Jump to content
IGNORED

Ravna Gora - TV serija


Filipenko

Recommended Posts

Nakon prve 3 epizode Ravna Gora prijeti da postane prva serija na temu II svjetskog rata, ne računajući Alo, Alo, u kojoj nije stradao nijedan lik. Doduše, mislim da su prikazani neki leševi, ali do sada nije stradao njedan lik koji je imao repliku, ili smo mu saznali ime.Poređenja radi, u Otpisanima je do kraja treće epizode izginulo 40% glavnih likova (egzaktan podatak) i preko 50% sporednih likova (slobodna procjena), među njima i obje ženske i dotadašnji glavni negativac.Mislim da je čak i u persiflaži zvanoj Drug Crni u NOB ginulo više likova nego u Ravnoj Gori.Shvatam ja da Bajić voli svoje likove, ali onda ne treba da radi ratne serije, već seoske pastorale.Doduše, uvjerili smo se da ni njih ne radi kako valja.
Bajic ne zna da kreira karakter. Svi su nekako likovi iz naroda i sve je prepusteno sablonu i onome sto glumci naprave od onoga sto im je scenarijem dato, a nije im mnogo ponudjeno. Likovi nemaju stav, nisu cak ni zbunjeni dogadjajima, nemaju nikakvu unutrasnju dramu.Na primjer, scena iz trece epizode sa sinom Draganom u vozu bi trebalo da bude ilustruje rasulo u aprilskom ratu. Traje nekih 10 minuta od ceka polovina odlazi na muziku koja pjeva neki becarac, nesto na sukob sina Dragana i pijanog vojnika i nesto na scene sa zaustavljanjem voza i pisanjem. Scena je nepotrebno iscjepkana na tri dijela, lose izrezirana, sa losim dijalogom i ostala je bez bilo kakvog efekta.Velika je misterija zasto ovako suplja scenarija dobijaju silan novac. Nemam nista protiv snimanja serija o cetnicima. Mislim, o njihovom sadrzaju se moze raspravljati, o istinitosti, pristrasnosti ili cemu god. Ali ovo je jedno veliko nista. Potpuno suntavilo.
Link to comment
  • Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    275

  • Singer

    160

  • Filipenko

    123

  • Otto Katz

    123

Top Posters In This Topic

Posted Images

Jel' to vas dvojica ozbiljno o revizionizmu? :isuse: Majko Bozija!Izgleda da je nekima na forumu klanje civila, oduzimanje licne imovine i zigosanje zivopisnim epitetima samo "kolateralna steta". Kako je "sloboda" izgledala nekima u valjevskom kraju, mozete da pogledate ako zavirite u linkovane knjigeKonfiskacija.pngAgrarna%20reforma.pngRadicka je navela samo deo stradalih, one za koje postoje pisani sudski dokazi o konfiskaciji imovine i drugim presudama. Nema reci o preko 2500 pobijenih valjevskih civila (4500 i okrugu) iz ciste obesti koji su streljani na Krusiku, danas Petom puku, a preko cijih kostiju je pocetkom pedesetih podignuto i prvo stambeno naselje u Valjevu, Peti puk, od cigala istoimene bivse kasarne. Nema reci ni o kulturnom genocidu, sravnjivanju Starog groblja sa zemljom na brdu Bair, iz XVIII veka, istom onom groblju na kome su sahranjivane kosti i srpskih i ausrtrougarskih vojnika 1914/15, tokom epidemije tifusa. Tu je posejana trava, nadgrobni spomenici su iskorisceni za ivicnjake u gradu, a sezdesetih dignut Spomenik borcima revolucije u vidu Stjepana Filipovica, koji je uzgred budi receno obesen na mestu gde je podignuta zgrada Doma kulture. Nema reci ni o dizanju u vazduh dinamitom manastriskog kompleksa u Gradcu iz XI veka, da bi se na istom mestu, krajem pedesetih, napravio fudbalski teren FK Radnicki (danas FK Krusik)...Zlocina nad valjevskim stanovnistvom ima koliko hocete, i to ne treba da izadje u javnost? Zasto?
sta je to scenario za poltrgejst? mislim daj ne zezaj me s tim kulturnim genocidom.
Морам да те питам на шта си мислио? Био сам пре коју годину у Музеју терора, и нисам нешто запазио Хортија. Чини ми се да је из тог периода највише места посвећено заробљеничким логорима по СССР-у. Иначе ми је најсуманутији део музеја био са послератном поставком, оно са мађарским (не-експрес) лонцима и очајним омотима производа. Истина да су лоши, али их не бих убрајао у терор...
hoce da kaze da izgleda ko da mu je horti chief curator.
Link to comment
Морам да те питам на шта си мислио? Био сам пре коју годину у Музеју терора, и нисам нешто запазио Хортија. Чини ми се да је из тог периода највише места посвећено заробљеничким логорима по СССР-у. Иначе ми је најсуманутији део музеја био са послератном поставком, оно са мађарским (не-експрес) лонцима и очајним омотима производа. Истина да су лоши, али их не бих убрајао у терор...
Mislio sam da je Horti ideoloski ugradjen u Muzej terora. On je, kao, dobar momak u odnosu na Salasija, spasavao Jevreje, nudio se Sovjetima itd. Za veliki broj Madjara covek je nacionalni heroj.Horti je, naravno, neosudjeni ratni zlocinac (pao dil izmedju saveznika) i to po vise osnova.Ovo sa loncima je jednostavno genijalno. :D
Link to comment
Морам да те питам на шта си мислио? Био сам пре коју годину у Музеју терора, и нисам нешто запазио Хортија.
pa bas tako je ugradjen, Hortiju i Salasiju posvecena je otprilike jedna soba, sve ostalo su uzasi komunizma.
Link to comment

kad prevrtim film u glavi, mislim da ne gresis, secam se samo sobe koja je bila rekonstruisan stab Strelastog krsta i to je otprilike to.

Link to comment
Necu da ulazim u raspravu o seriji, samo cu reci da u radove arhivistkinje Radic (istorijski arhiv Valjevo) moze da zaviri samo neko zestoko dokon. Ne zato sto izvori koje je objavila nisu tacni, vec zato sto su radovi katastrofalno napisani, a analize nema. Kladim se da Dimic, koji je navodno jednu od ova dva rada recenzirao, nije ni procitao knjigu. Knjige su potpuno necitljive! A i nebulozne od samog pocetka.Samo dve potpune nebuloze, iz knjige 1:"Za ovaj rad nije korišćena literatura iz dva razloga: prvo, rad se zasniva na analizi i prezentaciji prvorazrednih istorijskih izvora do sada neobjavljenih; drugo, pristup temi je nov – u središtu je pojedinac. U radu nije primenjena kritička analiza, jer se bazira na izvornoj arhivskoj gradji. Pažljivim izborom podataka mogu se dobiti brojniodgovori i uraditi analize. Tako, na primer, ono što se „izdvaja” iz sadržaja teme, a što je jasno vidljivo, što se da pročitati i prouči - ti, je naš nacionalni karakter. Neka njegova obeležja ponavljaju se ciklično. Izgleda da nijednu generaciju ne može da zaobidje podela na „patriote” i „narodne neprijatelje”.Odgovora ove i slične vrste ima dosta. Na kraju, ili bolje reći ko pročita do kraja knjigu, uvideće da je u pitanju potresno svedočanstvo o jednom vremenu. Da li je ono iza nas?"i knjiga 2:Za najveći deo rada nije korišćena literatura, iz dva razloga: prvo, rad se zasniva na analizi I prezentaciji dosada neobjavljenih prvorazrednih istorijskih izvora; drugo, pristup temi je nov – u središtu rada su vlasnici velikih zemljišnih poseda, odnosno „agrarni objekti“– privatna lica I crkve I manastiri....WTF!Svaka cast koleginici Radic na vrednoci, ali ovo moze da cita samo neko ko zesto ne voli svoj mozak
Prvo sam pomislio šta lupa ovaj čovek, a onda sam shvatio da su to citati iz knjige. Zaista boli mozak. :lolol:
Link to comment

Vidim da je '93. rehabilitovan i Gustav Jani, komandant madjarske 2. armije kod Staljingrada, inace streljan nakon rata zbog ratnih zlocina.1 zrtva terora, taman da dobije pocasno mesto u Muzeju.@nautilus: +1

Edited by Yoda
Link to comment
kad prevrtim film u glavi, mislim da ne gresis, secam se samo sobe koja je bila rekonstruisan stab Strelastog krsta i to je otprilike to.
Читава прича у Терорхази почиње 1944. До тада као да се ништа није догађало, о Хортију ни слова, мирна Бачка.
Link to comment
Necu da ulazim u raspravu o seriji, samo cu reci da u radove arhivistkinje Radic (istorijski arhiv Valjevo) moze da zaviri samo neko zestoko dokon. Ne zato sto izvori koje je objavila nisu tacni, vec zato sto su radovi katastrofalno napisani, a analize nema. Kladim se da Dimic, koji je navodno jednu od ova dva rada recenzirao, nije ni procitao knjigu. Knjige su potpuno necitljive! A i nebulozne od samog pocetka.Samo dve potpune nebuloze, iz knjige 1:"Za ovaj rad nije korišćena literatura iz dva razloga: prvo, rad se zasniva na analizi i prezentaciji prvorazrednih istorijskih izvora do sada neobjavljenih; drugo, pristup temi je nov – u središtu je pojedinac. U radu nije primenjena kritička analiza, jer se bazira na izvornoj arhivskoj gradji. Pažljivim izborom podataka mogu se dobiti brojniodgovori i uraditi analize. Tako, na primer, ono što se „izdvaja” iz sadržaja teme, a što je jasno vidljivo, što se da pročitati i prouči - ti, je naš nacionalni karakter. Neka njegova obeležja ponavljaju se ciklično. Izgleda da nijednu generaciju ne može da zaobidje podela na „patriote” i „narodne neprijatelje”.Odgovora ove i slične vrste ima dosta. Na kraju, ili bolje reći ko pročita do kraja knjigu, uvideće da je u pitanju potresno svedočanstvo o jednom vremenu. Da li je ono iza nas?"i knjiga 2:Za najveći deo rada nije korišćena literatura, iz dva razloga: prvo, rad se zasniva na analizi I prezentaciji dosada neobjavljenih prvorazrednih istorijskih izvora; drugo, pristup temi je nov – u središtu rada su vlasnici velikih zemljišnih poseda, odnosno „agrarni objekti“– privatna lica I crkve I manastiri....WTF!Svaka cast koleginici Radic na vrednoci, ali ovo moze da cita samo neko ko zesto ne voli svoj mozak
Stavljas me u nezgodnu poziciju da branim Radicku, mada sam donekle i sam kriv, moze biti da je moj prethodni post bio nedorecen. Ja Snezanu ne znam, osim kao i vecina Valjevaca, barem onih koji se bakcu odredjenim temama, po cuvenju. Ja jesam jedno vreme proveo u Arhivu, ali zenu nisam upoznao, radio sam na nekom sopstvenom istrazivanju uz odobrenje Milce Madica i saradnice Ljilje Urosevic, tako da su kontakti sa ostalim ljudima bili svedeni na minimum ako ne na nulu. Uostalom, razlog zasto sam ja stavio Radickine knjige je bila samo puka ilustracija kako se jedan kraj proveo neposredno po oslobodjenju. Nije mi bila namera da teram ljude da citaju od korica do korica suvoparnu arhivsku gradju, poenta je bila da se ilustruju ti "drzavni neprijatelji", a oni su bili brojni u Valjevu i okolini. Sto se primedbi tice, one su mozda validne, ali zena lepo rece:
Pored presuda i odluka Vojnog suda valjevske vojne oblasti (retkai dragocena dokumenta – sacuvano je 11 presuda i 61 odluka) i presuda,odluka i zakljucaka sreskih sudova i Okruznog suda u Valjevu, glavnideo rada zasniva se na kartonima popunjenim od strane strucnesluzbe Odseka narodne imovine Okruznog narodnog odbora Valjevoza kartoteku lica osudjenih na konfiskaciju imovine. Sacuvano jeukupno 843 kartona za sve srezove Valjevskog okruga.Da bi se izneli sto potpuniji podaci, konsultovana su i koriscena druga vredna dokumenta, kao sto su zapisnici o konfiskacijiimovine, razni spiskovi i popisi, izvestaji i obavestenja upucivani visim organima vlasti, pa su dati podaci za 1038 lica....
I sve to lepo poredjano azbucnim redom po srezovima okruga valjevskog.Ja stvarno ne znam kako moze oslanjanje na prvorazredne izvore biti lose za bilo kog istrazivaca, ovo nisu memoari nekog izlapelog komuniste, cetnika ili nedicevca, pa da se Radicki spocitava. Sta ce joj literatura za presude Okruznog i sreskih sudova, kad ima te iste presude u svojim rukama, koji uzgred budi receno, nigde i nikad pre i nisu objavljivane, osim ponekih u lokalnim novinama Sve za pobedu (kasnije Napred, ali je i to ona koristila kao literauturu)? To sto nije donosila nikakve zakljucke ne moze joj biti minus, vec samo plus, ona je kao istrazivac prezentovala suvoparne dokaze na jednom (odnosno dva mesta), tako da buduci istrazivaci nece morati da kopaju po arhivama, vec ce nju moci da koriste za literaturu. Gresim li?ode ovo u offbolje bi bilo da tvoje primedbe njoj direktno dostavis na mejl, posto zena nije clan foruma, a ne cini mi se fer da se napada bez prilike da se brani. meni njena dela odgovaraju zasta su namenjena.
Link to comment
Ja stvarno ne znam kako moze oslanjanje na prvorazredne izvore biti lose za bilo kog istrazivaca, ovo nisu memoari nekog izlapelog komuniste, cetnika ili nedicevca, pa da se Radicki spocitava. Sta ce joj literatura za presude Okruznog i sreskih sudova, kad ima te iste presude u svojim rukama, koji uzgred budi receno, nigde i nikad pre i nisu objavljivane, osim ponekih u lokalnim novinama Sve za pobedu (kasnije Napred, ali je i to ona koristila kao literauturu)? To sto nije donosila nikakve zakljucke ne moze joj biti minus, vec samo plus, ona je kao istrazivac prezentovala suvoparne dokaze na jednom (odnosno dva mesta), tako da buduci istrazivaci nece morati da kopaju po arhivama, vec ce nju moci da koriste za literaturu.
Pobednici zahtevaju upotrebu literature kao svojevrstan vodič kroz oslobađanje. Pred sirovim dokumentima uglavnom postaju nervozni, to im je nečitljivo. Oni vole čitanje sa pink crvenim naočarama.
Link to comment
sta je to scenario za poltrgejst? mislim daj ne zezaj me s tim kulturnim genocidom.
Да ли је овде под сумњом рушење објекта или његова културно-историјска вредност?
Link to comment
Да ли је овде под сумњом рушење објекта или његова културно-историјска вредност?
ne, nego termin kulturni genocid. ko da je u valjevskom kraju bio pol pot. sve ono sto se u zapadnim zemljama vodi pod birokratija i zavrsava se coktanjem ovde postaje uzas. Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment

Ја данас гледао и прескакао пасторале из Планинице, па и није дјеловало тако лоше.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...