo formiranjesamo trebaju da naprave i uvode, gomila pitanjaprve dve su ok, a ovu trecu cemo videti

Link to comment

meni isto fascinantno ovakvo poznavanje oružjatj. kao nekome ko nema pojma o istomtma gledetm serije, nije mi ni za kometar, samo mi je muka kako se i na šta troše tolike pare, jbt, a do skora sam plaćala rtv pretplatulepo osećam kako mi rastu magareće uši :twak:

Link to comment

pa singeru valjda si cepao cod ili cs a ne parove, kad vec nisi voleo bibliotekeciljna grupa za ove serije niste vi, mi nego oni od 10 do 15 godina blago nivelisanje malih ljudi cije ce se dejstvo videti za jedno 10gmoze i gora da bude pozitivna, kao sto mi akademija u kombinaciji sa rajanom posluzila da junior zamrzi vojskustigle tapete, odoh boje da proveravam

Link to comment
pa singeru valjda si cepao cod ili cs a ne parove, kad vec nisi voleo biblioteke
cod i cs na uce da svaka puska ubija al' isto tako ostaje bez municije dok bravi baja ubija "cakijom" :s_c: ™
Link to comment

moracu u potpis da stavim: mrzim oruzje i za zabranu sam, vec sam pisaoa knjiga opasnije ubija od cakije :s_c:posebno dostojevski :s_p:

Edited by fragand
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...