Jump to content
IGNORED

Kritika savremenog ateizma


Turnbull

Recommended Posts

Ma znam, neprincipijelna koalicija humanisticara na jednoj strani i crkvenjaka na drugoj strani je nasla zajednickog neprijatelja u dosadnom materijalizmu i jednodimenzionalnom racionalizmu koji izgleda drzi dizgine modernog sveta i ne pripusta nikog drugog da primirise. Patnja je to.

Link to comment
  • Replies 914
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    151

  • Indy

    105

  • Bakemono

    85

  • Agni

    58

Top Posters In This Topic

Ma znam, neprincipijelna koalicija humanisticara na jednoj strani i crkvenjaka na drugoj strani je nasla zajednickog neprijatelja u dosadnom materijalizmu i jednodimenzionalnom racionalizmu koji izgleda drzi dizgine modernog sveta i ne pripusta nikog drugog da primirise. Patnja je to.
Ma daj, Indy, kakva koalicija, o čemu pričaš?
Link to comment

Podrzacu tvoju kritiku Harrisovih ispada (tipa rasnog profiliranja), i nekih slicnih specificnih stvari. Toliko sto se tice kritike ateizma od mene.Prema svecu i tropar.

Link to comment

Pa okej, ne skupljam potpise :)Stvarno mi nije bio cilj da se prebrojavamo, nego da razgovaramo.Edit: A Harisovi ispadi nisu ispadi, nego logično ishodište jednog tipa arugmenata. To je ono što je zanimljivo, i ujedno problematično. Činjenica da Haris ni retroaktivno ne uviđa da je rekao išta pogrešno, to pokazuje.

Edited by Syme
Link to comment

Ne, naravno.Mislim pre svega na argumente koji ne uviđaju da liberalizam nije nauka nego ideologija i da nema naučno, nego vrednosno utemeljenje.

Edited by Syme
Link to comment
A Harisovi ispadi nisu ispadi, nego logično ishodište jednog tipa arugmenata. To je ono što je zanimljivo, i ujedno problematično. Činjenica da Haris ni retroaktivno ne uviđa da je rekao išta pogrešno, to pokazuje.
citirao ranije..."We are remaking the world... We are creating an age of pure reason. We have taken the names of dead gods and kings from the days of the week and the months of the year. We have lost the saints and burnt the churches. I myself have inaugurated a new religion, based on reason, celebrating an egalitarian supreme being, distant and uninvolved. Don't you understand?" -- Maxmilien Robespierre(Sandman, Fables and Reflections)

http://markreads.net...6x03-thermador/Robespierre believes that erasing history, erasing our myths and legends, is the only way towards social enlightenment. Our religions, our tales, our myths, no matter how relevant or important or empowering they are to people, are merely obstacles in the path of this liberal revolution. One of the things I liked a lot about American Gods was this implicit (and often explicit) acceptance of the tales that people told themselves to understand and cope with life. There was no attempt to say that the Christian God or Anubis were ever unimportant fictions. The mythological cast was real every step of the way. I know it’s strange for an atheist to say this, given that all these tales don’t hold a theological grip on me. But just because I don’t feel this calling tobelieve in anything in the spiritual realm doesn’t mean I can’t appreciate it. I don’t think the true key to a more productive society is to strip it of belief. We need to teach people that what we believe is highly personal and emotional, and that this varies so drastically from person-to-person that any attempt at a tyrannical mandate that forces people to have the same experience is always going to be a futile one. You can’t force the experience of belief! You just can’t.

Edited by Gandalf
Link to comment
Nema ničeg revolucionarnog u Novom ateizmu, to je neoliberalna teodikeja.
to je jedan aspekt, koji se odnosi na civilizovanje divljaka. ja sam ciljao na stav o potrebi rusenja svega starog & nazadnog - ne samo kroz mission civilisatrice, vec kroz eliminaciju svih vrsta amoderne. na domacem i gostujucem terenu, milom i silom. Edited by Gandalf
Link to comment
....A Harisovi ispadi nisu ispadi...
Znao sam da ces to da napises. E, pa tu se ne slazem... znam da ne skupljas potpise niti bilo sta slicno, no eto red je da kazem. Stvar je u tome da ja nemam sustinske probleme ni sa ateizmom* ni liberalizmom. Zizekovu kritiku ovog drugog vidim kao postavljanje vaznih pitanja (on sam, ako sam ga dobro razumeo, tako vaspostavlja svoju poziciju - "ja sam tu da postavim pitanja"), ne kao alternativu liberalizmu samu po sebi. Sam taj Zizek operise vrlo uspesno u kontekstu liberalnog drustva, i to mu je glavni (i vrlo brojni) publikum. Kad bi mu publikum bili samo zaneseni profesori humanistike, ne bismo ni pricali ovde o njemu.___*Ja samo uslovno prihvatam termin "novi ateizam", tj. istina budi dugo ga nisam ni prihvatao - pristao sam na to da bi, eto, ovakva diskusija uopste bila moguca. Ja ne vidim neku ostru liniju raseda izmedju figura Prosvetljenja, izmedju svih uslovno receno freethinkera od Spinoze, Hjuma, Pejna, Rasela, Orvela, pa sve do Hicensa. Utoliko se slazem, nema nikakve revolucije. To sto je tu i tamo u opstoj konfuziji bizaro sveta u kome danas svi moramo da zivimo umiksovano stogod neoliberalnih ideja (posebno se tu "istice" Harris), ne treba da znaci da je ceo tzv. novi ateizam nekakva neoliberalna tvorevina. Malo sam se isuvise "druzio" (virtualno) sa dokinsovcima da bih mogao da to prihvatim - generalno je u pitanju jedan dosta udoban burgeois centre left svet, a samo kada se uznemire u histeriji koju nadaju mediji - kao sad trenutno u vezi Bostona - ulaze u fazu "mugged liberal" i krenu sa nekakvim islamofobicnim glupostima na nivou neokona. U tom kontekstu to jesu ispadi.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...